מוקד טלפוני: 1-700-707-233

מזגן מולטי אינוורטר או מיני מרכזי?

מזגן מרכזי או מזגן מולטי אינוורטר הם פתרון אלגנטי לדירות גדולות – מנוע אחד בחוץ, ומזגן בכל חדר. חלומי! אבל כשמשפצים דירה עומדים מול השאלה: מה עדיף? מזגן מולטי אינוורטר או מיזוג מרכזי? כל מה שצריך לדעת כאן, אז קראו ובחרו


מה מזגן מרכזי ומה זה מזגן מולטי אינוורטר?

אז לפני שנספר מה זה מזגן מולטי אינוורטר ומה זה מזגן מיני מרכזי נתחיל במזגן הרגיל, ההוא שכולנו מכירים. המזגן הרגיל מורכב משני חלקים: מאייד ומדחס. המאייד תלוי בתוך הבית, ממנו יוצא האוויר החם או הקר, יש לו מסך דיגיטלי קטן ושלט משלו. לכל מאייד יש מדחס מחוץ לבית.

הבעיה איתו היא שאם אתם צריכים, ולרוב אתם צריכים, לקרר מספר חדרים בבית הדבר ייצור עומס מדחסים מחוץ לבית. זה גם לא אסטטי ולפעמים זה פשוט לא אפשרי, בבניינים חדשים ישנה מגבלה על מספר המדחסים שניתן לתלות מחוץ לבניין או במסתור הכביסה, כדי לא לכער אותו. (בתמונה בניין מרוסיה שהצליח איכשהו למנף את המדחסים לסטייל).

 מולטי אינוורטר או מיני מרכזי? | מדחסי מזגן

מה עושים? אה, כאן נכנסים המיזוג המרכזי ומזגן המולטי אינוורטר. שניהם מערכות מיזוג לכל הבית עם מנוע ומדחס אחד בלבד וחזק במיוחד מחוץ לבית.

מה זה מזגן מיני מרכזי?

המזגן המרכזי או המזגן המיני מרכזי, שזה בדיוק אותו הדבר הוא מערכת מיזוג שנבנית בתקרה יחד עם שיפוץ או בניית הדירה. תעלות מיוחדות מובילות צינורות מיזוג אל החדרים, ובחדר עצמו יש פתח קטן מהתקרה ממנו יוצא האוויר הממוזג. כמו שאמרנו מחוץ לבית קיים מנוע אחד שעושה את כל העבודה.

החיסרון של מערכת המיזוג המיני מרכזית היא שכשמדליקים אותו מדליקים מיזוג בבית כולו. אפשר לסגור פתחים בחדרים מסוימים אם לא רוצים שהם יהיו ממוזגים, אבל דבר זה רק חוסם את האוויר מלהיכנס לחדר ולא משפיע על תפוקת החשמל הכוללת. זאת אומרת שהמיזוג המרכזי תמיד עובד כאילו הוא ממזג את כל הבית.

מה זה מזגן מולטי אינוורטר?

כאן מגיע חידושו של המולטי אינוורטר – גם המולטי אינוורטר הוא מערכת מזגנים המחוברים למנוע מרכזי אחד וגם הוא זקוק לתעלות מיוחדות בתקרה על מנת להוביל את האוויר הממוזג אל החדרים השונים.

יחידות המיזוג של המולטי אינוורטר יכולות להיראות כמו מאיידים רגילים, כלומר המזגנים העיליים הקלאסיים התלויים קרוב לתקרה; או שהן יהיו סמויות ואז פתח המיזוג שלהם יהיה דומה לזה של מזגן מרכזי. עד כאן אנחנו הכל נראה מוכר.

החידוש הגדול במולטי אינוורטר הוא שניתן לשלוט על כל יחידת מזגן בנפרד. כלומר יש לכם מערכת מיזוג בכל הבית אבל אתם יכולים להדליק אותה רק בחדר אחד אם אתם רוצים, וצריכת החשמל תהיה בהתאם. מגניב וחסכוני!

ולא רק להדליק ולכבות אתם יכולים בכל חדר בנפרד, אלא גם לשלוט במצב המזגן בכל חדר. ככה אם למתבגר כל הזמן חם אבל לילדה כל הזמן קר, ניתן להדליק לכל אחד בחדר את המזגן על מצב הקירור או החימום שהוא רוצה, כאילו לכל אחד יש מזגן עילי משלו. נשמע חלומי! אבל לא נעצור כאן, בואו נרד עמוק יותר.

 מזגן אינוורטר - מומלץ או לא?

מבחן המחיר

כשמסבירים מהו כל מזגן התמונה נראית מאוד ברורה לכאורה – ברור שמולטי אינוורטר יותר טוב ממזגן מיני מרכזי. הוא חסכוני בחשמל, הוא מתוחכם, הוא המילה האחרונה בתחום המזגנים. אבל אנחנו לא קופצים על כל מה שחדש, אנחנו מעדיפים להיות חשדניסטים לפני שאנחנו מכניסים הביתה מערכת חדשה ומשוכללת.

אז קודם כל ניגע בדבר הראשון שכולנו מרגישים – בכיס. קשה לומר כמה בדיוק כיוון שלכל בית צרכים שונים, אבל בגדול התקנת מזגן מולטי אינוורטר יכולה לעלות גם פי שלושה יותר מהתקנת מערכת מזגן מיני מרכזי אם הלכתם על חברת מזגנים טובה, כמו מיצובישי למשל (וכדאי, אתם יכולים לקרוא כאן). גם אם בחרתם בחברה זולה יותר, התקנת המזגן תהיה יקרה משמעותית.

אבל המחיר היקר אינו חזות הכל ואפשר להסתכל עליו משני כיוונים:

חסכון במחיר התקנת מאוורר תקרהמצד אחד חלק מטכנאי המזגנים אומרים שלמרות המחיר היקר, מזגן המולטי אינוורטר חוסך בחשמל ועל כן משתלם לטווח הארוך. מערכת מיזוג מיני מרכזי כאמור צורכת המון חשמל בכל הפעלה מה שיצטבר להוצאה ניכרת לאורך זמן.

חסכון במחיר התקנת מאוורר תקרהמצד שני טכנאים אחרים טוענים שלמחיר ההתקנה היקר מאוד, מתווספים גם מחירי חלקי החילוף כאשר יש תקלה. בגלל היותו מערכת חדשה ומשוכללת חלקי מזגן מולטי אינוורטר יקרים מאוד להחלפה, מה שעלול ליצור הפתעה מאוד לא נעימה בהמשך.

 


איפה מתאים מזגן מולטי אינוורטר?

כדאי תמיד להתקין את מערכת המיזוג שהכי מתאימה למבנה הבית שלכם ולאזור המגורים שלכם. אז מה הכי מתאים לכם?

נזילה מדוד שמשבכל מקום ששוקלים להתקין בו מיזוג מרכזי – כי מולטי אינוורטר הוא בעצם מיזוג מרכזי עם המון יתרונות.

נזילה מדוד שמשבמקומות עם בעיית אוויר חוזר – המזגן עובד כך שהוא שואב אוויר מהחדר, מקרר או מחמם אותו ומחזיר אותו לחדר בטמפרטורה הרצויה. במיזוג מרכזי אין לרוב פתח אספקת אוויר בכל חדר (כמו זה שניתן לראות בתמונה) אלא רק בחלק מחדרי הבית ומה שעלול לקרות הוא שהמזגן ימתאמץ מאוד לשאוב מספיק אוויר כדי למזג את כל הבית.

 מה עדיף מולטי אינוורטר או מיני מרכזי? | פתח מיזוג

איפה עדיף מיזוג מרכזי או מזגנים רגילים?

נזילה מדוד שמשאם אתם גרים קרוב לים – אם אתם גרים קרוב לים, א' אנחנו מקנאים בכם אבל ב' יכול להיות שפחות עדיף לכם להתקין מולטי אינוורטר. מערכות המולטי אינוורטר יותר רגישות ללחות ולמלח ועלולות להינזק מהר יותר ממה שהיינו רוצים.

נזילה מדוד שמשאם אין לכם המון חדרים בבית – אם אין הרבה חדרים, לא חייבים להשקיע במערכת משוכללת ויקרה, אפשר להתקין מזגנים רגילים שיתנו לכם עבודת מיזוג טובה באותה המידה.

נזילה מדוד שמשאם אין בעיה לתלות הרבה מדחסים מחוץ לבית  עדיף לכם ללכת על מזגנים רגילים ולחסוך עליות בהווה על התקנה ובעתיד על חלקי חילוף יקרים.


שורה תחתונה

לא מעט טכנאים אמרו לנו "איפה שיש התלבטות בין מולטי איוורטר למיני מרכזי – אין התלבטות, מולטי אינוורטר תמיד לוקח." תשמעו מולטי אינוורטר זו אחלה המצאה. היא מיזוג מרכזי עם כל השיפורים שהיה צריך: שליטה בכל יחידת מיזוג בנפרד, יניקת אוויר חיצוני, חיסכון אדיר בחשמל ופשוט תענוג כללי.

ועדיין חשוב לזכור – מולטי אינוורטר היא מערכת חדשה וזה מגיע עם חסרון אחד מרכזי: חלקי חילוף יקרים. במקרה של תקלה תיקון מערכת מולטי אינוורטר יכול לעלות גם אלפי שקלים, כמו במקרה של החלפת כרטיס אלקטרוני למשל.


מתקיני מזגנים מומלצים

לעבודות כאלה גדולות כמו התקנת מערכת מולטי אינוורטר או התקנת מיזוג מיני מרכזי צריך טכנאי מזגנים שבאמת יודע מה הוא עושה. אספנו עבורכם המלצות, דירגנו לפי ציונים ואתם מוזמנים לקרוא חוות דעת על מתקיני מזגנים מומלצים ולבחור את מי שנראה לכם הכי מתאים.

המלצות מהלב טיפ מאיתנו: התקנת מיזוג מרכזי או מולטי אינוורטר זאת התקנה מסובכת ולכן מומלץ לבחור מתקין מזגנים איכותי שיהיה אחראי עליה מההתחלה ועד הסוף, שיוודא שכל החומרים איכותיים ושהכול מותקן כשורה. כשהעבודה מפוזרת בין בעלי מקצוע שונים יש יותר מקום לתקלות ולפשרות על איכות, ובזה אנחנו מניחים שאתם ממש לא מעוניינים.

 


אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק