מוקד טלפוני: 1-700-707-233

תיקון מזגן לרכב

תיקון מזגן לרכב די דומה לתיקון המזגן בבית – התקלות לרוב יהיו דליפות גז או בעיה במדחס. אבל איך עובד המזגן ברכב, כמה יעלה לכם תיקון שלו ואיך תוכלו להימנע מתקלות? הכנו לכם הסבר ברור וקל להבנה על תיקון מזגן לרכב. שנתחיל?

 תיקון מזגן לרכב

 


איך עובד המזגן ברכב?

המזגן ברכב הוא מערכת שלמה, המורכבת ממספר חלקים שכל אחד מהם אחראי לפעילות התקינה שלו.

כשאחד החלקים סתום או מתקלקל המזגן לא יעבוד או לא יקרר היטב, וידרוש תיקון של חשמלאי רכב.

אז לפני שנסביר מה יכולות להיות התקלות במזגן ברכב, ולמה המזגן ברכב לא מקרר, בואו נעשה היכרות קצרה עם החלקים של המזגן, כדי שתבינו מה יכול להשתבש כשהמזגן צריך תיקון:

המדחס, או בשמו הלועזי – קומפרסור, הוא החלק החשוב והמרכזי במזגן,  והוא אולי מוכר לכם מהמזגן בבית. המדחס לוקח את הגז של המזגן ודוחס אותו בלחץ גבוה אל המעבה. בכך הוא הופך אותו ממצב צבירה של גז למצב צבירה נוזלי.

המעבה זה השם העברי של הרדיאטור. תפקיד הרדיאטור הוא לצנן – דחיסת גז היא פעולה שגורמת לכל המערכת להתחמם, אז הרדיאטור לוקח את כל החום שנפלט מפעולת הדחיסה, מפזר אותו באמצעות מאוורר שצמוד אליו, ובכך מקרר את כל המערכת. הגז בינתיים התקרר מעט, ומשם הוא עובר למאדה.

מאדה – המאדה הופך את הגז החמים לאוויר קר ונעים באמצעות זרימת אויר לתוכו. עכשיו הוא כבר מוכן לצאת ולקרר אתכם ברכב, באמצעות המפוח.

מפוח – המפוח הוא התוצר הסופי של פעולת המזגן: הוא דוחס את האוויר הקר לתוך תא הנוסעים, ויונק את האוויר החם, ובכך מאפשר את קירור הרכב. את האוויר החם הוא מעביר בחזרה למדחס, וכל הפעולה חוזרת על עצמה.

פילטר – או מייבש. המייבש מתפקד במערכת המיזוג כסוג של פילטר, שתפקידו לסנן את כל הלחות שמצטברת בתוך המערכת.

אז הנה תהליך המיזוג ברכב בקצרה:

גז מגיע מהמערכת אל המדחס, שדוחס אותו בלחץ גבוה אל הרדיאטור.  בשלב הזה הגז חם מאוד. כשהוא מגיע אל הרדיאטור הוא מתקרר מעט, כל המערכת מתאווררת, ומשם הוא עובר אל המעבה. כאן, הלחות שנפלטת מהמערכת עוברת דרך המייבש, שהוא הפילטר. במעבה הגז מתקרר לחלוטין והופך לצונן, ומשם עובר אל המפוח שמוציא אותו אליכם כאויר קר לתא הנוסעים. במקביל המפוח שואב בחזרה את האוויר החם, מעביר אותו למדחס ומתחיל את כל התהליך מההתחלה.

 מערכת מיזוג ברכב

 


תיקון מזגן ברכב - תקלות נפוצות

1. חוסר גז

התקלה הנפוצה ביותר במזגן ברכב היא חוסר גז. מערכת המיזוג ברכב היא מערכת שחייבת להישאר סגורה על מנת שהגז לא יתנדף, ובאופן כללי לא אמור להיות חסר בה גז. אם קיים חוסר גז, המשמעות היא שקיימת דליפה המצריכה תיקון. לפני התיקון חשוב לאתר את מקור הדליפה ולבדוק מה גרם לה. הגורמים לדליפה יכולים להיות אחד משניים: או קרע בצינורות הגז – הגז במערכת עובר בצינורות שלעיתים עשויים להיקרע וכתוצאה מכך להוביל לדליפה של גז, או מכה ברדיאטור – הרדיאטור ממוקם בחזית הרכב ולכן כל פגיעה בו יכולה להוביל לדליפת גז ממנו.

במהלך תיקון תקלת דליפה במזגן, חשמלאי הרכב יתקן את מקור הדליפה ולאחר מכן ימלא גז מחדש.

שימו לב שלפני מילוי גז מחדש יש צורך בשאיבת הגז שנשאר במזגן כדי למנוע הצטברות של לחות.

 

2. תקלה במדחס

אם יש תקלה במזגן של הרכב שלכם, סיכוי גבוה שהוא נובע מבעיה במדחס. כמו שכבר הבנתם, המדחס הוא חלק מרכזי במערכת, ולכן אם יש בו תקלה המזגן לא יעבוד כלל, או שהוא יעבוד אבל לא יקרר. לא כל תקלה במדחס ניתנת לתיקון, ולכן עדיף להחליף את המדחס באחד חדש מאשר לתקן אותו.  

 

3. תקלה חשמלית במזגן

המזגן ברכב מופעל באמצעות מערכת חשמלית, ולכן אם המזגן לא עובד כנראה שמדובר בבעיה באספקת החשמל, דבר שימנע מהמדחס לעבוד. במקרה כזה תיקון המזגן ברכב יצריך מחשמלאי הרכב  קודם כל לאתר את מקור התקלה החשמלית.

 

4. פילטר סתום 

עם השימוש במזגן ברכב נוצרת סתימה בפילטר עקב הצטברות של לכלוך ולחות, דבר שימנע מהמזגן לעבוד כראוי ויצריך התקנת מסנן חדש. באופן כללי, כדי להימנע מתקלות כאלה, רצוי להחליף את המסנן אחת לשנה.

 

 


מחירי תיקון מזגן לרכב

מחיר תיקון דליפה במזגן ומילוי גז – 150-300 ש"ח

מחיר תיקון צינורות גז למזגן – 300-800 ש"ח

מחיר החלפת מסנן מזגן – 100-180 ש"ח

מחיר החלפת מדחס מזגן – 1,500-3,000 ש"ח

 

המחירים ללא מע"מ


איך למנוע תקלות במזגן ברכב?

כדי שתוכלו להימנע מהצורך לתקן את המזגן ברכב, הכנו לכם כמה טיפים שיעזרו לכם לשמור עליו:

מיזוג אוירלעיתים קורה שבגלל חוסר שימוש ממושך במזגן, בדרך כלל בחורף, המדחס מתייבש, ולכן כדאי להפעיל אותו אחת לחודש למספר דקות.

מיזוג אוירלאחר החורף כדאי לפנות לחשמלאי רכב שידאג לשטוף את מעבה המזגן ואת מעברי האוורור כדי להסיר שכבות של אבק ולכלוך שהצטברו.

מיזוג אויראחת לכמה זמן בצעו ניקוי של מערכת מיזוג האוויר מלחות – זה מוביל לתחזוקה טובה יותר של מיזוג האוויר ברכב.

מיזוג אויראם הרכב עומד באופן ממושך בשמש, דאגו לאוורר אותו לפני שאתם מדליקים את המזגן. פתחו את כל החלונות ואפשרו לאויר החם לצאת מתא הנוסעים. רק לאחר מכן הפעילו את המזגן.

מיזוג אויראחת לתקופה, או בעת הטיפול לרכב, בקשו מחשמלאי הרכב שיבצע החלפה של הפילטר.


חשמלאי רכב מומלצים בתיקון מזגן ברכב

אם אתם צריכים תיקון למזגן ברכב, כדאי שזה ייעשה על ידי חשמלאי רכב שיאתר ויתקן את התקלה במקצועיות ומהירות. אז הכנו לכם רשימה של חשמלאי רכב מומלצים בתיקון מזגן לרכב, שעל כל אחד מהם תוכלו לקרוא מה הלקוחות הקודמים חשבו עליו ובאיזה ציון הם דירגו אותו. בהצלחה!


שאלות נפוצות לדף זה

תיקון מזגן לרכב –מה לבדוק לפני שפונים למוסך?

 

כמה עולה תיקון מזגן לרכב?

מחיר תיקון מזגן לרכב תלוי בתקלה עצמה.

אם הבעיה במזגן נובע מדליפת גז מאחד הצינורות, תיקון הדליפה ומילוי גז מחדש יעלה בין 150-300 ש"ח

תיקון צינורות יעלה בין 300-600 ש"ח

במידה והתקלה היא במדחס, החלפה שלו תעלה בין - 1,500-3,000 ש"ח

מחיר החלפת המסנן של המזגן יעלה בין 100-180 ש"ח

מה זה מדחס לרכב?

המדחס הוא החלק המרכזי והחשוב במזגן ברכב, ותפקידו לדחוס את הגז של המזגן בלחץ גבוה ולהעביר אותו לרדיאטור לקירור. המדחס גם הופך את הגז ממצב צבירה של גז לנוזלי.  

כמה עולה להחליף מדחס מזגן ברכב?

מחיר החלפה של מדחס למזגן ברכב תלוי בסוג המדחס שאליו אתם מחליפים - אם מדובר במדחס משופץ, חדש או מדחס מפירוק.

המחירים נעים בין 1,500-2,000 ש"ח

מה זה מעבה מזגן?

המעבה הוא הרדיאטור, ותפקידו לקרר את האויר ברכב, כדי לשמור על חום מנוע יציב ולא גבוה. אחרי פעולת המדחס שמייצרת חום רב במערכת, הוא דואג לקרר את כולה. 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק