מוקד טלפוני: 1-700-707-233

צביעת רכב

בין אם מישהו "נכנס" בכם מאחור ובין אם הוא "רק" שפשף לכם את הדלת של הרכב התוצאה תהיה זהה – תאלצו להגיע למוסך פחחות כדי לצבוע את הרכב מחדש. לצערנו, אנחנו לא יכולים להחזיר את הגלגל לאחור ולמנוע את הפגיעה וצביעת הרכב, אבל אנחנו בהחלט יכולים לעזור לכם להפוך את הסיפור הזה לפשוט יותר. צביעת רכב – מתי? איך? וכמה? כל התשובות במאמר הבא.


מתי צובעים את הרכב?

אם הגעתם לכאן, כנראה שאתם כבר יודעים שיש כמה סיבות לצביעה של רכבים: צביעה אחרי תאונות ותיקוני פחחות גדולים, צביעה של שריטות קלות וצביעה מחדש של כל הרכב.

צביעת רכב אחרי תאונה - הסיבה העיקרית לצביעת רכב היא תיקון פחחות אחרי תאונה. כדי לתקן את הפח ברכב צריך לקלף את כל הצבע בחלק הפגוע, ליישר אותו, ללטש ורק לאחר מכן לצבוע את הפח מחדש. כך שבעצם, אחרי כל תיקון פחחות נעשית גם עבודה של צביעת רכב.

צביעת רכב ותיקון שריטות – במקרה של שריטות קלות ברכב שלא פוגעות בתפקוד שלו, אפשר להשאיר אותן ככה ולהשלים עם הפגם ואפשר כמובן לתקן את השריטה במוסך פחחות. על אף שזו "רק שריטה", כדי  לצבוע את הרכב בצורה טובה ואחידה, יהיה צורך לקלף את הפח שנפגע ולצבוע את השריטה מחדש.
(האם אתם יכולים לצבוע שריטות פשוטות לבד? שאלה מצוינת. את התשובה תמצאו בהמשך המאמר.)

צביעה מחדש של רכב – מכירים את זה שיש לכם רכב בצבע שחור אבל שאחרי כמה שנים הוא הופך לאפור מלוכלך שדהה? או שפתאום אתם קמים בבוקר עם חשק עז לרכב ורוד עם נקודות בצבע ירוק זוהר? אז זה אפשרי בהחלט מחייך.

אם תרצו ציור ייחודי או דוגמא מורכבת על הרכב תוכלו להזמין באופן עצמאי צייר לרכב.  במקרה כזה מוסך הפחחות יצבע את הרכב בצבע יסוד, הצייר שהזמנתם יצייר את הציור שאתם רוצים על הרכב ולאחר מכן, מוסך הפחחות יצבע את הרכב בשכבת צבע נוספת שתגן על הציור. עבודת צביעה שכזו היא כמובן יקרה מאוד ויכולה להגיע לעשרות אלפי שקלים.

 צבע לרכב

 


איך צובעים את הרכב?

אז כדי שצביעת רכב תהיה מקצועית, אחידה ותישמר לאורך זמן, יש כמה שלבים בעבודה.

1. פירוק החלק לפני הצביעה

בשלב הראשון צריך להחליט האם מפרקים את החלק מהרכב או מבצעים את תיקון הפחחות והצביעה כשהרכב שלם. מה משפיע על ההחלטה הזו? כמה דברים:

צבע לרכבמה גודל החלק שצובעים - ברור שאם מדובר על שריטה קטנה, חבל לפרק בשבילה דלת שלמה, אבל חלקים גדולים, שניזוקו בצורה משמעותית, לרוב יפורקו ויצבעו בנפרד מהרכב. 

צבע לרכבהאם ניתן לפרק את החלק -  יש חלקים ברכב שהם חלק בלתי נפרד מהמרכב שלו ואי אפשר לפרק אותם, כמו למשל הכנפיים האחוריות (החלק שנמצא ליד הדלת) או המשקופים  (החלק שנמצא מסביב לחלונות הרכב).

צבע לרכבמחיר וזמן צביעת הרכב – פירוק של חלק ברכב לוקח עוד זמן עבודה ולכן מייקר את מחיר צביעת הרכב. לכן, אם מדובר בצביעה של חלק קטן ברכב, לא משתלם לפרק אותו. אם מדובר בחלק גדול כמו מכסה מנוע או מכסה תא מטען, שפירוק שלו יקל ויצמצם את זמן ומחיר העבודה הסופי, כדאי לפרק את החלק, לתקן ולצבוע אותו בנפרד.

 חלקי רכב

2. תיקוני פחחות ברכב

אחרי שהוחלט אם לפרק את החלק או לא, מקלפים את הצבע מהרכב ומתקנים את הפח. תיקון הפחחות כולל יישור פנימי וחיצוני של הפח באמצעות מלטשת פחחים. אחרי היישור, הפחח מלטש את הרכב ומנקה אותו משאריות של לכלוך, אבק וכל דבר שיכול לדבוק בו ולגרום לצביעה לא אחידה.

 פחחות רכב

3. שפכטל וחומרים מקשרים

לפעמים תיקון הפחחות והליטוש של הרכב יוצר בו חספוס ובורות קטנים. כדי לתקן את זה עושים מעין "שפכטל" לרכבים. הפחח מורח חומר מיוחד על הרכב וממלא את השקעים שנוצרו כדי ששכבת הצבע תהיה חלקה ומדויקת והחלק יראה ממש כמו חדש. בשלב הבא מורחים על כל החלק שרוצים לצבוע כמה שכבות של פריימר – שהוא חומר מקשר בין הרכב לצבע, כדי לוודא צביעה טובה ואחידה, שתחזיק מעמד לאורך שנים.

4. התאמת הצבע לרכב

אוקי, אז הרכב כבר מוכן לצביעה אבל איך הפחח ידע לבחור מכל  גווני הכחול שבעולם בדיוק את הכחול שמתאים לצביעת הרכב שלכם?

אז ככה. לכל רכב יש קוד של צבע, כלומר, גוונים ייחודיים לרכב ספציפי לפי חברת היצרן, דגם הרכב ושנת הייצור. לדוגמא: אם נרצה לצבוע מאזדה 3, שנת 2015 בצבע לבן, יהיו לנו 3 אופציות של גוונים: לבן שנוטה לכחול, לבן שנוטה לצהוב ולבן שנוטה לאדמדם. לכל חברת צבע לרכב יש מניפת צבעים (כן, ממש כמו המניפה של טמבור לבית), כך שמוסך הפחחות יוכל להתאים את הצבע המדויק ויצבע את הרכב בדיוק בצבע לעולם המקורי.  

 צביעת רכב

5. הכנת הרכב לצביעה

 לפני שצובעים את הרכב מכסים את כל החלונות, הפנסים, הגלגלים ושאר החלקים  שלא רוצים שיתלכלכו מצבע, בניילון מיוחד,שישמור עליהם נקיים.

6. צביעת הרכב

סוף סוף הגענו לשלב האחרון - צביעת הרכב. צביעת רכבים נעשית בשיטה שנקראת "צבע בתנור", כלומר – צביעה בתוך חדר שאטום לאבק ומחומם בטמפרטורה קבועה. צביעת הרכב נעשית על ידי ריסוס פסים לרוחב, באקדח צבע שפועל על לחץ אוויר ונקרא "פיסטולט". הצביעה לרוחב, יחד עם החום הקבוע שבחדר, יוצרים שכבת צבע מדויקת שמתייבשת במהירות ואחידות. אחרי הייבוש צובעים את הרכב בשכבת צבע נוספת ולאחריה מורחים לקה על הרכב, כדי לשמור ולהגן על הצבע לאורך זמן.

צביעה של חלק אחד ברכב לוקחת בין יום ליומיים וצביעה של רכב שלם יכולה לקחת לפעמים גם שבוע שלם.

 

 


דהייה של צבע לרכב

ומה קורה אם הצבע של הרכב דהה במהלך השנים וכבר לא לגמרי מתאים למניפת הצבעים של היבואן? גם לזה יש פתרון.

כל צבע לרכב מורכב מכל מיני פיגמנטים. פחח מקצועי ידע להתאים את הפיגמנטים הנכונים (להוסיף קצת פיגמנטים צהובים או אולי דווקא להוריד פיגמנט אדום), כדי ליצור את הצבע המדויק לרכב. אם אתם מצליחים לשים לב להבדלים בצבע כנראה שהבחירה הראשונית של הצבע היתה לא מדויקת או שההכנה של הרכב לא בוצעה בצורה יסודית וטובה.

 הכנת רכב לצביעה

 


האם אפשר לתקן שריטות ולצבוע את הרכב לבד?

תלוי. אם השריטה ברכב כוללת גם פגיעה בפח, לא תוכלו לתקן את השריטה לבד. אל תתפתו. לפעמים נראה ש"פשוט נרסס קצת צבע והכל יהיה בסדר" אבל האמת היא, שזה יוצר חוסר אחידות ברכב ויכול לגרום לכם להיכשל בטסט.

מתי כן תוכלו לתקן את השריטה לבד? יש מקרים שבהם הרכב משתפשף ברכב אחר ולא באמת נשרט. במקרה של שפשוף כזה, חלק מהצבע של הרכב השני עובר אל הרכב שלנו וזה נראה כמו שריטה. מה עושים? קונים טרפנטין (חומר שממיס צבע) בטמבוריה הקרובה ומנקים בעדינות את הצבע הסורר.

אם השפשוף נוצר בחלקים שעשויים מפלסטיק כמו המגן הקדמי או הפגוש האחורי, אפשר לחמם מעט את האיזור עם פן או לשפוך מים רותחים, כך שהצבע ימס ויהיה אפשר לנקות אותו בקלות.

אם אתם לא בטוחים מה לעשות או שהפגיעה חמורה יותר – לא כדאי להתעסק עם ניקוי וצביעת רכב בעצמכם. עדיף לשלם כסף על צביעת רכב מקצועית מאשר להסתכן בירידת ערך של הרכב. לפי תקנון משרד התחבורה ודרישות של מכוני טסטים רכב צריך להיות צבוע כראוי כך שאם יש פגמי פחחות יש חשש שהרכב לא יעבור טסט.

 תיקון פחחות

 


מחירים של צביעת רכב

המחיר של צביעת רכב משתנה ותלוי בסוג וגודל הרכב, סוג הצבע וסוג התיקון.

צבע לרכבסוג וגודל הרכב – הגודל של הרכב משפיע על כמויות הצבע וזמן העבודה של צביעת הרכב. צביעה של קיה פיקנטו לא תהיה דומה לצביעה של שברולט סוואנה. לפעמים מדובר אפילו בפי 2 צבע, זמן ומחיר עבודה.

צבע לרכבסוג הצבע לרכב – לרוב, צבע רגיל ללא תוספות מיוחדות, יעלה 600-1,000 ₪ לצביעה של חלק אחד, לא כולל מע"מ. כך לדוגמא צביעת כנף תעלה 600-700 ₪, צביעת דלת תעלה 600-800 ₪ וצביעת פגוש תעלה 800-1,000 ₪.

צבעים מיוחדים יותר כמו צבעי פנינה או צבעים עם נצנצים ייקרו את העבודה בעוד 100-300 ₪.

צבע לרכבסוג התיקון לפני צביעת הרכב

תיקון של שריטה שטחית קטנה יעלה בממוצע כ-700 ₪.

שריטה עמוקה עם פגיעה בפח תעלה עוד כ-150-200 ₪.

מכה רצינית שמצריכה תיקון נרחב תעלה כ-1200-1400 ₪.

תיקון במכסה מנוע וגג נחשבים לתיקונים גדולים יותר ולכן המחיר שלהם יהיה 1500-1600 ₪.  

מחיר צביעה של רכב שלם מתחיל מ-4,000 ₪ ויכול להגיע עד ל-20,000 ₪.

 


איך מזהים מוסכי פחחות חאפרים?

לפעמים לאדם רגיל קשה לזהות איזה מוסך פחחות יעשה צביעת רכב בצורה טובה ואיזה מוסך סתם "מורח"  אותו. אבל יש שני דברים שאפשר לעשות כדי לצמצם את הסיכוי שתפלו על מוסך חאפר:

  1. לדבר עם מוסך הפחחות לשאול עם איזה צבעים הם עובדים, איך מתבצעת הצביעה ולוודא כמה זמן אחריות הם נותנים על צביעת רכב. אחריות רגילה על צביעת רכב היא 3 שנים ומעלה, כך שמוסך פחחות שיתן לכם אחריות של 3 שנים או יותר על הצבע, כנראה משתמש בצבעים איכותיים שיחזיקו מעמד לאורך זמן.
  2. להסתובב קצת במוסך, להסתכל על עבודות פחחות קודמות, לשים לב אם אתם רואים שינויים או אי אחידות בצבע הרכב.

 


מוסכי פחחות מומלצים לצביעת רכב במידרג

עוד דרך לוודא שתקבלו צביעת רכב איכותית ומקצועית, היא לקרוא חוות דעת של לקוחות קודמים על צביעת רכב במוסך פחחות. אחרי כל צביעת רכב, צוות מידרג מתקשר ללקוחות ומבקש מהם חוות דעת ודירוג של המוסך, כך שהציונים באתר מתעדכנים כל הזמן.


שאלות נפוצות לדף זה

איך בוחרים צבע לרכב?

לכל רכב יש קוד צבע מיוחד משלו, לפי חברת היצרן, סוג הרכב ושנת היצור, כך שמוסך הפחחות יוכל לצבוע את הרכב בצבע המדויק.

כמה עולה צבע לרכב?

המחירים של צביעת רכב משתנים מאוד ונעים בין 700 ל-1,500 ש"ח לצביעת חלק ברכב. אם תרצו לצבוע רכב שלם העלות תהיה 4,000-20,000 ש"ח. 

אפשר לצבוע שריטה ברכב לבד?

אם מדובר על שפשוף ברכב שנוצר כתוצאה ממפגש עם רכב אחר, אפשר לנקות בזהירות עם טרמפנטין אן מים חמים את הלכלוך שדבק מהרכב השני. אם מדובר על שריטה עמוקה שכוללת פגיעה בפח, כדאי ללכת למוסך פחחות ולתקן את השריטה. הסיבה? הרכב עלול להכשל בטסט בגלל צביעה לא אחידה. 

איך צובעים רכב?

צביעת רכב נעשית עם אקדח "פיסטולט" שפועל על לחץ אוויר, בשיטת צביעה שנקראת "צביעה בתנור". 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק