מוקד מידרג: 1-700-707-233

בדיקת ליקויי בנייה

כשאנחנו קנים דירה חדשה אנחנו מסונוורים ומתרגשים ומתקשים להבחין בפגמים, כאן נכנסת בדיקת ליקויי בנייה. הבדיקה נעשית על ידי חברת בדק בית והיא תאתר את כל הפגמים בנכס שאתם קונים או מתכננים לקנות. אז מתי כדאי לעשות בדיקת ליקויי בנייה? מה עושים עם דוח הבדיקה? ומה מחיר בדיקת ליקויי בנייה? בדקנו לכם הכול. יש אפילו טיפים כיצד להתנהל מול הקבלן.


מה זה בדיקת ליקויי בנייה?

בדיקת ליקויי בנייה היא שם נרדף לבדק הבית. זוהי בדיקה שבמסגרתה מגיע לדירה בודק בתים מורשה, לרוב מהנדס בהכשרתו, שבודק את כל כל כל מערכות הנכס. זה אומר מערכות החשמל, המים, האיטום, את החלונות, המרצפות, שיפוע המרפסת ואיכות הגג. הכול. גם מה שנשמע גדול ומשמעותי כמו רטיבות ובעיות איטום וגם מה שאולי ישמע לכם קטן ולא חשוב כמו אחידות צבע הבלטות.

הבודק בודק שכל המערכות בדירה עומדות בתקנים השונים, שחומרי הגלם איכותיים ויחזיקו לאורך זמן, שיש אחידות בין החומרים השונים ועוד. ואם בא לכם להבין יותר לעומק אתם מוזמנים לקרוא על מה זה בדק בית.

 

בדיקת ליקויי בנייה בדירה חדשה מקבלן

בעיקרון בדיקת ליקויי בנייה בדירה יד שנייה ובדירה חדשה מקבלן דומות מאוד. בשתיהן עורך הבדיקה יורד לפרטים הקטנים ביותר. עם זאת אחד ההבדלים המשמעותיים בבדיקת ליקויי בנייה בדירה חדשה מקבלן הוא ההשוואה לתוכניות הדירה. עורך הבדיקה ישווה בבדיקותיו את מתווה הדירה הקיים לתוכניות הדירה המקוריות ויצביע על הבדלים, אם קיימים, ביישום בשטח של התוכניות. זה יכול להיות גודל החדרים, מיקום דלתות, מיקום הקירות ומה לא. כך תוכלו לדעת אם מה שהובטח לכם במעמד המכירה הוא מה שסופק בפועל. חשוב? חשוב!

 עובש ורטיבות בקיר בבדיקת ליקויי בנייה בבית

מתי כדאי לעשות בדיקת ליקויי בנייה?

אז הבנו מהי בדיקת ליקויי הבנייה ועכשיו נשאלת השאלה – מתי כדאי לעשות אותה? התחנות האידיאליות לבדיקת ליקויי בנייה בדירה יד שנייה ובדירת חדשה קבלן שונות:

 

מתי לעשות בדיקת ליקויי בנייה בדירת יד שנייה

בדירת יד שנייה כדאי לעשות בדיקת ליקויי בנייה כשמתחיל להתגבש החוזה ביניכם לבין המוכר, נאמר בשלב זכרון הדברים. חשוב מאוד לעשות הבדיקה לפני החתימה על החוזה, כי מה שיתגלה בבדיקה הוא קריטי להמשך. כמה קריטי? אם התגלו ליקויים משמעותיים, אתם יכולים לדרוש בחוזה מהמוכר לתקנם לפני מסירת הדירה, או לחילופין לבקש הורדה במחיר הדירה בהתחשב בליקויים.

ייתכן אפילו שתבחרו לא לקנות את הדירה כלל בעקבות בדיקת ליקויי הבנייה, כך שבדיקה לפני חתימת חוזה היא מאסט.

 

מתי לעשות בדיקת ליקויי בנייה בדירה חדשה מקבלן

בדירה חדשה מקבלן המצב שונה כיוון שהדירה היא שלכם כבר מההתחלה, ואתם מעוניינים שהקבלן ימסור אותה במצב פרפקט ולא פחות. בנוסף, על פי חוק מכר הדירות הקבלן מחוייב "לתקן את הליקוי אלא אם כן הוכיח שהליקוי נגרם באשמת בעל הדירה" ולכן אתם רוצים שבדיקת ליקויי הבנייה תעשה כמה שיותר מוקדם.

בתהליך מסירת הדירה יש מספר תחנות בהן אפשר לעשות את בדיקת ליקויי הבנייה, ואפשר אפילו לעשות את הבדיקה מספר פעמים, בכמה תחנות, כדי לוודא שהכול תוקן כראוי:

פיקוח בנייה פרטית  בדיקת ליקויי בנייה במסירה ראשונית (פרוטוקול מכירה) – הרבה קבלנים נוהגים לעשות מסירה ראשונית לדירה. זהו בעצם סיור בדירה, לפני מסירת המפתח, בו הרוכשים מגיעים לבדוק שהכול נעשה לשביעות רצונם. כך אם יש תיקונים לעשות, הקבלן יכול לבצע אותם לפני מסירת המפתח ומעבר הדייר לדירה.

זהו זמן אידיאלי לבדיקת ליקויי בנייה בדירה, כיוון שלקבלן יש מספיק זמן, פועלים בשטח וחומרי בנייה לעשות את התיקונים הדרושים.

פיקוח בנייה פרטית  בדיקת ליקויי בנייה במעמד מסירת מפתח – במעמד מסירת המפתח הדירה היא שלכם, הקבלן מצהיר שהוא סיים כל מה שהיה צריך לעשות ומבחינתו אתם יכולים לעבור פנימה. זהו גם זמן מצוין לבדיקת ליקויי בנייה – עוד לא העברתם את החפצים פנימה ואתם יכולים בנחת ובזמנכם הפנוי להביא לדירה בודק בתים מוסמך שיעשה בדיקה מקיפה לכל ליקויי הבנייה בדירה. לאחר הבדיקה תוכלו לבקש מהקבלן לתקן את הליקויים בהקדם לפני שאתם עוברים לדירה ממש.

פיקוח בנייה פרטית  בדיקת ליקויי בנייה ב"שנת בדק" – בטח כבר שמעתם את המושג הזה. "שנת בדק" היא מושג מקובל בין הקבלנים לשנה הראשונה למגורים בדירה. כן, זה הכול. משמעותו לקבלנים היא אחת משתיים: או שהם יהיו זמינים לתיקונים שוטפים במהלך שנת הבדק, או הפוך - הם יגידו לדיירים החדשים לעשות רשימת תיקונים לאורך השנה הראשונה למגורים בדירה ולתת לקבלן רשימה מסודרת בסופה כדי שהם יוכלו לבוא לתיקונים במרוכז (חוץ מתיקונים דחופים שיש לתקן מיד).

מכיוון שהקבלנים נמצאים בנכונות לתיקונים בשנה זו, טוב לבצע בה את בדיקת ליקויי הבנייה בדירה.

סימן קריאה חשוב לדעת שאחריות הקבלן לחלקים השונים בדירה לא מסתיימת בתום השנה הראשונה, הוא מחויב לתקן את הדירה גם לאחריה, כפי שמחייב חוק מכר הדירות. החוק מתייחס לתקופת בדק (בניגוד לשנת בדק). תקופת הבדק היא משך זמן האחריות של הקבלן על המרכיבים השונים בדירה, והיא נמשכת בין שנתיים (למוצרי מסגרות ונגרות למשל) ועד שבע שנים (כמו לחיפויי חוץ למשל). בקישור תוכלו לקרוא את כל הפרטים על אחריות הקבלן על הדירה לפי החוק. על פי החוק בתקופת הבדק חובה על המוכר, כלומר הקבלן, לתקן את הליקוי דירה אלא אם כן הוכיח שהליקוי נגרם באשמת בעל הדירה.


מה עושים עם דוח הבדיקה?

לאחר ששהבודק סיים לכתוב את דוח ליקויי הבנייה של הנכס שלכם ומסר לכם אותו באחריותכם להעביר אותו לקבלןחוק מכר הדירות מחייב את הקבלן לתקן את ליקויי הבנייה בדירה. כך, דוח בדיקת ליקויי הבנייה בדירה הוא בעצם "רשימת מטלות" לקבלן לדברים שנמצאים באחריותו ועליו לתקן. אם הקבלן לא יתקן את ליקויי הבנייה השונים שנמצאו בדירה הוא יסתכן בתביעה בבית המשפט, כאשר דוח ליקויי בנייה הוא קביל משפטית לחלוטין. כמובן שרוב הקבלנים הם אנשים מן השורה ולא כאלה שזוממים להשאיר אתכם עם סדקים בקירות, אבל בכל זאת, איך מומלץ להתנהל מול הקבלן? רק המשיכו לקרוא.


טיפים להתנהלות מול הקבלן

אף אחד לא אוהב עימותים אז הנה כמה טיפים להתנהלות מול הקבלן לאחר מסירת דוח ליקויי הבנייה. בסופו של דבר הדיירים רוצים דירה מתוקנת וכולם מעדיפים לא להגיע לבית משפט אז איך מומלץ להתנהל?

וי בקשו מהקבלן לאשר בכתב את קבלת דוח ליקויי הבנייה. דבר זה ימנע אי הבנות וחיכוכים בהמשך וטענות כגון "לא קיבלתי את הדוח" או "קיבלתי את הדוח לאחר שכבר הסתיימה תקופת האחריות שלי" וכדומה. את תיעוד אישור הקבלה שמרו לעצמכם - צלמו מסך של התכתבות עם הקבלן בוואטסאפ, סמנו כוכבית על ההתכתבות במייל וכדומה.

וי אחרי מסירת הדוח ועד הכניסה לדירה בקשו עדכון מהקבלן על כל תיקון. אם הקבלן לא הספיק לתקן הכול עד לכניסתכם לדירה בקשו שיסביר מדוע ויפרט מה בדיוק לא תוקן בדירה לפני שנכנסתם אליה. כך לא תצטרכו להוכיח בהמשך שמגוריכם בדירה החמירו את התקלות.

וי דרגו את רמת הדחיפות של כל תיקון. לפעמים רשימת התיקונים שמקבל הקבלן גדולה ומאיימת. זה לא אומר שהוא לא צריך לבצע את כולה, אבל כן אפשר ללכת לקראתו מעט. בעזרת מי שערך את בדיקת ליקויי הבנייה בדירה החדשה תוכלו לדרג (איך אנחנו אוהבים לדרג) את התיקונים מהדחוף ביותר לדחוף פחות. כך תוכלו להגיד לקבלן מהם התיקונים שחייבים להתבצע לפני כניסתכם לדירה ומהם התיקונים שיכולים לחכות לאחרי שתעברו פנימה. תיקוני רטיבות ואיטום למשל יש לתקן כמה שיותר מהר, לפני שנזקים משמעותיים יתפתחו בנכס. אם צריך להחליף בלטות גם את זה חייבים לעשות לפני שתכנסו לדירה, אחרת זה יגרום לדיירי הבית אי נוחות גדולה. לעומת זאת תיקונים של אריחים במטבח, החלפת ברז וכדומה אפשר לעשות גם אחרי המעבר.

ומילה נוספת - אמנם זה לא תפקידם, אבל רוב בודקי הבתים לא ישאירו אתכם לבד בהתנהלות מול הקבלן אם תצטרכו את עזרתם. רובם ישמחו לשוחח עם הקבלן ולהסביר על ליקויי הבנייה השונים שנמצאו ולתת לכם עצה כיצד להתקדם. אם אתם חוששים משלב ההתנהלות מול והקבלן וחוששים שלא תדעו לעמוד על שלכם, ישנן חברות בדק בית שאפילו עובדות במשולב עם עורכי דין שילוו אתכם בתהליך תיקון ליקויי הבנייה בדירה.

 דירה חדשה מקבלן

בדיקת ליקויי בנייה - מחיר

אז כמה עולה כל הטוב הזה? מחיר בדיקת ליקויי בנייה בדירה תלויה בגודל הדירה בלבד. לא אם הדירה חדשה או יד שנייה ולא בכמות הליקויים שנמצאו בה. הצעת המחיר שניתנת לפני תחילת העבודה היא המחיר שאתם צריכים לשלם. חשוב שתדעו, כדי שלא יגידו לכם בטעות "לא ידעתי שאמצא כל כך הרבה ליקויים ולכן אני מעלה את המחיר", אין דבר כזה.

 

אלה טווחי המחירים לבדיקת ליקויי בנייה:

כסף מחיר בדיקת ליקויי בנייה בדירת שלושה עד ארבעה חדרים הוא בין 1,200-1,500 .

כסף מחיר בדיקת ליקויי בנייה בדירת 5 חדרים הוא בין 1,300-1,600 . בדיקת גג או גינה תוסיף למחיר בדיקת ליקויי בנייה בדירה בבניין בסביבות 200-300 ₪.

כסף מחיר בדיקת ליקויי בנייה בבית פרטי הוא 1,500-2,000 ₪.

כסף מחיר בדיקת ליקוי בנייה בבית פרטי גדול מעל 200 מ"ר, כולל בדיקת גג וגינה, יכול להגיע גם ל2,500 ₪.


חברות מומלצות לבדיקת ליקויי בנייה

חברה איכותית לבדיקת ליקויי בנייה יכולה לתת לכם שקט לשנים רבות קדימה. היא תאתר מראש את כל הליקויים ואתם תוכלו להיות רגועים שאת כל מה שיש לדעת על הנכס אתם יודעים. אך איפה איפה הן החברות ההן? כאן תוכלו למצוא חברות מומלצות לבדיקת ליקויי בנייה, מדורגות על פי חוות דעת של לקוחות קודמים. את חכמת ההמונים אנחנו כבר אספנו, לכם נותר רק להשתמש בה.


שאלות נפוצות לדף זה

מה אחריות הקבלן על ליקויי בנייה?

חוק מכר הדירות מגדיר בדיוק את משך האחריות של הקבלן על ליקויי הבנייה בדירה לפי סוג החומר. החוק מבדיל בין "תקופת בדק" שהיא התקופה שבה הקבלן מחויב לתקן את הליקויים בדירה מבלי שהדייר יצטרך להוכיח שהליקוי לא נוצר באשמתו, לבין תקופת אחריות שנמשכת 3 שנים מאז שתמה תקופת הבדק. בתקופת האחריות הקבלן עדייו אחראי לתיקון הליקויים, אך הדייר צריך להוכיח קודם לכן שהליקוי בדירה לא קרה באשמתו.

אלו משכי תקופת הבדק של החלקים השונים בדירה על פי חוק מכר הדירות:

 1. ליקוים במוצרי מסגרות ונגרות, לרבות אלומיניום ופלסטיק – שנתיים
 2. ליקוים בריצוף וחיפוי פנים לרבות שקיעות ושחיקה – שנתיים
 3. כשל בתפקוד ובעמידות של מכונות ודוודים – שלוש שנים
 4. ליקוי בפיתוח חצר – שלוש שנים
 5. כשל בתפקוד ובעמידות של מרכיבי מערכות הבידוד התרמי – שלוש שנים
 6. כשל במערכות צנרת, לרבות מים, מרזבים, דלוחין, ביוב וכו' – ארבע שנים
 7. כשל באיטום המבנה – ארבע שנים
 8. סדקים ברוחב גדול מ-1.5 מ"מ ברכיבים לא נושאים – חמש שנים
 9. התנתקות, התקלפות או התפוררות של חיפויי חוץ – שבע שנים
 10. כל אי-התאמה אחרת שאינה אי-התאמה יסודית – שנה אחת
מה מחיר בדיקת ליקויי בנייה?

מחיר בדיקת ליקויי בנייה בדירה נקבע על פי גודל הדירה בלבד. ואלו המחירים הנפוצים בשוק:

 • מחיר בדיקת ליקויי בנייה בדירת שלושה עד ארבעה חדרים הוא בין 1,200-1,500 .
 • מחיר בדיקת ליקויי בנייה בדירת 5 חדרים הוא בין 1,300-1,600 . בדיקת גג או גינה תוסיף למחיר בדיקת ליקויי הבנייה בסביבות 200-300 ₪.
 • מחיר בדיקת ליקויי בנייה בבית פרטי הוא 1,500-2,000 ₪.
 • מחיר בדיקת ליקוי בנייה בבית פרטי גדול מעל 200 מ"ר, כולל בדיקת גג וגינה, יכול להגיע גם ל2,500- ₪.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק