מוקד טלפוני: 1-700-707-233

טמבון – המדריך השלם

תמיד חלמתם לדעת איפה נמצא הטמבון? מה התפקיד שלו? כמה עולה לתקן טמבון והאם אתם יכולים לצבוע טמבון לבד? בדיוק בשביל זה אנחנו כאן. כל מה שרציתם לדעת על הטמבון ולא העזתם לשאול.


מה זה טמבון?

מכירים את זה שאתם מגיעים למוסך פחחות, המוסכניק אומר לכם "טמבון" אבל אתם לא לגמרי בטוחים לאיזה חלק ברכב הוא מתכוון? אז הטמבון הוא פשוט הפגוש.

לרכב יש שני טמבונים – טמבון קדמי וטמבון אחורי. אם תסתכלו על הרכב מקדימה, תראו פס מפלסטיק (שחור או בצבע הרכב) בין שני הפנסים. נעים להכיר, זה הטמבון הקדמי. הטמבון האחורי נמצא על החלק שעליו יושבת לוחית הרישוי האחורית של הרכב, גם כאן, בדיוק בין שני הפנסים. לפעמים הוא נראה קצת כמו חיוך טמבון קדמי.


מה התפקיד של הטמבון ?

 

עד לפני משהו כמו שלושים שנה, הטמבון של הרכב היה עשוי מפח ובכל פעם שהייתה מתרחשת תאונה קטנה, הנזק שיצר הטמבון היה גדול וכואב. בשלב מסוים החליטו להתחיל לייצר את הטמבון מפלסטיק כך שאם הרכב יהיה מעורב בתאונה החלק הראשון שיפגוש את העמוד או את המכונית השנייה, יהיה הפגוש (הבנתם? יפגוש-פגוש!).

כך הפלסטיק, שהוא חומר גמיש ורך יותר מפח, יספוג את המכה ויקל את ההתנגשות על הרכב ועל הצד הנפגע (וזו גם הסיבה לשם השלישי של הטמבון – מגן). בתאונות קשות, לצערנו, הטמבון לא באמת יכול לספוג את המכה, אז אל תבנו עליו יותר מדי וסעו בזהירות.

 תאונת פגוש

 

 


תיקוני פחחות בטמבון

אם הייתם מעורבים בתאונה והטמבון שלכם נפגע, יש שתי אפשרויות עיקריות לתיקון הנזק: תיקון טמבון או החלפת טמבון.

תיקון טמבון

אם הנזק שנגרם לטמבון לא גדול, אפשר לתקן את הטמבון בעוד הוא מורכב על הרכב, ללא פירוק. תיקון הטמבון נעשה על ידי חימום והלחמה של הפלסטיק בטמבון. אם הנזק נרחב או שנוצרו שברים גדולים בפלסטיק, הפחח יפרק את הברגים שמחזיקים את הטמבון, יתקן אותו ויחזיר אותו חזרה לרכב.

עלות של תיקון פחחות בטמבון נע בין 300-800 ₪, תלוי אם התיקון מצריך פירוק של הטמבון או לא.

החלפת טמבון

אם הנזק של הטמבון בלתי ניתן לתיקון, צריך להחליף את הטמבון. ברכבים חדשים (בני שנתיים-שלוש) מחליפים רק לחלקים מקוריים, מה שיכול לייקר את החלפת הטמבון. בשאר המקרים, בעלי הרכב יוכלו לבחור אם הם רוצים החלפה לטמבון מקורי או משומש.

מחיר של החלפת טמבון נע בין 1,000 ₪ לחלק משומש ויכול להגיע גם ל-5,000 ₪ לטמבון מקורי במחברות הרכב.

 טמבון קדמי

 


אפשר לתקן טמבון לבד?

מבחינה אסתטית – אפשר לתקן טמבון לבד. כלומר, הטמבון קל מאוד לפירוק ועשוי מפלסטיק, לכן כל אדם שיש לו כלי עבודה והבנה בסיסית ברכבים, יוכל לתקן פגיעות קלות בטמבון בעזרת חימום קל של המקום ויישור של החלק שהתעקם. אם תחפשו, בטוח שתוכלו למצוא סרטונים שיסבירו לכם איך לתקן את הטמבון לבד.

אבל בתיקון טמבון לבד יש גם סכנה. נכון מכוניות מירוץ הן נמוכות יותר וכל הצורה שלהן שונה מאוד ממכוניות פרטיות רגילות? שינוי הטמבון האחורי והקדמי במכוניות מירוץ נועד על מנת להשיג אווירודינמיקה טובה יותר, כלומר, זרימת האוויר סביב רכב מירוץ שונה מרכב פרטי וגורמת לו להיות מהיר יותר מרכב רגיל. בצורה דומה, גם טמבון פגוע שלא תוקן כמו שצריך יכול לשנות את האווירודינמיקה של הרכב. כמו שכתבנו בתחילת המאמר, הטמבון הוא לא רק חלק אסתטי ויש לו תפקיד בטיחותי – להגן עליכם בשעת תאונה. תיקון לא מקצועי שעלול להשאיר פגמים בטמבון, כמו סדק שלא ראיתם, יכול לפגוע בזרימת האוויר ובכך למנוע את האווירודינמיקה הנכונה של טמבון, שעוזרת לפלסטיק לרכך את המכה. אם הטמבון פגוע הוא לא יוכל למלא את תפקידו, ותאונה קלה יכולה להפוך לחזקה ומשמעותית. אז עזבו, לכו למוסך.

 אווירודינמיקה ברכב

 


צביעת טמבון

נצטרך לצבוע את הטמבון בשלושה מקרים מרכזיים:

 פחחות לרכב צביעת טמבון אחרי תאונה ותיקוני פחחות בטמבון – תאונות גורמות לרוב לשריטות וקילופי צבע ברכב. גם אם קרה נס והצבע נשאר אחיד, תיקון הפחחות ברכב, והחימום וההלחמה של הטמבון עלולים ליצור פגיעות בצבע, ולכן כל תיקון פחחות בטמבון כולל גם צביעה של החלק שנפגע בטמבון.

פחחות לרכב צביעת טמבון דהוי – לפעמים במהלך השנים הצבע של הרכב דוהה ויחד איתו דוהה גם הצבע של הטמבון. צבע דהוי ולא אחידה ברכב יכול לגרום לרכב לא לעבור טסט וגם לא נראה טוב אסתטית, ואז כדאי לצבוע אותו, אבל זה כבר לשיקול דעתכם.

פחחות לרכב צביעה אסתטית של טמבון – ברוב המקרים הטמבון מגיע מהמפעל בצבע שחור, אבל חלק מחברות הרכבים צובעות את הטמבון בצבע הרכב. כך או כך, במהלך השנים אתם תמיד יכולים לבחור לשנות את צבע הטמבון לשחור או לצבע הרכב.

צביעת טמבון עולה 600-800 ₪.

אם לא צריך לצבוע את כל הטמבון כולו וזו רק צביעה נקודתית קלה, צביעת הטמבון תעלה כ-400 ₪.

 


איך צובעים טמבון?

יש כמה שלבים עיקריים בצביעת טמבון:

צבע לרכבשיוף והכנה של הטמבון – תחילה מנקים את הטמבון מכל לכלוך ומשייפים את המשטח כדי שיהיה חלק ואחיד לצביעה.

צבע לרכבמריחת פילר – לאחר מכן מורחים חומר שממלא את השריטות שיש בטמבון, כדי שצביעת הטמבון תהיה אחידה.

צבע לרכבצביעה בחומר יסוד מקשר – כדי שהצבע יישאר על הפלסטיק ולא יתקלף ממנו, צובעים את הטמבון בחומרים שמגנים על הצבע מפני קילוף.

צבע לרכבצביעה בתנור – בשלב האחרון צובעים את הטמבון בתנור (של מוסכים! לא התנור הביתי שלכם) בהתזה בעזרת אקדח לחץ אוויר שנקרא "פיסטולט". הצביעה בהתזה בשילוב הייבוש בתנור גורמים לצביעה להיות אחידה, חלקה ולהחזיק מעמד לאורך שנים. 


אפשר לצבוע טמבון לבד?

חלק מהפגיעות של הטמבון הן לא באמת "שפשוף" של הצבע, אלא רק מעבר של צבע מהמכונית השנייה אל הרכב שלכם. מה עושים? לוקחים מטלית לחה ומנקים את הצבע מהטמבון בעזרת מים חמים שממיסים את הצבע.

אם יש לכם שריטות ברכב ואתם רוצים לצבוע אותו לבד, זה גם אפשרי, אך חשוב לדעת שצביעה לא אחידה של הרכב יכולה לגרום לו לא לעבור את הטסט וברוב הפעמים נראית פחות אסתטית.

 צביעת טמבון

 


תיקוני חשמל בטמבון

תיקוני חשמל בטמבון רלוונטיים רק כשמדובר על פגיעה בטמבון האחורי, כיוון ששם נמצאים חיישני הרוורס.  החלפת חיישני רוורס הינה עבודה פשוטה יחסית, ולכן גם מוסך פחחות רגיל יוכל להחליף את החיישנים ואין צורך ללכת לחשמלאי רכב במיוחד.

טווח המחירים של החלפת חיישני רוורס משתנה מאוד בהתאם לשאלה אם הם מקוריים או לא. מארז של 4 חיישנים לא מקוריים יכול לעלות 300 ₪ כולל התקנה, לעומת 4 חיישני רוורס מקוריים שיכולים לעלות גם 2,000 ₪, כולל עבודה.

 חיישן רוורס

 

 


ירידת ערך בעקבות תיקון טמבון

האם ערך הרכב יורד בעקבות תיקון של הטמבון? התשובה היא כן, אבל ירידת הערך היא מזערית, ונעה בין חצי אחוז ברכב ישן לאחוז וחצי ברכבים חדשים.

הסיבה לירידת הערך המינימלית הזו, היא שטמבון נחשב לחלק פשוט יחסית לפירוק והרכבה. בתיקונו אין צורך לפרק הלחמות ולהתקרב לשלדת הרכב, אלא פשוט לשחרר את הברגים שמחזיקים אותו. בחלק מהרכבים הטמבון מחוזק בעוד קליפסים שנמצאים מאחורי הפנסים, ולכן הפירוק עלול להיות טיפה מורכב ויכלול גם פירוק של הפנסים והרכבה שלהם מחדש, אבל עדיין זה לא נורא.

 תיקון פחחות

 

 


מוסכי פחחות מומלצים

זהו. אתם יודעים עכשיו כל מה שאתם צריכים על טמבון – איפה הוא נמצא, מה התפקיד שלו וכמה עולים תיקוני פחחות וצביעה של טמבון. כל מה שנשאר לכם זה לבחור את מוסך פחחות מומלץ שיתקן לכם את הטמבון שנפגע. כדי להקל עליכם, אספנו חוות דעת קודמות מלקוחות בדיוק כמוכם, כדי שתוכלו לקרוא, לבחור מוסך פחחות ולהגיע אליו בראש בטוח ושקט.


שאלות נפוצות לדף זה

איך לתקן טמבון לבד?

אפשר לתקן טמבון לבד, על ידי חימום של איזור הפגיעה ודחיפה של החלק שנפגע החוצה, בעדינות. עם זאת, חשוב לזכור שתיקון לא מקצועי יכול לפגוע בטמבון ובתפקיד שלו - לשמור על הבטיחות שלכם בשעת תאונה. 

מה זה טמבון?

טמבון הוא הפגוש. בכל רכב יש שני טמבונים - טמבון קדמי וטמבון אחורי. הטמבון נקרא גם מגן.

כמה עולה לתקן טמבון?

תיקון טמבון נע בין 300 ש"ח לתיקון פשוט ועד 5,000 ש"ח להחלפה של טמבון מקורי.

איך לצבוע טמבון לבד?

אפשר לקנות תרסיסי צבע לטמבון בחנויות שונות. עם זאת, כדאי לדעת שצביעה לא אחידה של טמבון יכולה לפגוע בנראות של הרכב ובטסט. 

מתי אפשר לבצע תיקוני צבע לבד ללא חשש? כאשר רכב אחר "השתפשף" בכם ואין באמת שריטה, אלא מעבר של הצבע מרכב אחד לשני. קחו מטלית לחה ונקו את הצבע בעזרת מים חמים. 

איך לפרק טמבון?

טמבון הוא חלק די פשוט לפירוק. הוא מחוזק בעזרת ברגים בלבד ולפעמים גם על ידי קליפסים שנמצאים מאחורי הפנסים.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק