מוקד טלפוני: 1-700-707-233

התקנת מזגן בממ"ד

הממ"ד משמש ברוב הבתים כחדר שינה או עבודה, כך שהוא מאוכלס לא מעט שעות ביום. אז נכון שהממ"ד צריך להיות מוגן ואטום בשעת חירום, אבל אין סיבה שהוא יהיה חנוק ויציע חווית סאונה לא נעימה למי ששוהה בו. יש היום מספר אפשרויות להתקנת מזגן בממ"ד, חלקן פשוטות בהרבה ממה שחשבתם. אז כמה תעלה התקנת מזגן בממ"ד, מה הן האפשרויות ולמה ניסיון לחסוך יעלה לכם ביוקר? כל התשובות כאן!


איזה מזגן כדאי להתקין בממ"ד

הממ"ד הוא חדר צפוף, והאויבים שלנו לא ממש מתחשבים בעונות השנה ובטמפרטורה בחוץ כשהם מחליטים לתקוף, כך שכדאי מאוד להתקין מזגן שיוכל לפעול גם בחירום. מומלץ להתקין בממ"ד מזגן עילי, כלומר יחידת מזגן נפרדת בעלת מאייד ומנוע חיצוני. אם התקנת המזגן תתבצע באופן תקני, תוכלו להשתמש במזגן גם בשעת חירום של מתקפה כימית (לא עלינו). איך זה יעבוד? המזגן פשוט יקרר את האוויר שנמצא בחדר בסירקולציה מבלי להכניס אוויר מבחוץ או מחדרים לא ממוגנים. אם תתקינו מזגן מיני מרכזי לעומת זאת, לא תוכלו להשתמש בו בזמן מתקפה כימית כיוון שהוא פועל בכל החדרים יחד ומעביר ביניהם אוויר, אך כמובן שהממ"ד עדיין יהיה מוגן מפני מתקפת טילים ולכן אנשים רבים בוחרים באופציה הזו. 


התקנת מזגן עילי בממ"ד

כדי שהממ"ד יישאר תקין (כלומר עמיד גם בפני טילים וגם בפני מתקפה כימית) לאחר התקנת מזגן, לא מספיק לבחור במזגן עילי בלבד אלא יש צורך להקפיד להתקין אותו בהתאם להוראות פיקוד העורף:

מזגן המזגן חייב להיות מותקן על קיר פנימי בלבד, ולא על קיר חיצוני.

מזגן אין לקדוח בקיר חיצוני של הממ"ד.

מזגן לאחר כל קידוח יש לאטום את החלק בו קדחו בעזרת חומר ייעודי.

מזגן יש לבודד את הצנרת העוברת בקיר הממ"ד ומתחברת למזגן.

מזגן יש להתקין ברז שינטרל את מערכת הניקוז בזמן חירום. בשגרה, מערכת הניקוז של המזגן מנקזת את המים שהמזגן מייצר ומטפטפת אותם החוצה. בזמן חירום המטרה היא לבודד את הממ"ד ולכן לא ניתן להשאיר פתח כזה להעברת המים. ברגע שסוגרים את הברז של מערכת הניקוז המזגן עדיין יוכל לעבוד אך במקום לנקז את המים החוצה, הם יטפטפו לתוך הממ"ד וכל מה שצריך לעשות הוא לשים דלי מתחת למזגן. לכן לאחר התקנת המזגן בממ"ד חשוב שתדעו איפה ברז הניקוז של המזגן  ממוקם ושהוא יהיה נגיש לכם!

 ברז מערכת ניקוז במזגן

התקנת מזגן בממ"ד עם הכנה

כדי שיהיה אפשרי להתקין מזגן בממ"ד ולשמור עליו אטום בפני התקפה כימית יש להשתמש בהתקן מיוחד. אם אתם גרים בדירה חדשה (ברכות!) ייתכן שהתמזל מזלכם ויש בממ"ד כבר התקן מיועד למזגן. ההתקנים הנפוצים הם התקן עומר, שהוא למעשה תשתית להתקנת מזגן בממ"ד בצורה פשוטה ומאפשר להפעיל את המיזוג גם בזמן חירום. ההתקן כולל הכנה של כל התשתית הדרושה לצורך התקנת המזגן בממ"ד (צנרת גז, חשמל, צנרת ניקוז) וברז נטרול עבור צנרת הניקוז.

 התקן עומר להתקנת מזגן בממ"ד

התקנת מזגן בממ"ד ללא הכנה

אל דאגה - גם אם אין בממ"ד שלכם הכנה עדיין תוכלו להתקין מזגן, השאלה היא רק האם תרצו לשמור על תקינות מלאה של הממ"ד או לא:

מזגן אם תחליטו שאתם מוכנים לוותר על תקינות הממ"ד תוכלו להתקין את המזגן באופן דומה להתקנה של מזגן בחדר רגיל. ההבדל היחיד בין התקנת מזגן בממ"ד להתקנת מזגן בחדר רגיל הוא שהקידוח בקיר ממ"ד קשה יותר, ולכן ההתקנה תתייקר מעט (סבלנות, תכף מגיעים למחירים). במקרה כזה, וודאו מראש עם מתקין המזגנים שיש לו מקדחה מתאימה לכך. חשוב להדגיש - תוכלו לבחור במזגן עילי או במזגן מרכזי והחדר יישאר מוגן בפני טילים, רק לא בפני מתקפה כימית. מעבר להיבט הבטחוני, המשמעות של התקנת מזגן בממ"ד באמצעות קידוח היא בעיקר שאם תרצו למכור את הדירה לא תוכלו לומר שהממ"ד עומד בכל התקנים של פיקוד העורף. 

מזגן תוכלו להוסיף התקן ייעודי למזגן בממ"ד גם לאחר סיום הבנייה. היתרון של התקנים ייעודיים למזגן (מעבר לכך הם מאפשרים למזג את הממ"ד גם בזמן חירום) הוא שהם לא דורשים קידוח – הם פשוט מתלבשים על פתח האיוורור הגדול בממ"ד. במקרה כזה חשוב לברר מראש עם מתקין המזגנים שיש לו התקנים מהסוג הזה, ולוודא שמדובר בהתקן שמאושר על ידי פיקוד העורף. כדי לוודא את העניין תוכלו להיכנס לאתר של החברה שמייצרת את ההתקן ולבדוק אם מפורסם שם אישור של פיקוד העורף.

 התקנת מזגן בממ"ד

הזול הוא היקר

אם הממ"ד שלכם מגיע עם הכנה מובנית למזגן אין סיבה לדאגה – קבלנים מחוייבים לבצע בדיקות תקינות בממ"ד עם גמר העבודות, כך שהממ"ד שלכם בטוח, וגם אתם מחייך. לעומת זאת, אם אין לכם הכנה לממ"ד ואתם רוצים לשמור על אטימותו מפני התקפות כימיות, לא כדאי לעגל פינות. ייתכן שמתקין המזגנים יציע לכם לוותר על ההתקן המיוחד כדי לחסוך בעלויות ובמקומו יציע לאטום את המקומות בהם הוא קודח באמצעות סיליקון. ייתכן שהאיטום שהוא יבצע יהיה טוב, אבל גם קיים סיכוי טוב שהסיליקון לא יהיה עבה מספיק או שהוא יפספס נקודה קטנטונת באיטום – והממ"ד כבר לא אטום. גם אם אתם אופטימיים ולא אכפת לכם מהעניין הבטיחותי,אם קראתם עד לפה אתם כבר בטח יודעים שממ"ד לא תקין מוריד את ערך הדירה, כך שהניסיון לחסוך בסוף יעלה ביוקר.


מחיר של התקנת מזגן בממ"ד

כמו שכבר הבנתם, יש כמה תרחישים:

  • אם יש לכם התקן ייעודי, התקנת מזגן בממ"ד תעלה בדיוק כמו התקנת מזגן בחדר רגיל (בממוצע, 700-900 ₪).
  • אם אין בממ"ד התקן ייעודי למזגן ואתם מעוניינים לשים אחד כזה, התוספת במחיר תהיה כ- 700-1,000 ₪, תלוי בעלות ההתקן שתבחרו. שימו לב, לא אמורה להיות תוספת במחיר על פעולת חיבור ההתקן הייעודי! מדובר בפעולה פשוטה מאוד עבור המתקין ואין סיבה שיגבה עבורה תשלום נוסף. את ההתקן המיוחד מתקין המזגנים ירכוש עבורכם, ויחד איתו ההתקנה צפויה לעלות 1,400-1,900 ₪.
  • אם אתם בוחרים לוותר על אטימות הממ"ד ולהתקין את המזגן באופן רגיל, ההתקנה תעלה כ- 150-250 ₪ יותר בהשוואה להתקנה רגילה בגלל הקושי בקידוח (כלומר תעלה בין 950-1,150 ₪).

מתקיני מזגנים מומלצים

כדי שתהיו מוגנים ממתקיני מזגנים חאפרים, ריכזנו עבורכם רשימה של מתקיני מיזוג אוויר מומלצים להתקנת מזגן בממ"ד. איך אנחנו יודעים שהם מומלצים? כי לקוחות אמיתיים, בדיוק כמוכם מסרו עליהם משוב לאחר העבודה. כל המשובים מאומתים והציונים באתר מתעדכנים לאחר כל עבודה!


שאלות נפוצות לדף זה

כמה עולה התקנת מזגן בממ"ד?

יש שלושה מקרים:

1. אם יש לכם מתקן ייעודי למזגן בממ"ד (כמו התקן עומר או עידו למשל) עלות התקנת מזגן בממ"ד תהיה זהה לעלות התקנת מזגן בחדר רגיל, ותנוע בין 700-900 ש"ח בבמוצע.

2. אם אין לכם התקן ואתם רוצים לשמור על הממ"ד תקין - תצטרכו להתקין אחד. עלות ההתקנה כוללת את עלות ההתקן ונעה בין 1,400-1,900 ש"ח.

3. אם החלטתם לוותר על תיקנות הממ"ש תלשמו על התקנה רגילה של מזגן בממ"ד 950-1,150 ש"ח. 

איך מתבצעת התקנה תקנית של מזגן בממ"ד?

העיקרון המנחה להתקנה תקנית של מזגן בממ"ד הוא שהמזגן לא אמור לפגוע באטימות החדר. שלושת הדגשים החשובים ביותר הם:

1. המזגן צריך להיות על קיר פנימי בלבד בממ"ד.

2. חייב להיות ברז לצינור הניקוז של המזגן.

3. מותר לקדוח רק בקירות פנימיים, ולאחר כל קידוח יש לאטום את המקום באופן מוחלט באמצעות סיליקון. 

איזה מזגן כדאי להתקין בממ"ד?

מומלץ להתקין בממ"ד מזגן עילי (נקרא גם מזגן מפוצל). 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק