מוקד טלפוני: 1-700-707-233

סוגי מצבות

בתהליך הרגיש והכואב של בחירת מצבה אי אפשר להתעלם מהמגוון הרחב של סוגי המצבות הקיימים ולא תמיד קל לדעת במה לבחור. הדבר הכי חשוב שאתם צריכים לדעת הוא שלמעשה יש שני נושאים עיקריים שתצטרכו לחשוב עליהם: סוג המצבה עצמה והאבן שהמצבה תיבנה ממנה. במאמר הבא פירטנו עבורכם את כל המידע על סוגי מצבות, סוגי האבנים ומחירים של סוגי המצבות השונים כדי שתוכלו לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבור יקירכם.


סוגי מצבות

מצבות סטנדרטיות:

הראשון מבין סוגי המצבות הוא כמובן המצבה הסטנדרטית. מדובר במצבה בגודל 75 ס"מ רוחב ו-170 ס"מ אורך. בחלק מבתי העלמין בארץ מגבילים את גובה המצבה הסטנדרטית ל-80 ס"מ או 160 ס"מ, ולכן חשוב לבדוק את הנושא הזה לפני שמחליטים על העיצוב וסוג המצבה הרצוי. אם אתם יודעים שמצבה סטנדרטית היא הבחירה שלכם, אתם יכולים לדלג על המשך הפסקה ולהמשיך לסוגי האבנים למצבה.

 

 

קבורת מכפלה:

קבורת מכפלה מיועדת לשני בני משפחה בקבר אחד, כאשר הנפטר הראשון נקבר עמוק יחסית (לרוב בעומק 2 מטר), והנפטר השני נקבר מעליו. קבורת מכפלה מאפשרת גם ניצול רב יותר של שטח הקבורה, וגם קרבה מרבית בין שני הנפטרים ולכן מתאימה במיוחד לקבורת בני זוג. לרוב, סוג מצבה זה יתאפיין בשתי כריות על המצבה או אלמנט אחר שירמוז כי בקבר טמונים שני נפטרים.

 קבורת מכפלה

 

מצבה כפולה:

מצבה כפולה מתאימה גם היא לבני זוג, שכן מדובר בשתי מצבות יחיד המחוברות באמצעות אלמנט עיצובי כלשהו. אפשרויות העיצוב של מצבות כפולות רבות ומגוונות מאוד – אפשר להוסיף אבן עומדת המקשרת בין המצבות, ובמידה ויש למשפחה חלקה זוגית אפשר להוסיף ספסל, לתחום את החלקה, להוסיף חלוקי נחל או כל רעיון אחר שתבחרו.

בניגוד לסוגי מצבות אחרים, במקרה של מצבה כפולה ובקבורת מכפלה צריך לשים לב שלא לבנות את המצבה מאבנים כבדות כמו שיש או אבן סלייב, אלא מאבנים רכות כמו אבן חברון. הסיבה לכך היא שלאחר 120, צריך לפרק את המצבה כדי לטמון את הנפטר השני וקשה מאוד לעשות זאת עם מצבה מאבנים כבדות.

 מצבה כפולה

 

קבורת סנהדרין:

מצבות סנהדרין נקראות כך על שם הקבורה שהייתה נהוגה בישראל בימי הסנהדרין: מדובר בקיר ובו מספר כוכים, ובכל אחד מהכוכים האלה נקבר אדם – ולכן מצבות אלו נקראות גם מצבות קיר. שימו לב שקבורת סנהדרין קיימת רק בחלק מבתי העלמין, לרוב בבית עלמין גדולים בערים מרכזיות בארץ – תל אביב, ראשון לציון, חיפה, ירושלים וכדומה.

כאשר בונים מצבה בקבורת סנהדרין בעצם מדובר בלוח בקיר שאוטם את הקבר. את הלוח ניתן לבנות מכל אחד מסוגי האבנים (שנפרט עליהם בהמשך), וניתן להוסיף לו כיתוב, מדף, מסגרת ולעצב אותו בכל דרך שתבחרו.

 קבורת סנהדרין

 


תמונות של סוגי מצבות באתר מידרג

חידוש מצבה שכלל קילוף אותיות וצביעה מחדש.
צילום: אמיר מדארי, ראש העין.
בניית מצבה מאבן סלייב.
צילום: פיליפ בן-שמואל, ירושלים.
בניית מצבה חדשה מאבן.
צילום: חזי לביא, תל אביב.
בניית מצבה מאבן גלילית בשילוב של חלוקי נחל.
צילום: גלית גואטה, ראשון לציון.
בניית מצבה חדשה משיש חברון בעיצוב אישי וחריטה ...
צילום: רוי פלדמן, כפר שמריהו.
בניית מצבה.
צילום: אלקנה פרסלר, שוהם.
כיתוב על מצבה זוגית וניקוי של לוחות השיש האופקיים ...
צילום: שלמה קס, הוד השרון.
חידוש מצבה.
צילום: לילך ג. כפר סבא.
בניית מצבה מאבן חברון.
צילום: סימה פרי, רעננה.
בניית מצבה משיש גליל משולב עם אבן חברון כולל ...
צילום: עינת ליבשיץ, רחובות.

סוגי אבנים למצבות

מצבה מאבן חברון:

אבן חברון היא אבן גיר ארצישראלית, רכה ונוחה לעיבוד וליטוש, וגם מחירה נמוך יחסית. צבעה של האבן בהיר יחסית, ומצבה מאבן חברון מאופיינת בנימים היוצרים מראה ייחודי ובלתי אחיד. הודות למאפיינים אלו ניתן לבנות ממנה את כל סוגי המצבות במחיר לא גבוה. החיסרון המרכזי במצבה מסוג אבן חברון הוא שלאחר 10 שנים בערך האבן מתיישנת ועלולים להופיע בה כתמים וסדקים, וכדי למנוע זאת צריך לתחזק את האבן אחת לשנה באמצעות סילר, ווקס וחידוש הצבע. לכן, במידה ואתם לא בטוחים שתוכלו להתמיד בתחזוקה השוטפת ובביצוע חידוש מצבה ייתכן ועדיף לבחור בסוג מצבה אחר.

 

 

מצבה מאבן סלייב:

אבן הסלייב היא אבן קשה, איכותית ויקרה יותר מאבן חברון. הסלייב מגיעה לרוב בגווני ורוד, אדום, צהוב וכתום (ולכן נקראת גם אבן שלהבת). כמו כן, מצבה מאבן סלייב עלולה אמנם להעלות כתמים במהלך השנים אך לא פטריות ולכן לא דורשת הרבה תחזוקה.

 

מצבה משיש טורקי:

סוג השיש הנפוץ ביותר בארץ לבניית מצבות הוא השיש הטורקי. צבעו אפור-כחול והוא נחשב לאיכותי במיוחד שכן במצבה לא ייוצרו חורים וסדקים והיא לא מעלה פטריות, ולכן מחירה יהיה גבוה יותר מסוגי מצבות אחרים. כמו כן, מדובר בשיש נוח לעיבוד ועמיד במים וניתן לפסל ממנו אלמנטים עיצובים שונים.

 תמונה של מצבה משיש תורכי

 

מצבה מגרניט:

שיש גרניט נחשב לקשה, חזק ועמיד במיוחד והיתרון המרכזי שלו הוא השימור המרשים שלו לאורך השנים, שכן הגרניט שומר על איכותי וצבעו במשך שנים ארוכות ולא מתבלה כמעט בכלל. הגרניט מגיע במגוון צבעים אבל כמעט כל השימוש בו נעשה בצבעי אפור כהה ושחור. החיסרון המרכזי של הגרניט הוא מחירו הגבוה, ולכן במידה ותרצו להוזיל את עלות המצבה, ניתן לשלב לוח גרניט עם מצבה מאבן זולה יותר, וכך לוח האותיות יבנה מגרניט ויישמר לאורך זמן.


מחיר סוגי מצבות

 

  • מצבה מסוג אבן חברון: 3,000-5,000 ₪.
  • מצבה מסוג אבן סלייב: 4,500-7,500 ₪.
  • מצבה מסוג שיש טורקי: 5,000-8,000 ₪.
  • מצבה מסוג גרניט: מחיר מצבה מגרניט יהיה 8,000-10,000 ₪, שילוב של פלטת גרניט מעל מצבה יעלה את המחיר ב-1,000-1,500 ₪.
  • מצבת קיר מסוג קבורת סנהדרין: 1,000-4,000 ₪, כתלות בסוג האבן.
  • מחיר מצבות זוגיות יהיה לרוב זול יותר ב-10-15% ממחיר שתי המצבות בנפרד.

כאן תמצאו את כל המידע על מחירי מצבות ומה בדיוק משפיע על המחיר.


קבלני מצבות מומלצים

לאחר בחירת סוג המצבה נותרה לכם בחירה נוספת, קשה לא פחות – מי יהיה קבלן המצבות שיבנה עבורכם את המצבה. בבחירה הזאת אנחנו יכולים להקל עליכם מעט, שכן כאן מופיעים קבלני מצבות מומלצים עם חוות דעת וציונים מלקוחות קודמים. לאחר כל הקמה מצבה אנחנו מתקשרים ללקוח כדי לקבל חוות דעת עדכנית עבור קבלן המצבות ומעדכנים את הדירוג.


שאלות נפוצות לדף זה

מה זה קבורת סנהדרין?

קבורת סנהדרין הנה קבורת מספר אנשים בקיר (לרוב 3 אנשים), כאשר לכל נקבר ישנו כוך. שמה של קבורת סנהדרין נובע מכך שבימי הסנהדרין נהגו לקבור כך, והיא נקראת גם קבורת קיר.

מה זה קבורת מכפלה?

בקבורת מכפלה נקברים שני נפטרים באותה חלקת קבר, אחד מעל השני. את הנקבר הראשון קוברים עמוק יחסית, וכשמגיע הצורך קוברים את הנפטר השני מעליו.

מה זה קבורת שדה?

קבורת שדה הנה למעשה צורת הקבורה הסטנדרטית הנהוגה היום, בה לכל נפטר ישנו קבר ומעליו מצבה.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק