מוקד טלפוני: 1-700-707-233

בדק בית

בדק בית לפני קניה של דירה יכול לחסוך לכם המון כאב ראש וכסף בעתיד, וגם בהווה - בטיפ הבא נסביר מתי כדאי לעשות בדק בית, מה זה בדק בית, כמה עולה בדק בית, והכי חשוב – מה עושים עם הדוח וההמלצות של חברת בדק הבית!


חברות בדק בית מומלצות

 בדק בית

דוח בדק בית לדירה או בית מכיל את התוצאות הכי חשובות שנוכל לקבל לגבי הכנס הכי יקר שנקנה בחיים, ולכן לא כדאי להשאיר את הבדיקה בידי חברת בדק בית חובבנית או מהנדס בניין לא מקצועי. לכן, אספנו עבורכם רשימה של חברות בדק בית. לאחר כל בדק בית של דירה או בית, אתר מידרג מתקשר ללקוח ומקבל ממנו חוות דעת על החברה, כך רשימת חברות בדק בית המומלצות מתעדכנת כל הזמן.


מתי לעשות בדק בית

בדק בית נעשה על מנת לבדוק שהנכס שברצוננו לרכוש עומד בכל התקנים, ליקוי בנייה קיימים בו, וכיצד לתקנם. המשפט 'מה שרואים מכאן, לא רואים משם' מעולם לא היה רלוונטי יותר – והדברים שמהנדס בניין מוסמך רואה בזמן בדק בית, הם פרטים קטנים שכנראה שלעולם לא היינו שמים אליהם לב – עד הרגע בו הרטיבות מתגלה על התקרה, הסדקים נוצרים במפרסת או שהריצוף מתחיל לשקוע תחת רגלינו.

בודק בתים מסביר מה זה בדק בית:
 בדק בית

בניגוד למה שנהוג לחשוב, בדק בית לא עושים רק בקניית דירה חדשה, ויש ארבעה מקרים בהם חשוב לעשות ביקורת מבנים עם חברת בדק בית, בכל אחד מהם ניתן הדגש לגורמים אחרים:

בדק בית לדירה מקבלן

בדק בית לדירה חדשה שמקבלים מקבלן יכול להישמע מיותר – מה כבר יכול להיות לקוי בבניה של דירה חדשה לגמרי? תתפלאו –מכירים את המקרה של קריסת המרפסות בחדרה? דו"ח של מהנדס מטעם דיריי הבניין קבע שחוזק המרצפות היה 25% מהדרוש, והשתמשו בקלקר במקום בבטון – וזה היה בבניין חדש לגמרי!

קבלנים צריכים לעמוד בהרבה חוקים ותקנות שלנו אין מושג לגביהן, וגם לעולם לא נצליח לראות את ההבדל - הוא טמון בסוג החול מתחת לריצוף, בשיפוע המרפסת ובעוד פרטים קטנים שאת הליקוי שבהם נזהה רק אחרי כמה שנים. בדק בית לדירה חדשה יאפשר לנו לדרוש מהקבלן לתקן את הליקויים לפני הכניסה לדירה, מה שימנע עוגמת נפש, בלאגן ואת האפשרות שהקבלן יטען שאנחנו גרמנו לליקויים.

בדק בית לדירה יד שנייה

בדק בית בקניית דירה או בית יד שנייה, הוא כנראה החשוב ביותר והמקיף ביותר. כמו שלא הייתם קונים רכב יד שנייה מבלי לבדוק אותו – כך גם לא תרכשו דירה יד שנייה מבלי בדיקה מקיפה! המעטפת החיצונית יכולה להיות צבועה, יפה ומשופצת, אבל לעולם לא תדעו מה קורה בתוככי הצנרת, תשתית האיטום ובמערכות האחרות בדירה.

בתהליך בדק בית, מהנדס הבניין יבחן את כל מערכות הבית בצורה מקיפה ויוכל לומר באופן מדויק אילו ליקוי בנייה קיימים ואיך צריך לתקנם. במידה והליקויים שהתגלו בבדיקת הבית לא ניתנים לתיקון, או שאתם מחליטים שאפשר 'לחיות איתם' - דוח הבדיקה ההנדסית של הבית, מהווה כלי מוצלח במשא ומתן ויכול להוריד את המחיר ההתחלתי!

 בדק בית

בדק בית בזמן בנייה

אתם בטח שואלים, איך עושים בדק בית כשעוד אין בית? , היכולת למנוע את הליקויים כבר בבניה, חברות בדק בית יעניקו לכם ליווי של מפקח ומהנדס כבר מהנחת הלבנה הראשונה, ככה תהיו בטוחים שכל הבניה נעשית בהתאם לתקנות ולא תגלו 'הפתעות' לא נעימות בהמשך.

בדק בית בתהליך שיפוצים

כמה מקרים כבר שמעתם בהם סיפרו לכם על שיפוץ שהשתבש או קבלן חאפר שברח מאחריות? כדי למנוע את זה, כדאי לבצע בדק בית תוך כדי השיפוצים או לאחריהם.

בדק בית בשיפוץ בוחן את קיומם של ליקויי בניה, רמת הביצוע של השיפוץ, חומרי השיפוץ, ועמידה של הקבלן המשפץ בתקנות. בדיקת המבנה תוך כדי השיפוץ תאפשר לכם ליהנות ממשהו נדיר באמת – שיפוץ בראש שקט! 

אם נפלתם על שיפוצניק חאפר, אבל הייתם מספיק חכמים לבצע בדק בית – דוח המהנדס ישמש אתכם בבית המשפט. ברוב המקרים – השיפוצניק רוצה להימנע מערבוב שמו בתביעות, ולכן יסכים לתקן את הליקויים בהתאם לדוח בדק הבית.

למה עושים בדק בית?

מה כולל בדק בית

בדק בית מתחלק למספר בדיקות, כאשר כל אחת מתמקדת במערכת אחרת בבית. החלוקה מאפשרת בדק בית יסודי ומקצועי שבוחן כל אלמנט לעומק. אפשר לבצע חלק מהבדיקות בלבד, או את כולן, תלוי בסוג הנכס. למשל, אם מדובר בדירה יד שנייה, היא כנראה עברה מספר דיירים לאורך השנים וכדאי לבצע את מלא הבדיקות.

:: בדיקת צנרת ורטיבות

בדיקת רטיבות היא הבדיקה הנפוצה ביותר, וזה הדבר הראשון שחברת בדק הבית תבדוק. נכון שיש פעמים בהם גם אנחנו יכולים לזהות את הרטיבות – אבל יש מקרים שבהם יש רטיבות נסתרת או צנרת בעייתית, ורק מהנדס בניין עם ציוד טכנולוגי מתאים יוכל לזהות אותה.

חברת בדק בית תדע לספק לכם מידע לגבי סיבת הרטיבות (מי גשמים, פיצוץ בצנרת, הצטברות לחות), וגם המקור שלה. לעיתים קרובות מקור הרטיבות הוא דווקא בצינור של השכנים, ואחריות התיקון היא שלהם.

:: בדיקת איטום

איכותה של כל עבודת איטום נבחנת לאורך שנים. יכול להיות שהאיטום בדירה החדשה נראה נפלא, אבל בגשם הראשון תאלצו לפזר דליים ברחבי הבית מחייך. כדי להימנע מהסיטואציה הזו ולוודא שאין ליקויי בנייה באיטום, חברת בדק בית תבחן את האיטום בכל רחבי הבית מא' ועד ת', כולל מבחן הצפה, ותוודא שתזכו לחורפים יבשים בבית החדש.

:: בדיקת קרינה וגז ראדון

בשנים האחרונות עלתה המודעות להשפעות של קרינה לא מבוקרת, ובדיקת קרינה הפכה לאחת הבדיקות הבסיסיות שמבצעת חברת בדק בית. כאן תמצאו פירוט על כל סוגי הקרינה,איך עושים את הבדיקה וגם דוח בדיקת קרינה לדוגמא.

גז ראדון הוא גז מסוכן כאשר הוא נמצא בריכוז גבוה, ומכיוון שהוא נפלט מן האדמה, בבתים צמודי קרקע או בעלי ממ"ד תת קרקעי, חשוב מאוד לבצע בדיקה של גז ראדון, ובבניית בית חדש זה בגדר חובה.

 בדק בית

:: בדיקת חשמל

בעיות במערכת החשמל של הבית נפוצות פחות, אבל הרבה יותר מסוכנות ועלולות לגרום לשריפה או התחשמלות. בבדיקה יבחן מהנדס הבניין מטעם חברת בדק הבית את לוחות החשמל, השקעים, המערכות לגילוי אש ואת עומס החשמל בבית – הכל בכדי לוודא שהם תקינים ואינם מסכנים אתכם.

בדיקות נוספות נפוצות פחות שניתן לבצע בבדק בית הן בדיקת אקוסטיקה, במקרה ואתם מאוד רגישים לרעשים, ובדיקת שכנים.

בודק בתים מסביר כיצד עושים בדק בית:

בדק בית – מחירים

מחיר של בדק בית הוא לא זול, אבל כשעבור רובנו בקניית דירה או בית- מדובר בהשקעה הכי גדולה בחיינו, כדאי להשקיע כמה אלפי שקלים עבור הבדיקה, לפני שמשקיעים את כל חסכונותינו בדירה או בית שאמורים לשמש אותנו לכל חיינו.

מחיר בדק הבית משתנה מנכס לנכס ותלוי ב 3 משתנים מרכזיים:

  1. האם מדובר בבדק בית לדירה בבניין או בית צמוד קרקע?

  2. האם מדובר בבדק בית דירה חדשה מקבלן או דירה יד שנייה?

  3. מה גודל הדירה או הבית?

מחיר בדק בית לדירה בבניין

מחיר בדק בית לדירה חדשה של 3- 5 חדרים בבניין, נע בין 1000 – 1200 ₪ (לא כולל מע"מ). לעומת זאת, אם מדובר בדירת יד שנייה בגודל זהה, צפו לעלייה של כ – 250 ₪ במחיר הבדיקה.

בדירות בגודל של 6 חדרים ומעלה, עלות הבדיקה תהיה 1400- 1700 ₪ (לא כולל מע"מ), בהתאם לשאלה האם הדירה חדשה או יד שנייה.

מחיר בדק בית לבית צמוד קרקע

מחיר בדק בית לבית צמוד קרקע חדש בגודל של עד 200 מ"ר, יעלה לכם בממוצע 1750 -1850 ₪ (לא כולל מע"מ), בבית בגדול זהה יד שנייה, תשלמו כ – 200 – 250 ₪ יותר.

בדיקת בית חדש שגודלו מעל 200 מ"ר תעלה כ 2,200 – 2,500 ₪ (לא כולל מע"מ), ובמידה ומדובר בבית יד שנייה, תיפרדו לשלום מסכום של 2,600 – 2,700 ₪.

מחיר בדק בית בשיפוצים

ייעוץ של מהנדס בניין לפני או במהלך שיפוצים יעלה לכם בממוצע כ – 1000 – 1,500 ₪.


עשינו בדק בית – מה עכשיו?

בית וחוות דעת הנדסית המפרטת על כל הבדיקות שנעשו, החל מהיסודות ועד לעבודות הגמר, הממצאים, אומדן עלות התיקון במידה ואפשרי, ותמונות של ליקויי הבנייה שנמצאו.

לאחר שיש בידכם את חוות הדעת ההנדסית, תוכלו להחליט בצורה מושכלת האם ברצונכם לרכוש את הדירה או לוותר עליה. תוכלו לפנות לקבלן בבקשה לתקן את ליקויי הבנייה, או לפנות לבית המשפט בעניין, בתוספת תשלום כמובן. אם החלטתם שהדוח מספק אתכם, תוכלו להשתמש בממצאיו להוריד את המחיר של הנכס.


דוח בדק בית לדוגמא

כמו שאמרנו חוות הדעת ההנדסית שתקבלו היא ארוכה ומפורטת מאוד, כאן תמצאו מספר דוגמאות:

לאחר שיש בידכם את חוות הדעת ההנדסית, תוכלו להחליט בצורה מושכלת האם ברצונכם לרכוש את הדירה או לוותר עליה. תוכלו לפנות לקבלן בבקשה לתקן את ליקויי הבנייה, או לבית המשפט בעניין, רוב בבית המשפט, בתוספת תשלום כמובן. אם החלטתם שהדוח מספק אתכם, תוכלו להשתמש בממצאיו להוריד את המחיר של הנכס.


שאלות נפוצות לדף זה

מה כולל בדק בית?

בדק בית הוא שירות המציעות חברות המתמחות בבחינה מדוקדקת של מבני מגורים. בבדק בית יבדקו לרוב את הצנרת, החשמל, טיב האיטום, רמת הקרינה, תקינות הריצוף, תקינות השקעים והפתחים, ולמעשה כל פרט קטן שעלול 'להפתיע' אתכם עוד כמה שנים.

איפה אפשר למצוא חברות בדק בית מומלצות?

במידרג אספנו עבורכם רשימה של חברות בדק בית מומלצות ואמינות. לאחר כל מתן שירות בדק בית, אתר מידרג מתקשר ללקוח ומבקש ממנו חוות דעת וציונים אודות השירות, כך שהרשימה מבוססת על שיחות טלפון אמיתיות בלבד.

מתי לעשות בדק בית?

מומלץ לעשות בדק בית בכל מקרה בו רכשתם דירה או בית. זה לא משנה אם קניתם דירה מקבלן, דירה יד שניה או החלטתם לבנות את בית חלומותיכם - לא כדאי לוותר על בדק בית! נכון, העלות של בדק בית לא זולה, אבל הוא חוסך המון בעיות עתידיות ועוזר להתמודד עם הקבלן בכל מקרה של תקלה.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק