מוקד טלפוני: 1-700-707-233

החלפת גלגל

אז נתקעתם באמצע הדרך עם גלגל מפונצ'ר, או שמצאתם אותו ככה על הבוקר כשיצאתם לרכב. באמת מבאס, אבל אנחנו כאן בשביל להרגיע: החלפת גלגל ברכב היא פעולה שלא אמורה לקחת יותר מכמה דקות, תוכלו לעשות את זה בעצמכם או שתוכלו להזמין שירות החלפת גלגל שיגיע עד אליכם. אז קחו נשימה, האוויר אמנם יצא מהגלגלים, אבל אל תוציאו עדיין את הרוח מהמפרשים.

 שירות החלפת גלגל

 


החלפת גלגל: כך תעשו זאת לבד

למרות מה שרבים חושבים, לא תמיד צריך להחליף את הגלגל הקיים באחד חדש. לפעמים תוכלו להסתפק בגלגל רזרבי, עד שתתקנו את הפנצ'ר ואז תוכלו להחזיר את הגלגל למקום. אז נכון שפנצ'ר זו בעיה מעצבנת במיוחד, אבל תשמחו לגלות שמדובר בתיקון קטן ולא בהחלפת הגלגל באחד חדש, עבודה שתעלה לכם ביותר זמן ויותר כסף. לפני שתיגשו לתקן פנצ'ר בעצמכם תצטרכו להכין כמה דברים:

גלגל אפוד זוהר – במידה ואתם תקועים באמצע הדרך, בכביש מהיר או עירוני, חפשו היטב את האפוד הזוהר ברכב ולבשו אותו. בטיחות מעל הכל, לכן אם אתם עומדים עם הרכב במקום מסוכן, תצטרכו גם לפתוח משולש אזהרה אדום שיסמן לרכבים שנוסעים בכביש להיזהר ולנסוע לאט.

גלגל גלגל רזרבי – בלעדיו אמנם תצליחו להרים את הרכב על ג'ק ולחלץ את הגלגל הפגוע, אבל מה עשיתם בזה אם אין לכם קרקע חלופית? (הכותב מדבר מניסיון אבל זה יכול לקרות לכל אחד, לא?)

חשוב מאוד לשים לב: על הגלגל הרזרבי אפשר לנסוע רק פרק זמן קצר, עד למוסך או נסיעה חשובה במיוחד. אל תמשיכו לנסוע על הגלגל הרזרבי, אלא מצאו את ההזדמנות הראשונה לתקן את הפנצ'ר ולחזור לגלגל הקודם שלכם.

גלגל ג'ק (או: מגבה) – בכדי להרים את הרכב ולשחרר את הצמיג מהלחץ שלו על האספלט. בתמונה למטה תוכלו לראות דוגמה לג'ק, אבל ישנם דגמים רבים של ג'ק וכדאי שתכירו היטב איך הג'ק שלכם עובד מבעוד מועד.

גלגל מפתח גלגלים – ודאו שמפתח הגלגלים שלכם מתאים לברגים של הצמיגים שלכם לפני שאתם מרימים את הרכב על הג'ק, כדי למנוע עוגמת נפש מיותרת.

גלגל אתם הולכים להתלכלך – קחו בחשבון שהחלפת גלגל היא מלאכת כפיים מלכלכת, אבל בינינו – היא גם מאוד מספקת, לאמיצים שביניכם!

 כלי החלפת גלגל

לא מוצאים את החלקים הנצרכים, אבל בטוחים שראיתם אותם בעבר? הג'ק ומפתח הגלגלים (ולפעמים גם האפוד הזוהר) בטח נמצאים בתא המטען שלכם, מתחת לשטיח, נסו לחפש אותם שם.

 

החלפת גלגל – שלבים והנחיות

עכשיו כשאתם מוכנים עם כל הכלים ולבשתם אפוד זוהר, עקבו אחרי השלבים הבאים והחליפו את הגלגל:

1. ודאו שהרכב עומד במישור. תוכלו לעשות זאת על ידי העברת הגיר לניוטרל (N) והורדת בלם היד בזהירות. אם הרכב מתחיל להתדרדר, הרימו מיד את בלם היד בחזרה וחפשו אזור אחר להחליף בו גלגל. זכרו: לעולם אל תחליפו גלגל בשיפוע, זו סכנת חיים וסכנה לרכב!

2. שחררו את הברגים מעט. עשו זאת עם מפתח הברגים בסיבוב שמאלה. אבל לא עד הסוף, אלא מספיק בכדי שהברגים לא יהיו נעולים לחלוטין. הפעולה הזאת תעזור לכם אחר כך, כשהגלגל יהיה באוויר. קחו בחשבון שהפעולה הזאת היא אולי הקשה ביותר בכל מלאכת החלפת הגלגל ותדרשו להפעיל הרבה כוח כדי לשחרר את הלחץ שמופעל על הברגים. במקרים מסוימים, תוכלו לעמוד על מפתח הברגים כדי לתת לו תנופה חזקה יותר בשחרור הבורג – אבל נסו לעשות זאת רק מתי שאתם ממש חייבים ולא יותר מדי, כדי להימנע ממצבים מסוכנים של מכות לא רצויות, החלקה, או עיקומים.

3. הכניסו את הג'ק מתחת לרכב והתחילו להרים. שימו לב: הג'ק חייב להיות מונח במקום ייעודי, קרוב לגלגל. המקום הייעודי צריך להופיע בספר הרכב, אבל אם אין בידיכם את ספר הרכב ואתם לא יודעים איפה המקום הייעודי לג'ק והוא לא מסומן לכם ברכב, חפשו עם היד אזור, קרוב לגלגל התקול בתחתית הרכב, שעשוי ממתכת חזקה, ולא מפלסטיק – כדי להבטיח שהג'ק יושב במקום בטוח ולא מעקם לכם שום חלק בתחתית הרכב. הג'ק עובד על קפיץ מתכתי ולכן לא נדרש הרבה כוח בשביל להפעיל אותו. עם זאת, כל ג'ק מופעל בצורה אחרת ואנחנו ממליצים לבדוק איך פותחים וסוגרים את הג'ק שלכם, עוד לפני שמתרחשת בעיה.

 הגבהת הרכב והחלפת גלגל

4. הפסיקו להרים את הרכב כשהגלגל נמצא כמה ס"מ באוויר. אתם לא צריכים יותר מזה, ברגע שהגלגל ניתק מהאספלט הוא כבר לא נמצא במאמץ ולא יוצר לחץ נגדי לפעולות שלכם. בשלב זה הגלגל עומד באוויר, הברגים מעט משוחררים ואם תשחקו עם הגלגל ביד, תרגישו שהוא מעט רופף ויכול לזוז קצת.

5. בזהירות, ודאו שהג'ק מחזיק היטב את הרכב. זה שלב חשוב ואסור לחפף בו: ודאו, ממקום בטוח, שהג'ק יציב: הסתכלו עליו וודאו שהוא אנך לקרקע ולא בשיפוע שיכול להפיל אותו. לחצו מעט ובזהירות על גג הרכב כלפי מטה, וודאו שהלחץ שאתם יוצרים לא מזיז את הרכב ואתם לא שומעים חריקות של הג'ק.

6. שחררו את הברגים והחליפו את הגלגל. בהתחלה שחררתם את הברגים מעט, זה הזמן להמשיך את הפעולה ולשחרר אותם לחלוטין. אחרי שהוצאתם את כל הברגים (פעולה זו יכולה לקחת מעט זמן וגם קצת כוח), הוציאו בזהירות את הגלגל והכניסו את הגלגל הרזרבי או החדש.

נורית טיפ לרכב טיפ חשוב: את הגלגל הישן השחילו מעט מתחת לרכב (כמו שמופיע בתמונה למטה), כך גם אם הג'ק בכל זאת לא יושב טוב, הגלגל ישמש כמקדם בטיחות וימנע את הנפילה של הרכב עד האספלט.

 שיטה להחלפת גלגל

7. סגרו את הברגים בחזרה, על הגלגל החדש, לאחר ההחלפה. גם כאן – אין צורך לנעול את הברגים לחלוטין, את זה תעשו כשהרכב יישב מחדש על האספלט ולא על הג'ק.

8. בזהירות, שחררו את הג'ק, לא לפני שמשכתם את הגלגל הישן מתחת לרכב החוצה. אחרי שהוצאתם את הג'ק, והרכב שוב עומד על 4 גלגלים: חזקו את הברגים ותנעלו אותם.

ברכותינו, החלפתם גלגל במו ידיכם! עם זאת, חשוב לנו לציין: נסיעה עם גלגל לא תקין ולא מחוזק זו סכנה ממשית. במידה והברגים לא חוזקו כמו שצריך, הגלגל עלול להתנתק במהלך הנסיעה. לכן, אם אתם לא בטוחים אם ביצעתם את החלפת הגלגל בצורה טובה – כדאי לכם בכל זאת להתייעץ עם בעל מקצוע ולהזמין שירות החלפת גלגל, כדי לוודא שכל השלבים בוצעו בצורה טובה ובטוחה.

נורית טיפ לרכב והנה עוד עצה טובה: אם יש לכם רגע פנוי, גם בלי שקרתה שום תקלה בצמיגים – תבדקו מראש שיש לכם את כל החלקים, תראו שאתם מבינים איך הג'ק עובד ומה צריך לעשות. תמיד כדאי להיות מוכנים מראש לכל צרה שלא תבוא, כדי שלא תצטרכו להמציא את הגלגל כל פעם מחדש.


מתי תצטרכו להחליף גלגל?

לפעמים נראה שאחד הגלגלים ברכב מפונצ'ר, אבל אי אפשר למצוא בו מסמר או בורג תקוע. אז איך בכל זאת אפשר לדעת אם מדובר בגלגל המזל שסתם ירד לו האוויר או שיש לכם פנצ'ר בגלגל?

גלגל נסו להיזכר בנסיעות קודמות. האם העמסתם על הרכב יותר מהרגיל? למשל, עודף קניות או אנשים ברכב? אם כן, יכול להיות שהצמיג פשוט התאמץ יותר מדי וצריך למלא בו אוויר מחדש.

גלגל האם חסר אוויר בכל הצמיגים או רק באחד? אם האוויר התרוקן במידה שווה בכל הגלגלים, לא סביר שבכולם יש פנצ'ר באותו הזמן, אלא שהאוויר הולך ואוזל, והגיע הזמן למלא אותו מחדש. מתי בפעם האחרונה מילאתם אוויר בגלגלים?

גלגל אפשר לשמוע אוויר שיוצא מהגלגל. במקום בטוח ומבלי להסתכן, קרבו את האוזן לצמיג ונסו לשמוע בריחת אוויר. אופציה זו תעזור לכם לוודא שאכן מדובר בפנצ'ר: אם שמעתם אוויר – סימן שהגלגל מפונצ'ר. אם לא שמעתם – זה לא אומר הרבה, כי יכול להיות שהגלגל בדיוק עומד במצב שבו הפנצ'ר מכוסה, ולכן קשה לשמוע את האוויר בורח. אם יש לכם אפשרות – נסו להזיז מעט את הרכב, לכבות את המנוע ולהקשיב שוב.

אם ניסיתם את כל הדברים האלו והבעיה עדיין קיימת, יש סיכוי לא קטן שאכן יש לכם פנצ'ר בגלגל. אז איך תתקנו אותו? תוכלו להחליף אותו לבד (למטה פירטנו בדיוק איך לעשות את זה) או שתוכלו לבחור להזמין שירות החלפת גלגל שיגיע עד אליכם (למטה יותר פירטנו הכל גם על זה).


איך לזהות שהגלגל מפונצ'ר?

הדבר העיקרי שתצטרכו לדעת וגם יעזור לכם בהמשך, זו היכולת לזהות את הבעיה בעצמכם, גם לפני שבעל המקצוע מגיע אליכם ואולי אפילו הרבה לפני אותו הרגע השחור שבו הגלגל שלכם כבר נושק לאספלט. אז איך תדעו לזהות שהגיע הזמן להחליף גלגל, או לתקן בו פנצ'ר מבעוד מועד?

בדרך כלל תזהו גלגל מפונצ'ר באחד משני המקרים הנפוצים האלו:

אחד הגעתם לרכב בבוקר ומצאתם גלגל בלי אוויר. בהינתן שאתמול לא הייתה לכם בעיה של חוסר אוויר ברמה שניתן לראות בעין, זה אומר שהגלגל שלכם איבד את מרבית האוויר בלילה – כלומר, יש בו פנצ'ר.

מספר שתיים באמצע נסיעה שמעתם רעש מתחת לרכב ורגעים ספורים אחרי זה, הרכב מתחיל למשוך לכיוון מסוים בצורה דרסטית. בדרך כלל, במצב הזה תופיע גם נורית אזהרה בלוח המחוונים:נורת החלפת גלגל .  במקרה הזה, כנראה עליתם על חפץ חד, שחורר את הגלגל באמצע הנסיעה ועכשיו האוויר מתרוקן במהירות.

חוץ משני המקרים האלו, יש עוד המון מקרים שבהם אוויר יכול להתרוקן מהגלגלים. למשל, גלגל ישן ושחוק קל יותר לניקוב, ולכן גם הסיכוי שתמצאו בו פנצ'ר הוא גבוה. כדאי להיות קשובים לגלגל שלכם ובהמשך נסביר בדיוק איך לשמור על הגלגלים ברכב בצורה הטובה ביותר כדי להקטין את הסבירות לבעיות בהמשך.

 גלגל מפונצ

 

שימו לב: למרות שקשה להבדיל בין פנצ'ר לבין קרע בצמיג, ההבדל ביניהם משמעותי. כשאומרים פנצ'ר הכוונה היא בדרך כלל לניקוב בצמיג וקרע הוא חתך רחב, שסע ארוך שדרכו האוויר בורח במהירות. אם תבחרו לנסוע לפנצ'ריה כשיש לכם פנצ'ר, תוכלו לעשות זאת בזהירות כל עוד בגלגל יש עדיין מספיק אוויר לנסיעה. אבל, אם מדובר בקרע בגלגל, אתם מסתכנים בנסיעה על הג'אנט – החלק הפנימי של הגלגל, דבר שעלול לפגוע בצמיג לצמיתות ולעקם את צורתו, כך שלא תוכלו להשתמש בו יותר.

אל תנסו למלא אוויר בגלגל שבו יש קרע, אחרי שנסעתם איתו אפילו נסיעה קצרה – הדבר יכול להיות מאוד מסוכן והצמיג עלול להתפוצץ לכם מול הפנים. בשורה התחתונה: אל תסעו עם קרע בגלגל ונסו להימנע מנסיעה עם פנצ'ר, ככל האפשר. אז מה כן תוכלו לעשות, אם לא תרצו להזיז את הרכב? תוכלו להחליף גלגל לבד, או להיעזר בשירות החלפת גלגל שיגיע עד אליכם.


איך למנוע החלפת גלגל ברכב?

גלגלי הרכב הם כנראה החלק שהכי משתפשף בנסיעה. לכן, יש צורך לשמור עליהם בצורה טובה, כדי להפחית את הסיכון שתצטרכו להתעסק עם פנצ'ר לא רצוני. גלגלים שמקבלים יחס טוב לא אמורים להפתיע אתכם ולהתפנצ'ר, אלא אם עליתם ישירות על חפץ חד מאוד, כמו מסמר או בורג, במהלך הנסיעה.

 

בדיקת לחץ אוויר בגלגלים

חשוב מאוד להקפיד לבדוק אוויר בגלגלים, לפחות פעם בחודש. אל תזניחו את מילוי האוויר, לחץ אוויר מאוזן בגלגלים עוזר ליציבות הרכב ולנסיעה חלקה יותר – כלומר, פחות בזבוז דלק. בנוסף, אם תקפידו למלא אוויר בגלגלים תוכלו לעקוב אחרי פנצ'ר נסתר: אם אחד הגלגלים מאבד אוויר בצורה לא סבירה, ביחס לשלושת הגלגלים האחרים, זה צריך להדליק אצלכם נורה אדומה בראש: אולי הוא מנוקב? במצב כזה, מלאו את האוויר ואחרי כמה ימים (ובהתאם לכמות הנסיעה שלכם) בדקו שוב את האוויר. אם הגלגל שוב איבד הרבה אוויר – כנראה שהוא מפונצ'ר וצריך לתקן אותו.

שימו לב: לחץ האוויר שונה בין רכב לרכב והוא אמור להופיע על מדבקה בדלת הנהג, או בדלתית הדלק. אם אתם לא מוצאים את המדבקה, חפשו בספר הרכב שלכם את לחץ האוויר המתאים לרכב ומלאו אותו בהתאם להרגלי הנסיעה שלכם (אין דין משקל רכב עמוס בציוד ואנשים כדין משקל רכב ריק מציוד ועם נהג בודד).

לחץ אוויר בגלגלים - דלת נהג:

 לחץ אוויר בגלגלים - דלת נהג

בתמונה למעלה, לחץ האוויר מופיע בדלת הנהג. בנסיעה עם עומס נורמלי (כלומר - עד שני נוסעים ותיקים קלים), לחץ האוויר בגלגלים הקדמיים והאחוריים הוא 32 PSI.

 

לחץ אוויר בגלגלים - דלתית הדלק:

 לחץ אוויר בגלגלים - דלתית דלק

בתמונה למעלה, לחץ האוויר מופיע בדלתית הדלק. בנסיעה עם עומס נורמלי (כלומר - עד שני נוסעים ותיקים קלים), לחץ האוויר בגלגלים הקדמיים הוא 33 PSI ולחץ האוויר בגלגלים האחוריים הוא 32 PSI.

 

כל כמה זמן צריך להחליף גלגל?

כמו החלב והלחם, גם לגלגל יש תאריך תפוגה, כי ככה זה בגלגל החיים. שאלנו את המומחים כל כמה זמן צריך להחליף צמיגים והרוב המוחלט ענו שבשימוש סטנדרטי ברכב, צריך להחליף את הצמיגים כל 3-4 שנים. השנים נספרות מרגע הנסיעה הראשוני בהם ולא מהייצור שלהם, אבל כדאי לדעת שגם גלגל ישן, שישב הרבה זמן בפנצ'ריה – סופו להישחק. הגומי מאבד מהתכונות שלו והגלגל עלול לאבד מהאפקטיביות והעמידות שלו. אורך חיי מדף של צמיג ממוצע הוא כ-6 שנים.

איך תדעו בן כמה הגלגל שלכם? הנה טריק פשוט שכדאי להכיר: תאריך הייצור של הצמיג מוטמע על הצמיג עצמו. חפשו על הגלגל מספר בעל 4 ספרות:

גלגל 2 הספרות הראשונות מייצגות את שבוע הייצור (בשנה יש סך הכל 52 שבועות)

גלגל 2 הספרות האחרונות מייצגות את שנת הייצור.

לדוגמא:

 תאריך ייצור של גלגל

אבל, לא רק בשל גילו המופלג של הגלגל צריך להחליף אותו, אלא גם בגלל שחיקה, אם בגלל הנסיעות התכופות ואם בגלל האבנים המתגלגלות. בצמיג חדש תוכלו למצוא חריצים בעומק של כ-8 מ"מ. עם הזמן, הגלגל נשחק והעומק נאבד. אם החריצים קטנים מ-2 מ"מ, זוהי סכנה וכדאי להחליף את הצמיגים בפנצ'ריה.

נורית טיפ לרכב איך תדעו שהגעתם לשחיקה? בצעו את מבחן השקל: הכניסו מטבע של שקל לחריצים הטבועים בצמיג כשהצד עם הספרה 1 פונה לכיוונכם. מצליחים לראות את המילה "שקל" שמתחת לספרה 1? הצמיג שלכם שחוק דיו, והגיע הזמן להחליף אותו (בצמיג חדש, המילה "שקל" תיבלע בחריצים).

 החלפת גלגל שחוק - מבחן השקל

את הצמיגים רצוי להחליף בצמדים: את הקדמיים יחד ואת האחוריים יחד, כדי להבטיח העברת משקל זהה על החלק הקדמי ועל החלק האחורי של הרכב.


שירות החלפת גלגל: גלגל הצלה בדרך

לפעמים יש הרגשה שאתם תקועים לבדכם באמצע הכביש עם גלגל תקול, והמוסך הקרוב רחוק מכם שנות אור. הזמנה של שירות החלפת גלגל טובה לכל מקרה בו אתם לא רוצים או לא יכולים להתעסק עם החלפת הגלגל בעצמכם ותעדיפו שאיש מקצוע יעשה את זה. בנוסף, החלפת גלגל היא עבודה שלפעמים מצריכה מיומנות וכוח, שלא לכולם יש. בעל מקצוע רציני יידע מתי הברגים מחוזקים היטב בגלגלים וכבר לא מהווים סכנה. בעל המקצוע יגיע עד אליכם עם כל הכלים הדרושים וצ'יק צ'ק יתקן לכם את הפנצ'ר. במקרה ואין לכם גלגל רזרבי – כדאי שתיידעו אותו כבר בטלפון הראשוני, כי שירות החלפת גלגל יכלול גם גלגל חדש במקרה הצורך, וגם איזון וכיוון של הגלגלים.


מחיר שירות החלפת גלגל

מחיר ממוצע לשירות החלפת גלגל ישן בגלגל רזרבי הוא כ-200 ₪.

 מחיר ממוצע לשירות החלפת גלגל ישן בגלגל חדש הוא כ-350 ₪ + מחיר הצמיג החדש.

מחיר צמיג נע בין 350 ל-1,000 ₪, בהתאם לסוג ואיכות הצמיג הנדרש.


בעלי מקצוע מומלצים בשירות החלפת גלגל

אם זה לא יום המזל שלכם והתפנצ'ר לכם הגלגל, לא צריך לפנצ'ר איתו את כל היום. תוכלו להיעזר בבעל מקצוע עם מוסך נייד שיגיע עד אליכם, יחלץ אתכם ויחליף לכם את הגלגל. אנחנו ממליצים להשתמש רק במוסכים ניידים מומלצים על פי חוות דעת של משתמשים קודמים.


שאלות נפוצות לדף זה

איך לזהות שצריך להחליף צמיגים?

אם יורד האוויר בגלגל אחד, יותר משאר הגלגלים או שאתם שומעים רעש סביב הגלגל ומרגישים שהאוויר בו יורד בצורה מהירה – כנראה שיש לכם פנצ'ר. אם הגלגל ישן ושחוק, כנראה שבלי קשר הגיע הזמן להחליף אותו. בשני המקרים כדאי לדעת לעשות את החלפת הגלגל בצורה מקצועית. במאמר למעלה כתבנו במפורט איך ניתן להחליף גלגל, ואיך לזהות אם מדובר בפנצ'ר או בצמיג ישן.

איך יודעים כמה אוויר למלא בגלגלים?

לחץ האוויר הרצוי שונה בין רכב לרכב והוא לרוב יופיע על מדבקה בדלת הנהג, או בדלתית הדלק. אם לא מצאתם את המדבקה, חפשו בספר הרכב שלכם את לחץ האוויר המתאים לרכב ומלאו אותו בהתאם להרגלי הנסיעה שלכם. אם עדיין לא מצאתם, על עמוד מילוי האוויר בתחנות הדלק אמורה להיות רשימה מפורטת עם כל דגמי הרכב ולחצי האוויר הנכונים להם לפי הוראות היצרן.

כמה עולה החלפת גלגל?

שירות החלפת גלגל עד הלקוח עולה כ-200 ₪ + מע"מ, במידה ומדובר בהחלפה לגלגל רזרבי. שירות החלפת גלגל לגלגל חדש עולה כ-350 ₪ + מחיר הצמיג החדש.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק