מוקד טלפוני: 1-700-707-233

מצבות מיוחדות

מצבה היא הדרך שלנו להנציח את יקירינו ולבטא את תחושותינו העמוקות כלפיהם. לכן הרבה פעמים נרצה לבנות מצבה מיוחדת אשר תשקף את אופיו של הנפטר ותהווה זיכרון נצחי עבורנו למי שהיה ולדברים שאהב. כדי להקל עליכם מעט בתהליך הכואב של בחירת ועיצוב מצבה, בהמשך פירטנו עבורכם את המידע שכדאי שיהיה לכם כאשר אתם בוחרים ומעצבים מצבה מיוחדת וגם צירפנו תמונות של מצבות מיוחדות כדי שתוכלו להתרשם ולקבל השראה למצבה של יקירכם.

 מצבה מיוחדת עם אבן טבעית וצמחים

 


מצבות מיוחדות

מצבה מיוחדת הינה מצבה אשר עוצבה ונבנתה באופן אישי לנפטר. זאת בעצם הדרך להביא דברים מאישיותו ואופיו של הנפטר אל המצבה ובכך להנציח אותו בהתאם לדברים שמאפיינים אותו ולדרך הייחודית בה יקיריו זוכרים אותו. הדברים האלו יכולים לבוא לידי ביטוי בחומר ממנו עשויה המצבה, בסוג הכיתוב שמוסיפים לה ובכל עיטור או אפילו פיסול שתבחרו להוסיף למצבה עצמה.

מצבה מיוחדת יכולה להיות מורכבת משילוב של כמה וכמה חומרים, ולא רק אבן או שיש. ניתן לשלב עיטורים או פיסול ממתכת על גבי המצבה, אותיות או עיטורים מזכוכית, שיבוצי קרמיקה ואפילו אדניות או עבודות גינון אחרות. זה אולי נשמע שמצבה מיוחדת בשילוב זכוכית או קרמיקה לא תהיה עמידה מספיק לאורך השנים ועלולה להישבר במהירות, אבל אל תדאגו. קבלני המצבות משתמשים בחומרים חזקים במיוחד שיחזיקו לאורך עשרות שנים, כדי שתוכלו לבחור את המצבה המתאימה במיוחד ליקירכם.

 


תהליך בניית מצבה מיוחדת

הדבר הראשון שצריך לקחת בחשבון כאשר בונים מצבה מיוחדת הוא שתהליך הבנייה מורכב הרבה יותר ויכול  להימשך יותר זמן מאשר בניית מצבה סטנדרטית. מדובר בעבודה מסובכת הדורשת עיצוב רב של הרבה פרטים ועבודה מול כמה ספקים שונים, מה שיכול לקחת לא מעט זמן. כמו כן, חשוב לשים לב שכאשר מדובר בעיצוב מצבה מיוחדת יש פרטים שצריך לתאם עם בית העלמין, כמו מידות המצבה ואלמנטים מיוחדים שאתם מעוניינים להוסיף לה. הסיבה לכך היא שקיימים בתי עלמין בארץ שלא מאפשרים להוסיף אותיות לועזיות, תאריכים לועזיים או שילוב של תמונת פנים על גבי המצבה.

השלב העיקרי כאשר ניגשים לבנות מצבה מיוחדת הוא האפיון והעיצוב שלה. זה הזמן שלכם לעצור, לחשוב מה אפיין את הנפטר ואיך אתם רוצים להנציח אותו. למרות שהתקופה לאחר פטירת קרוב עמוסה ולא פשוטה בכלל, המצבה היא אובייקט הזיכרון הממשי ביותר שיישאר לכם בהמשך ולכן כדאי להשקיע בזה זמן ומחשבה. תנסו לשאול את עצמכם מה הנפטר אהב לעשות בשעות הפנאי, במה הוא עבד, מה היה קרוב לליבו ואפילו מה היה הצבע האהוב עליו – זה יוכל לתת לכם רעיונות לדברים שניתן לשלב בעיצובים המיוחדים במצבה.

זה גם השלב שבו ניתן וכדאי להתייעץ עם קבלן המצבות שתבחרו. תוכלו לחשוב ביחד כיצד אלמנטים מחייו של הנפטר יוכלו להשתקף במצבה ולבוא לידי ביטוי בעיצוב שלה. תוכלו לעשות זאת על ידי הוספת עיטורים וכיתוב פיזי על גבי המצבה, או באמצעות ביטויים סמליים יותר, כמו החומר ממנו תבנו את המצבה. למשל, מצבה מסלע גולמי או אבן גיר ארצישראלית יכולה להעיד על חיבור לאדמה ולארץ.

אחרי שתחליטו מהם הדברים שתרצו לשקף במצבה, זה הזמן שלכם לבחור איך אתם רוצים שהמצבה תראה בפועל. הדרך הכי טובה לעשות את זה היא פשוט לקחת דף ועט ותתחילו לשרטט. לאחר שתגיעו לעיצוב הרצוי, תוכלו להעביר אותו לקבלן המצבות והוא יבנה אותה לרצונכם.


הכי חשוב - תיאום ציפיות

הכנת מצבה מיוחדת יכולה להיות עניין לא הכי פשוט, והדבר הכי חשוב הוא תיאום הציפיות ביניכם לביון קבלן המצבות. נכון שקבלן המצבות יודע באופן כללי איך המצבה אמורה להראות, אבל קחו בחשבון שהוא עובד על כל אחד ואחד מהאלמנטים שבמצבה בנפרד, ולכן כדי שהתוצאה תקלע בדיוק למה שרציתם, המעורבות שלכם נדרשת לאורך כל התהליך. זה אומר שיכול להיות שקבלן המצבות יבקש מכם להגיע אל בית המלאכה במהלך הכנת המצבה המיוחדת כדי לראות את הדברים שנעשו בינתיים ולוודא שהם לשביעות רצונכם.


מחירים של מצבות מיוחדות

מחיר של מצבה מיוחדת מורכב מכמה גורמים: החומר ממנו היא עשויה, הכיתוב על גבי המצבה ועיטורים נוספים שבחרתם להוסיף לה. באופן כללי, מחיר של מצבה מיוחדת יהיה גבוה יותר ממצבה סטנדרטית, וככל שיתווספו אליה אלמנטים נוספים היא תהיה יקרה יותר. מחיר מצבה מיוחדת כולל בתוכו לא רק את העבודה של קבלן המצבות על המצבה, אלא גם את המחיר עבור ספקים נוספים: נפחי זכוכית, אמני קרמיקה, מסגרים ועוד.

בדרך כלל מחיר מצבה מיוחדת נע בין 8,000 ל-12,000 ₪, אבל יכול להגיע גם ל-15,000 ₪ ויותר, במידה ומדובר בעיצוב מונומנטאלי במיוחד. כאן תוכלו למצוא את כל המידע על מחירי מצבות ומה בדיוק משפיע עליהם.

 


מצבות מיוחדות - תמונות

כאשר באים לעיצוב של מצבה מיוחדת, לפעמים כל מה שצריך הוא להסתכל על עיצובים שאנשים אחרים בחרו ולקבל השראה:

 מצבה מיוחדת מאבן שלהבת וגרניט שחורה
 
 
מצבה מיוחדת עם תוספת פיסול
 מצבה מיוחדת המשלבת פיסול

 

מצבה מיוחדת משולבת אדנית פרחים:

 מצבה מיוחדת משולבת אדנית פרחים

 

מצבה מיוחדת עם ספסל וחלוקי נחל:

 מצבה מיוחדת עם ספסל וחלוקי נחל

כאן תוכלו למצוא תמונות נוספות של מצבות.


קבלני מצבות מומלצים

בתהליך הכואב של בניית מצבה, קבלן מצבות אמין ומומלץ יוכל להקל עליכם מעט ולעמוד לצדכם לאורך כל הדרך. כאן תמצאו רשימה מדורגת של קבלני מצבות המתמחים בבניית מצבות מיוחדות, עם חוות דעת וציונים מלקוחות קודמים.


מצבות מיוחדות

בנייה של שיש כולל חריטה ועיצוב מיוחד.
צילום: גבעתיים.
בניית מצבה משיש חברון שכללה אלמנט מיוחד בצורת ...
צילום: קובי מזרחי, תל אביב.
בניית מצבה משיש טאסוס משולבת בזכוכית, מצבה ...
צילום: פתח תקווה.
בניית מצבה עם עבודת פיסול מיוחדת.
צילום: מאיה ה. רמת גן.

שאלות נפוצות לדף זה

איך בוחרים מצבה?

לבחור מצבה זה לא תמיד עניין קל. מה שיכול לעזור לכם הוא לשאול שאלות עם הנפטר: מה היו התחביבים שלו? במה הוא עבד? איזה דברים היו חשובים לו במיוחד?

הדברים האלו יוכלו לתת לכם רעיונות לדברים שתרצו לשלב במצבה, כדי שישקפו את אופיו.

כמה עולה מצבה מיוחדת?

מצבות מיוחדות יכולות להיות יקרות הרבה יותר ממצבות סטנדרטיות. הסיבה לכך היא שמצבות מיוחדות משלבות הרבה מאוד עיטורים ולפעמים גם אלמנטים מספקים שונים (נפחי זכוכית, מסגרים וכדומה). באופן כללי, מחיר מצבה מיוחדת מתחיל מ-8,000 ש"ח ויכול להגיע ל-12,000 ש"ח ויותר.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק