מוקד מידרג: 1-700-707-233

התקנת מעקות

המעקה הוא מרכיב חשוב לבטיחות הילדים ובני הבית ומשפיע רבות על עיצוב המרפסת, הגג והמדרגות. אז רגע לפני שאתם מזמינים מסגר להתקין מעקה מתכת – הנה כמה דברים שכדאי לדעת על מעקות.


מעקות – הבטיחות לפני הכל, אחר כך נדאג ליופי

בישראל חלה חובת התקנת מעקה אשר עומד בתקן הישראלי במרפסות ובגרמי מדרגות בעלי 3 מדרגות ומעלה. גובה המעקה יהיה לפחות 105 ס"מ והמרווח בין מוטות המעקה לא יעלה על 8 ס"מ, וזאת כדי למנוע מילד להוציא את ראשו מהמעקה או לעבור דרכו. שימו לב – החוק לא מתייחס לאלמנטים רוחביים במעקה, כמו עיטורים וסלסולים עליהם הילד יכול לטפס בקלות ולסכן את חייו.

מסגר מסביר איך לבחור מעקה ברזל


התקנת מעקה – השלבים בתהליך

אחרי שפניתם למסגרייה מקצועית בכדי להתקין מעקות מתכת, יגיע לביתכם מסגר על מנת להבין מהי העבודה הנדרשת, לרשום מידות עבור מעקות הברזל, לבחור צבע וסגנון, ולסגור מחיר כולל להתקנת המעקה. כאן מסתיים החלק שלכם ומתחילה עבודתו של המסגר.

לאחר שהמסגר מקבל את חומר הגלם הנדרש לביצוע העבודה, הוא מייצר ממנו את המעקה (מעצב את מוטות המתכת מהם מורכב המעקה ומפתח עיטורים בהתאם לדרישת הלקוח) ולאחר מכן, ע"פ רוב, שולח את מעקה המתכת לתהליך הגלוון.

מה זה מגולוון?

גלוון הוא תהליך כימי אשר מתבצע על מוטות הברזל מהם מורכב המעקה, כדי למנוע מהם להחליד. תהליך זה לרוב לא מבוצע ע"י המסגרים עצמם אלא במפעל אחר אליו נשלחים מוטות המעקה. הגלוון האיכותי והיקר יותר הוא גלוון חם, אשר משנה את מראה הברזל ומוסיף עליו שכבת הגנה עבה (80 מיקרון) המונעת חלודה. תהליך זה מבוצע ע"י הכנסת מוטות הברזל המתכת לתוך אמבטיית אבץ. לעומתו, גלוון קר זול יותר ופחות יעיל. בגלוון קר מכוסים מוטות הברזל של המעקה בשכבת אבץ דקה יותר (15 מיקרון) ללא חום. רוב המסגרים משתמשים בגלוון חם.

מתי צריך גלוון?

בהתקנת מעקות מתכת במרפסת, בגג, או בכל מקום אחר מחוץ לבית, חובה לבצע גלוון מאחר והברזל חשוף ללחות ולשמש. במעקות פנים הגלוון אופציונאלי ולרוב אין בו צורך. לא התעצלנו ושאלנו מסגרים מה עדיף, ברזל מגולוון או שחור? וכולם הסכימו שברזל מגלוון הוא המומלץ ביותר עבור מעקה שנמצא מחוץ לבית.

איך יודעים שהברזל מגלוון?

צביעת המעקה

כאשר מוטות המעקה המגלוונים חוזרים אל המסגר, הוא צובע אותם לפי בחירתכם. המסגר יכול לצבוע את המעקות בעצמו או להשתמש בצבעי. צביעת מעקות ברזל גם היא סוגיה חשובה, ועל המסגר לבחור בצבעים איכותיים כמו טמבור, יעקבי ונירלט, שאינם מחלידים, מתקלפים או דוהים בשמש, במיוחד כשמדובר במעקות למרפסת או לגג.

כעת נותר רק להתקין את המעקה. המסגר יגיע אליכם עם המעקה כאשר הוא מפורק לכמה חלקים בהתאם לסוג העבודה.

התקנת המעקות בבית

בהתקנת מעקות במרפסת או במדרגות, לרוב יביא המסגר את המעקה במספר חלקים וירתך אותם בבית הלקוח (שימו לב לכך שבעת פעולת הריתוך מכסה המסגר את רצפת וקירות הבית בשטיח מיוחד כדי למנוע נזק). פעולת הריתוך פוגעת בגלוון ובצבע של המעקה, ולכן המסגר ישתמש בתרסיס אבץ קר וירסס את החיבור בין שני חלקי המעקה כדי לחדש את הגלוון.

השלב האחרון והחשוב ביותר התקנת מעקה הוא הקיבוע שלו, אשר מונע ממנו מלזוז. קיבוע איכותי נעשה באמצעות עוגן כוח, המכונה ג'מבו – בורג עבה ומלא אשר מתרחב בתוך החומר בו הוא מוברג, זהו בורג חזק מאוד ומסגרים רבים עושים בו שימוש.

מסגר מסביר על התקנת מעקות למדרגות בבית


כמה עולה מעקה?

מחיר המעקה מושפע בעיקר מהגורמים הבאים:

  • אורך המעקה לפי מטרים.

  • החומר ממנו עשוי המעקה (ברזל, אלומיניום, נירוסטה, משולב עם עץ או זכוכית) והאם הוא מגלוון – תהליך שליחת המעקה לגלוון מייקר את מחירו משמעותית.

  • מספר הקישוטים והעיטורים שבמעקה (נפוץ בעיקר במעקות למדרגות).

  • שיטת צביעת המעקה – צביעה בתנור או בריסוס - פיסטולט.

ההבדל בין צביעה בתנור לצביעה בריסוס

מחיר מעקה סטנדרטי ללא עיטורים למרפסת או לגג נע בין 830 ₪ ל- 950 ₪ למטר. מעקה עם עיטורים יכול להגיע ל-1,400 ₪ למטר. המחיר כולל את עלות החומר, הכנתו, צביעתו והתקנתו.

מעקה למדרגות עולה יותר, בגלל שיש בו יותר עיטורים ותהליך הכנתו יותר מורכב. מחיר מעקה סטנדרטי למדרגות נע בין 1,200 ₪ - 1,400 ₪ למטר. ואם החלטתם ללכת על עיצוב יוקרתי ביותר, תוכלו לשלם גם כ-2,300 ₪ למטר. ככלל, עיטורים במעקה מגדילים את מחירו בכ-120 ₪ - 280 ₪ למטר.

ישנן מסגריות אשר מבצעות את תהליך ייצור מעקות המתכת, עיצובם וצביעתם במפעל או סדנא בעצמם, ויש מסגריות שמייבאות את מעקות המתכת מחו"ל, מעקות אלו נחשבים לפחות איכותיים וההבדל מתבטא במחיר – מסגרייה שמייצרת בעצמה את מעקה מתכת תגבה תשלום גבוה יותר ממסגרייה שמייבאת את רכיבי המעקה מוכנים מראש.


התקנת מעקות - שיטות של חאפרים

 

  • מסגר לא מקצועי יתקין את המעקה בגובה נמוך מ-105 ס"מ מהרצפה או מחגורת הבטון ולא ישמור על רוחב של 8-13 ס"מ בין מוטות המעקה.

  • מסגר חאפר לא ישתמש בעוגני כוח, בורגי ג'מבו, לקיבוע המעקה אל המרפסת, הגג או המדרגות כדי שלא יזוז ויוכל לשאת משקל.

  • חאפר ימליץ לכם על עיטורים ופיתוחים יפהפיים – גם בשביל שתקבלו את המעקה הכי יפה בבניין, גם בשביל להעלות את המחיר, וגם בשביל שיהיה לילד שלכם סולם Built-In במעקה, משחק משעשע אבל מסוכן למדי.

  • מסגר שירצה לחפף ולסיים לעבוד מוקדם, יחסוך על חשבונכם את השחזת וליטוש החלקים המרותכים של המעקה. שימו לב שבסוף העבודה המעקה חלק ללא אזורים חדים.

  • חאפרים ישתמשו בצבעים לא איכותיים ולא מתאימים לסוג המתכת שממנה עשוי המעקה. כשהצבע ייזל ויתקלף, תוכלו לפגוש את חברו של המסגר, הצבעי, על חשבונכם.

מומלץ להגיע אל המסגרייה לפני הזמנת המעקות ולהתרשם מעבודות קודמות של המסגר.


המלצות על מסגריות

המעקות נועדו בראש ובראשונה לשמור על הבטיחות שלנו ושל ילדינו והם מונעים מהם מליפול חלילה. לכן חשוב לבחור מסגר איכותי ומקצועי שיספק לכם מעקות מתכת יציבים ודקורטיביים ויבטיח לכם ראש שקט. לצורך כך, ריכזנו עבורכם באתר רשימה של מסגרים מומלצים להתקנת מעקות, לפי חוות דעת של אלפי לקוחות קודמים. ההמלצות של הלקוחות מתקבלות בשיחה טלפונית עם לקוחות אמיתיים שקיבלו שרות מהמסגריות שברשימה.


תמונות של מעקות - לקוחות מידרג מצלמים מהשטח

התקנת מעקות במרפסת ובמדרגות בבית פרטי.
צילום: איילת סיני, מזכרת בתיה.
התקנה של מעקה מדרגות.
צילום: אליעד מנדס, חיפה.
התקנת מעקה בסלון ובחדר.
צילום: מור וי, ירושלים.
אספקת והתקנת מעקה ברזל מעוצב וגגון ברזל.
צילום: ד. ר. הוד השרון.
התקנת מעקה מדרגות מאלומיניום.
צילום: מיכל בירנבוים, תל אביב.
ייצור והתקנת מעקה לסלון.
צילום: ענת פרחי, נס ציונה.
ייצור והתקנת מעקה למדרגות בבית.
צילום: צורי אלקוצר, נס ציונה.
התקנת סורגים בחלון ומעקות למדרגות.
צילום: יעל בלק, מעלה אדומים.
התקנת מעקה לאורך מדרגות בכניסה לבית פרטי.
צילום: רובי שטיינר, אלפי מנשה.
התקנת מעקה למדרגות.
צילום: יעל דביר, הרצליה.

שאלות נפוצות לדף זה

איפה ניתן למצוא מסגריה מומלצת להתקנת מעקות באזור שלי?

באתר מידרג ריכזנו רשימה של מסגריות להתקנת מעקות, שקיבלו את חוות הדעת והציונים הכי טובים מלקוחות קודמים. לאחר כל התקנת מעקה, צוות האתר, מתקשר ללקוח ומקבל ממנו דרוג אודות המסגריה שברשימה, כך שהציון שלה כל הזמן מתעדכן ברשימה. לחצו כאן, על מנת לעבור לרשימה המלאה של מסגריות מומלצות להתקנת מעקות באזורכם.

מה הגובה התקני של מעקה?

גובהו התקני של מעקה למרפסת או לגג הוא 105 ס"מ לפחות, ואם במעקה מוטות אופקיים יש להתקין אותם עם רווח של 8 ס"מ ביניהם. הרבה מסגרים חאפרים לא אוכפים כללים אלו ומתקינים מעקות שיכולים לסכן את ילידכם. לחצו כאן על מנת לעבור לרשימת מסגרים מומלצים להתקנת מעקות.

איך צובעים מעקה ברזל?

צביעת מעקות ברזל נעשית על ידי המסגר עצמו או על ידי צבע מקצועי ששוכר המסגר. יש שתי שיטות נפוצות לצביעת מעקות - בתנור או בריסוס, וחשוב להתאים את סוג הברזל, מגולוון או לא מגולוון, לסוג הצבע. לחצו כאן על מנת לקבל רשימת מסגריות מומלצות לתיקון או התקנת מעקה בביתכם.

כמה עולה מעקה למדרגות?

מחירי מעקות למדרגות נקבעים בעיקר על פי אורכו של המעקה במטרים. גורמים נוספים שיכולים להשפיע על מחיר מעקה למדרגות הם סוג המתכת, כמות העיטורים והקישוטים שיש בכל מטר, האם יוצר על ידי המסגר או יובא וצביעת המעקה. מחירו של מעקה מדרגות סטנדרטי ללא עיטורים נע בין 1200-1400 ₪ למטר ויכול אף להגיע לכ-2300 ₪ למטר. אם ברצונכם להתקין מעקה למדרגות בביתכם, לחצו כאן כדי לעבור לרשימת המסגריות המומלצות להתקנת מעקות.

איך מורידים חלודה ממעקה?

רובם הגדול של המסגרים ששאלנו איך מורידים חלודה? המליצו על גירוד החלודה עם מברשת פלדה וצביעה בצבע נגד חלודה כשיטה היעילה ביותר להורדת חלודה מהמעקה.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק