מוקד טלפוני: 1-700-707-233

גננים

רבים מאיתנו דוחים את הצורך להתקשר אל גנן. למה? כי הגינה היא הדבר האחרון בסדר העדיפויות שלנו. אם כבר הבחנו בזה, רוב הסיכויים שהגינה הגיעה למצב כל כך רע, שנדמה לנו שאף גנן לא יוכל להציל אותה. חשוב לזכור שהגינה היא הדבר הראשון שרואים כשמגיעים הביתה, ולכן גינה מטופחת יכולה להיות רושם ראשוני מצוין לכל הבית. שתלנו לכם את כל המידע שתצטרכו על סוגי גננים שונים, מחירים, תחזוקת גינה וגננים מומלצים. 


למה צריך גנן?

בשביל מה להזמין גנן? בסך הכל לשתול כמה שתילים, לגזום קצת עשבים, לפזר אבני טוף ויש לנו גינה לתפארת. מה, אי אפשר לבד?

הטיפול בגינה ללא ידע מקצועי יכול לגרום להרבה נזק, בעיקר כי קשה לדעת איך הצמחיה תגדל ומה יהיו התוצאות בהמשך. הנה כמה דוגמאות:

 • שתילת עץ פרי לצד הבית. לאחר כמה שנים שורשי העץ עלולים לחדור אל תוך הבית ולהרים את הבלטות.

 • בחירה בפרחים אקזוטיים ומיוחדים. ממש כמו בירח דבש בהתחלה הכל פורח אבל כעבור כמה ימים הפרחים נובלים והכסף יורד לטמיון.

 • זריעה של צמחי תבלין וצמחי נוי בגינה. הזמן עובר ושום דבר לא נובט.

למעשה בכך שחסכנו את הזמנת הגנן, גרמנו לנזק בלתי הפיך. העץ הסורר הקטן- גדול יהיה, וכבר לא יהיה כל כך פשוט ולעיתים אפילו בלתי אפשרי להיפטר ממנו. את הכסף שבזבזנו על אדמת הטרשים לא יהיה ניתן להחזיר. הפרחים שבחרנו ולא התאימו לאקלים האזורי כבר לא יפרחו שנית. טיפול בגינה מצריך ניסיון וידע, כזה שלגנן מקצועי יש, ובעזרתו הוא יידע להכין תשתית מוצלחת לגינה שלכם, לבחור צמחיה מתאימה ולדאוג לתחזק את הגינה כך שלא תגיע שוב למצב של ג'ונגל.

 גננים

סוגי גננים

אז הבנתם שאתם צריכים עזרה של גנן מקצועי, אבל צריך לדעת איזה מהגננים יתאים לצרכים שלכם. לפני שרצים להזמין גנן חשוב לשאול– מה בדיוק צריך לעשות בגינה? לתכנן גינה מהיסוד? להקים גינה חדשה? לכסח את העשב בגינת הבניין?

כדאי לדעת שישנם 3 סוגים עיקריים של גננים:

 • גננים לעיצוב / תכנון גינה

 • גננים להקמת גינה

 • גננים לתחזוקת גינה

חלק מהגננים עוסקים בכל תחומי הגינון- עיצוב, הקמה ותחזוקת גינות, אך חלקם מתמקדים בתחום מסוים. לכן כשפונים לגנן כדאי לשאול אותו מה סוג ההתמחות שלו בגינון ולבחור באחד שיתאים בדיוק לצרכי הגינה שלכם.

פירוט בהרחבה על כל אחד משלושת סוגי הגננים האלה - ממש תיכף.


גננים לעיצוב גינה

התפקיד של גנן לעיצוב או תכנון גינה דומה לזה של אדריכל –  שרטוט מוקדם של התשתית והכנה לפי תוואי השטח על מנת לבנות גינה את הגינה המתאימה.

עיצוב הגינה, מצריך תכנון מחושב וקפדני. הגנן צריך להביא בחשבון ולשרטט על הנייר את: גודל הגינה והבית, סוג האדמה, האקלים, שינויי העונות, אזורי השמש והצל בגינה שלכם, מערכת ההשקיה, את הצמחיה ואביזרי הנוי הרצויים בגינת החלומות שלכם.

הכי חשוב - הגנן צריך לקחת בחשבון את הפנטזיות שלכם וכמובן את התקציב העומד לרשותכם. אפשר לתכנן גינה בטווח מחירים רחב, הנע בין אלפי שקלים לעשרות אלפי שקלים, והתקציב הקיים הוא זה שיקבע בסופו של דבר את התוצאה.

 

שאלות מנחות כשפונים לגנן עבור עיצוב גינה

לפני שמזמינים את הגנן לעיצוב הגינה, חשוב לתאם איתו ציפיות מראש כבר בשיחת הטלפון. השאלות הבאות, יעזרו לנו ולגנן להבין, כיצד תראה הגינה העתידית שלנו:

ענף  מה גודל הגינה? קטנה, בינונית או גדולה?

ענף מה התקציב העומד לרשותנו?

ענף מה הייעוד של הגינה? לנוי? למשחק עם הילדים? לגידולי ירק ופרי?

ענף כמה זמן נוכל להשקיע בטיפול בגינה שלנו? אפשר לתכנן גינה שתדרוש את מלוא תשומת הלב שלנו ולחילופין גינה שכמעט ולא תדרוש תחזוקה. בסרטון הבא, גנן מסביר איך לעצב גינה לפי הצרכים שלנו וכמות הזמן שנרצה להשקיע בגינה:

העיצוב הסופי

לאחר שהגנן לקח את כל השיקולים בחשבון, הוא אמור להציג לכם שרטוט מפורט של הגינה, שלדעתו מייצג בצורה הטובה ביותר את הרצונות שלכם. כמובן שבהמשך תוכלו להוסיף ולשנות את העיצוב כראות עיניכם ובתיאום עם הגנן. שלב תכנון הגינה יכול לקחת יומיים ויכול לקחת גם חודש, תלוי בפרטים ובמורכבות של הגינה.


גננים להקמת גינה

אז הגינה מתוכננת והעיצוב מפורט, אבל עכשיו צריך מישהו שייקח את השרטוט היבש של הגינה ויעניק לו צבע וחיים.בדיוק בשביל זה נצטרך גנן שמתמחה בהקמת גינה. ברוב המקרים הגנן שיעצב עבורכם את הגינה גם יוכל לבצע את הקמת הגינה עבורכם. כדאי לדעת שיש גננים שמתנים את עיצוב הגינה בכך שיבצעו את ההקמה בהמשך, לפעמים זה עדיף כי הגנן כבר מכיר את השטח.

במקרים בהם מתכנן הגינות מפנה אתכם לחברו הגנן לטובת הקמת הגינה, כדאי לבדוק לעומק את הניסיון שלו בהקמת גינות.

 

איך מקימים גינה?

הקמת גינה היא לא עבודה פשוטה, והיא כוללת 5 שלבים:

 אחד בניית תשתית - השלב הראשון בהקמת הגינה הוא הכנת השטח. בגינה קיימת הגנן יצטרך לגזום ולדלל את הצמחים. אם יש אדמה ריקה, יצטרך הגנן להפוך את האדמה או להביא משאית אדמה, לזבל ולדשן את השטח כדי לוודא שהשתילים והעצים באמת יגדלו בהמשך. בשלב זה, ידאג גם הגנן ליישר את שטח הגינה או לדאוג לשיפועים במידת הצורך.

שתיים מערכת השקיה - בשלב השני הגנן יתקין את מחשב ההשקיה וימקם את הטפטפות במקומות שנקבעו מראש.

שלוש נטיעת עצים ושתילים –לאחר שהקרקע מוכנה ופורייה, מגיע שלב השתילה והנטיעה. בדרך כלל, מתחילים עם העצים, לאחר מכן שותלים את השיחים, הפרחים והדשא.

ארבע חיפוי לגינה – בשלב האחרון מוסיף הגנן את כל מוצרי הנוי לגינה כגון: עציצים, כדים, חלוקי נחל, אבני טוף, אבני מדרך, סלעים, אדניות, בריכות נוי ועוד.

חמש תוספות – תאורת גינה, התקנת דק, פרגולה ועוד.

 

מחירי גננים להקמת גינה

המחיר הסופי שנשלם עבור הקמת הגינה יהיה מורכב מעיקר מהגורמים הבאים: עלות החומרים היבשים (אבני טוף וכדו') + עלות מערכת ההשקיה + עלות הצמחייה + עלות העבודה עצמה + תקופת האחריות.

עם זאת, קיימים מספר גורמים נוספים, שעלולים להשפיע על המחיר כגון:

 • מהירות ביצוע - הקמת הגינה יכולה להתבצע על ידי פועל אחד או 5 פועלים, הכל תלוי ברצון שלכם לסיים את הקמת הגינה כמה שיותר מהר.חשוב שתדעו שדרישה לביצוע עבודה מהיר תדרוש מהגנן להעסיק פועלים נוספים ותייקר את עלות העבודה עבורכם.

 • בעיית גישה – גינה שהתוואי שלה מקשה על ביצוע העבודה, תעלה לנו יותר בכ-15-20 אחוזים מגינה שאין לה בעיית גישה.

 • איכות החומרים / סוג הצמחייה - כמו כל דבר בשוק לאיכות יש מחיר. יש חומרים מאיכות ירודה, יש חומרים מאיכות טובה ויש חומרים מאיכות מצוינת. אותו דבר לגבי סוג הצמחיה – יש עצים שיעלו לנו 50 ₪ ויש עצים נדירים שיעלו לנו כ-1500 ₪ לעץ. הכל תלוי בתקציב שנהיה מוכנים להשקיע עבור הגינה ובצרכים שלנו. אם לדוגמא הגינה מיועדת בעיקר למשחק עם הילדים, לא מומלץ להשקיע בעץ נדיר של 1500 ₪ שייהרס בגלל כדור תועה.

 • מנוף / טרקטור – הבאת כלי עבודה מיוחדים לגינה יכולה לעלות לא מעט. כל יום עבודה של טרקטור עולה לגנן לדוגמא כ-1000 ₪. לכם זה עלול לעלות יותר.

בכל מקרה, דרשו מהגנן הצעת מחיר ברורה ומפורטת, שתכלול את כל עלויות העבודה, החומרים, הצמחייה וכדומה, כולל מע"מ. ככה לא תופתעו מתוספות בסגנון "המחיר הראשוני שהצעתי לך היה רק עבור העבודה ולא עבור החומרים עצמם". ככה צריכה להיראות הצעת מחיר לדוגמא עבור הקמת גינה.

שימו לב: אולי תתפלאו אבל גם הגינה מגיעה עם תקופת אחריות. ברוב המקרים הגנן שביצע את הקמת הגינה ייתן אחריות של חודש ימים עבור הצמחייה ואחריות של שנה על מערכת ההשקיה.


גננים לתחזוקת גינה

גינה היא גוף חי ונושם שמצריך טיפול מתמיד. אם אנו לא רוצים שכעבור מספר חודשים מרגע הקמת הגינה היא תחזור להיות פרא, עלינו לדאוג לגנן שיבצע תחזוקה שוטפת של הגינה בין פעם לפעמיים בחודש. 

אם הבעיה של הגינה הפוכה ואין אף צמח או פרח שצומח בה, נוכל לטפל בה בעצמנו על ידי פיזור דשן. בסרטון הבא, גנן מומחה מסביר על סוגים שונים של דשן עבור תחזוקת גינה ושיטות דישון:

גנן מסביר על דשן מומלץ

ברוב הפעמים, הגנן שהקים את הגינה יתחזק אותה עבורנו במשך החודש הראשון, אך בהמשך נצטרך למצוא גנן אחר שמתמחה בעיקר בתחזוקת הגינה.

 

מה התפקיד של גנן לתחזוקת גינה?

התפקיד העיקרי של גנן מסוג זה יהיה לדאוג שהגינה תישאר במצב ראשוני בו קיבלנו אותה. כלומר, ירוקה ופורחת. הוא ידאג לנכש את העשבים השוטים, לכסח את הדשא, לגזום את השיחים או הענפים במידת הצורך, לטפל בפרחים חולים ונבולים ולשתול במקומם אחרים, לרסס נגד חרקים ועוד.

 

שאלות שכדאי לשאול כשפונים לגנן לאחזקת גינה

כמו שכבר אמרנו, תיאום ציפיות עם הגנן מראש יחסוך לכם הרבה כאב ראש. כדי לוודא עם הגנן את הפרטים הקטנים לפני שמזמינים אותו לתחזוקת הגינה. הנה מספר שאלות מומלצות על מנת שנוכל לדעת בדיוק עבור מה אנו משלמים:

אחד מה כוללת תחזוקת הגינה? האם רק את כיסוח הדשא או גם את שתילת הפרחים והוצאת הפסולת?

שתיים מה תדירות התחזוקה? פעם או פעמיים בחודש? האם התזמון שונה בקיץ ובחורף?

שלוש אילו פעולות תבצע בכל ביקור ואילו רק לעיתים? לדוגמא, האם בכל ביקור תשתול פרחים חדשים או רק לעיתים? אם כן, באיזה תדירות?

ארבע איך מתמחרים את תחזוקת הגינה? האם החיוב זהה עבור כל הגעה? האם יש הבדל במחיר אם תבצע מעט / יותר עבודה?

 

כמה פעמים בחודש נזמין גנן לתחזוקת גינה?

כמות הפעמים שיגיע הגנן לבצע את אחזקת הגינה תלויה בדרישות הגינה, ולא ברצון שלנו. גינה גדולה, שיש בה הרבה פרחים וצמחים, דורשת רמת תחזוקה גבוהה של פעמיים בחודש. לעומת זאת גינה שיש בה בעיקר אבני טוף ודשא, דורשת רמת תחזוקה נמוכה של פעם בחודש.

עונות השנה משפיעות אף הן על תדירות האחזקה. בחורף יש צורך בפחות ביקורים לעומת האביב והקיץ.

 

מחירי גננים עבור תחזוקת גינה

טווח המחירים בדרך כלל עבור הגעה אחת של גנן לתחזוקת גינה, נע בממוצע בין 200 ל-400 ₪, תלוי במורכבות הטיפול בגינה. למשל: גינה, שיש בה עצי פרי וגדר חיה, תדרוש יותר מאמץ מאשר גינה שיש בה רק כדים ופרחים.

לא רק הגודל קובע. באופן כללי אפשר לומר שגינה גדולה יותר – דורשת עבודה רבה יותר, אך ישנן גינות קטנות שהמורכבות שלהן יוצרת צורך בעבודת תחזוקה רבה. קחו לדוגמא גינה גדולה המורכבת בעיקר מדשא סינטטי ומעט פרחים בכדים לעומת גינה קטנה אשר עמוסה בעצי פרי, גדר חיה ועוד...

כדי לתת הצעת מחיר, הגנן, בשלב הראשון ייבחן את הגינה וייקבע מראש את כמות הפעמים, שיגיע במהלך כל חודש. המחיר החודשי שנקבע עבור תחזוקת הגינה, יחושב מראש עבור כל שנת הטיפול. לדוגמא, אם הגנן יבצע 2 ביקורים בחודש לתחזוקת הגינה, וייגבה עבור כל ביקור 250 ₪, המחיר הסופי שנשלם לגנן יהיה: 12X2X250= 6000 עבור שנה שלמה של תחזוקת הגינה.


גננים מקצועיים - איך מזהים?

כל אחד יכול לקחת מעדר ולהכריז על עצמו כ"גנן". הנה 2 דוגמאות, שיעזרו להפריד בין גנן מקצועי אמיתי לסתם חאפר:

 1. הצעת מחיר ראשונית, ללא בחינה של השטח - גנן מקצועי ייקבע איתכם פגישה ראשונית כדי לתאם ציפיות ולראות את השטח בעיניים. הוא יסביר לכם על כל סוגי הפרחים, הצמחים שונים ואביזרי הנוי, ויישאל אתכם שאלות מכוונות כמו: מה מטרת הגינה? מה התקציב שלך? וכן הלאה, על מנת לגבש הצעת מחיר מתאימה, שמכסה את כל העלויות! ממליצים לגם להימנע מגנן שיזרוק הצעת מחיר נמוכה בטלפון, בעיקר כדי שתזמינו אותו אליכם ואחר כך יעלה את המחיר מסיבות שונות כמו: "הצעת המחיר בטלפון, הייתה רק עבור פגישת הייעוץ".

 2. "כמה שיותר, יותר טוב?" בשלבים הראשונים של הקמת הגינה אנחנוו עדיין לא יכולים לדעת איך הגינה תראה. יכול להיות שכעת היא נראית דלילה וצחיחה, אך כשיגדלו הצמחים בהמשך הם יתפרשו לאורך כל הגינה בצורה הרמונית ויפה. גנן מקצועי שמבין עניין יבחן את תוואי השטח, ויידע איפה למקם כל צמח, שתיל ועץ בהתאם לתנאי הגדילה העתידיים שלו. גנן חאפר, ידחוף לכם עוד ועוד צמחים בגינה, במטרה להרוויח על גבכם כמה שיותר כסף. בהתחלה הגינה תראה נהדר, אך כשהצמחים יגדלו, תהייה צפיפות כל כך גדולה בגינה, שהצמחים פשוט ינבלו, ואיתם הכסף שלכם. 


עצות יד ראשונה מגנן

אז נכון, עדיף שהטיפול בגינה ינוהל על ידי גנן מקצועי אבל זה לא אומר, שאנו לא יכולים לטפל בכלל בגינה. בהמשך, ניתן מספר עצות, שיעזרו לנו לטפל באופן עצמאי בגינה שלנו.

דישון, דישון ושוב דישון

הרבה אנשים לא מבינים למה לוקח כל כך הרבה זמן לגינה להתפתח. המחשבה הראשונית: לצמחים חסר מים, אז מה עושים? משקים בעוד ועוד מים. ברוב המקרים, מים לא יעזרו, אלא להיפך, הם רק יגרמו ליותר נזק ויציפו את הצמחים.

סביר להניח שהצמחים זקוקים לדישון. יש כל מיני שיטות לדישון, יש דשן שמגיע בצורת אבקה שאותה מוהלים במים, ויש דשן שמגיע בצורת גרגירים קטנים. גננים עובדים בדרך כלל עם דשן בשיחרור איטי. ניתן למצוא חומרי דישון כאלה, במשתלות ואפילו בהום סנטר. לאחר שרכשתם את חומר הדישון, יש לפזר אותו באופן אחיד בגינה ולהטמיע עם האצבעות. פעולה זו תעורר את הגינה ותהפוך אותה לפורייה יותר. מי שרוצה לחסוך ולהשתמש בשיטות יותר אקולוגיות, יכול להשתמש בספח של הגינה בתור חומר דישון

 

בחירת טפטפות לגינה

באופן כללי מומלץ לעבוד עם מערכת השקיה אוטומטית ולא להשקות באופן ידני את הגינה. כי כמו שציינו קודם, יותר מדי מים יכולים לגרום להצפת הגינה ולנזק בלתי הפיך.

 

בחירת צמחיה לגינה

בשלב תכנון הגינה, עומדת בפנינו הבחירה הקשה בין סוגים רבים של צמחים. הגנן, שאיתו נעבוד על הקמת הגינה, כמובן ימליץ לנו על סוגי צמחים שונים, שלדעתו יתאימו לגינה שלנו. בכל זאת, מומלץ להגיע לפגישה הראשונה עם הגנן עם קצת ידע מקדים לגבי סוגי צמחיה שונים ועם הפרטים לגבי איזור המגורים שלכם. בדיוק בשביל זה, שאלנו את הגננים המומחים המדורגים באתר איזה עצי פרי כדאי לשתול בגינה? איזה פרחים כדאי לשתול בקיץ? ואיזה צמח טוב לגדר חיה? מוזמנים לקפוץ בין הקישורים כדי לקרוא את התשובות שלהם. 


גננים מומלצים

כשהיינו ילדים קטנים חלמנו על אותה "גינה חביבה" מהשיר, כל צמח בה צומח, כל פרח בה פורח, והכל ירוק ונפלא. עם הזמן גילינו שהקמה ותחזוקה של גינה דורשת השקעה לא קטנה. גנן מקצועי יידע להפיק את המרב מפיסת האדמה שלכם בלי להכנס למגננה. כדי להבטיח שתמצאו גנן מומלץ ריכזנו לכם, רשימה של גננים מומלצים  לפי חוות דעת של מאות לקוחות קודמים. לאחר כל עבודת גינון אנחנו מתקשרים אליכם ומבקשים מכם לתת ציון וחוות דעת על הגנן שבחרתם. באתר נמצאים רק גננים עם דירוג עדכני הגבוה מ – 9. 


שאלות נפוצות לדף זה

איך להשקות גינה?

כיום קיימות שתי  אופציות עיקריות להשקיית גינה: השקיה ידנית ובאמצעות מחשב השקיה. גננים ממליצים על מחשב השקיה שמפעיל את ברז ההשקייה לזמן קצוב. מחשב השקיה הוא פתרון נוח במיוחד למי מכם שמתקשה לזכור להשקות את הגינה באופן קבוע, חוסך זמן השקיה במיוחד כשמדובר בגינה שמתפרשת על שטח גדול, ומאפשר חסכון במים שכן הוא עובד לפי זמן קצוב.


 

איך לבחור דשא סינטטי?

ישנ מספר פרמטרים שמצביעים על האיכות של דשא סינטטי (מלבד המחיר כמובן) והם: צפיפות, גובה, רכות ואחריות. ישנם שלושה סוגי דשא סינתטי נפוצים בשוק והבחירה ביניהם נובעת משיקולים אישיים של הלקוח. גננים ממליצים במיוחד על דשא סינתטי מסוג TOP40 שמגיע עם 4-5 גוונים לסוג הדשא, רך במיוחד, נעים לדריכה והאחריות שלו היא 8 שנים. 
 

מה עדיף דשא סינטטי או רגיל?

למתלבטים בין דשא סיתנטי לדשא חי יש שלושה גורמים עיקריים שצריכים להילקח בחשבון: תחושה, מחיר ותחזוקה שוטפת. מחיר - בדשא הסיתנטי יש השקעה ראשונית הרבה יותר גדולה ומשמעותית, שמשתווה אחרי שנתיים או שלוש לדשא רגיל. תחושה - צריך לקחת בחשבון שדשא סיתנטי (כשמו כן הוא) הוא סינתטי, דבר שבא לידי ביטוי במראה ובמגע שלו. מצד שני, דשא סינתטי נראה תמיד ירוק ומטופח. כשמדובר בתחושה של דשא חי, אי אפשר להתחרות בדבר האמיתי, מצד שני הדשא החי דורש גם יותר תשומת לב והשקעה מדשא סיתנטי, כך במצבים של מחלות או טיפול לקוי, יכולים להוביל בקלות למראה של דשא מצהיב או מוזנח. 

איך לבחור עצים לגינה?

עצי נוי או עצי פרי, עץ להצללה או עץ להסתרה? יש מגוון רחב של עצים לגינה, אבל לפני שנחליט איזה עץ נבחר לגינה, חשוב גם לדעת איזה עצים לא מתאימים לגינה שלנו, לכן מומלץ להתייעץ עם הגנן טרם העבודה על מנת ליצור תיאום ציפיות שיחסוך אכזבה בהמשך.

 

איך כורתים או גוזמים עצים? צירפנו תשובה בוידיאו!

  

 

איך נזהה דשא סינטטי איכותי? צירפנו תשובה בווידאו!

המטרה העיקרית של דשא סינטטי היא לתת לנו תחושה של דשא- בלי הצורך בתחזוקה שוטפת וניקיון. אז איך בוחרים דשא סיננטי ואיך נזהה שהוא איכותי? צירפנו לכם תשובה בווידאו!


 

איזה צמח מטפס הכי מהיר? המומחים עונים!

שאלנו עשרות גננים מומלצים איזה צמח מטפס הכי מהר, בקישור תוכלו לקרוא את התשובות שלהם.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק