מוקד טלפוני: 1-700-707-233

קבורה בקומות

קבורה בקומות אולי נשמעת כמו צורת קבורה מוזרה מעט, אבל בעיני רבים מדובר בשיטת קבורה הכרחית. לצערנו, בתי הקברות בארץ עמוסים במיוחד ורק גדלים והולכים, וקבורה בקומות היא חלק מהפתרון. במאמר שלפניכם נסביר מהי קבורה בקומות, מה היתרונות והחסרונות שלה וכמה עולה  קבורה כזו.

 קבורת סנהדרין

 


קבורה בקומות

קבורה בקומות היא אמנם לא רעיון חדש, אבל היא הולכת וצוברת תאוצה בשנים האחרונות עקב מצוקת מקום בבתי העלמין הארץ. לצערנו, בתי הקברות בארץ מתמלאים יותר ויותר, חלקות הקבר הסטנדרטיות תופסות לא מעט מקום והתעורר צורך בפתרון קבורה חסכוני במקום. קבורה בקומות באה להקל על הבעיה הזו, שכן מדובר במבנה גדול ובו קיר עם מספר כוכים כאשר בכל אחד מהם נטמן נפטר. בפתח הקבר מוסיפים לוח אבן או שיש, שנקרא מצבת קיר ועליו כותבים את שם הנפטר, תאריכי הלידה והפטירה וכל כיתוב נוסף לבחירת המשפחה.

למעשה, קבורה בקומות הייתה נהוגה כבר בימי הסנהדרין ובימי בית שני, ולכן מכונה גם קבורת סנהדרין. אז, הקבורה הסטנדרטית הייתה קבורה בקומות במערות או על צלע ההר כאשר הנפטרים קבורים זה מעל זה. כאמור, היום צורת הקבורה השתנתה מעט אבל עיקרון הקבורה בקומות נשמר.

 מבנה קבורה בקומות

אמנם נראה שקבורה בקומות מנותקת מהקרקע ולא מאפשרת קבורה באדמה כפי שנהוג, אך האמת היא שזה לא כך. בתוך כל אחד מהקברים ישנה אדמה, ובתהליך הקבורה מכסים את הנקבר בעפר גם כן. בנוסף, המבנה בנוי בצורה כזו שהאדמה בכל אחד מהקברים מחוברת אל הקרקע ממש דרך אדמה הנמצאת בקירות הבטון שבין הקברים.

עם זאת, שימו לב שקבורה בקומות לא נעשית בכל בתי העלמין בארץ, ואפשרית רק בבתי עלמין בערים מרכזיות בארץ – בירושלים, תל אביב, ראשון לציון, חיפה וכדומה.


קבורה בקומות או קבורה סטנדרטית

קבורה בקומות היא לא תמיד רעיון קל לעיכול, אבל יש לה כמה יתרונות. מעבר לכך שקבורה בקומות חוסכת במקום קבורה, מדובר בצורת קבורה זולה משמעותית מהקבורה הסטנדרטית. לרוב, מחיר מצבה סטנדרטית יהיה פי שלוש ממצבת קיר ואפילו יותר. בנוסף למחיר המצבה הנמוך, במקרה של קבורה בקומות גם חלקת הקבר עצמה מתקבלת בחינם מביטוח לאומי. במקרים מסוימים משפחות נאלצות לשלם סכומים גבוהים עבור חלקות קבר בבית העלמין, אך קבורה בקומות מסובסדת על ידי המדינה והתשלום היחיד שהמשפחה נדרשת אליו הוא עבור המצבה עצמה.

כמו כן, העובדה שקבורה בקומות נעשית במבנה מקורה מאפשרת לערוך את ההלוויה והאזכרות בנוחות גם בימים חמים וגם בימי גשם וקור, ותוכלו להגיע ולבקר את יקירכם בכל הזדמנות.

מצד שני, החיסרון המשמעותי ביותר של קבורה בקומות הוא העובדה שמדובר בחלל קבורה משותף. כלומר, למשפחה אין מקום פרטי משלה להתייחד עם הנפטר ולעיתים תיאלץ לחלוק אותו עם משפחות נוספות, לפעמים אפילו בשעת ההלוויה או האזכרות.

כמו כן, אי אפשר להתעלם מכך שקבורה בקומות דורשת התרגלות מסוימת, שכן לא מדובר בצורת הקבורה הסטנדרטית המוכרת לנו מאז ומתמיד. במקרים הרגישים של פטירת קרוב, לעיתים קבורה בקומות עלולה להקשות על המשפחה ולגרום לאי נעימות כלשהי, שהרי לא תמיד קל לכולם לעכל את שיטת הקבורה החדשה.

 מצבת קיר בקבורת קומות

 

 


איך מתבצעת קבורה בקומות

על אף שקבורה בקומות עלולה להיראות מורכבת ומסורבלת, האמת היא שאין זה כך. בעת הקבורה הנפטר מוכנס אל הקבר בצורה מכובדת באמצעות מעליות ייעודיות ולאחר מכן ממלאים את הקבר בשקי עפר ואוטמים אותו לחלוטין באמצעות פלטת שיש וחומרי איטום איכותיים. לאחר מכן יכולה המשפחה לבנות מצבת קיר ולשלב אותה בפתח הקבר. מצבת קיר משמשת בדיוק כמו מצבה סטנדרטית ועל גביה ניתן להוסיף כיתובים לבחירת המשפחה לזכר יקירם ואף להוסיף אלמנטים עיצוביים שונים כגון שיבוץ זכוכית או פיסול בקרמיקה. עם זאת, יש לקחת בחשבון שמצבת קיר קטנה משמעותית ממצבה סטנדרטית ולכן אפשרויות הכיתוב על המצבה מוגבלות יותר.

 מצבת קיר מעוצבת

 


קבלני מצבות מומלצים

בין אם בחרתם בקבורה בקומות ובין אם פונים לקבורה סטנדרטית, חשוב במיוחד שיעמוד לצדכם קבלן מצבות אמין, מקצועי ורגיש. כדי להקל עליכם בתהליך הכואב של פטירת קרוב, כאן מופיעים קבלני מצבות מומלצים, מדורגים לפי חוות דעת של לקוחות קודמים לאחר כל בניית מצבה אנחנו פונים ללקוח, מקבלים ממנו חוות דעת עבור קבלן המצבות ומעדכנים את הדירוג באתר.


שאלות נפוצות לדף זה

מה זה קבורה בקומות?

קבורה בקומות נועדה לפור את מצוקת המקום בבתי הקברות בארץ. מדובר במבנה גדול ובו קיר עם כוכים, כאשר בכל אחד מהכוכים האלו נקבר נפטר.

כמה עולה קבורה בקומות?

חלקת הקבר מתקבלת בחינם מביטוח לאומי. הקבורה מסובסדת על ידי המדינה והתשלום היחיד שהמשפחה נדרשת לשלם הוא רק עבור המצבה עצמה, אשר יכולה לעלות כשליש ממחירה של מצבה סטנדרטית.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק