מוקד טלפוני: 1-700-707-233

מילון מושגים צבע וטיח

החלטתם לצבוע את הבית, התקשרתם לצבעי, והוא התחיל לזרוק מונחים מתחום הצבע וטיח שאין לכם מושג ירוק לגביהם? הכנו לכם את המילון המלא לעולם הצבע והטיח. לגזור ולשמור.


טיח – מדובר בכיסוי פנימי או חיצוני של קירות שמשמש לאיטום ולהגנה וגם כחיפוי אסתטי. הטיח היום מורכב ממלט, סיד, צמנט או גבס ומחומר מחבר נוסף, בדרך כלל חול. בחירת סוג הטיח צריכה לשלב את נתוני המבנה והסביבה וההחלטה צריכה להתקבל על ידי מהנדס הבניין. כמו כן, יש לזכור שלקירות חיצוניים סוג הטיח והגימור עליו הוא שונה מזה של הקירות הפנימיים. בחירה נכונה של הטיח תיצור עמידות לתנאי מזג האוויר השונים ושמירה של הגימור לאורך זמן.


מושגי טיח

טיח התזה צבוע – טיח התזה הוא שכבת טיח דליל וצבוע שמותז על הקיר מתוך מכונה. הסיבה לבחור בצביעה שכזו היא אם הקירות החיצוניים של הבית שלכם מטויחים בטיח שאינו חלק (למשל, קירות שטויחו בעבר עם טיח "שפריץ").

טיח "מושלך" – שכבת טיח ה"נזרקת" בכף בנאים ומורכבת מחול עדין וצמנט. הבחירה בסוג של טיח קשורה לפן האסתטי שתרצו לקבל.

שכבת "הרבצה" – זוהי שכבת הטיח הראשונה. העובי שלה בדרך כלל עומד על 3-5 מילימטר ומטרתה איטום הקיר ובסיס לשכבת היישור (הסבר בהמשך). בהגייה המקצועית טיח זה נקרא "טיח השחור" או "שכבה שחורה" בגלל צבעה האפור. בעלי המקצוע במידרג ממליצים על שימוש בטיח של חברת BG טיח.

אשפרה – תהליך של חיזוק המבוצע במשטח הבסיס (כמו בטון וטיח) של הקיר. כחלק מהתהליך על המשטח מותזים מים על מנת לחזק אותו למנוע סדקים. עושים אשפרה תמיד בבניית קירות חדשים או טיוח מחדש של שלב הבסיס של הטיח על הקיר.

שכבת הגמר – השכבה השלישית שנעשית על טיח חוץ והיא זו שלמעשה קובעת את גימור הקיר. נקראת גם "שליכט".

 מושגי טיח

שכבה מיישרת – השכבה המיישרת נעשית יום למחרת שכבת ההרבצה, גם כן, עם טיח (אבל לבן) ותפקידה ליישר את המשטח.

 

הכנת הבית לעבודות צבע וטיח

שליכט אקרילי צבעוני – לשליכט מסוג זה עמידות גבוהה במיוחד לשינויי מזג האוויר והוא מקנה מראה ייחודי יותר לקירות הבית החיצוניים ותוכלו לבחור איתו בטקסטורות שונות.

תיקוני טיח – הרבה פעמים הקירות מתחילים להתקלף או להיסדק ויש צורך בתיקוני טיח ויישורים על מנת להחזיר את הקיר למצבו המקורי והשלם ולצבוע אותו שוב. הסיבות שהטיח מתחיל להתקלף הוא בעקבות רטיבות הקיר או בלאי של הטיח.

צביעת בית - תיקון צבע מתקלף

שפכטל – או מרית. כלי עבודה המשמש לטיוח.

שפכטל אמריקאי – חומר המשמש לסגירת חורים בקירות. מדובר בטיח גבס על סוגיו השונים. החומר קיבל את השם שפכטל בגלל השימוש בו עם הכלי. שימו לב: שפכטל אמריקאי אינו מתאים לשימוש חיצוני בכלל ויתמוסס בגשם הראשון, לשימוש פנימיים לעומת זאת, הוא מצוין.

חבישה בתחבושת – מדובר בשיטה למילוי סדקים עמוקים. ממלאים את הסדק בשפכטל אמריקאי מסוג קלסימו או פרופילה ועליו שמים תחבושת המונעת את פתיחת הסדקים.

 מושגי טיח

רגע לפני צביעה – איך מכינים את הקירות לצבע וטיח?

שלב הכנת הקירות לצביעה הוא אחד השלבים החשובים ביותר בתהליך העבודה – הכנה נכונה תוביל לא רק לתוצאה טובה יותר והישמרות לאורך שנים אלא גם לפחות עבודת ניקיון בסוף העבודה.

צביעת קיר - הכנת קיר לטיח וצבע

 


מושגי צבע

בונדרול – הוא שכבת יסוד לפני צביעת הקירות. הוא משמש לדביקות חזקה יותר של הצבע על הטיח.

מניפת גוונים – טבלה של גווני צבע שונים עם המספרים הקטלוגיים של יצרן הצבע. לפי המניפה הזו ניתן לקבל את הגוון הנבחר דרך המחשב בחנות הצבעים. טיפ: מאוד מומלץ להגיע לחנות הצבע ואחרי שבחרתם את הצבע שאותו אתם רוצים על קירות הבית שלכם, לקחת דוגמית קטנה (עלותה מזערית) ולצבוע פינה קטנה שלא רואים – תתפלאו לגלות שהצבע שראיתם במחשב הוא שונה מאוד מזה על הקיר.

 מניפת גוונים

דילול – הוספת חומר מדלל לצבע לפי הוראות היצרן כדי שהצבע ייתפס טוב יותר על הקיר. טיפ: איך תדעו שהצבע מדולל מספיק? טובלים את המברשת בצבע ולאחר מכן מרימים אותה ובוחנים את התוצאה – אם הצבע שזורם מהמברשת זורם בזרם דק ומפסיק מיד – קיבלנו את רמת הסמיכות הרצויה. אם הצבע מטפטף בטיפות מהמברשת הוא דליל מדי והוא לא מתאים לצביעת הקיר.

"יד ראשונה" – שכבת צבע ראשונה.

מברשת – מברשת צבע לסיוד, לצביעת עץ, לצביעת מתכנות וכו'.

נייר לטש – או נייר שיוף או זכוכית. משמש להחלקת משטחים לפני צביעה.

עובש – פטרייה שמתהווה על גבי צבע, בעיקר במקומות רטובים ולא מאווררים.

צבע – חיפוי סופי לקירות לאחר סיום עבודות הבנייה ושכבות היסוד.

ההבדל בין הצבעים השונים קשור ליכולת הכיסוי שלהם, הגימור שלהם על הקיר (מט או מבריק) והבסיס ממנו עשוי הצבע (מים או טרפנטין).

צבע יסוד – בסיס לצבע הסופי, בדרך כלל נטרלי, אפשר לשלב בו גוון קרוב של הצבע הסופי. צבע כזה לדוגמא יהיה למשל בונדרול של טמבור. צבע יסוד צריך כדי לחזק את האחיזה של הצבע הסופי על הקיר.

תיקון קיר מתקלף - בונדרול

צבע אקרילי – הצבע הכי נפוץ כיום. מדובר בצבע סינטטי (פולימר) על בסיס מים. ניתן לקבל אותו על בסיס מניפת הצבעים של היצרן. צבע על בסיס מים מתייבש יותר מהר מצבע על בסיס טרפנטין. בכל מקרה, חשוב להקפיד על הזמנים הרשומים על אריזת הצבע לפני שנוגעים בו ובודקים שהוא התייבש.

צבע לקירות - צבע אקרילי או סיוד?

צבע סיד – צבע סיד, כשמו הוא, עשוי מסיד. הוא צבע זול עם יכולות כיסוי טובה באופן יחסי. יתרון נוסף של צבע הסיד הוא שהוא צבע נושם, כלומר הוא אינו אוטם את הקיר ומאפשר לו לפלוט לחות. לכן, הוא מאוד מתאים לצביעה בחדר אמבטיה.

 צביעת קיר

צבע אקרילי לא יכול להיצבע על סיד - אבל אין שום בעיה לצבוע אקרילי על אקרילי. במקרים בהם נרצה "לערבב" - אנחנו חייבים להשתמש קודם כל בצבע יסוד. 

יסוד מקשר/פריימר – צבע יסוד על בסיס מים משמש לחיזוק התשתית לפני יישום צבע עליון אקרילי. מומלץ ליישום לפני שליכט צבעוני ועל גבי טיח שחור נקי.

צבע שמן – צבעי השמן לא משמשים לצביעת קירות אלא לצביעת רהיטים אותם נרצה לשדרג, משקופים או חידוש דלתות. בעבר, צבעי השמן סבלו מחסרונות מהותיים שגרמו לצבעים מקצועיים ולחובבים להתרחק מהם - זמן ייבוש ארוך מאוד וריח בלתי נסבל, שלא עובר במשך ימים. כיום ישנם צבעי שמן שבסיסם מים. הריח עדיין חריף וזמן הייבוש עדיין ארוך, אך הוא קוצר משמעותית מצבעי השמן הקלאסיים. אין זה אומר שצריך לוותר על צביעה בצבע שמן! מדובר בצבעים איכותיים, שדורשים לרוב שכבת צבע אחת בלבד ונשמרים לאורך שנים ארוכות, כך שאנחנו ממליצים להשתמש בהם באופן מושכל. 

צבע תנור – צבע המתאים למתכות, בתנור אבקת צביעה נצמדת על המתכת.

נוגד פיטריות – ניתן לרכוש צבע שמראש מגיע עם חומר נוגד פטריות כמו "אקרינול" או "נירלט לאמבט" או לקנות נוגד פטריות (פונגיצ'ק) ולערבב אותו עם צבע אקרילי רגיל. בצביעה של חדרי אמבטיה מאוד כדאי לצבוע עם נוגד פטריות.

רטיבות בקיר - פונגיצ'ק

"רב גמיש" – צבע אקרילי לציפוי ואיטום של קירות חיצוניים.

צביעה בהתזה – הצבעי עושה שימוש במכשיר מיוחד העובד בלחץ ומתיז צבע חדש על קיר. הכיסוי על ידי מכשיר התזה הוא מלא ואחיד יותר ומתאים ביותר לקירות חיצוניים לא חלקים (קירות "שפריץ" למשל).

 צבע

צביעה ברולר – רולר הוא מכשיר לצביעת קירות ותקרות בעל ידית וגליל סיבי. היתרון ברולר הוא שניתן להגיע לאזורים רחוקים יותר ללא כל עזרה נוספת והוא צובע בצורה מדויקת יותר. החיסרון ברולר הוא שהכיסוי שלו לא תמיד אחיד ולרוב יש צורך לבצע תיקונים נוספים. מומלץ יחד עם הרולר להשתמש במגש צבע מתאים כדי לקבל רמות צבע שוות על הרולר בכל צביעה. בצביעה של תקרות יש צורך במוט מאריך לרולר (רולר טלסקופ בהגייה מקצועית). טיפ לצביעת תקרה ברולר: אם אתם צובעים את התקרה באופן עצמי, צבעו אותה לרוחב כדי להקל על הצוואר.

צביעת דירה - בחירת צבע קיר

מברשת צביעה – משמשת לצביעה באזורים קשים או תיקוני צבע קלים. צריך לטבול את המברשת בצבע, יש להסיר שאריות על מנת שהצבע לא יטפטף על הקיר ואז למרוח בצורה עדינה על הקיר.

אפקטים בצבע – צבע שונה של קיר אחד בחדר או אפקט מסוים של הצבע על הקיר שייתן מראה מיוחד ועיצובי. טיפ: אם נשאר לכם צבע אחרי הצביעה תוכלו לשמר אותו לתקופה של שנה. אם הצבע מבוסס מים – שימו קצת מים בקופסת הצבע ואם הצבע מבוסס טרפנטין שימו טרפנטין – זה ישמור על טריות הצבע לאורך זמן.

"מלמעלה למטה" – בכל צביעה של קירות כדאי להתחיל מלמעלה ולרדת למטה.

"שתי וערב" – השיטה המומלצת לצביעה של שכבה שנייה. את הראשונה עושים לאופק ואת השנייה לאורך.

תו תקן ותו תקן ירוק –יש לשים לב שהחומרים בהם עושה בעל המקצוע שימוש הם בעלי תו תקן של מכון התקנים – התו הזה למעשה אומר כי החומר עבר את כל הבדיקות החשובות והוא עומד בסטנדרטים הדרושים. תו התקן הירוק למעשה אומר כי החומר אינו רעיל לסביבה או למשתמש.

עיבוי – או קונדנסציה, "הזעה" של קירות. עיבוי הוא השלב הראשון לפי הופעת עובש על הקיר. אם התחלתם לראות טיפות על הקיר, כנראה שהכתמים הפטרייתיים יופיעו במהרה.


איפה למצוא אנשי מקצוע לעבודות צבע וטיח?

עבודות צבע וטיח אלו עבודות שצריכות להיעשות בצורה מקצועית ומדוייקת – לכן כדאי להיעזר בבעלי מקצועי מיומנים. באתר מידרג תוכלו למצוא אלפי חוות דעת על בעלי מקצוע מתחום הצבע והטיח .


שאלות נפוצות לדף זה

כמה תעלה לי צביעת דירה?

• מחיר צביעת דירה של שלושה חדרים ינוע בין 3,000 ל-3,500 ₪. 
• מחיר צביעת דירה של ארבע חדרים ינוע בין 4,000 ל-4,500 ₪. 
• מחיר צביעת דירה של חמישה חדרים ינוע בין 4,500 ל-5,500 ₪. 
תוספת של צביעת תקרה תעלה את מחיר הצביעה בכ1,000 עד 1,500 שקלים. 

איך תזהו צבעי חאפר? צירפנו תשובה בוידיאו

 

איזה שיטות יש לסתימת חורים בקיר?

 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק