מוקד טלפוני: 1-700-707-233

הוצאה מוכרת

הוצאה מוכרת היא מסוג הדברים ששומעים עליהם כל הזמן אבל לא בטוחים בדיוק מהם או למה באמת הם מתכוונים. ובצדק. הוצאה מוכרת כוללת בתוכה עולם שלם של הגדרות וכללים, שעל- פיהם ניתן לדעת האם ההוצאות של העסק שלכם יוכלו או לא יוכלו להיות מוכרות במס הכנסה או במע"מ. אבל אל דאגה – באנו לעשות לכם סדר בבלאגן ולענות לכם על כל השאלות שקשורות להוצאה מוכרת. יוצאים לדרך!

 הוצאה מוכרת

 


הוצאה מוכרת

הוצאה מוכרת היא הוצאה של עסק, שמטרתה לתרום לייצור הכנסה ולעבודה השוטפת של העסק, וניתן לקזז אותה מההכנסות של העסק ובכך להקטין את המס שתשלמו בסוף השנה.

ובמילים פשוטות: כעצמאים, עליכם לשלם מס על ההכנסות נטו. כלומר, מחשבים את סך ההכנסות הכללי, מפחיתים את ההוצאות - ומה שנשאר בסוף, זה מה שחייב במס.  ההוצאה המוכרת היא הוצאה שהייתה לכם במסגרת העסק, שמטרתה לתרום לייצור רווחים, ומס הכנסה יכול להכיר בה כחלק מהוצאות העסק. ומה זה אומר? שככל שהרווח הנקי (הכנסות פחות הוצאות) יהיה קטן יותר, כך תשלמו פחות מס.

שימו לב, הוצאה מוכרת, בהגדרתה, צריכה להיות רק הוצאה שמשמשת לייצור הכנסה עבור העסק, על מנת שיכירו בה.

ובדוגמאות: אם העסק שלכם הוא מסעדה, וכדי לייצר הכנסה ממנו אתם צריכים לקנות אוכל ושתייה - ההוצאות הללו יהיו הוצאות מוכרות. בסוף השנה כשתבואו לשלם מס על ההכנסות של העסק, תוכלו לקזז את ההוצאות הללו, כך שבסוף הרווח שתרשמו כרווח נקי יהיה רווח קטן יותר, ובהתאם לכך, המס שתצטרכו לשלם עליו יהיה נמוך יותר.

אם העסק שלכם הוא משרד רואה חשבון, אתם צריכים באופן קבוע דפים ודיו למדפסת שתורמים להתנהלות השוטפת של העסק – ולכן זה ייחשב הוצאה מוכרת.

אם העסק שלכם הוא גן ילדים וכדי לייצר ממנו הכנסה אתם צריכים טושים וצבעים – זו הוצאה מוכרת, כי היא תורמת לייצור הכנסה לעסק.

זה נכון גם לגבי משכורות שמשולמות לעובדים, קרן השתלמות שמשולמת, ציוד משרדי, טלפון קווי וכל מה שקשור באופן ישיר לרווחים של העסק.

 הוצאה מוכרת שוטפת

 


הוצאה מוכרת – הוצאה שוטפת או רכוש קבוע

כבר בדוגמאות הקודמות אפשר היה לראות שהוצאה מוכרת לא זהה לכל העסקים, אלא משתנה מעסק לעסק. ההבדל הזה נובע מההגדרה של הוצאה מוכרת כהוצאה שוטפת. מה זה אומר?

ההוצאה תוכר רק במידה והיא הוצאה שוטפת שמשמשת אתכם להתנהלות השוטפת של העסק, ולא רכוש קבוע.  

כך למשל, במשרד עורכי דין ההוצאה השוטפת תהיה ניירות, טפסים, דוחות ומחשבונים, אבל הכיסא המשרדי, המחשב או השולחן - לא. אלו ייחשבו כרכוש קבוע.

ההוצאה על רכוש קבוע היא הוצאה מהותית יותר, שמשמשת את העסק לרוב למספר שנים. כמו למשל, רכב, מחשב, או מדפסת. גם שיפוץ של המשרד ייחשב כרכוש קבוע.

ומכאן נובע ההבדל בין תחום לתחום ובין עסק לעסק: מה שייחשב כהוצאה שוטפת של אחד, ייחשב כרכוש קבוע אצל אחר. כך למשל, המשכורות שרואה החשבון משלם לעובדים הן הוצאות מוכרות, אבל בחברת סטרט-אפ שרוצה לפתח תוכנה מסוימת, המשכורות שהיא משלמת לעובדים הן חלק מההשקעה בפיתוח התוכנה, לכן לא נחשבת כהוצאה שוטפת, ולפיכך לא תוכר כהוצאה מוכרת. אם נחזור למסעדה, הוצאות של אוכל ושתייה יוכרו למסעדה כהוצאה מוכרת אבל לא יוכרו כהוצאה מוכרת בעסק שמייצר צעצועים לילדים. 

אם אדם פותח עסק באימוני כושר, הביגוד המיוחד שהוא צריך לאימונים זו הוצאה שוטפת, אבל המשקולות והמכשירים הם רכוש קבוע. הקמח, צבעי המאכל והשוקולד שמשמשים את הקונדיטורית להכנת עוגות הם הוצאה מוכרת, אבל התנור הוא רכוש קבוע. הלקים שמשמשים את הקוסמטיקאית במריחת לק ג'ל הם הוצאה שוטפת, אבל המנורה היא רכוש קבוע.

האם רכב נחשב הוצאה מוכרת?

השאלה האם רכב הוא הוצאה מוכרת היא סוגיה שרבים מהעצמאים עוסקים בה, ובצדק. הרכב עצמו נחשב לרכוש קבוע – הוא הוצאה מהותית שמשמשת את העסק למספר שנים, ולכן רכישת הרכב לא תיחשב להוצאה מוכרת. ואולם, הדלק, הביטוחים, הטסט, הטיפולים – כל אלו הם הוצאה שוטפת, ואלו כן ייחשבו לכם כהוצאה מוכרת. אבל זאת רק אם הוכחתם שהרכב אכן נחוץ לקיומו של העסק וכי השימוש ברכב הוא עסקי ולא פרטי.

הדבר הזה משתנה במידה ואתם רוכשים רכב מסחרי לעסק מעל 3.5 טון, אז גם רכישת הרכב תוכר לכם כהוצאה, וכל ההוצאות השוטפות יוכרו במאה אחוז למס הכנסה. 

אז עכשיו אתם שואלים את עצמכם – קניתי מחשב לעסק, קניתי מכשירי כושר, או קניתי רכב – אף אחד מהם לא יחשב לי כהוצאה מוכרת? אז התשובה היא שהם דווקא כן, וזו תהיה  הוצאה מוכרת על פחת. מה זה אומר? בפסקה הבאה.

 


הוצאות המוכרות כפחת

על ציוד שמשמש את העסק למשך שנים ולא לתקופה קצרה, אפשר להכיר כהוצאה מוכרת על פחת. המשמעות של פחת היא בעצם זיכוי על אובדן השווי שחל במשך השנים על הציוד הקבוע שלכם. רכב מאבד מערכו עם הזמן, כך גם לגבי מחשב ולגבי המצלמה של הצלם, ולכן ההכרה בהוצאות האלה נעשות דרך הפחת.

את הרכוש נרשום במשך כמה שנים כהוצאה בדוחות השנתיים, לפי האחוז היחסי שנקבע בפקודת מס הכנסה. כך למשל, פחת על מחשב הוא 33% לשנה, פחת על רכב הוא 15%, ופחת על ריהוט משרדי הוא 6%. לצורך העניין, אם אחוז הפחת של מחשב הוא 33% מהמחיר המקורי, אחרי 3 שנים כבר לא יהיה אפשר לרשום אותו כהוצאה מוכרת על הפחת.

 הוצאה מוכרת פחת

 


הוצאות מוכרת מעורבת

אז אמרנו שההוצאה תיחשב לכם הוצאה מוכרת רק במידה והיא שימשה אתכם באופן עסקי ולא פרטי. אבל מה קורה עם הוצאות שמשמשות אתכם לשני הדברים? כמו למשל – טלפון נייד שמשמש אתכם גם לשיחות פרטיות, הוצאות רכב שמשמש גם לנסיעות מחוץ לשעות העבודה או נסיעה עסקית לחו"ל שכוללת בה גם חופשה? ומה לגבי עורך דין שלצורך הופעה בבית המשפט צריך לרכוש חולצות לבנות, אבל הוא יכול להשתמש בחולצות הללו גם מחוץ לעבודה?

כל אלו יהיו הוצאות מוכרות מעורבות. בהוצאות כאלה צריך להפריד את העסקי מהפרטי, ואם לא תצליחו לעשות זאת, לא יכירו לכם בהוצאות אלה.

המקרה בו הוצאה מוכרת מעורבת באה במיוחד לידי ביטוי הוא בעסק עצמאי שעובד מהבית. אם אתם עובדים מהבית המשמעות היא שחשבונות המים, החשמל והארנונה הם חלק מהעסק לא?

אז בהקשר הזה עסק שפועל מהבית צריך לחשב את ההוצאות השוטפות של הבית- ארנונה, מים, וועד בית, חשמל, שכר דירה וכו', לפי השטח בדירה שבו מתבצעת פעילות העסק.

למשל, אם יש לכם דירת 4 חדרים, והפעילות העסקית שלכם מתבצעת בחדר עבודה אחד, זה אומר שכרבע מההוצאות הללו יוכרו כהוצאה מוכרת. כך למשל, אם חשבון החשמל היה 400 ש"ח, ההוצאה תוכר לכם על 100 ש"ח.


עצמאי? רוצה להצטרף לרשימת בעלי המקצוע המומלצים במידרג? השאר פרטים כאן ונחזור אליך בהקדם:


הוצאה מוכרת חלקית

סוג נוסף של הוצאה מוכרת היא הוצאה מוכרת חלקית. זו הוצאה שעל אף שהיא מייצרת הכנסה לעסק, מס הכנסה קבע כי היא תוכר באופן חלקי בלבד, כלומר שתהיה הגבלה על סכום ההוצאה שיוכר כהוצאה מוכרת.

למשל, אם אתם טסים לחו"ל במסגרת העבודה, כרטיס הטיסה יוכר לכם כהוצאה מוכרת, אבל רק עד סכום מסוים. כך, אם תטוסו במחלקת תיירים או עסקים זה יוכר לכם כהוצאה, אבל אם תטוסו במחלקה ראשונה ההוצאה המוכרת תהיה מוגבלת עד לסכום של כרטיס במחלקת תיירים באותה טיסה.  

לכל הוצאה מוכרת חלקית יש חלוקה מוגדרת וברורה לגבי האחוז שיוגדר כהוצאה והאחוז שלא. הוצאות חלקיות כוללות בתוכן רכב, טלפון נייד, כיבוד, טיסות, מתנות לעובדים, הוצאות אש"ל, ביגוד ועוד.


הוצאה מוכרת: קיזוז מע"מ

דיברנו עד עכשיו על הוצאה מוכרת מול מס הכנסה, אבל מה לגבי המע"מ ששולם על כל אחת מההוצאות? אז אפשר גם לקזז מע"מ על חלק מההוצאות, והקביעה עובדת בצורה שונה ממס הכנסה. במקרה זה אין הבחנה בין רכוש קבוע להוצאה שוטפת, אלא קיימים פרמטרים אחרים לבדיקה:

  1. הוצאות שיש עליהן חשבונית מס – ניתן לקזז מע"מ רק מהוצאות לעסק שעליהן יש חשבונית מס. לצורך העניין, לא יקוזז לכם מס על משכורות לעובדים, תשלום ארנונה, ביטוחים וכו'.
  2. הוצאות שפטורות ממע"מ – אם העסקה מראש הייתה פטורה מע"מ, כמו למשל עסקאות של עוסק פטור, הרי שלא תוכלו לקזז אותו מהעסקה.
  3. הוצאה שממנה אסור לקזז מע"מ - יש הוצאות שבהן מראש לא ניתן לקזז מע"מ, כמו למשל ברכישת רכב.
  4. עיקר השימוש - בדיוק כמו במס הכנסה, במקרים שבהם יש הוצאות מעורבות, המשמשות גם לצורך עסקי וגם לפרטי, מע"מ שואל מהו עיקר השימוש בהוצאה: לצורך עסקי או לצורך פרטי? כך או כך תוכלו לקזז מע"מ מההוצאה, אך האחוז ישתנה – במקרה שעיקר השימוש הוא עסקי תוכלו לקזז 66% מסכום המע"מ, ובמקרה שההוצאה היא בעיקר לצורך פרטי תוכלו לקזז 25% מהמע"מ.
 הוצאה מוכרת קיזוז מע"מ

 


מה נחשב כהוצאה מוכרת?

אז אחרי כל ההסברים וההגדרות, אנחנו מצרפים לכם טבלה יותר ספציפית שכוללת את רוב ההוצאות המוכרות וקיזוזי המע"מ. עם זאת, חשוב מאוד להתייעץ עם רואה חשבון בנושא ולא לפעול לבד, כי כמו שכבר הבנתם ההגדרות של הוצאה מוכרת משתנות מאוד מתחום אחד לשני ומעסק לעסק.

בכל אופן, את כל הקבלות על ההוצאות חשוב לשמור במשך 7 שנים. חשוב לציין כי בדוחות השנתיים אין צורך לצרף את הקבלות, ומס הכנסה מחשב לכם את ההוצאות המוכרות לרוב בלי בעיה. אולם אם משהו חשוד בדרך ההתנהלות שלכם (למשל, יותר מדי הוצאות מוכרות ביחס להיקף העסק), או אם סתם יום אחד מס הכנסה יחליט לדפוק על דלתכם ויפתיע אתכם, כדאי שתהיו מוכנים עם כל הקבלות. טסתם לחו"ל? שמרו את הקבלה על הטיסה, הקבלה על המלון וגם על התערוכה שהייתם בה אם זה קשור לעבודתכם.

הוצאה הוצאה מוכרת? כמה קיזוז במע"מ?
אחזקה שוטפת למשרד הוצאה מוכרת 100%
אינטרנט הוצאה מוכרת 100%
אימון עסקי הוצאה מוכרת 100%
ביטוח לעסק הוצאה מוכרת 0%
ביגוד לעסק תלוי באופי העסק בהתאם לעיקר השימוש
הובלות ומשלוחים הוצאה מוכרת 100%
דלק והוצאות רכב מוכר חלקי בהתאם לעיקר השמוש
הנהלת חשבונות הוצאה מוכרת 100%
חשמל הוצאה מוכרת 100%
ארנונה הוצאה מוכרת 100%
נסיעות במונית הוצאה מוכרת 100%
שכירות משרד הוצאה מוכרת 100%
כיבוד מוכר חלקי 0%
משכורות לעובדים הוצאה מוכרת 100%
נסיעות לחו"ל מוכר חלקי 0%
טלפון קווי בעסק הוצאה מוכרת 100%
טלפון נייד מוכר חלקי 66%
השתלמות מקצועית הוצאה מוכרת 100%
הוצאות משפטיות הוצאה מוכרת 100%
חנייה הוצאה מוכרת בהתאם לעיקר השימוש
תיקונים במשרד הוצאה מוכרת 100%
יחסי ציבור לעסק הוצאה מוכרת 100%

רואי חשבון מומלצים

כדאי להיעזר ברואה חשבון בכל מה שקשור להתעסקות עם הוצאה מוכרת, כי זה יכול להיות מורכב וכי מס הכנסה אף פעם לא מפרסמים רשימה מפורטת בצורה מסודרת שמותאמת לכל עסק ועסק. כאן ריכזנו לכם רשימה של רואי חשבון מומלצים שיוכלו לעזור לכם עם ההוצאות המוכרות לעסק. מוזמנים לקרוא עליהם חוות דעת של לקוחות קודמים.


שאלות נפוצות לדף זה

מה זה הוצאה מוכרת?

הוצאה מוכרת היא הוצאה שמס הכנסה מכיר בה כהוצאה עסקית, ולכן ניתן לקזז אותה מההכנסות בסוף השנה ולשלם פחות מס. ההוצאה תוכר כהוצאה מוכרת בתנאי והיא משמשת לייצור הכנסה עבור העסק.

מה נחשב כהוצאה מוכרת?

כלל אצבע רחב הוא שכל מה שמשמש את העסק לייצור הכנסה בשוטף ייחשב כהוצאה מוכרת, אולם זה משתנה מעסק לעסק. כך למשל, טושים ודפים צבעוניים יחשבו כהוצאה מוכרת לגן ילדים, אך לא למשרד רואי חשבון.

האם יש הוצאה מוכרת לעוסק פטור?

אכן יש הוצאה מוכרת לעוסק פטור, אך לא יהיה לו קיזוז מע"מ על ההוצאות, זאת היות והעוסק פטור פטור מתשלום מע"מ, ואינו רשאי להוציא חשבוניות מס.

מה זו הוצאה מוכרת פחת?

הוצאה מוכרת פחת היא הוצאה מוכרת על ציוד קבוע, שאינו הוצאה שוטפת לעסק. אלו לרוב הוצאות מהותיות יותר שישמשו את העסק במשך כמה שנים, כמו רכב, מחשב, ריהוט משרדי. הפחת הוא זיכוי על אובדן הערך של הפריט, ולכן ההכרה בהוצאות אלה יעשו במשך כמה שנים, כאשר בכל שנה תוכלו לרשום אחוז מסוים מההוצאה. למשל, פחת על מחשב הוא 33% בשנה, ולכן תוכלו לרשום אותו כהוצאה מוכרת במשך 3 שנים.  

האם ביגוד הוא הוצאה מוכרת?

ביגוד הוא הוצאה מוכרת חלקית, בהתאם לאופי העסק. כדי שביגוד יחשב כהוצאה מוכרת, נדרשת מכם ההוכחה שהביגוד משמש אתכם באופן יומיומי, כמו למשל: סרבל עבודה, מדי מלצרים וכו'.

האם קנסות זו הוצאה מוכרת?

קנסות לא נחשבים כהוצאה מוכרת.

האם ארנונה זו הוצאה מוכרת?

ארנונה על שכירות משרד נחשבת כהוצאה מוכרת. אם אתם עסק עצמאי שעובד מהבית, הארנונה תיחשב לכם כהוצאה מוכרת באופן יחסי, בהתאם לשטח מהבית שמוקצה לעסק.

האם שכר דירה זו הוצאה מוכרת?

שכירות של משרד נחשבת כהוצאה מוכרת. אולם, אם אתם עסק עצמאי שעובד מהבית, שכר הדירה יוכר לכם באופן יחסי, בהתאם לשטח בבית שממנו מתבצעת העבודה העסקית.

האם דלק זו הוצאה מוכרת?

דלק הוא הוצאה מוכרת, כי הוא אחת מההוצאות השוטפות על הרכב, אולם הרכב לא יוכר כהוצאה מוכרת. שימו לב שבכל מקרה תידרשו להוכיח שהשימוש ברכב הוא לצורך עסקי ולא לצורך פרטי.

האם יש הוצאה מוכרת על ביטוח?

גם ביטוח לעסק וגם ביטוח רכב נחשבים להוצאה מוכרת. עם זאת, יהיה עליכם להוכיח כי השימוש ברכב הוא לצורך עסקי ולא פרטי.

האם יש הוצאה מוכרת לעצמאי העובד מהבית?

לעצמאי העובד מהבית יחושבו ההוצאות השוטפות (חשמל, מים, ארנונה, וועד בית, שכירות וכו') באופן יחסי לפי השטח מהדירה שבו הוא משתמש לפעילות עסקית. למשל, אם מדובר בדירת 4 חדרים, והעסק עובד מאחד החדרים, 1/4 מההוצאות יוכרו כהוצאות מוכרות.

האם קרן השתלמות זו הוצאה מוכרת?

קרן השתלמות אכן נחשבת להוצאה מוכרת

האם טלפון נייד זו הוצאה מוכרת?

טלפון נייד הוא הוצאה מוכרת חלקית, והמשמעות היא שהוא יוכר לכם כהוצאה מוכרת אך בסכום מוגבל.

מה נחשב הוצאות מוכרות למע"מ?

ניתן לקבל קיזוז מע"מ על הוצאות העסק, במידה והן עומדות בפרמטרים:

  1.  חשבונית מס - ניתן לקזז מע"מ רק מהוצאות לעסק שעליהן יש חשבונית מס. לצורך העניין, לא יקוזז לכם מס על משכורות לעובדים, תשלום ארנונה, ביטוחים וכו'.
  2. הוצאות שפטורות ממע"מ – לא ניתן לקזז מע"מ מהוצאות שפטורות ממע"מ, כמו למשל הוצאות של עוסק פטור.
  3. הוצאה שממנה אסור לקזז מע"מ - יש הוצאות שבהן על פי חוק לא ניתן לקזז מע"מ, כמו למשל ברכישת רכב.
  4. עיקר השימוש – במקרים שבהם ההוצאה משמשת גם לצורך עסקי וגם לצורך פרטי השאלה הנשאלת היא מהו עיקר השימוש בהוצאה – פרטי או עסקי? בכל מקרה ניתן יהיה לקזז מע"מ מההוצאה, אך האחוז ישתנה – במקרה שעיקר השימוש הוא עסקי תוכלו לקזז 66% מסכום המע"מ, ובמקרה שההוצאה היא בעיקר לצורך פרטי תוכלו לקזז 25% מהמע"מ.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק