מוקד טלפוני: 1-700-707-233

אילוף פיטבול

אילוף פיטבול עלול להיות מאתגר ולא תמיד מדובר במשימה פשוטה, שכן מדובר בכלב חזק ושובב. כדי לעשות לכם חיים קלים יותר בכל מה שקשור לאילוף פיטבול, ריכזנו עבורכם טיפים ועצות שיוכלו לסייע בתהליך: למה חשוב לעזור לפיטבול להוציא אנרגיה במהלך היום, איך לגרום לו לשחק בצורה נעימה עם כלבים אחרים ומה השיטה המומלצת ביותר לאילוף פיטבול. מוכנים? תנבחו אם כן.

 

אילוף פיטבול

 


אילוף פיטבול

פיטבול, או בשמו המלא "אמריקן פיטבול טרייר", הוא כלב גדול, עוצמתי ומתוק. אם אתם בדיוק מתלבטים האם לאלף את הפיטבול שלכם, הנה כמה דברים שכדאי לקחת בחשבון:

אחד הוא חזק מאוד – הפיטבול הוא כלב דומיננטי וחזק, שיכול לתפוס את עצמו כראשון בשרשרת המזון בבית, וללא אילוף עשוי שלא להקשיב לכם ואפילו להתנהג בכוחניות כלפי בני הבית. בנוסף, פיטבול נתפס בקרב האוכלוסייה ככלב מפחיד ומרתיע בשל עוצמתו הפיזית וגם כתוצאה מלא מעט מיתוסים וסטיגמות שהודבקו אליו (מוזמנים לדלג לפסקה שמוקדשת לכך אם אתם סקרנים). כך שאילוף פיטבול עשוי להיות חשוב גם כדי למנוע פאניקה באוכלוסייה, ולהראות לכולם שהם טועים לגביו 😊.

מספר שתיים  הוא מרתיע כלבים אחרים – האמת היא שלא רק בני אדם עלולים לחשוש מהפיטבול, גם כלבים עשויים להירתע ממנו. כמו שאמרנו, הפיטבול הוא כלב חזק ואופי המשחק שלו עם כלבים אחרים עוצמתי בהתאם. כמו כן, סף הכאב שלו מאוד גבוה, והוא לא מרגיש שהוא מגזים במהלך המשחק. לכן, צורת המשחק שלו עשויה להיתפס על ידי כלבים אחרים כלא נעימה ואף תקיפה, מה שיוביל את הפיטבול לתקוף חזרה ולפתח רגשות שליליים לכלבים אחרים ולמשחק איתם. ככה נוצר מצב שגם אנשים פוחדים מהפיטבול וגם הכלבים לא רוצים לשחק איתו בגן המשחקים,  ואם תשאלו אותנו - התוצאה השנייה היא הגרועה מבין השתיים. בכל מקרה, אילוף פיטבול יוכל לעזור גם בנקודה הזאת ולמתן את התנהלות הפיטבול מול כלבים אחרים.

שלוש  חוק הכלבים המסוכנים - אם לא שמעתם על זה עד עכשיו, נספר שהחוק כולל בתוכו מספר גזעים שנחשבים מסוכנים (מפתיע), ובתוכם גם הפיטבול. היום, מאלפי כלבים רבים יגידו לכם שפיטבול כלל לא נחשב לכלב מסוכן כל עוד הוא מאולף ולכן ההכללה שלו בחוק הכלבים המסוכנים זה ממש פשע, אבל עדיין זה המצב הקיים, וחשוב שנבין מה זה אומר. חוץ מהתהילה בלהיות חלק מהחוק, יש לא מעט הגבלות שחלות על הפיטבול בעקבות זאת, כמו איסור על אנשים פרטיים לקנות ולמכור אותו, חובת סירוס, חובת מחסום פה בכל יציאה מהבית, איסור להרבות אותו ועוד ועוד. אילוף פיטבול יתאים גם בנקודה זאת, בכך שנצטרך לאלף את הפיטבול להסכים למחסום פה, וגם כמובן לגרום לו להתייחס בצורה עדינה לאנשים וכלבים ברחוב.

 

תהליך אילוף פיטבול

איך לאלף פיטבול

בכל מה שקשור לאילוף פיטבול, אין הבדל גדול בין האילוף שלו לאילוף כלבים אחרים. בגדול, תוכלו לבחור בין שתי גישות אילוף מרכזיות:

נקודה הגישה המסורתית - לפי גישה זו, נרצה לגרום לפיטבול להבין "מי הבוס" בבית ולגרום לו לציית לנו בכל מצב. מה שיעניין אותנו בגישה הוא בעיקר הביטוי ההתנהגותי של הכלב (נביחות, נשיכות) ולא בגורמים שהובילו אותו להתנהג ככה.

נקודה הגישה המודרנית - הגישה שמה דגש על הניסיון להבין מה עובר על הכלב מבחינה רגשית, ובכך מנסה למנוע ממנו להתנהג בצורה שלא נעימה גם לנו. בגישה זאת האילוף הסופי אולי לא יהיה מוקפד ומושלם, אבל המטרה היא לא לייצר כלב צייתן, אלא כלב שטוב לו ובהתאם לכך הוא לא יתנהג בצורה בעייתית.

בכל מה שקשור לאילוף פיטבול בפרט, הגישה המומלצת בקרב מאלפי הכלבים היא הגישה המודרנית, המבוססת על חיזוקים חיוביים ושיטות אילוף עדינות. הפיטבול מאוד ילדותי ומתנהג כמו תינוק שובב שרק רוצה לשחק ולא מודע לעוצמת הכוח שלו, ואם נחליט לאלף אותו בצרוה כוחנית ואלימה, סביר להניח שרק נעורר את הצד האלים שבו נהפוך אותו לכוחני גם כן – שזה בדיוק ההפך ממה שאנחנו רוצים.

 

אילוף פיטבול בעזרת משחק

 

חוץ מההמלצה על אילוף פיטבול בשיטה מודרנית, יש לנו עוד שני טיפים חשובים:

נקודה עזרו לפיטבול להוציא אנרגיה - פיטבול הוא כלב נמרץ עם הרבה מאוד אנרגיה, וכדי לייעל את האילוף שלו צריך לוודא שהוא באמת מוציא אותה ומבצע פעילות גופנית. אם זה לא יקרה, סביר להניח שגם נגדל פיטבול מתוסכל, וגם נגלה מדי פעם שהשטיח נהרס, הכרית נלעסה והספה נקרעה מסיבה לא ברורה. בקיצור, הפיטבול ימצא דררך לפרוק את האנרגיה, בין אם זה בהרס הבית או בקפיצה על אנשים רנדומאליים ברחוב, מה שיכול להגביר את הרתיעה ממנו.

נקודה השתמשו במחסום פה – בעקבות חוק הכלבים המסוכנים, הפיטבול חייב במחסום פה בכל פעם שהוא יוצא מהבית. לכן, אילוף פיטבול מצריך גם הרגלה הדרגתית למחסום, כדי שבסופו של דבר הפיטבול יסכים לשים את המחסום בקלות ולא תצטרכו לצאת למלחמה כל בוקר ביציאה מהבית. 

 


אילוף פיטבול עם מאלף כלבים

אם אתם מתלבטים אם לאלף את הפיטבול שלכם לבד או בעזרת מאלף, אתם לא לבד. זה נכון שאתם יכולים להצליח לאלף אותו לבד בבית שלכם, אבל חשוב להדגיש שבמקרה של אילוף פיטבול, כדאי ואף רצוי ששתייעצו עם מאלף כלבים. התייעצות עם מאלף יכולה לעזור לכם לבחור בשיטת האילוף המתאימה, וגם תוכלו לקבל טיפים ועצות שיתאימו אישית לאופי הפיטבול שלכם, שימנעו ממכם לעשות טעויות בדרך. חשוב לזכור שאם נתנהג עם הפיטבול בצורה כוחנית, נגרום לו להיות כוחני עוד יותר ורק נפגע באילוף שלו. כך שחשוב מאוד לא לעשות טעויות בדרך ולאלף לפי שיטה מקצועית, שמתאימה לאופי של הפיטבול שלכם.

בנוסף, בכל מה שקשור לאילוף בבית או בפנסיון, מאלפי כלבים תמיד ימליצו לכם לאלף בבית, כל עוד אין בעיות של זמן או לוגיסטיקה. אם אין לכם זמן לאלף את הפיטבול בהתחלה, ניתן גם להיעזר באילוף כלבים בפנסיון, אבל קחו בחשבון כשיגיע הרגע לחזור הביתה, אתם אלו שתצטרכו לעבוד עם הפיטבול, ולהרגיל אותו לקבל הוראות גם מכם.

 

אילוף פיטבול עם מאלף כלבים

אילוף פיטבול – חשוב לדעת

אם אתם חושבים על אילוף פיטבול, בנוסף למה שציינו עד עכשיו יש עוד כמה פרטים חשובים וטיפים שכדאי לכם לדעת:

פיטבולבעלות מגיל 18 – רק לבני 18 ומעלה יש רשות על פי החוק להחזיק בפיטבול (בגלל חוק הכלבים המסוכנים). בהתאם לכך, גם רק בני 18 ומעלה יכולים לצאת עם הפיטבול החוצה ולטיולים. אז אם הילדים התחננו והבטיחו שיאלפו את הפיטבול ואתם לא תצטרכו לדאוג לכלום – אתם דווקא כן צריכים. כל האחריות, כולל אפילו יציאה לטולים, תהיה עליכם.

פיטבול השגחה – כל כלב דורש השגחה אם יוצאים לטיול מחוץ לבית, ובמיוחד הפיטבול. בגלל הפיזיות שלו, סף הכאב הגבוה והעובדה שמדובר בכלב יחסית ילדותי, יש חשיבות רבה באילוף פיטבול והשגחה עליו בזמן הטיול. כל זאת על מנת לנסות למנוע ממנו לנסות לשחק עם כלב עדין יותר או כזה שלא מבין את צורת המשחק שלו, ויתפוס את ההתנהגות שלו כתקיפה.


מיתוסים על אילוף פיטבול

עצם העובדה שפיטבול כלול ברשימת הכלבים המסוכנים נעוצה בתחושת הפחד שהוא מעורר, הנובעת מלא מעט סטיגמות ישנות. אל תדאגו, באנו לנפץ אותן:  

איקס  פיטבול הוא לא כלב שמירה – לא מעט אנשים חושבים שאילוף פיטבול נועד בעיקר בשביל לאמן אותם להיות כלבי שמירה, אך זה ממש לא כך. פיטבול הוא כלב ביתי שאוהב את המשפחה שלו, ובשום פנים לא כלב שמירה. אמנם זה היה הייעוד המקורי שלו ויש שעדיין משתמשים בו לצורך זה, אבל זה בהחלט לא מתאים לאופי שלו. פיטבול הוא כלב שצריך להיות בבית, ואם צריך, הוא ישמור עליכם מבפנים 😉.

איקס  לפיטבול אין מנגנון נעילת לסתות - יש איזו שמועה לפיה אילוף פיטבול הוא הכרחי בגלל שקיים אצלו מנגנון נעילת לסתות, אשר לא לא מאפשר לו לשחרר אחיזה אם הוא החליט לנעוץ את שיניו במשהו.  חשוב להדגיש שמדובר בלא יותר משמועה, ובכלל מנגנון נעילת לסתות לא קיים אצל אף גזע כלבים. מה שכן, הפיטבול חזק מאוד ובעל סף כאב גבוה, כך שהוא יכול שלא שים לב שתוך כדי משחק הוא מפעיל עוצמה רבה מדי. חוץ מזה, יש כלבים שהנשיכה שלהם חזקה אפילו יותר, כך שמדובר לגמרי בסטיגמה.

איקס  לא מסוכן – אולי הסטיגמה החשובה ביותר שננפץ כאן. מדובר על כלב שאוהב לאהוב, וכל עוד מאלפים את הפיטבול מגיל צעיר ומרגילים אותנו להתנהגות רגילה ונעימה, הוא לא יהיה מסוכן בכלל, ויתאים גם למשפחות עם ילדים. מה שכן, ההתחלה דורשת התמדה, סבלנות ואסרטיביות, כך שצריך לקחת את זה בחשבון אם מתלבטים בין אימוץ פיטבול לכלב אחר, שדורש בהתחלה קצת פחות אנרגיה.

 


אילוף פיטבול – מחיר

בגדול אין הבדל בין מחיר אילוף פיטבול למחיר אילוף כלב אחר, כאשר כל שעת אילוף עם מאלף כלבים תעלה בין 250-400 ₪. מספר הפגישות הכולל שתצטרכו עם מאלף כלבים תלוי בהתקדמות האילוף של הפיטבול, ויכול לנוע בין 3-8 פגישות.  

 

אילוף גור פיטבול

מאלפי כלבים מומלצים

פיטבול הוא כלב שובב ומקסים, שיראה לכם הרבה אהבה וחיבה. יחד עם זאת, יש חשיבות רבה באילוף פיטבול בצורה טובה עוד מגיל צעיר, על מנת שלא יפתח התנהגויות אלימות וכוחניות שיקשו על החיים המשותפים בבית ומחוץ לו. כך שאם אתם מחפשים להיעזר או להתייעץ, ריכזנו רשימה של מאלפי כלבים מומלצים, המדורגים לפי חוות דעת של לקוחות קודמים. לפני שתרימו טלפון תוכלו לקרוא את חוות הדעת בצורה ישירה, ולהחליט בהתאם במי להיעזר.


שאלות נפוצות לדף זה

מה המחיר של אילוף פיטבול?

אם בחרתם להיעזר בשירותיו של מאלף כלבים, מחיר כל שעת אילוף נע בין 250-400 ש"ח, כאשר מספר הפגישות שתצטרכו תלויה בעיקר בקצב ההתדמות של הפיטבול שלכם. 

אילוף פיטבול בבית זה אפשרי?

אילוף פיטבול בבית זה לא רק אפשרי, זה אפילו רצוי. גם אם תבחרו להיעזר במאלף כלבים, סביר להניח שהאילוף עצמו יתקיים בבית שלכם, בעיקר כדי שגם אתם תהיו שותפים לתהליך האילוף ותרגילו את הפיטבול לקבל הוראות גם ממכם ולא רק מהמאלף. 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק