מוקד טלפוני: 1-700-707-233

רואי חשבון

"רואה חשבון" נשמע כמו מקצוע חשוב לאנשים חכמים, אבל מה בדיוק עושה רואה חשבון ומתי בכלל צריך להסתייע בו? אם גם לכם אין מושג – הגעתם למקום הנכון. הכנו לכם מדריך מפורט עם כל מה שצריך לדעת על רואי חשבון – מה הם עושים, איך הם יכולים לעזור לכם וכמה עולים השירותים שהם נותנים? תכינו את המחשבוניםמחייך

 

רואי חשבון

בין אם אתם שכירים, עוסקים מורשים או בעלי חברה בע"מ – מתישהו כנראה תרצו לקבל עזרה מרואה חשבון או יועץ מס (או רואת חשבון ויועצת מס). רובנו כבר מכירים את ההתנהלות הלא פשוטה מול משרדי ממשלה ורשויות בישראל – המון פרוצדורה, הרבה מסמכים, ולא מעט ייאוש. עכשיו תנסו את זה כשאתם רוצים להקים עסק עצמאי וצריכים להתנהל באופן בירוקרטי ומורכב מול ביטוח לאומי, מס הכנסה ומע"מ, או כשאתם שכירים שרוצים לקבל החזרי מס אבל צריכים למלא טפסים שכתובים בכמעט סינית. נשמע לא פשוט נכון? בדיוק בשביל זה המציאו את רואי החשבון, אלה שיש להם ידע מקצועי והיכרות מעמיקה עם חוקי המס, ויעשו בשבילכם את כל העבודה המייגעת מול הרשויות.

מעבר לעבודה מול הרשויות, לרואי חשבון יש לא מעט ידע שיכול לעזור לכם – החל מהענקת ייעוץ בנוגע לכדאיות של הקמת עסק עצמאי, ועד מילוי דוחות שנתיים והכנת משכורות. אז מה באמת עושים רואי חשבון, מתי כדאי לפנות אליהם וכמה עולים השירותים שלהם? כל התשובות בהמשך.

 


מתי צריך רואה חשבון?

ראשית, חשוב לדעת שקיים הבדל בין יועץ מס לרואה חשבון. לשניהם יש הכשרה מקיפה בתחום המסים, אולם, לרואה חשבון יש סמכויות מסוימות שליועץ המס אין. כך, למשל, הוא אינו יכול לאשר דוחות תקופתיים של חברות בע"מ או לערוך ביקורת בחברות אלו. מסיבה זו, יועצי מס עובדים לרוב עם שכירים, עצמאיים וחברות קטנות, ואילו רואי החשבון עובדים גם עם חברות בע"מ.

אז מתי כדאי לפנות לרואה חשבון? הכל תלוי בהגדרה המקצועית שלכם: שכירים, עוסקים מורשים, עוסקים פטורים או חברה בע"מ. לכל אחד מסוגי ההתאגדויות האלה קיימת הגדרה שונה בחוק, ובהתאם לכך גם חובות (וזכויות) שונות מול הרשויות.

מתי שכיר צריך רואה חשבון?

קיימים לא מעט עובדים שכירים שלא מודעים לזכותם לקבל החזרי מס, או שלא מודעים לגובה ההחזר שמגיע להם. גם כשהם יודעים ורוצים לממש את זכותם לקבל החזר, הם נתקלים בקשיים מול רשויות המס. "כיום יש בקופת המדינה מיליארדי שקלים שמחכים לשכירים שיגיעו לקחת את הכסף שלהם חזרה. רואה חשבון יכול לבדוק עבורם בצורה הכי טובה אם מגיע להם או לא, כי הוא מכיר הכי טוב את חוקי המס. יש הרבה אנשים שעושים את זה לבד ובסוף במס הכנסה אומרים להם שהם חייבים כסף. צריך ללכת למישהו טוב שיעשה את זה בצורה מקצועית." (ליאת, ציון 9.9 באתר מידרג).

רואה חשבון לעוסק פטור, עוסק מורשה וחברה בע"מ

אם שאלתם את עצמכם מה זה עוסק פטור, ומה ההבדל בין עוסק מורשה לחברה בע"מ, התשובות לפניכם:

עוסק פטור

רואה חשבון מסביר- איך פותחים עוסק פטור?

 

 

עוסק פטור הוא בעל עסק עצמאי בעל הכנסות של עד 100,491 ש"ח בשנה (נכון ל-2020). ממה הוא פטור? ממע"מ. עוסק פטור לא צריך לשלם מע"מ על העסקאות שלו ואסור לו לגבות מע"מ מהלקוחות שלו. מסיבה זו הוא לא רשאי להוציא ללקוחותיו חשבוניות מס, אלא קבלות בלבד.

מתי עוסק פטור צריך רואה חשבון? ראשית, עם ההחלטה על הקמת עסק עצמאי, יש לפתוח תיק במע"מ ולאחר מכן במס הכנסה וביטוח לאומי. רואה חשבון יכול לסייע לכם בנושא פתיחת התיק. בנוסף, עוסק פטור צריך להעביר פעם בשנה דיווחים למע"מ ומס הכנסה על גובה ההוצאות והכנסות שלו, ומעבר לכך, לתעד את כל ההתנהלות השוטפת שלו ולשמור את המסמכים המתאימים – קבלות, אישורים, הוצאות ועוד. אם אתם רוצים להיות רגועים ולהיות בטוחים שזה נעשה בצורה מסודרת, השתמשו בשירותיו של רואה חשבון.

"אפשר לעשות את כל התהליך באופן עצמאי, לגשת לרשויות לבד ולפתוח תיקים. הרעיון של להסתייע ברואה חשבון או יועץ מס הוא כדי לעשות באמת את הדברים כמו שצריך ועל פי ההוראות בחוקי המס. " (עופר, ציון 9.8 באתר)

 רואה חשבון

עוסק מורשה

עוסק מורשה הוא בעל עסק עצמאי, עם מחזור הכנסות שנתי שעולה על 100,491 ש"ח. עוסק מורשה חייב בתשלום מע"מ והוצאת חשבוניות מס ללקוחות, ויחד עם זאת הוא גם יכול לקזז את המע"מ על ההוצאות השוטפות של העסק שלו. בניגוד לעוסק פטור, שצריך להעביר דיווח למע"מ פעם בשנה, עוסק מורשה צריך לעשות זאת אחת לחודש או חודשיים.

מעבר לכך, יש מקצועות שאם אתם עוסקים בהם, תהיו חייבים להירשם כעוסק מורשה, ללא קשר לסכום ההכנסות שלכם. כמו למשל: אדריכלים, הנדסאים, עורכי דין, סוכני ביטוח ועוד.

מתי עוסק מורשה צריך רואה חשבון? גם עוסק מורשה מחויב בפתיחת תיק ברשויות השונות, וכמובן עריכת דו"חות, שבמקרה הזה הופכים לחודשיים. אך מעבר לכך, היקף הפעילות העסקית של עוסק מורשה רחב יותר ולכן גם ההתנהלות השוטפת מורכבת יותר.

חברה בע"מ

חברה בע"מ היא גוף שמופרד באופן מוחלט מהבעלים שלו, שהם בעלי המניות. ולמה בע"מ? האחריות של בעלי המניות היא בעירבון מוגבל – במקרה של קריסה כלכלית של החברה, בעלי המניות מחויבים לשלם רק עד גובה הסכום שהם השקיעו בה. רכושם הפרטי וכספם לא ייפגע.

פתיחת חברה בע"מ היא תהליך לא פשוט כי הפרוצדורה שלה מול הרשויות מורכבת יותר. בנוסף, הוצאות התפעול של חברה הן יקרות יותר. עם זאת, המס שמשלמות חברות על הרווחים שלהן (מס חברות) נמוך בהרבה מהמס שצריך לשלם העוסק המורשה.

חברה בע"מ צריכה רואה חשבון לניהול החשבונות בשוטף, הכנת דוחות שנתיים, מאזנים, ביקורת ועוד.

"אני ממליץ לא לעשות את פתיחת העסק לבד כי יש כמה מסלולים וכדאי להתייעץ. למשל, יש עוסקים שיכולים להיות פטורים מתשלום ביטוח לאומי. כדאי להיפגש עם רואה חשבון או יועץ מס, לחשוב על צורת ההתאגדות, ואז להחליט ביחד לאיזה כיוון הולכים, משם בעל העסק מקבל ראש שקט." (בני, ציון 10 באתר מידרג).

 רואה חשבון

עוסק פטור, עוסק מורשה או חברה בע"מ?

מלבד פתיחת תיקים, דוחות שנתיים וניהול שוטף, רואה חשבון יכול לסייע לכם גם במתן ייעוץ בנוגע לשאלה מה כדאי להיות – עוסק פטור, עוסק מורשה או חברה בע"מ?. רואה החשבון יבצע ניתוח מקיף של ההכנסות וההוצאות בעסק שלכם ויבדוק מולכם – האם אתם מסיימים את השנה עם רווח? האם הרווחים מהעסק מנוצלים או שניתן להשקיע אותם? ובכלל, מה ההעדפות האישיות שלכם? על סמך הנתונים הללו הוא יעזור לכם לקבל החלטה שתתאים גם לסוג העסק שלכם, וגם לאורח החיים שלכם.

"רואה החשבון ממליץ באופן אישי לכל בנאדם - כי זה תלוי ברמת החיים שלו. אם הוא בעל עסק שמרוויח 500,000 ש"ח אבל גם מוציא את אותו סכום בדיוק - אז לא שווה לו להיות חברה. כדאי מאוד להתייעץ עם רואה חשבון מוסמך כי הוא מתאים את זה אישית לבעל העסק, אחרי שהוא מקבל נתונים על רמת החיים שלו." (ליאת, ציון 9.9).


עסקים המעוניינים להצטרף לאתר - השאירו פרטים כאן:


איך תדעו שרואה החשבון אמין?

אחרי שהבנתם מה התפקיד של רואה חשבון, ודאי הבנתם שלרואה החשבון יש חשיבות בכל הקשור להתנהלות של העסק שלכם כלכלית. מסיבה זו, כדאי למצוא רואה חשבון שיהיה גם מספיק מקצועי ויכיר היטב את חוקי המס ואת העבודה מול הרשויות, אך גם שיהיה אמין ותוכלו לסמוך עליו בעיניים עצומות.

אז איך בוחרים רואה חשבון אמין? יש לנו כמה הצעות:

1. בקשו המלצות על רואה החשבון – אל תתביישו לבקש מרואה החשבון טלפונים של לקוחות קודמים ושאלו לדעתם, זה יותר מלגיטימי.

2. בדקו את הרישיון של רואה החשבון – רואי חשבון עוברים הכשרה מפרכת עד לקבלת הרישיון הנכסף, כך שאם יש להם כזה, הם ישמחו להראות לכם אותו. וודאו שרואה החשבון שלכם אכן נושא ברישיון ואינו מתחזה.

3. קבעו פגישה במשרד של רואה החשבון – שיחה בטלפון לא מספיקה כדי להבין מיהו רואה החשבון והאם הוא מתאים לכם. קבעו איתו פגישה במשרד שלו, נהלו איתו שיחה והבינו אם זה הבנאדם שאתם מחפשים.

"תמיד טוב לקבל המלצות, לקחת טלפונים מלקוחות קודמים של אותו רואה חשבון. כדאי גם לבוא לדבר עם רואה החשבון, לראות שיש כימיה, שזה עובד ביניכם ושהוא מדבר איתכם בגובה העיניים. יש לקוחות שמדברים עם רואה חשבון והוא מדבר איתם בשפה אחרת לגמרי, הלקוח לא מבין מה הוא רוצה ממנו. צריך למצוא את האדם שיידע להסביר ללקוח את הדברים בצורה פשוטה. (בני, ציון 10)

 רואה חשבון

מחירים של רואי חשבון

מרבית רואי החשבון לוקחים שכר טרחה חודשי עבור העבודה השוטפת של ניהול החשבונות, ושכר נוסף עבור הדוחות השנתיים והמאזנים. כדאי לשאול את רואה החשבון מה כולל בתוכו המחיר החודשי, וכמה יעלו התוספות של פתיחת התיק, עריכת הדוחות החודשיים והשנתיים ומילוי הצהרת הון.

עלות העבודה של רואי החשבון משתנה בהתאם לגודל העסק ולכמות העבודה שהוא מייצר. ככל שהעסק גדול יותר, בעל היקף פעילות רחב ובעל עובדים שכירים – כך הוא ישלם יותר לרואה החשבון. כך למשל, מחיר של הצהרת הון ישתנה מאדם לאדם – בהתאם לכמות הנכסים שבבעלותו.

עלות החזר מס לשכיר – בין 10%-25% מגובה ההחזר.

עלות רואה חשבון לעוסק פטור – בין 100-200 ש"ח בחודש.

עלות רואה חשבון לעוסק מורשה – בין 200-800 ש"ח בחודש.

פתיחת תיק לעוסק מורשה – בין 200-300 ש"ח.

דוח שנתי לעוסק מורשה – בין -1,000-2,000ש"ח.

עלות רואה חשבון לחברה בע"מ – בין 1,200-4,000 ש"ח בחודש.

דוח שנתי לחברה בע"מ – בין 2,000-10,000 ש"ח.

הצהרת הון ראשונה – בין 500-1,500 ש"ח.


רואי חשבון מומלצים

לרואה החשבון שלכם יש תפקיד חשוב ומשמעותי, שיכול להקל עליכם את העבודה מול רשויות המס ולסייע לכם לא מעט. מסיבה זו, חשוב שתמצאו רואה חשבון אמין ומקצוע שתוכלו לסמוך עליו. כאן במידרג, ריכזנו לכם רשימה של רואי חשבון מומלצים, שדורגו על ידי לקוחות קודמים. אחרי כל עבודה עם רואה חשבון, נציגה ממידרג מתקשרת ללקוח, מקבלת ממנו חוות דעת וציונים אודות השירות, ומעדכנת את הדירוג באתר.


אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק