מוקד טלפוני: 1-700-707-233

סוגי פרקטים

החלטנו להתקין פרקט. עכשיו נשאר לנו לבחור את סוג הפרקט. מה עדיף פרקט למינציה או עץ? פרקט בגימור שמן או בגימור לכה? בעצם, למה בכלל ללכת על רצפה מסוג פרקט? בטיפ זה תמצאו הסבר מפורט על סוגי פרקטים שונים, יתרונות וחסרונות, מחירים ועוד המון עצות מועילות, שיעזרו לכם לבחור את סוג הפרקט שהכי מתאים לכם!


סוגי פרקטים

מי שכבר החל לעשות קצת בירורים על עולם הפרקטים, בטח נתקל במושגים כמו: רצפת עץ, עץ גושני, תלת שכבתי, רב שכבתי, פרקט למינציה והרשימה נמשכת ונמשכת. אז לטובת כל המבולבלים, נפרט כאן על 2 סוגים עיקריים של פרקטים– פרקט עץ ופרקט למינציה.


סוג פרקט 1: פרקט עץ

פרקט עץ מלא (גושני)

פרקט עץ מלא הוא פרקט שמורכב מקורות של עץ אמיתי. כלומר, כל פלטה בפרקט עשויה מעץ לא מעובד שמגיע בגוש אחד, כמו שהוא גדל ביער. עץ האלון הוא העץ הפופולארי ביותר עבור פרקטים מעץ מלא. עצים נוספים שמשמשים לפרקטים הם עצי הדובדבן, הבוק והונבה.

:: כמה עולה פרקט מעץ מלא?

על פרקט מסוג עץ מלא תשלמו לא מעט. טווח המחירים עבור פרקט איכותי מעץ גושני מתחיל ב- 250 ₪ ויכול להגיע ל – 400 ₪ ויותר. המחיר מחושב לפי מטר רבוע, כולל מע"מ.לדוגמא: חדר בגודל ממוצע של 4*3 מטר = 12 מ"ר התחשיב הנמוך יהיה 12*250=3000 ₪ והתחשיב הגבוה יהיה 12*400=4800 ₪. הפער נובע מאיכות העץ ומכושר המיקוח שלכם.

נדגיש, כי פירוט המחירים כאן נוגע רק לעלות החומר. בקישור הבא תוכלו לראות כמה עולה להתקין פרקט עץ.

פרקט עץ שכבתי

פרקט שכבות הוא פרקט שבו כל פלטה מורכבת מחיבור בין שכבות של עצים שונים. השכבה העליונה תמיד תהייה מעץ מלא (אלון, דובדבן וכדומה) והשכבות מלמטה יהיו מורכבות בדרך כלל מאורן או עץ לבן אחר, שמעורבב עם דבק ונסורת.

ניתן למצוא רמות שונות של פרקטים, שעשויים משכבות עץ – פרקט מסוג רב שכבתי, שעשוי מחמש שכבות, פרקט תלת שכבתי ופרקט דו שכבתי.

מכיוון ששכבות העצים מודבקות אחת לשניה בדבק, קיים סיכוי שהן ייפרדו זו מזו. למעשה, ככל שמספר השכבות גדל, גובר הסיכוי שהשכבות יתחככו ביניהן וייפרדו. לכן פרקט רב שכבתי נחשב פחות איכותי מפרקט דו שכבתי, ומאותה סיבה הוא גם יעלה פחות.

:: כמה עולה פרקט מסוג עץ, שמורכב משכבות?

המחירים נעים בממוצע מ- 180 ₪ עבור פרקט רב שכבתי ותלת שכבתי ועד 350 ₪ עבור פרקט דו שכבתי. המחיר מחושב לפי מטר רבוע, כולל מע"מ. לדוגמא: עבור פרקט רב שכבתי או תלת שכבתי בחדר בגודל ממוצע של 4*3 מטר = 12 מ"ר, העלות תהייה 12*180=2160 ₪. במידה והפרקט דו שכבתי, תהייה העלות 12*350= 4200 ₪.

נדגיש, כי פירוט המחירים כאן נוגע רק לעלות החומר. בקישור הבא תוכלו לראות מהו המחיר, שנשלם עבור ההתקנה של פרקט עץ.

גימור לעץ – לכה או שמן

למרות האהבה שלנו אל הטבע לא היינו רוצים לקבל את העץ כמו שהוא, אחרת נסתכן בשבבי עץ שיחדרו לנו לרגליים מחייך . לכן לאחר כל התקנה עובר פרקט העץ ליטוש וגימור.

ישנן שתי אפשרויות עבור שכבת הגימור בפרקט העץ – שכבת לכה או שכבת שמן. ההבדל בין שתי השכבות מתבטא בראש ובראשונה במראה. הלכה מעניקה לפרקט יותר ברק ואילו השמן, מעניק לפרקט מראה מט, טבעי יותר.

הנה עוד 3 הבדלים בין גימור שמן לגימור לכה, שיעזרו לכם להחליט:

  • מחיר – פרקט בגימור לכה מעט זול יותר מפרקט בגימור שמן.

  • עמידות –הלכה יותר עמידה בפני שריטות, לעומת השמן.

  • מרקם – המרקם של הלכה חלק יותר מהמרקם המחוספס של פרקט בגימור שמן.


סוג פרקט 2: פרקט למינציה

במקום עץ, שהוא משאב יקר, החליטו לייצר אלטרנטיבה סינטטית זולה יותר –שהיא פרקט הלמינציה. פרקט שמיוצר לחלוטין בצורה תעשייתית, כך שהוא יוכל להתאים לרוב הכיסים של קהל הלקוחות הישראלי. באמת בשל עלותו הזולה הפך פרקט הלמינציה לפרקט הנפוץ ביותר במשקי הבית בישראל.

המרכיב המרכזי בפרקט הלמינציה הוא לוח ה- HDF (HIGH DENSITY FIBER). לוח, שעשוי מסיבי עץ דחוסים, שהופכים את הלוח לעמיד ויציב מאוד. מעל ללוח הדחוס, ישנם הדפסים שונים שמחקים את הטקסטורה של העץ. השלב האחרון בייצור פרקט הלמינציה, הוא ציפוי ניילון, שמספק לו הגנה. אותו ציפוי בשכבת ניילון, הוא גם זה שהעניק לפרקט את שמו.

אנו ממליצים להיזהר מסוגים של פרקט למינציה שעולים זול במיוחד. צפו בסרטון של מתקין פרקטים, שמסביר על ההבדל בין פרקט למינציה מסוג זול לבין פרקט למינציה מסוג איכותי:

סוגים של פרקטי למינציה

:: כמה עולה פרקט למינציה?

טווח המחירים עבור פרקט למינציה טוב מתחיל ב – 60 ש"ח ויכול להגיע ל – 150 ש"ח, עבור פרקט למינציה ממש איכותי. המחיר מחושב לפי מטר רבוע, כולל מע"מ. לדוגמא: חדר בגודל ממוצע של 4*3 מטר = 12 מ"ר התחשיב הנמוך יהיה 12*60=720 ₪ והתחשיב הגבוה יהיה 12*400= 1800 ₪. הפער נובע מאיכות פרקט הלמינציה.

נדגיש, כי פירוט המחירים כאן, נוגע רק לעלות החומר. בקישור הבא, תוכלו לראות כמה עולה להתקין פרקט למינציה.


בחירת סוג הפרקט - פרקט עץ או למינציה?

הטענה העיקרית נגד פרקט הלמינציה היא שהוא אינו המקור. אם תרצו זה כמו לקנות טבעת עם זירקון במקום טבעת יהלום. אך בתור תחליף סינטטי, יש לו גם לא מעט יתרונות ובראש ובראשונה עומד המחיר הזול שלו.

אין ספק שלמחיר הפרקט יש משקל כבד בהחלטה שלנו, אולם המחיר הוא לא הגורם היחיד שמבדיל בין פרקט הלמינציה לפרקט העץ. בהמשך, נפרט על עוד כמה פרמטרים, שיעזרו לנו להכריע בין פרקט למינציה לפרקט עץ טבעי.

מבחן הזמן

במבחן הזמן, ידו של פרקט העץ על העליונה. מכיוון שאין צורך להחליף את הפרקט לאחר כל 10-15 שנים, כפי שקורה עם אחיו המלאכותי פרקט הלמינציה. ניתן פשוט לעשות ליטוש מחודש לשכבה העליונה של פרקט העץ, והפרקט חוזר להיות כמו חדש. כלומר, פרקט מעץ נשאר לכל החיים, לעומת פרקט הלמינציה שיישחק עם הזמן ולא יהיה ניתן לחדשו. פרקט למינציה שעשוי מחומרים זולים ייתכן ולא ישרוד יותר מ- 4 שנים.

מבחן העמידות

מכיוון שפרקט הלמינציה נוצר באופן תעשייתי, הוא בנוי בצורה טובה יותר לעמידות בפני פגיעות. פרקט העץ יישרט בקלות וגם יתלכלך בקלות רבה יותר – בשביל להוריד כתמי קפה מפרקט עץ, תצטרכו לעבוד הרבה יותר קשה וייתכן שהכתמים גם לא ירדו כלל.

מבחן המגע

פרקט העץ מספק תחושה נעימה יותר בהשוואה לפרקט למינציה. העץ הוא חומר שמבודד מחום וקור ולכן המגע של פרקט העץ יהיה הרבה יותר נעים כשבחוץ יש סופות ורעמים. עדיין, פרקט הלמינציה "עושה את העבודה" בהשוואה לרצפה קפואה בחורף.

מבחן המגוון

מצד אחד, קיים מגוון רחב יותר של הדפסים בפרקטי הלמינציה, מה שמעניק לנו מגוון רחב יותר של בחירה. מצד שני, ברגע שנבחר בהדפס מסוים, נצטרך להישאר איתו לתקופה ארוכה וכמו הבגדים של שנות השמונים, יכול להיות שההדפס שבחרנו בשלב מסוים כבר ממש לא יתאים לנו מחייך . לעומת זאת העץ הטבעי, כמו היין, ישתבח עם הזמן.

פרקט העץ, יעבור תהליך של חמצון בעקבות החשיפה אל השמש, ויקבל גוונים שונים בחלוף השנים. כלומר, הוא עוד גוף נושם, שמשתנה יחד עם הבית.

כמו כן, ניתן לבצע צביעה מיוחדת של פרקט מעץ, על מנת להעניק לו גוונים אחרים.

מבחן העלות לטווח ארוך

בטווח של 10-15 שנים תחזוקת פרקט העץ יקרה הרבה יותר. זאת מכיוון שיהיה צורך בחידוש השכבה העליונה של גימור הלכה או השמן אחת לכמה שנים. לעומת זאת, פרקט הלמינצי, מגיע עם ציפוי מוכן מראש, כך שאין צורך לדאוג לתחזוקה שלו וגם בונוס נוסף הוא שמאוד קל לנקות אותו.

אם אתם מסוג האנשים שהעתיד הרחוק מעניין אותם יותר – אז לטווח המאוד-ארוך פרקט עץ ישתלם לכם יותר מכיוון שלא תידרשו להחליפו בחדש אחרי 10-15 שנים.


אז מה עדיף פרקט מסוג עץ או מסוג למינציה?

בסופו של דבר הבחירה היא שאלה של תקציב והעדפה אישית. פרקט עץ יתאים עבור אלה המחפשים את המגע האמיתי של העץ, ובשל כך ישקיעו כפול ואפילו פי שלוש במחיר עבור רצפת עץ. אלה שלא ירצו להשקיע כל כך הרבה, יוכלו ללכת על התחליף -פרקט הלמינציה, שמהווה אלטרנטיבה לא רעה ובתכונות מסוימות אף מתגבר על המקור.

כדי לעזור לכם להחליט, אם מדובר בדירה להשכרה שבעוד מספר שנים תמכרו אותה לא כדאי להשקיע בפרקט עץ. אך אם מדובר בבית חלומותיכם שבו תזדקנו - לכו על פרקט עץ וגם הנכדים יודו לכם מחייך


למה בכלל ללכת על רצפה מסוג פרקט?

כבר שנים, שכפות רגלינו רגילות למגע של רצפת השיש, אז איך זה, שפתאום כולם רוצים ללכת על פרקט? אתמול חבר מהעבודה סיפר שהוא התקין פרקט בחדר הילדים, השכנה כבר ממזמן ממליצה לנו לעשות, ואפילו חמותך לא היססה ועשתה פרקט מנומר בחדר השינה מחייך.

המוכר בחנות יגיד לנו שפרקט יותר יפה מריצוף, שיש בו משהו יותר אלגנטי. יפה או לא זאת כבר דעה אישית. אנו מחפשים סיבות מספיק טובות, שייגרמו גם לנו לוותר על רצפת הקרמיקה הוותיקה לטובת רצפת הפרקט.

רצפת פרקט – יתרונות

היתרונות שיפורטו בהמשך רלוונטיים לרוב סוגי הפרקטים:

רצפה מסוג פרקט זולה יותר – ברוב המקרים פרקט יהיה זול יותר מריצוף גם מבחינת עלות החומרים וגם מבחינת עלות ההתקנה.

הרכבה קלה ומהירה – כולנו מכירים את הסיפור. הקבלן הבטיח שתוך יומיים הריצוף של הבית יסתיים ובסוף לקח לו שבועיים, ובינתיים נאלצנו לדלג ממרצפת למרצפת כדי לעבור בין החדרים. רצפת פרקט, לעומת זאת מאוד קלה להרכבה וברוב מהמקרים אפילו לא נצטרך לפרק את הבלטות מלמטה, אלא פשוט נרכיב את הפרקט מעל. מכיוון שאין צורך בפירוק, במלט או בזמן המתנה, נוכל לקבל רצפת פרקט חדשה כבר אחרי יום או יומיים, במינימום עצבים ולכלוך.

רצפת מסוג פרקט קלה לניקוי (וחסכונית במים) – לא צריך כמויות של מים כדי לנקות רצפת פרקט, למעשה לא צריך מים בכלל. מטלית לחה פעם בשבוע תשאיר את רצפת הפרקט נקייה.

נעימה גם בחורף – ביום חורפי וגשום, לא כל כך נעים לקום בבוקר היישר ממיטה חמה לרצפה קרה. שטיח יכול לפתור את הבעיה אבל כמו שאתם יודעים, שטיח צובר אבק וממש לא כיף לנקות אותו. פתרון אחר הוא התקנת פרקט. הפרקט לא מושפע בקלות מחילופי טמפרטורה, ולכן יהיה נעים לדרוך עליו גם בימים קרירים וסגריריים.

עשה זאת בעצמך – כמה פעמים שמענו על חברים שהתקינו רצפת שיש או רצפת אבן? מעט אם בכלל וכמה פעמים שמענו על חברים שהתקינו פרקט בעצמם? די הרבה... נכון שתמיד עדיף להשאיר את העבודה לידי בעל מקצוע אבל מי שיש לו חוש טכני מחודד, בהחלט יוכל לבצע התקנת פרקט בעצמו.

ניתנת להסרה בקלות – כמו שציינו קודם, הפרקט ברוב הפעמים מונח מעל לרצפה קיימת ולכן, ברגע שנמאס מהפרקט, ניתן להסיר אותו בקלות. לבד או על ידי איש מקצוע.

רצפת פרקט - חסרונות

לסוגי הפרקט השונים, יש גם לא מעט חסרונות:

אסור שייווצר מגע עם מים – מים הם האויב מספר אחד של כל פרקט. מגע ממושך של מים עם פרקט או בעיית רטיבות מסביב לפרקט, עלולה לגרום להתנפחות הפרקט. מלבד המראה הלא אסתטי, הנזק גם יעלה לא מעט לתיקון.

השפעת אקלים – הפרקט הוא גוף חי. הוא נושם, הוא מתרחב שחם ומתכווץ שקר ולכן תנאי אקלים קיצוניים, עלולים לגרום לו לנזק רב - כמו התנפחות או יציאה מהמקום של החיבורים.

עלול להישרט – חפצים קהים על משטח הפרקט עלולים לגרום לשריטות עמוקות, שהדרך היחידה לתקן אותן תהיה החלפה של לוחות הפרקט.

נשחק עם הזמן כל פרקט נשחק עם הזמן, כתוצאה מהתנועה על גבי הפרקט. בדומה לכביש, שאיכותו יורדת עם הזמן כתוצאה מתנועת מכוניות. עם זאת, חשוב לציין, שפרקטים מגיעים עם דרגות שחיקה שונות, שמשפיעות על אורך חיי הפרקט.

רצפת פרקט עם בעלי חיים או ילדים

אם אתם בעלי כלבים או הורים לילדים קטנים, וודאי נתקלתם בשמועה שלא כדאי לכם להתקין פרקט. מכיוון שציפורני הכלב יישרטו את הפרקט וילדים כמו ילדים, ישתוללו, ייצבעו, יקפצו ויהרסו את הפרקט במהרה.

חברים, אין מה לדאוג מדובר בשמועה בלבד. פרקטים מסוג למינציה שמותקנים כיום בבתים, הם פרקטים מאוד עמידים, שיוכלו להתמודד כמעט עם כל השתובבות של הקטנטנים שלנו.

מעבר לכך, מתקיני פרקטים אומרים שהם כמעט ולא נתקלים במקרים שבהם ציפורניי בעלי חיים שרטו את הפרקט וגם אם היו מקרים כאלה, מדובר בבעלי חיים שלא גזרו ציפורניים כבר המון זמן מחייך

עם זאת, חשוב להקפיד, שבעל החיים לא יבצע את צרכיו על הפרקט. מפני שהתוצאה תהייה דומה למצב שבו הפרקט יבוא במגע עם חומצה.

למי לא מתאימה רצפת פרקט?

אם אתם עדיין אוהבים לשטוף את הבית בסגנון הצבאי – כלומר להשפריץ המון מים על הרצפה ולגרוף - פרקטים הם לא בשבילכם. כי כמו שהסברנו קודם, פרקטים לא אוהבים מים. המים גורמים להם להתנפח.


פרקט בסלון, במטבח ובחדר הילדים

לא בכל חדר מומלץ להתקין פרקט. ישנם חדרים כמו חדרי האמבטיה והשירותים, שהלחות הרבה בהם, עלולה לגרום להתנפחות רצפת הפרקט. מקום אחר, מועד לפורענות, הוא המטבח. למי לא נשפך הקפה בבוקר, בזמן שהוא מיהר לעבודה מחייך?

עם זאת, עולם הפרקטים השתכלל מבעבר. כיום, תוכלו להתקין פרקט עמיד למים במקומות שבהם הנטייה לרטיבות היא גבוהה. אך כמובן, תצטרכו לשלם על פרקט כזה כפליים.


תמונות של לקוחות - התקנת פרקטים

התקנת פרקט בחדר ממ"ד.
צילום: בקי כהן, רמת גן.
התקנת פרקט בסלון.
צילום: צביקה קורן, ירושלים.
התקנת פרקט בשני חדרי שינה.
צילום: פקע ברגר, גבעתיים.
התקנת 2 גלילי טפט.
צילום: ל. א. קרית אונו.
הדבקת טפט על גבי קיר אחד.
צילום: זוהר רוזנפלד, תל אביב.
התקנת פרקטים בסלון ובמטבח.
צילום: לירן ויינברג, נתניה.
התקנת פרקט בחדר שינה.
צילום: דניאל נחמנוביץ, כפר סבא.
התקנת פרקט בשני חדרים.
צילום: כתי ע. רעננה.
התקנה של פרקט.
צילום: גדי שילר, ראשון לציון.
הדבקת שלוש תמונות קיר בגודל 12 מ"ר כל אחת.
צילום: לורן טלל, קרית חיים.

מתקיני פרקטים מומלצים – לכל סוגי הפרקטים

בחרנו את סוג הפרקט, וכעת נשאר לנו למצוא מתקין אמין, שיבצע עבורנו את ההתקנה. עד שמצאנו את סוג הפרקט הרצוי, לא היינו רוצים ליפול בידיו של מתקין פרקטים חאפר, שיגרום לכל המאמצים ולמשאבים שהשקענו, לרדת אל טמיון. לצערנו, חאפרים ניתן למצוא בכל מקום, מתקיני פרקטים אמינים וטובים, קצת קשה יותר להשיג. לכן, באתר מידרג, אספנו עבורכם רשימה של מתקיני פרקטים מומלצים – לפי חוות דעת של אלפי לקוחות קודמים. ההמלצות של הלקוחות מתקבלות רק בשיחה טלפונית עם לקוחות אמיתיים שקיבלו שרות מהמתקין שברשימה


רוצים לדעת כמה יעלה השיפוץ שלכם? נסו את מחירון השיפוצים של מידרג


אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק