מוקד טלפוני: 1-700-707-233

הצהרת הון ראשונה

הצהרת הון ראשונה היא כנראה אחת ההצהרות החשובות ביותר שתצטרכו למלא במהלך הקריירה שלכם, ולכן חשוב שהיא תהיה כמה שיותר מדויקת, מקצועית ובעיקר מפורטת. אז מה צריך להיות בהצהרת הון ראשונה, איך מגישים אותה וכמה זה יעלה לכם? את כל זה תוכלו לברר בשיחה עם פקיד מס הכנסה. סתם! ממש עכשיו נגלה לכם הכל 😊  


הצהרת הון ראשונה

הצהרת הון, הנקראת גם טופס 1219 היא למעשה מסמך המשקף את תמונת המצב הכלכלית של האדם הממלא, נכון לתאריך ספציפי בשנה (בדרך כלל ל-31 בדצמבר של השנה הקודמת), ומכילה בתוכה פירוט מקיף על ההון העסקי והפרטי של האדם. כלומר, אם פתחתם את העסק בשנת 2020, הצהרת ההון הראשונה שתמלאו תתייחס לתאריך ה-31.12.2019 .

אם אתם שואלים למה אתם צריכים לעשות את זה, נספר לכם שהצהרת הון היא האמצעי של מס הכנסה לוודא שאתם משלמים מיסים כראוי ולא בוחרים להעלים חלק מההכנסות, באמצעות ביצוע השוואה בין ההון שבהצהרה הראשונה לבין ההון בהצהרה שבאה אחריה לאחר כמה שנים. ההשוואה בוחנת האם חל שינוי בגידול ההון במהלך השנים, ובמידה ונמצא שינוי משמעותי ללא מקור ומתן הסבר הגיוני לכך, מס הכנסה תטיל על ההפרש מס "שומת הפרשי הון".


הצהרת הון ראשונה: מי, מתי ומה

נקודה מי צריך למלא הצהרת הון ראשונה - בעלי עסק עצמאי (עוסק פטור, עוסק מורשה וחברה) ובמקרים נדירים גם שכירים. בעיקרון, מס הכנסה יכול לדרוש מכל שכיר למלא הצהרת הון, אך לרוב הוא לא יעשה זאת, ובמידה וכן הוא יפנה לכמה מהמקרים הנפוצים הבאים: שכיר המרוויח משכורת גבוהה במיוחד, שכיר המחזיק במניות רבות בחברה בה הוא מועסק, שכיר שהיה עד לא מזמן עצמאי, שכיר שברשותו הכנסה מעסק פרטי,ובכללי שכיר בעל פעילות כלכלית יוצאת דופן.

נקודה מתי צריך למלא  - מספר חודשים אחרי שתפתחו תיק לעסק החדש שלכם במס הכנסה, תקבלו בדואר דרישה ממס הכנסה למלא הצהרת הון ראשונה, התשמש כבסיס לשאר הצהרות ההון שיבואו אחריה, אותה תצטרכו להגיש תוך 120 ימים. לאחר 5-4 שנים תקבלו דרישה נוספת למילוי הצהרת הון שנייה, וכך הלאה והלאה במשך השנים.

נקודה מה צריך להיות בהצהרה - פירוט מקיף של כל מה שעשוי להעיד שוויו הכלכלי העסקי והפרטי של האדם הממלא ומשפחתו, החל מנדל"ן (בית בבעלותו, שכירת נכס לטובת העסק), רכוש משתנה (ציוד הקשור לעסק, מוצרי חשמל, תכשיטים, מכוניות, מתנות), כספים בחשבונות בנק שונים, תוכניות חסכון, קרנות פנסיה, ירושות, הלוואות וכו'.


ההבדל בין הצהרת הון ראשונה לשנייה

בעקרון, אין הבדל טכני בין הצהרת הון ראשונה לשנייה ולבאות אחריה, אך כן קיים הבדל מהותי. למרות שמדובר על אותו טופס שצריך למלא אחת לכמה שנים, הצהרת הון ראשונה משמשת למעשה כבסיס לשווי הכלכלי של האדם, ועל פיה מתקיימת ההשוואה ובחינת השינויים בשווי ההון בין ההצהרות והשנים שחלפו. לכן, למרות שחשוב לדייק בפרטים בכל הצהרות ההון שתמלאו, בהצהרת הון ראשונה הדבר חשוב פי כמה וכמה. לדוגמה, אם ברשותכם קרן המניבה חסכון יפה כל שנה ושכחתם לציין את קיומה בהצהרת ההון הראשונה, יחול גידול בלתי מוסבר בשווי ההון שלכם בהצהרה השנייה, דבר אשר יגרור הטלת מס מצדו של מס הכנסה. הבדל נוסף בין שתי ההצהרות הוא כאמור במועד ההגשה שלהן, שכן הצהרת הון ראשונה תתבקשו להגיש בשנה הראשונה לחייו של העסק ואת ההצהרת ההון הבאה רק לאחר כמה שנים, לפי דרישת מס הכנסה.

מילוי הצהרת הון ראשונה

 


הגשת הצהרת הון ראשונה

אז פתחתם לעסק החדש שלכם תיק במס הכנסה והופס, אחרי כמה חודשים קיבלתם בדואר דרישה למילוי הצהרת הון ראשונה. אז איך מגישים ומה הם השלבים בתהליך?

אחדבוחרים האם להיעזר בשירותיו של רואה חשבון או להגיש את ההצרה בצורה עצמאית. זה המקום להגיד שבמקרה של הצהרת הון ראשונה מומלץ להיעזר ברואה חשבון, שכן מדובר בהצהרה חשובה במיוחד וצריך להקפיד על דיוק בכל הפרטים ומילוי מקצועי. במידה ובחרתם להיעזר ברואה חשבון או להגיש בצורה עצמאית, אנחנו ממליצים להיכנס למדריך המקיף שהכנו על הצהרת הון, שם יש הסבר על אופן המילוי של כל סעיף וסעיף יחד עם הסברים כללים נוספים.

שתיים ממלאים ומפרטים את ההון העומד לרשותכם על פי הסעיפים, תוך חלוקה לשני חלקים – ההון העסקי וההון הפרטי.  לאחר מכן מצרפים על פי ההוראות מסמכים ונספחים המוכיחים את שווי ההון ומה שציינתם בהצהרה, כמו למשל טופס העברת בעלות על רכב, אישור יתרות מהבנקים, אישור הלוואות, חוזי נדל"ן, קבלות הקשורות להוצאות העסק והבית וכו'.

שלוש מגישים את הצהרת ההון בצורה פיזית למשרדי מס הכנסה, תוך 120 ימים מיום שליחת ההצהרה אליכם, ומקבלים אישור מהפקיד.

ארבע שומרים את ההצהרה במשך 7 שנים. תוכלו להיעזר בה שוב כשתצטרכו למלא את הצהרת ההון השנייה שלכם בעוד כמה שנים.


הצהרת הון ראשונה – טיפים

הצהרת הון יכולה להראות מסובכת וגם קצת מלחיצה, ובשביל להרגיע, הנה חשבנו על כמה טיפים שיעזרו לכם לצלוח את ההגשה הראשונה בשלום:  

סימן קריאה כל פרט חשוב : בגלל שהצהרת הון ראשונה מהווה בסיס לתמונת המצב הכלכלית שלכם ועל פיה מתקיימת ההשוואה, חשוב לא להשמיט אף פרט שיכול לשמש כהסבר הגיוני לשינוי בהון. כלומר, אם פתחתם קרן פנסיה נוספת שמניבה לכם רווח נאה, אל תשכחו לדווח עליה בהצהרת ההון הראשונה, כדי להימנע אחר כך מחיפוש מקורות ומתן תירוצים למס הכנסה שינסו להסביר את השינוי שחל בגודל ההון.

תיעוד מסמך  תיעוד : קניתם בית בשעה טובה? פתחתם קרן השתלמות? לקחתם הלוואה וחגגתם בר מצווה לילד באולם? מזל טוב – שמרו הכל. וכשאנחנו אומרים הכל, אנחנו באמת מתכוונים לזה. כל מכירה, קנייה, מסמך העברת בעלות, קבלה על עבודה שבוצעה אצלכם בבית, מתנה שקבלתם, קרן פנסיה חדשה שפתחתם ועוד יכולים לשמש כבסיס לגידול בהון שבין ההצהרה הראשונה לזאת שתבוא אחריה. לכן, חשוב שתשמרו במשך כמה שנים טובות כל מסמך, קבלה, חשבונית, צ'ק או פרט אחר שקשור לפעילות כלכלית כלשהי, שיעזור לכם לבסס ולמלא את ההצהרה בצורה מדויקת.

בית אדום שווי התא המשפחתי : הצהרת הון אינה כוללת רק פירוט על הונו של בעל עסק, אלא מצריכה גם פירוט על שוויו של בן או בת הזוג, ובמידה ויש ילדים עד גיל 18, גם הם נכללים. ככה שאם למשל יש לכם דירה שעברה בירושה וכרגע רשומה על שם הילד, אל תשכחו לציין אותה בהצהרה.

סוכן ביטוח להיעזר בבעל מקצוע : במהלך מילוי הצהרת הון ראשונה חשוב מאוד לא לשכוח או להשמיט אף פרט, ולמלא את ההצרה כמו שצריך, אחרת יהיו לכך השלכות כלכליות לא נעימות וגם כאב ראש לא קטן. לכן, כדאי להיעזר ברואה חשבון, בין אם אתם מטופלים אצל אחד באופן קבוע ובין אם רק להתייעץ באופן חד פעמי על הגשת ההצהרה, על מנת שזאת תתבצע בצורה המקצועית ביותר.

ואם אתם מעדיפים למלא לבד, מוזמנים לצפות בסרטון הבא, בו רואה חשבון מסביר בפירוט מהי הצהרת הון ומחלק עוד טיפים למילוי נכון של הצהרת הון ראשונה.

 

 


הצהרת הון ראשונה – מחיר

אם אתם בוחרים להיעזר בשירותיו של רואה חשבון שתדעו שהמחיר של הצהרת הון ראשונה נמוך משל הצהרות הון השנייה, שכן הצהרת הון שנייה דורשת מרואה החשבון עבודה רבה יותר – ביצוע השוואה בין שתי ההצהרות, מדידת השינוי בשוויו של האדם ומציאת מקורות והסברים הגיוניים לגידולים לא מוסברים בשווי. בנוסף, המחיר הסופי של הצהרת הון מושפע גם ממורכבות ההצהרה, כך שמרואה החשבון נדרשת פחות עבודה כאשר מדוברת על הצהרת הון השייכת לאדם סטנדרטי, וקצת יותר עבודה כאשר מדובר על אדם אמיד ובעל רכוש ונכסים רבים. אז כמה זה יעלה לכם?

כסף מחיר הצהרת הון ראשונה פשוטה נע בין 700-1,000 ₪

כסף מחיר הצהרת הון ראשונה מורכבת נע בין 1,000-1,500 ₪.

אם אתם עדיין קצת מבולבלים ורוצים לדעת יותר מה משפיע על המחיר הסופי מעבר למה שכתבנו כאן, תוכלו להיכנס למאמר שכתבנו על מחיר הצהרת הון ולעשות לעצמכם קצת סדר בעניינים. 


עצמאי ואיכותי? במידרג מאמינים שעסקים טובים צריכים לקבל עבודה. השאר את הפרטים כאן ונחזור אליך בהקדם:


רואי חשבון מומלצים

אז אחרי שהסברנו והדגשנו כמה חשוב שהצהרת הון ראשונה תהיה מוקפדת ותעשה במקצועיות, נותר רק ליצור קשר עם בעל המקצוע המתאים. בדיוק בשביל זה הכנו רשימה של רואי חשבון מומלצים המדורגים לפי חוות דעת של לקוחות קודמים. תוכלו לקרוא את ההמלצות, את חוות הדעת ובהתאם ליצור קשר עם מי שנראה לכם המתאים ביותר. בהצלחה 😊


שאלות נפוצות לדף זה

כמה עולה הצהרת הון ראשונה?

המחיר הסופי שתשלמו על הצהרת הון ראשונה תלוי בעיקר במורכבות ההצהרה, שכן אם יש לכם רכוש וכנסים רבים ההצהרה שלכם תהיה מורכבת יותר ותעלה בהתאם. הצהרת הון ראשונה פשוטה תעלה בין 700-1,000 ש"ח והצהרת הון מורכבת תעלה בין 1,000-1,500 ש"ח. 

מהי הצהרת הון ראשונה?

הצהרת הון ראשונה היא הצהרה המשקפת את תמונת המצב הכלכלית שלכם, נכון לתאריך מסוים. ההצהרה צריכה להכיל פירוט מקיף על כלל ההון שאתם מחזיקים הכולל רכוש, נכסים וכו', והיא נדרשת לרוב מבעלי עסק עצמאי אך במקרים מסוימים גם משכירים. אם אתם רוצים לדעת יותר לעומק מהי הצהרת הון ראשונה, קראו את המאמר למעלה  (:

איך ממלאים הצהרת הון ראשונה?

בשלב הראשון, מומלץ להחליט האם אתם מתכוונים למלא את ההצהרה לבד או עם רואה חשבון. גם אם החלטתם לעשות אותה לבד, אנחנו ממליצים להתייעץ בחלק מהשלבים עם רואה חשבון או בעל מקצוע אחר בתחום, בשל החשיבות הרבה בדיוק ובמילוי נכון של כל הפרטים. לאחר מכן פתחו את טופס ההצהרה המופיע באתר רשות המיסים, עקבו אחר ההוראות ומלאו את הנתונים בסעיפים הרלוונטים תוך צירוף המסמכים הדרושים המעידים על נכונות הנתונים בהצהרה. לאחר מכן הגישו אותה פיזית לפקיד השומה במשרדי מס הכנסה הקרובים אליכם, קבלו עליה אישורו שמרו עליה במשך 7 שנים. 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק