מוקד טלפוני: 1-700-707-233

מעקה זכוכית

מעקה זכוכית הוא כבר לא מעקה שניתן לראות רק בבתי מלון ומשרדי היי-טק, והוא יכול להיות מותקן גם בבית שלכם! ריכזנו לפניכם את כל מה שצריך לדעת על מעקה זכוכית: זה בטיחותי? זה מתנקה בקלות? איך משלבים את זה בבית? והשאלה החשובה – כמה זה יעלה לנו? חזרנו עם תשובות ומדריך שקוף במיוחד

 

 מעקה זכוכית

 


מעקה זכוכית

מעקה זכוכית הוא מעקה שיכול להתאים למרפסת או למדרגות פנים בתוך הבית, ולמעשה הפך להיות בשנים האחרונות עיצוב סטנדרטי ונפוץ. למעקה כזה יתרונות רבים, כשבראשם היתרון האסתטי: הזכוכית מעניקה לבית מראה אלגנטי, מודרני ויוקרתי, ובניגוד לחומרים כמו ברזל או עץ, מעקה הזכוכית מעניק תחושה של חלל גדול ומרווח.

מבחינה עיצובית, אין צורך להתאים את העיצוב בבית למעקה, כי הזכוכית מתאימה לכל עיצוב, צבע וריצוף שכבר קיימים בבית. בנוסף לאלו, היא גם קלה לניקוי (אבל עם זאת נוטה להתלכלך יותר – טביעות ידיים נראות באופן מיידי על הזכוכית), ואם דאגתם בנוגע לילדים או חיות מחמד, אז מעקה הזכוכית גם בטיחותי מאוד.

תקן בטיחות - מעקה זכוכית

להתקנת מעקה זכוכית יש תקן בטיחות שמחייב את כל הזגגים. התקן מורכב מ-3 רכיבים : סוג הזכוכית, עובי הזכוכית וגובה המעקה. 

סוג הזכוכית למעקה

זכוכית המעקה חייבת להיות זכוכית מחוסמת במקרה של התקנה במדרגות בתוך הבית, וזכוכית רבודה (טריפלקס) ומחוסמת במקרה של התקנה במרפסת. 

  • זכוכית רבודה היא זכוכית המורכבת משתי שכבות זכוכית המודבקות ביניהן באמצעות שכבה פלסטית, כך שבמקרה של שבר הזכוכית לא מתנפצת לרסיסים אלא נשארת דבוקה. דבר זה חשוב במיוחד כשמדובר על מרפסת שבה שכנים יכולים להיפגע משבירת הזכוכית.
  • זכוכית מחוסמת היא זכוכית שעוברת תהליך חיסום – חימום הזכוכית בטמפרטורה גבוהה וקירורה במהירות. תהליך זה הופך את הזכוכית לחזקה ועמידה פי 4 מזכוכית רגילה.

עובי הזכוכית למעקה

בעבר קבע התקן כי העובי המינימלי לזכוכית במעקה יהיה 10X10 מ"מ, כלומר, שכל אחת משכבות הזכוכית המודבקות זו לזו תהיה בעובי של 10 מ"מ. היום הדבר השתנה והתקן לא מגדיר עובי מינימלי למעקה, אולם הנהוג הוא התקנה של מעקה בעובי 8X8 מ"מ לפחות.

גובה מעקה הזכוכית

גובה המעקה במרפסת חייב להיות במינימום של 105 ס"מ מהרצפה, ובמדרגות פנים בגובה של 95 ס"מ. 

 מעקה זכוכית למרפסת

 


עיצובים למעקה זכוכית

 

צבע הזכוכית למעקה

קיימים מספר סוגי זכוכיות למעקה הזכוכית: הראשונה היא הזכוכית השקופה והרגילה. בזכוכית זו ישנה עופרת ולכן היא לעיתים תיראה בגוון ירקרק. זכוכית נוספת היא זכוכית אקסטרה קליר: זוהי זכוכית שעברה תהליך של הוצאת עופרת, כך שהיא שקופה לחלוטין. עם זאת, ההבדל בין הזכוכיות כמעט ולא נראה לעין כשמדובר במעקה למרפסת – אז שתי הזכוכיות יראו שקופות. הדבר נראה לעין בעת צביעת הזכוכית, כמו למשל בחיפוי זכוכית למטבח – אם נשתמש בזכוכית שקופה רגילה, ברגע שנצבע אותה הגוון ישתנה בגלל הצבע הירקרק שלה.

"רוב האנשים מתקינים את מעקה הזכוכית מזכוכית שקופה", אומר שלום, זגג המדורג בציון 9.6 באתר. "בעיניי זה סתם בזבוז של כסף להתקין את המעקה מהאקסטרה קליר, כשזה בחוץ לא רואים את ההבדל. כשמסתכלים על החלון בבית או במשרד הזכוכית לא נראית ירוקה, אז למה להשקיע עוד 40% תוספת במחיר על משהו שלא רואים? רק אם צובעים את הזכוכית או מדפיסים עליה מדפיסים עליה זה כדאי."

מעבר לכך, ניתן להתקין מעקה מזכוכית חלבית – זוהי זכוכית ששני חלקיה החיצוניים שקופים, והחלק הפנימי שלה צבוע בלבן, כך שנוצר מראה אטום. "הזכוכית החלבית לרוב תהיה בעובי של 4X4 מ"מ או 5X5, ובגלל שהעובי שלה דק יותר, נוכל להתקין אותה רק במקרה שבו הבסיס של המעקה הוא מאלומיניום או ברזל, כי זה בעצם נותן מעטפת חזקה ומוגנת יותר למעקה", מסביר סרגיי, זגג המדורג בציון 9.8 באתר.

 מעקה זכוכית חלבית

 

 מאחז יד מעקה זכוכית

 

 

בנוסף, ניתן לצבוע את החלק הפנימי של הזכוכית בצבע, להדפיס עליה ציור, ובעצם כל מה שעולה על דעתכם העיצובית. "אפשר לעשות הכל אבל רוב האנשים מתקינים זכוכית שקופה, בלי דוגמאות וצבעים מיוחדים, כי אין כל כך טעם בזה", מוסיף סרגיי. "כל הרעיון של מעקה זכוכית הוא לפתוח את החלל ולרווח אותו, הצבע סוגר אותו."

אם שאלתם את עצמכם איך מנקים מעקה זכוכית, אולי יעניין אתכם לדעת שרוב הזגגים ששאלנו ענו שמספיק להשתמש בחומר לניקוי חלונות ומטלית מיקרופייבר כדי לשמור על המעקה שלכם נקי. 

אפשרויות בהתקנת מעקה הזכוכית

אפשרויות העיצוב לא מסתיימות רק בגוון הזכוכית, אלא גם בדרך שבה תבחרו להתקין את המעקה.

  1. מעקה זכוכית שתול – זה מעקה שהבסיס שלו נבנה על עמודים מתחת לרצפות, כך שהמראה שלו מעל הרצפה הוא של זכוכית עומדת בפני עצמה, ללא עמודים, ברזלים ומוטות, ולכן זהו מעקה אהוב ונפוץ. עם זאת, בגלל ההתקנה מתחת לרצפות, מעקה כזה ניתן לעשות רק בבניית הבית או בשיפוץ מאסיבי. 
 מעקה זכוכית שתול

 

     2. מעקה זכוכית עם מנטים – המנטים הם מעין תופסנים קטנים ממתכת שמותקנים לאורך המעקה. השילוב שלהם עם הזכוכית יוצר מראה מינימליסטי ועדין, ולכן הוא סוג המעקה הנפוץ ביותר.

 מעקה זכוכית בשילוב מנטים

 

3. מעקה זכוכית עם עמודים – מעקה שבו המעקה יעמוד על עמודי מתכת לאורכו. מעקה פחות נפוץ, כי המראה שלו פחות עדין ונקי.

"רוב האנשים מעדיפים להתקין את מעקה הזכוכית עם מנטים", אומר ירון, זגג המדורג בציון 9.5. "למנטים יש מראה מאוד עדין, אנשים לא רוצים לראות עמודים, מתכות וברזלים. מהסיבה הזו אני מוצא את עצמי לרוב מתקין לרוב מעקה עם מנטים או מעקה שתול."

 מעקה זכוכית עם עמודים

 

מאחז יד למעקה זכוכית

למעקה הזכוכית למדרגות ניתן להוסיף מאחז יד ליציבות. המאחז מתווסף לכל אורך המעקה, ונעשה לרוב מנירוסטה ולעיתים מאלומיניום. המאחז בדרך כלל פחות אסתטי, ולרוב נעשה לצורך נגישות או לבתים אם אנשים מבוגרים אשר צריכים ידית אחיזה למעקה.

מחיר תוספת מאחז יד למעקה נע בין 200-400 ש"ח למטר רץ.

 
 
 
 מעקה זכוכית חלבית למדרגות

 

 


הגבהת מעקה זכוכית

בבנייה החדשה היום מרבית המרפסות נבנות עם מעקה זכוכית, ורוב מעקות הזכוכית מותקנות לפי התקן המחייב, כלומר בגובה שבין 105-110 ס"מ. בבתים עם ילדים, רבים חוששים מהגובה הנמוך שיכול להוות סכנה עבור ילדיהם, ולכן מבקשים להגביה את המעקה.

הגבהת המעקה מתבצעת באמצעות תוספת של זכוכית, לרוב בגובה שבין 30-40 ס"מ, והחיבור לזכוכית הקיימת נעשה באמצעות מחברים מיוחדים או באמצעות עמודים ובקו אחיד למעקה הקיים, על מנת ליצור אחידות במראה.  

תוכלו לבחור אם ליצור רווח קטן בין מעקה הזכוכית הקיים להגבהה, או לחבר אותם זה לזה באופן רציף מבלי ליצור רווח. "התופסנים נראים טובים וגם נותנים אוורור, כי הזכוכית המוגבהת לא יושבת ישירות על המעקה הקיים, כך שיש עוד 2 ס"מ של רווח. ניתן לעשות את הזכוכית על פרופיל שיושב ממש על המעקה הקיים ואז אין כניסה של אויר. יש כאלה שמבקשים ספציפית הגבהה צמודה, למשל אלו שיש להם פינת מנגל במרפסת לא רוצים כניסה של רוח ואויר."

הגבהת זכוכית למעקה במרפסת ניתן לבצע לא רק למעקות זכוכית, אלא לכל מעקה קיים.

מחיר הגבהת מעקה זכוכית נע בין 400-900 ש"ח למטר רץ, תלוי בסוג החיבור שתבחרו למעקה הקיים.

 

הגבהת מעקה זכוכית עם רווח

 הגבהת מעקה זכוכית עם רווח

 

הגבהת מעקה זכוכית ללא רווח

 הגבהת מעקה זכוכית בלי רווח

 

הגבהת זכוכית למעקה שאינו מזכוכית

 הגבהת מעקה זכוכית

 


מחירים של מעקה זכוכית

התמחור של מעקה הזכוכית נעשה לפי מ"ר, ומשתנה בהתאם לעובי הזכוכית, צבע הזכוכית, והפרזול שעליו תבחרו להתקין את המעקה. בנוסף, ישנו הבדל במחיר בין מעקה למדרגות לבין מעקה למרפסת: מעקה למרפסת נעשה באמצעות חיתוך של זכוכית גדולה וישרה בצורה אחידה. לעומת זאת, במעקה למדרגות יש צורך להתאים את הזכוכית לצורת המדרגות, ולכן ישנה עבודת חיתוך וליטוש רבה. ככל שתבחרו לעשות צורה יותר מורכבת למעקה המדרגות, כך המחיר יעלה. בנוסף, אם תבחרו לשנות גם את הצורה של קצה המעקה, כלומר ליצור צורה מעוגלת ולא חדה, המחיר יהיה גבוה יותר.  

מחיר מעקה זכוכית למרפסת נע בין 1,300-1,500 ש"ח למ"ר

מחיר מעקה זכוכית למדרגות נע בין 1,700-2,500 ש"ח למ"ר


זגגים מומלצים בהתקנת מעקה זכוכית

החלטתם להתקין מעקה זכוכית למדרגות, למרפסת או בכלל לעשות הגבהה למעקה שכבר יש לכם? בחירה מעולה! אבל בחירה טובה נוספת צריכה להיות של הזגג שיתקין לכם את המעקה – זכוכית היא חומר עדין ובהתקנה לא נכונה היא יכולה להוות סכנה. לכן, כדאי להיעזר בזגג מקצועי ואמין, כזה שיש לו חוות דעת אמיתיות מלקוחות קודמים (ולא, גיסו לא נחשב לקוח קודם) וכזה שתוכלו לסמוך עליו. במקרה (או שלא), יש לנו בדיוק כאלה ברשימת הזגגים המומלצים. בהצלחה!

 


שאלות נפוצות לדף זה

מה זה זכוכית מחוסמת?

זכוכית מחוסמת היא זכוכית החזקה פי ארבעה מזכוכית רגילה, זאת בשל תהליך החיסום שהיא עוברת. במקרה של התקנת מעקה מזכוכית, היא תהיה חייבת להיות מחוסמת, לצורך השמירה על הבטיחות.

מה זה זכוכית רבודה?

זכוכית רבודה (טריפלקס) היא זכוכית המורכבת משתי שכבות של זכוכית שמודבקות זו לזו באמצעות שכבה פלסטית באמצע. תכונה זו מונעת מהזכוכית להתנפץ לחלקיקים קטנים כשהיא נשברת. בהתקנת מעקה זכוכית למרפסת התקן קובע כי חייב להשתמש בזכוכית רבודה.

כמה עולה מעקה זכוכית למדרגות?

מחיר מעקה זכוכית למדרגות נע בין 1,700-2,500 ש"ח למ"ר

כמה עולה מעקה זכוכית למרפסת?

מחיר מעקה זכוכית למרפסת נע בין 1,300-1,500 ש"ח למ"ר

כמה עולה הגבהת מעקה למרפסת?

מחיר הגבהת מעקה זכוכית נע בין 400-900 ש"ח למטר רץ

מה התקן למעקה זכוכית?

התקן למעקה זכוכית קובע כי מעקה זכוכית למדרגות צריך להיות מזכוכית מחוסמת, ומעקה זכוכית למרפסת צריך להיות מזכוכית טריפלקס מחוסמת. מבחינת עובי הזכוכית, בעבר היה תקן שקבע עובי מינימלי של 10 מ"מ, אבל כיום אין עובי מוגדר, אבל נהוג להתקין מעקה בעובי 8 מ"מ. מבחינת הגובה, גובה המעקה במרפסת חייב להיות 105 ס"מ מהרצפה, ובמדרגות בגובה 95 ס"מ.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק