מוקד טלפוני: 1-700-707-233

דוקרנים להרחקת יונים

יונה עם עלה של זית זו הבטחה נהדרת. אבל מה קורה כשהיא מתיישבת בדיוק על החלון של הבית שלכם ומביאה איתה עוד מתנות שהן, איך לומר - לא בדיוק עלה של זית? דוקרנים להרחקת יונים היא אחת השיטות הנפוצות ביותר להרחיק את היונים מהבית שלכם. רוצים לדעת איך זה עובד? כמה תצטרכו לשלם על דוקרנים להרחקת יונים? וגם – האם דוקרנים פוגעים ביונים או רק מרחיקים אותן? כל התשובות לפניכם.


סוגים של דוקרנים להרחקת יונים

דוקרנים להרחקת יונים הופכים את המשטח שעליו היונה מקננת לכזה שהיא לא תוכל לעמוד עליו. היונה מתקרבת אל המשטח, נתקעת בדוקרנים (אבל לא נפצעת) ופשוט עפה משם. קיימים שני סוגים עיקריים של דוקרנים להרחקת יונים – דוקרנים מניורסטה ודוקרנים מפלסטיק.  

 דוקרנים להרחקת יונים

 

דוקרנים מנירוסטה

הסוג הראשון הוא דוקרנים להרחקת יונים שעשויים מנירוסטה. בסיס הדוקרן עשוי לרוב מנירוסטה או מפוליקרבונט, שהוא חומר סינטטי ושקוף, שעמיד לפגעי מזג האוויר ולחום. החלק העליון של הדוקרן הוא מעין "קוצים" ארוכים ודקים מנירוסטה שניצבים בזוויות שונות (כלומר, לא רק בצורה ישרה אלא לכל מיני כיוונים).

קיימים 3 סוגים עיקריים של דוקרנים מנירוסטה, כשההבדל העיקרי ביניהם הוא מספר הדוקרנים, כך שהוא מתאים להנחה במקומות שונים. כל סוג של דוקרנים מסומן על ידי אות אנגלית.

דוקרנים להרחקת יונים דגם N – שתי שורות של דוקרנים. מתאים להתקנה במקומות צרים כמו מעקות, קצוות של גגות או צינורות דקים.

 דוקרנים להרחקת יונים

 

דוקרנים להרחקת יונים דגם Z – שלוש שורות של דוקרנים. מתאים להתקנה במקומות עם מרווחים בינוניים כמו אדני חלונות, מזגנים, צינורות עבים, מרזבים וארגזי רוח.

 דוקרנים להרחקת יונים

 

דוקרנים להרחקת יונים דגם W – ארבע שורות של דוקרנים. מתאים להתקנה במקומות עם מרווחים בינוניים וגדולים כמו גגות, מרפסות ועוד. דגם ה-W נחשב ליעיל במיוחד, כיון שככל שיש יותר שורות של דוקרנים, כך נמנעת מהיונים האפשרות לקנן בתוך הדוקרנים עצמם.

 דוקרנים להרחקת יונים

 


יתרונות של דוקרנים מנירוסטה:

יונהיעילות – העובדה שיש כמה שורות של דוקרנים שניצבים בזוויות שונות גורמת לכך שליונים אין אף אפשרות להיעמד על חזית החלון או המרפסת, והן גם לא יכולות להידחק בין הדוקרנים עצמם ולקנן בתוכם. זאת בניגוד לדוקרנים מפלסטיק, שמונחים בזוית ישרה ומאפשרים ליונים עקשניות להיעמד על ידם.

יונהעמידים לנזקי מזג האוויר - הנירוסטה שמהם עשויים הדוקרנים להרחקת יונים גם עמידה לפגעי מזג האוויר וגם לא מחלידה מהגשם. שזה מדהים! בעצם, התחזוקה של הדוקרנים היא ממש פשוטה – לא צריך לתחזק אותם מחייך.

יונהמראה ואסתטיקה - השקיפות של הפוליקרבונט יחד עם הדקיקות של הדוקרנים עצמם, גורמת לדוקרנים להיות כמעט בלתי נראים, כך שהמראה של החצר, הגינה או המרפסת נראה טוב והדוקרנים לא בולטים למרחקים.


חסרונות של דוקרנים מנירוסטה:

יש לדוקרנים מנירוסטה חסרון אחד מרכזי - הם מרחיקים יונים ממקום ספציפי ולא מחלל שלם. לדוגמא: נפוץ מאוד שיונים מקננות בחלל של מסתור כביסה ודוקרנים לא יצליחו למנוע את הגישה של היונים אל כל החלל. במקרה כזה מומלץ להתקין רשת להרחקת יונים.

ועוד טיפ עלינו: אם אתם גרים בבניין שיש בו מסתורי כביסה, משתלם יותר שכל דיירי הבניין יתאחדו יחד ויתקינו רשת אחת גדולה. זה גם יצא זול יותר כלכלית וגם ירחיק את היונים באופן הרמטי.  


דוקרנים מפלסטיק

חוץ מדוקרני הנירוסטה יש גם דוקרנים מפלסטיק נגד יונים. בעבר דוקרני הפלסטיק היו זולים יותר מהנירוסטה וזה היה יתרון משמעותי, אבל היום המחירים כבר ממש דומים ומומחים להרחקת יונים ממליצים שלא להשתמש בדוקרנים מפלסטיק מכמה סיבות:

  1. יעילות – דוקרנים מפלסטיק פשוט יעילים פחות. שורת הדוקרנים מפלסטיק יושבת בצורה ישרה (ולא בזווית, כמו בנירוסטה) כך שהם כמעט ולא מרתיעים את היונים והן מצליחות לקנן בין קוצי הפלסטיק.
  2. עמידות לנזקי מזג האוויר – פלסטיק מתייבש בקלות רבה בשמש וצובר רטיבות ועובש מהגשם, כך שהוא נהרס לעיתים קרובות יותר ומצריך תחלופה גבוהה.
  3. אתסטיקה – בניגוד לדוקרני הנירוסטה הדקים, הפלסטיק הוא עבה, בולט ויוצר מראה פחות נעים ונקי בעין.

אם יש לכם יונה או שתיים על החלון, באופן חד פעמי, דוקרנים מפלסטיק יכולים להיות פתרון טוב. אם היונים לא מפסיקות להטריד אתכם, כדאי להשקיע בדוקרנים מנירוסטה.

ואם אתם עדיין מתלבטים מה עדיף, דוקרן מנירוסטה או אולי דווקא פלסטיק, תוכלו לקרוא את דעתם של מרחיקי היונים באתר, ובהתאם להשתמש בדוקרן שנראה לכם היעיל ביותר מחייך


התקנת דוקרנים להרחקת יונים

יש שתי שיטות להתקנת דוקרנים – הדבקה וקדיחה.

יונההדבקת דוקרנים להרחקת יונים – אפשר להדביק את הדוקרנים באמצעות דבק מיוחד על בסיס סיליקון שנקרא "סיקה". ההדבקה אסתטית ועמידה לאורך זמן, אבל מחזיקה מעמד פחות מאשר התקנה בקדיחה.

יונההתקנה של דוקרנים להרחקת יונים בקדיחה – קדיחה והברגה של הדוקרנים תהיה עמידה לאורך זמן רב יותר, אבל יכולה לפגוע במשטח שעליו יותקנו הדוקרנים, ומחירה יהיה יקר יותר מההדבקה. 

לדוגמא: דגם הדוקרנים המומלץ ביותר הוא דגם W כיון שיש בו את הכמות הגדולה והצפופה ביותר של הדוקרנים. אבל ברור שאם אתם רוצים להניח את הדוקרנים במקום צר, דגם W לא יעזור לכם כי הוא רחב מדי. גם לגבי שיטת ההתקנה צריך להבין על איזה שטח מתקינים את הדוקרנים, כך למשל, קדיחה של דוקרנים על צינור ברזל תפגע בצינור ולא תהיה יעילה. התייעצו עם מרחיק היונים מה תהיה הדרך הנכונה יותר להתקין דוקרנים אצלכם, בהתאם למשטח ולנראות שלו.  

 התקנת דוקרנים להרחקת יונים

אפשר להתקין דוקרנים לבד?

בפשטות – כן, אפשר להתקין דוקרנים להרחקת יונים לבד. את הדוקרנים עצמם קונים ברשתות לאחזקת הבית בעלות של 20-40 ₪ למשטח של 50 ס"מ. כמובן שהתקנה לבד רלוונטית רק כאשר מדובר בהתקנה פשוטה, בגובה סטנדרטי, כמו אדן החלון.

אם תרצו להתקין דוקרנים על הגג או במקומות גבוהים, תצטרכו להזמין מרחיק יונים מקצועי, שיבצע את ההתקנה עם סולמות או בסנפלינג, תלוי בגובה ובנגישות של המיקום.

 דוקרנים להרחקת יונים

בטיחות והומניות בהרחקת יונים

נכון, אנחנו לא אוהבים להתעסק עם לשלשת יונים, זה דוחה, זה מסריח, זה מלכלך, אבל זה לא אומר שאנחנו רוצים לפצוע או לפגוע ביונים. כלומר, יש להן זכות קיום, פשוט לא לידינו. דוקרנים נגד יונים משיגים בדיוק את המטרה הזו. הקצה של הדוקרנים חתוך באופן שטוח, כך שהדוקרן מרחיק את היונה אבל לא פוגע בה.   

ומה עם הילדים שלכם?
תראו. לא כדאי שהדוקרנים שלכם יסתובבו חופשי בבית. בכל זאת, מדובר במתכת דקה שיכולה לפצוע. המזל הוא שיונים בדרך כלל מגיעות למקומות גבוהים ונסתרים, בדיוק כאלה שהילדים לא מגיעים אליהם. כלומר, בהתקנה בטוחה ונכונה, אין שום סיבה שהילדים יגיעו אל הדוקרנים.

אם בחרתם להתקין את הדוקרנים לבד, עשו לנו טובה -  שימו לב לא להשאיר אותם לפני ההתקנה במקום נגיש לילדים וגם – התקינו את הדוקרנים להרחקת יונים במקום שילדים לא מגיעים אליו.

 

 


מחירים של דוקרנים נגד יונים

כמו שכתבנו קודם, אם תרצו להתקין דוקרנים להרחקת יונים לבד, תשלמו ברשתות "עשה זאת בעצמך" כ-20-40 ₪ לחצי מטר של דוקרנים (פלסטיק או נירוסטה).

התקנה מקצועית של מרחיק יונים מתומחרת לפי שני פרמטרים – מטר רץ של הדוקרנים והגישה של מרחיק היונים אל משטח ההתקנה. התקנה של דוקרנים להרחקת יונים תעלה 70-150 ₪ למטר, כל עוד מדובר בהתקנה פשוטה כמו על אדן החלון או מרפסת שאפשר להגיע אליה בקלות.  כשמדובר בהתקנה מורכבת, שכוללות סולמות ואפילו עבודות בסנפלינג, המחיר יעלה ויכול להגיע גם ל-150-300 ₪ למטר.

 התקנת דוקרנים להרחקת יונים

מרחיקי יונים מומלצים

אז כדי שלא תקומו מחר בבוקר ותגלו עוד מתנות לא נעימות מסביב לבית, אספנו בשבילכם רשימה של מרחיקי יונים מומלצים. חוות הדעת נלקחו טלפונית מלקוחות קודמים, בדיוק כמוכם, שרק רצו להרחיק את היונים אחת ולתמיד.

ושמעכשיו תזכו רק ליוני שלום מחייך.


שאלות נפוצות לדף זה

איך מדביקים דוקרנים נגד יונים?

הדבקה של דוקרנים נגד יונים אפשר לעשות באמצעות דבק סיליקון - "סיקה". רק תשתדלו להזהר במקומות גבוהים מדי. 

איך מתקינים דוקרנים נגד יונים?

יש שתי אפשרויות להתקנה - קדיחה והברגה או הדבקה. 

בחירת השיטה תלויה בעיקר בחומר עליו מתקינים את ההתקנה. 

כמה עולים דוקרנים נגד יונים?

המחיר הממוצע ברשתות "עשה זאת בעצמך" נע בין 20 ל-40 שקלים ל-50 ס"מ של דוקרנים. 

התקנה על ידי מרחיק יונים מקצועי עולה 70-150 ש"ח למטר.

איזה סוגי דוקרנים להרחקת יונים יש?

יש שני סוגים עיקריים של דוקרנים להרחת יונים - מנירוסטה ומפלסטיק. מרחיקי יונים ממליצים שלא להשתמש בדוקרני הפלסטיק כיון שהם לא עמידים לאורך זמן ולא מונעים את הגעת היונים. 

דוקרנים להרחת יונים פוגעים ביונים?

האמת שלא. דוקרנים אמנם מרתיעים את היונים מלהתיישב על החלון שלכם, אבל הם לא פוצעים את היונה. 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק