מוקד טלפוני: 1-700-707-233

מצבות

ברגעים הכואבים שלאחר פטירת קרוב, הדבר האחרון שתרצו לדון בו הוא העיסוק במצבה. למרות זאת, המצבה היא עדות אילמת לקרובכם, ולכן ודאי שתרצו להקפיד על כך שהכיתוב על המצבה יהיה הכי מתאים, מכבד וייחודי, ושהמצבה תהיה בנויה היטב ותחזיק לאורך שנים. כאן נאסף עבורכם מידע על מצבות, מאילו חומרים ניתן לבנות מצבה ומה כותבים על מצבה.


מצבות

מצבות הן הזיכרון הדומם של כל קבר. על כל מצבה השאירו קרובי הנפטר כיתוב שמסביר מי הוא היה ומה הוא הותיר אחריו. הן התרגום הכללי של תחושות אישיות וזיכרונות מהנפטר שהקרובים רוצים להעביר ולבטא.

30 ימים לאחר הפטירה, מותקנת המצבה על הקבר. בחלק מהעדות התקנת המצבה תיעשה לאחר סיום ימי השבעה או בתום שנת האבל, אך המנהג הרווח הוא להמתין 30 יום.

בניית המצבה היא דבר שאורך זמן, ולכן חשוב לדאוג שבנייתה תחל מוקדם ככל האפשר. לצורך כך, תצטרכו לפנות לקבלן מצבות (אם הקבר נמצא בבית עלמין דתי, הקבלן צריך להיות רשום כקבלן מצבות מורשה מטעם החברה קדישא).

בנוסף, חשוב להיות בקשר עם בית העלמין בו קבור יקירכם. לבתי העלמין השונים תקנות שונות, וחלקם מקפידים על אחידות המצבות, או מגבילים את הצורה והכיתוב שלהן. בבתי עלמין צבאיים, לדוגמא, סוג האבן, גובה המצבה וכן הכיתוב צריכים להיות תואמים. ישנם כללים נוספים הנהוגים בבתי הקברות השונים, כמו ריצוף ונטיעת עצים, שיש לתאם מול בית העלמין.

 


סוגי מצבות

אבן חברון (שיש חברון)

אבן חברון היא אבן גיר קשה וצפופה שמקורה בהרי חברון וניתנת לעיבוד וליטוש נוחים יחסית. כיוון שמדובר באבן גירנית ולא בשיש, היא מהווה אופציה זולה יחסית בעולם המצבות. אבן חברון היא אבן בהירה, בעלת נימים היוצרים לה מראה ייחודי ובלתי – אחיד.

 אבן חברון

אבני גיר דומות נוספות הן האינג'סה הבהירה, אבן שיוך בעלת הגוון הצהוב ואבן חלילה שהיא אחידה יחסית בעלת גוון בז', חום או חרדל.

עם זאת, אבן חברון היא גם עמידה פחות. משום שמדובר באבן גיר, היא בעלת סיכון להיווצרות חורים וסדקים במהלך השנים ולכן דורשת טיפול והשגחה. בנוסף, לאורך זמן עלולות להופיע על האבן נקודות שחורות וגם הכיתוב עלול להיטשטש. כדי למנוע את כל אלו, חשוב למרוח סילר על האבן אחת לשנה. אם אתם לא בטוחים שתוכלו לזכור ולהתמיד בכך, עדיף לחשוב על אבן אחרת.

 

שיש טורקי

השיש הטורקי מגיע בגוונים אפרפר – כחול וקרם, ומיובא מאזור מיצרי הבוספורוס שבטורקיה. השיש הטורקי נחשב לאיכותי מאוד ועמיד, ומאותה סיבה גם יקר יותר מחומרים אחרים להכנת מצבות. השיש החזק מבטיח שבמצבה לא ייווצרו חורים וסדקים במהלך השנים. הוא נוח לעיבוד ועמיד במים.

 שיש טורקי

החסרונות העיקריים שלו הם במחירו היקר, ובעובדה שהוא עלול לאבד מהברק עם השנים ואף להתחמצן ולהעלות כתמים צהובים לאורך זמן. כדי למנוע זאת, מומלץ למרוח סילר על המצבה אחת לשנה.

 

גרניט

הגרניט הוא חומר קשה מאוד ויציב. הגרניט מיובא מכל רחבי העולם (בארץ הוא מצוי בעיקר באזור הדרום). האבן העמידה מכילה מעט מאוד נקבוביות, בעלת צבע אחיד ושומרת על הברק לאורך זמן.

הגרניט מגיע במגוון צבעים, ובמצבות השימוש בו נעשה בעיקר בצבעי אפור – כהה, שחור ואדום. מצבות העשויות גרניט הן חסכוניות מאוד בתחזוקה שוטפת ולרוב, אין צורך לחדש בהן את האותיות; המראה שלהן נשמר גם לאחר עשרות שנים, ללא כתמים או פטריות.

 גרניט

לאור יתרונותיו הרבים, הגרניט הוא חומר יקר יחסית. אם תרצו להוזיל את עלות המצבה, תוכלו לחשוב על שילוב של הגרניט יחד עם אבן אחרת, כך שגוף המצבה יהיה בנוי אבן זולה יותר ולוח האותיות יהיה עשוי גרניט ויישמר לאורך זמן.

 

אבן סלייב (אבן שלהבת)

אבן הסלייב היא אבן קשה המגיעה בגוונים מיוחדים של ורוד, אדום, כתום וצהוב. הסלייב בעלת מראה מחוספס וטבעי ומצויה במבנים ירושלמיים עתיקים. היא עלולה להעלות כתמים לאורך השנים, אך לא פטריות.

 אבן סלייב

אבן גלילית

אבן גלילית היא שם כולל לאבנים הנחצבות באזור הגליל. האבן הגלילית מתאפיינת בגוונים בהירים וחמים של חום ובמגוון טקסטורות והיא קשה, עמידה ואיכותית. בשל העובדה שהיא גם נדירה מאוד, המחיר שלה יקר.

שימו לב שבתחום זה קיימים נוכלים שינסו למכור לכם אבן דומה בטענה שמדובר באבן גלילית. כיוון שלא ניתן להבחין בהבדל בקלות, כדאי להתייעץ עם מומחה שיוכל להבדיל בין השתיים ולמנוע מכם עוגמת נפש רבה בעתיד.

 

אבן בזלת

אבן בזלת היא אבן חזקה בעלת גוונים אפורים ושחורים שמקורה בגליל התחתון. כיוון שמדובר בחומר קשה מאוד, הבזלת מתאימה פחות לפיסול ועיבוד ולכן משמשת בעיקר לבניית מצבות טבעיות ומיוחדות. היא מחזיקה מעמד לאורך זמן.

 


סוגי מצבות

בניית מצבה מאבן חברון כולל אותיות עופרת.
צילום: אביב אקרמן, מודיעין.
בניית מצבה משיש טורקי.
צילום: ק. ש. יבנה.
בניית מצבה משיש טורקי עם אבן עומדת לאורך המצבה.
צילום: ‫קרני גלייזר‬‎, ראשון לציון.
בניית מצבה מאבן סלייב, שכללה ראש בגודל 30 ס"מ.
צילום: איציק פלורנטין, מכבים-רעות.
חידוש מצבה שכלל קילוף אותיות וצביעה מחדש.
צילום: אמיר מדארי, ראש העין.
בניית מצבה מאבן סלייב.
צילום: פיליפ בן-שמואל, ירושלים.
בניית מצבה חדשה מאבן.
צילום: חזי לביא, תל אביב.
בניית מצבה מאבן גלילית בשילוב של חלוקי נחל.
צילום: גלית גואטה, ראשון לציון.
בניית מצבה חדשה משיש חברון בעיצוב אישי וחריטה ...
צילום: רוי פלדמן, כפר שמריהו.
בניית מצבה.
צילום: אלקנה פרסלר, שוהם.

כיתוב על מצבה

הכיתוב על המצבה הוא רגיש ואינדיבידואלי מאוד, ונתון לשיקול דעתה של כל משפחה ומשפחה (כמובן, תחת ההגבלים שחלים במקרים מסוימים). עם זאת, קיים סדר מסוים שבו לרוב נערכים הדברים. בתבנית המקובלת מצוין שם הנפטר בגדול (לרוב תחת פסוק יהודי, ציטוט, תואר או האותיות פ"נ – פה נקבר). מתחת לשם מופיעים שמות ההורים של הנפטר, תאריך פטירתו ותיאור אישי. בסוף הכיתוב מופיע לרוב הכיתוב ת.נ.צ.ב.ה (ראשי התיבות של – תהא נשמתו/ה צרורה בצרור החיים). לעיתים, מוסיפים על המצבה סמלים הקשורים לנפטר, כמו סמל היחידה.

לפני שמחליטים מה לכתוב על המצבה, מומלץ מאוד להתייעץ עם מספר קרובים רב ככל האפשר, בכדי לוודא שלא הושמט או הוסף פרט שעלול לפגוע ולהעליב אדם אחר או לחילופין, פרט אחר שיש לבחון. תשומת לב מעמיקה לכל הפרטים יכולה למנוע פגיעה בנושא רגיש כל כך.

בנוסף, כדאי לבדוק עם בית העלמין שאין הגבלות על הכיתוב. בחלק מבתי הקברות מתקיימת הקפדה על אחידות המצבות, בייחוד בבתי עלמין צבאיים.

 


סוגי כיתוב על מצבות

חריטה באבן

אותיות חריטה ניתן לבצע באמצעות התזת חול בלחץ גבוה לעומק האבן, או ע"י חריטה בלייזר. לאחר שנוצרת חריטת האותיות ניתן להשאיר את הכיתוב ללא צבע (בייחוד במצבות בצבעים כהים, בהם החריטה בולטת בעקבות הניגוד), או למלא אותה בצבעי שמן (ולעיתים אף חומרים אחרים). החריטה ניתנת ליישום על כל סוגי האבנים (מלבד סוגים מסוימים של אבן בזלת).

 חריטה באבן

אופציה נוספת היא למלא את החריטה ביציקת עופרת. לאחר חריטת האותיות, קודחים בתוכן חורים ויוצקים את העופרת החמה אל תוך התבניות. שימו לב שאותיות עופרת אינן מתאימות לכל סוגי האבן, אלא רק למצבות מאבן חברון או שיש טורקי. על מצבות עשויות גרניט, לעומת זאת, לא ניתן ליישם אותיות עופרת.

 

אותיות מוברגות (מודבקות)

אותיות המוברגות על האבן מתאימות יותר למצבות העשויות אבן שאינה אחידה או סימטרית. בתהליך זה מודבקות אותיות ברונזה או פליז על ברגים הנמצאים על המצבה, כך שאינן חלק מהמצבה. מסיבה זו האותיות בתהליך זה חשופות יותר לפגעי מזג האוויר ולעיתים אף לגניבה.

 

אותיות תבליט

אותיות תבליט נעשות בחציבה של האבן והבלטה של הכיתוב.

 אותיות תבליט

אותיות הפוכות (נגטיב)

כיתוב באותיות הפוכות נעשה בטכניקת התזת החול בלחץ גבוה, רק שכאן ההתזה נעשית מסביב לתבנית של האותיות, ולא בתוכה. כך, האותיות מופיעות החוצה מבריקות כשמסביבן האבן שקועה יותר.

 


מחירים של מצבות

  • מצבה מאבן חברון – 5,000 – 3,000 ₪.
  • מצבה משיש טורקי / אבן סלייב – 7,500 – 4,500 ₪.
  • מצבת גרניט / אבן גלילית – 12,000 – 7,000 ₪.
  • מצבת בזלת – כפי שכתבנו, בזלת היא חומר קשה מאוד להשגה ולעיבוד ויש מספר מפעלים בודדים בארץ שעוסקים בה. מחירה של מצבת בזלת ינוע סביב 10,000 ₪ ומעלה.

המחירים המוצגים כאן מתייחסים למצבות סטנדרטיות. כל עיצוב של מצבה מיוחדת יעלה כמובן את טווח המחירים שלה.

מחירי כיתוב על מצבות

גם סוג האותיות שתבחרו לשים על המצבה ישפיע על מחירה.

  • חריטת אותיות ומילוי בצבע – 4 – 9 ₪ לאות.
  • חריטת אותיות ומילוי עופרת – 8 – 12 ₪ לאות.
  • אותיות מודבקות – 30 – 70 ₪ לאות.
  • אותיות בולטות / הפוכות – 15 – 50 ₪ לאות, תלוי בגובה האות.

 


קבלני מצבות מומלצים

כפי שראינו, יש המון סוגי אבנים שניתן לבנות איתן מצבות וסוגים שונים של כתבים. על מנת שהמצבה תוכל להישאר כנר זיכרון לאורך שנים, חשוב שנבחר בקבלן מצבות אמין ואיכותי שיידע לבנות את המצבה הטובה ביותר עבור הצרכים שלכם. כאן, במידרג, אספנו עבורכם רשימה של קבלני מצבות מומלצים, על סמך חוות דעת של לקוחות קודמים. רק בשמחות.


שאלות נפוצות לדף זה

מתי מתקינים מצבה?

התקנת המצבה על הקבר נעשית לרוב 30 יום לאחר הפטירה. בחלק מהעדות ההתקנה מתבצעת בתום השבעה או בתום שנת האבל, אך זהו המנהג הנפוץ ביותר. 
כיוון שבניית המצבה אורכת זמן, חשוב לדאוג לפנות לקבלן מצבות בהקדם האפשרי.

מה כותבים על מצבה?

כיתוב על מצבה הוא נושא אישי מאוד ונתון כמובן לשיקול דעתכם. עם זאת, קיים סדר מסוים שבו נערך הכיתוב על המצבה: שם הנפטר מצוין בגדול, לרוב תחת ציטוט, תואר או האותיות פ"נ (פה נטמן). מתחת לשם מופיעים שמות הורי הנפטר, תאריך פטירתו ותיאור אישי. לקראת סוף המצבה מופיע לרוב הכיתוב ת.נ.צ.ב.ה (תהא נשמתו/ה צרורה בצרור החיים). 

ניתן כמובן להוסיף סמלים נוספים על המצבה הקשורים לנפטר, כמו סמל יחידה בצבא, תמונה או סמלים אחרים. חשוב כמובן לבדוק תחילה עם בית העלמין האם הוא מקיים הגבלות על הוספת כיתוב או תמונות על המצבה.

איך לבחור מצבה - סוגי אבן ושיש למצבות

מגוון החומרים מהם ניתן לבנות מצבות הוא גדול, וחשוב לשים לב לתכונותיו הייחודיות של כל חומר. באופן כללי, איכות האבן ממנה בונים (אבן רכה, קשה או שיש) תשפיע מאוד על נראות המצבה לאורך השנים, וכמובן גם על מחיר המצבה. 

סוגי החומרים הנפוצים לבניית מצבות הם: אבן חברון, שיש טורקי, גרניט, אבן סלייב, אבן גלילית ובזלת. להעמקה נוספת בכל אחד מהחומרים תוכלו לקרוא בעיון כאן למעלה.

סוגי כיתוב על מצבות

גם לגבי הכיתוב על המצבות קיימות כמה טכניקות. האפשרות המוכרת ביותר היא זו של חריטה באבן, כאשר את אותיות החריטה ניתן להשאיר כמות שהן, למלא בצבע או ביציקת עופרת. 

מלבד זאת, ניתן ליישם על המצבה אותיות מוברגות או מודבקות (המתאימות במיוחד למצבות העשויות אבן שאינה אחידה); אותיות תבליט הנחצבות מתוך האבן או אותיות הפוכות המודגשות החוצה מתוך האבן.

כמה עולה מצבה?

מחיר מצבה נע בטווח רחב מאוד, בעיקר בהתאם לסוג האבן אותה בחרתם. עם זאת, אספנו עבורכם טווח מחירים עבור בנייה של מצבות סטנדרטיות, עבור כל אבן אותה תבחרו. 

• מצבה מאבן חברון - 5,000 – 3,000 ₪.
• מצבה משיש טורקי/ אבן סלייב - 7,500 – 4,500 ₪.
• מצבה מגרניט/ אבן גלילית - 12,000 – 7,000 ₪.
• מצבת בזלת - 10,000 ₪ ומעלה.

כמה עולה כיתוב על מצבה?

• חריטה ומילוי בצבע - 9 – ₪4 לאות. 
• חריטה ומילוי בעופרת - 12 – 8 ₪ לאות. 
• אותיות מודבקות - 70 – 30 ₪ לאות. 
• אותיות בולטות/ הפוכות - 50 – 15 ₪ לאות, תלוי בגובה האות.

כיצד אוכל למצוא קבלן מצבות אמין באזור שלי?

כאן באתר מידרג אספנו עבורכם רשימה של קבלני מצבות אמינים, שהתקבלה משיחות עם לקוחות קודמים של בעל המקצוע. לאחר כל בניית מצבה, אתר מידרג מתקשר ללקוח, מקבל ממנו חוות דעת אודות השירות ומעדכן את הדירוג באתר.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק