מוקד טלפוני: 1-700-707-233

הגשת בקשה למענק עבודה

הגשת בקשה למענק עבודה אולי נשמעת כמו דבר מסובך, אבל בפועל מדובר בתהליך ממש פשוט. במאמר הבא נסביר שלב אחרי שלב איך להגיש בקשה למענק עבודה, מי זכאי לקבל מענק עבודה ולמה חשוב לשים לב כשממלאים את טופס הבקשה. יאללה, לעבודה!


מה זה מענק עבודה?

רגע לפני שנסביר את תהליך הגשת הבקשה, בואו נבין רגע מה זה בכלל מענק עבודה ומי הזכאים לו. אם אתם כבר סגורים על הפרטים ויודעים שאתם מתכוונים להגיש בקשה למענק עבודה, אתם יכולים לדלג לפסקה הבאה, בה נסביר איך בדיוק להגיש את הבקשה.

בכל מקרה, מענק עבודה הוא סכום כסף שמקבלים כתוספת הכנסה לבעלי הכנסות נמוכות. כשמו כן הוא, מדובר במענק שניתן רק לאנשים עובדים. המטרה של המענק היא לעודד אנשים לצאת לעבוד, גם במשכורות נמוכות, להשתלב במעגל העבודה וכך לצמצם פערים כלכליים וחברתיים. את המענק מקבלים בתאריכים קבועים במהלך השנה, אל תדאגו, נגיע לזה במשך מחייך.


כוכבית שימו לב, כל הנתונים המופיעים במאמר מעודכנים לשנת 2022 ועשויים להשתנות מדי פעם בהתאם לחוק ולרשות המיסים.


מי זכאי למענק עבודה?

בקשה למענק עבודה ניתן להגיש עד חמש פעמים בשנה מכל מספר זהות ואין עליה קנס או עלות על ההגשה. לכן, גם אם אתם לא בטוחים במאה אחוז שאתם עומדים בכל התנאים, ההמלצה היא להגיש את הבקשה. במקרה הכי גרוע, תקבלו סירוב.


אם כל זה נשמע לכם טוב מדי, אתם צודקים. לא כל אחד זכאי למענק עבודה, ויש קריטריונים ברורים שנקבעו על ידי המדינה והם מושפעים ממצב משפחתי, גיל ורמת הכנסה. אם אתם לא עומדים באחד מהתנאים האלה, רוב הסיכויים שלא תהיו זכאים לקבלת המענק. אז מי זכאי למענק עבודה ויכול להגיש בקשה? טוב ששאלתם!

וי  הורה יחיד לילד אחד או שניים:
גיל: 23 ומעלה
שכר: בין 1,310 ₪  ל- 9,710 ₪

וי  הורה יחיד לשלושה ילדים או יותר:
גיל: 23 ומעלה
שכר: בין 1,310 ₪ ל -11,860 ₪

וי  הורה לילד אחד או שניים עד גיל 19:
גיל: 23 ומעלה
הכנסה: בין 2,130 ₪ ל- 6,420 ₪

וי  הורה לשלושה ילדים ומעלה (עד גיל 19):
גיל: 23 ומעלה
הכנסה: בין 2,130 ₪  ל- 7,030 ₪

וי  רווק ללא ילדים
גיל: 
55 ומעלה
הכנסה: 2,130 ₪ ל- 6,420 ₪

כוכבית  הזכאות תלויה גם בהכנסות בן או בת הזוג ולאחר הגשת הבקשה רשות המיסים תבדוק זאת ותאשר או תדחה את הבקשה למענק בהתאם.

עכשיו כשהבנו מי יכול להגיש בקשה למענק עבודה, בואו נסביר על הפרמטרים האלו קצת יותר:

נקודה  שכר: ההכנסה נמדדת ברמה השנתית, כך שגם אם מקבלים חודש אחד יותר וחודש אחד פחות, כל עוד ממוצע ההכנסות השנתי נמצא בטווח שאמרנו, אפשר להגיש בקשה למענק עבודה. 

נקודה סטטוס תעסוקתי: למענק עבודה זכאים גם שכירים וגם עצמאים, כאשר שכירים יכולים להגיש בקשה למענק עבודה רק אם אינם מועסקים אצל קרוב משפחה.
 

נקודה גיל:

- ניתן לקבל מענק עבודה רק מגיל 23 ומעלה.

- למענק זכאים מגיל 23 עד גיל 55 רק מי שיש להם ילד אחד לפחות מתחת לגיל 19.

-  מגיל 55  גם מי שאין לו ילדים זכאי למענק עבודה.
 

נקודה החזקת נכס נדל"ן: מי שמחזיק ב50% של נכס נדל"ן כלשהו או יותר, מלבד הדירה שהוא גר בה, לא יוכל להגיש בקשה למענק עבודה. בואו נפשט את זה רגע: אם מישהו מתגורר בדירה שהוא הבעלים שלה, הוא יוכל לקבל מענק עבודה ללא קשר לערך הנכס. לעומת זאת, אם יש ברשותו מעל 50% מנכס נוסף, הוא לא יהיה זכאי למענק.


בסרטון הבא אריק, רואה חשבון, מסביר מי זכאי למענק ואיך להגיש בקשה למענק עבודה.
 

 


איך לדעת האם להגיש בקשה למענק עבודה

כמו שאמרנו, סכום מענק העבודה נקבע לפי גובה ההכנסות, ההכנסות של בן או בת הזוג, מצב משפחתי, מספר הילדים והגיל. לכן, בנוסף למה שאמרנו קודם, אם אתם רוצם לדעת אם אתם עומדים בתנאים והאם כדאי לכם להגיש בקשה למענק עבודה, אתם יכולים להיכנס לסימולטור של רשות המיסים.

 בסימולטור תמלאו מספר פרטים כמו מצב משפחתי, גיל וממוצע ההכנסה לשנה שלכם ושל בן/בת הזוג. בהתאם לנתונים שתכתבו תדעו האם אתם זכאים לקבלת המענק, ובמידה וכן מה בערך יהיה הגובה שלו. במידה ויצאתם זכאים בבדיקה, הגישו את הבקשה הרשמית לקבלת מענק העבודה.

המספרים המתקבלים בסימולטור הם הערכה ולא מהווים התחייבות למענק האמיתי. הסכומים במענק עבודה בכל מקרה, עומדים בדרך כלל על כמה אלפי שקלים בשנה.

סימולטור להגשת בקשה למענק עבודה באתר רשות המיסים

 


מתי להגיש בקשה למענק עבודה?

כמו בהרבה טפסים למס הכנסה, גם הגשת בקשה למענק עבודה מוגבלת לזמנים מסוימים:
 

נקודה את הבקשה מגישים כל שנה מחדש. כלומר, גם אם כבר הגשתם בקשה למענק עבודה בשנה הקודמת, תצטרכו להגיש בקשה חדשה על כל שנה בנפרד.
 

נקודה את הבקשה למענק עבודה אפשר להגיש עד ל- 30 בנובמבר, עד שנתיים אחרי השנה שעבדתם בה, כשבהרבה מהמקרים המדינה נותנת הארכה לעוד חודש או חודשיים. או במילים אחרות: אם אתם רוצים להגיש בקשה על שנת 2019 תוכלו לעשות את זה עד סוף חודש נובמבר של שנת 2021.

עכשיו, אחרי שראינו בדיוק מי זכאי להגיש בקשה למענק עבודה ומתי צריך לעשות את זה. בואו נסביר איך מגישים את הבקשה, שלב אחרי שלב.


הגשת בקשה למענק עבודה

אם זאת הפעם הראשונה שאתם מגישים בקשה למענק עבודה, או שלא הגשתם בקשה בשנתיים האחרונות, לצערנו, תצטרכו לגשת לסניף דואר עם תעודת זהות ולמלא את פרטי הבקשה עם הפקיד בסניף הדואר. הטופס בדואר דומה לטופס המקוון שאותו תוכלו בפעמים הבאות, למלא בעצמכם. מיד נפרט מה נכלל במילוי הטופס.
 

אם כבר הגשתם בשנתיים האחרונות בקשה למענק עבודה, ברכותינו. כל מה שאתם צריכים לעשות זה למלא את הטופס המקוון באינטרנט באתר רשות המיסים.

גם כאן, אנחנו לא משאירים אתכם לבד. הנה הסבר מפורט על מילוי טופס הבקשה למענק עבודה.


מילוי טופס הבקשה למענק עבודה

יחסית לטפסי תביעות ובירוקרטיה, מדובר בטופס ידידותי לשימוש ופשוט למילוי. אבל בכל זאת יש כמה דברים שחשוב לשים לב אליהם כאשר ממלאים את הטופס. אם תטעו בהם הבקשה שלכם פשוט תיפסל, וחבל, אז תהיו איתנו מחייך.

מילוי טופס בקשה למענק עבודה מתחלק לשלושה שלבים– פרטים אישיים, פרטי חשבון בנק ותצהיר:
 

שלב ראשון- מילוי פרטים אישיים:

קודם כל, באופן לא מפתיע, תתבקשו למלא את הפרטים האישיים שלכם. במקרה של הגשת בקשה למענק עבודה, זה לא רק כדי לזהות אתכם (כמו בטפסים אחרים), אלא כדי לבדוק האם אתם זכאים למענק עבודה, לכן חשוב לא לפספס כאן. הנה כמה פרטים קטנים וחשובים לשים לב אליהם כשממלאים את הפרטים האישיים:

אחד עבור שנת המס: את הטופס ממלאים עבור השנה שעברה או זאת שלפניה. לדוגמה, בספטמבר 2021 אפשר להגיש את הבקשה עבור השנים 2019 ו- 2020.

 

מספר שתיים  מס' מקומות עבודה בשנת המס: אם אתם עצמאים כתבו בסעיף זה 0. אם אתם גם עצמאים וגם שכירים, כתבו רק את מספר מקומות העבודה שבהם אתם עובדים כשכירים.

 

שלוש  מס' מקומות עבודה של בן / בת הזוג: אם אין לכם בן/בת זוג או שבן/בת הזוג שלכם עצמאים, כתבו בסעיף זה 0. אם הם גם שכירים וגם עצמאיים, כתבו את מספר מקומות העבודה שבו הם עובדים כשכירים.

 

פרטים אישיים בטופס הגשת בקשה למענק עבודה

שלב שני- פרטי חשבון בנק

בשלב הבא תתבקשו למלא את פרטי חשבון הבנק שלכם. אם תהיו זכאים למענק הוא ייכנס לחשבון הבנק שתמסרו. לכן, הקפידו שפרטי חשבון הבנק שלכם יהיו נכונים.
בנוסף, חשוב לדעת שמענק העבודה יועבר לחשבון בנק שנמצא על שמכם או על שם בן/בת הזוג בלבד, אז אל תתפתו לשים בטופס פרטים של מישהו אחר.


שלב שלישי- תצהיר ושליחה

בשלב האחרון  תתבקשו להצהיר שכל הפרטים שהזנתם בטופס נכונים. לאחר שתאשרו את ההצהרה תפתח חלונית שאומרת שהתביעה למענק עבודה הוגשה בהצלחה. אנחנו ממליצים שתשמרו את אישור ההגשה במחשב או שתדפיסו אותו בגלל שיש שם מספר אישי למעקב אחרי הבקשה.


סיום הגשת בקשה למענק עבודה

הגשתם בהצלחה את הטופס וכאן בעצם סיימתם את חלקכם, נכון לעכשיו. טופס הבקשה למענק העבודה מועבר לבדיקה של רשות המיסים והיא אמורה להחליט על זכאות וגובה המענק. את התשובה, בין אם בקשתכם התקבלה ובין אם היא נדחתה, תקבלו בדואר עד 90 יום מיום הגשת הבקשה למענק העבודה.


אם הוחלט שאתם זכאים למענק, ברכותינו. את המענק תקבלו לחשבון הבנק שנתתם לרשות המיסים במספר תשלומים. בהתאם לתאריך שבו הגשתם את הבקשה. התאריכים משתנים משנה לשנה, ועל כך כדאי להתעדכן באתר רשות המיסים. אבל רק בשביל לסבר את האוזן, הנה דוגמאות בהתאם לנתוני רשות המיסים:

נקודה אם הוגשה בקשה עד 30.6.2021 המענק ישולם בארבעה תשלומים שווים במועדים אלה:

15.12.2021 15.10.2021 15.7.2021 15.2.2022

נקודה אם הוגשה בקשה עד 30.9.2021 המענק ישולם בשלושה תשלומים שווים במועדים אלה:

15.12.2021 15.10.2021 15.2.2022

נקודה אם הוגשה בקשה עד 30.11.2021 המענק ישולם בשני תשלומים שווים במועדים אלה:

15.12.2021 15.2.2022

אם הוחלט שאינכם זכאים לקבלת מענק עבודה, תוכלו לערער על ההחלטה בכתב עד 30 יום לאחר שקיבלתם את התשובה. תצטרכו לכתוב בפירוט ובצורה מנומקת למה ההחלטה לדחות את הבקשה שלכם היא שגויה ולמה מגיע לכם לקבל את המענק. את הערעור בכתב תצטרכו להגיש לפקיד השומה באזור מגוריכם.


רואי חשבון מומלצים

אז עכשיו כשיש לנו את כל הפרטים להגשת בקשה למענק עבודה כל מה שנשאר זה להגיש אותה. בין אם אתם זקוקים לייעוץ בנושאים הקשורים להגשת הבקשה למענק עבודה ובין אם אתם צריכים עזרה בניהול החשבונות ותהליכים אחרי - תוכלו לפנות לרואי חשבון מומלצים על סמך חוות דעת של לקוחות שכבר נעזרו בהם. שיהיה בהצלחה!


שאלות נפוצות לדף זה

מאיזה גיל זכאים למענק עבודה?

זכאות למענק עבודה היא מגיל 23 ומעלה כשמגיל 23 - 55 חייבים להיות עם ילדים ומגיד 55 זכאים להגיש בקשה למענק עבודה גם ללא ילדים.

מה זה מענק עבודה?

מענק עבודה הוא סכום כסף שמקבלים כתוספת הכנסה לבעלי הכנסות נמוכות כדי לעודד יציאה לשוק העבודה.

מתי מקבלים מענק עבודה?

 אם הוגשה בקשה למענק עבודה עד 30.06.2022 המענק ישולם בארבעה תשלומים שווים במועדים אלה:

15.07.2022, 15.10.2022, 15.12.2022 ו-15.02.2023

 אם הוגשה בקשה למענק עבודה  עד 30.09.2022 המענק ישולם בשלושה תשלומים שווים במועדים אלה:

15.10.2022, 15.12.2022 ו-15.02.2023

 אם הוגשה בקשהלמענק עבודה  עד 30.11.2022 המענק ישולם בשני תשלומים שווים במועדים אלה:

15.12.2022 ו-15.02.2023

איך לדעת האם להגיש בקשה למענק עבודה?

אם אתם רוצם לדעת אם אתם עומדים בתנאים והאם כדאי לכם להגיש בקשה למענק עבודה, אתם יכולים להיכנס ולבדוק  בסימולטור של רשות המיסים.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק