מוקד טלפוני: 1-700-707-233

תקרה אקוסטית

משפצים משרד? מרחיבים את חדרי הישיבות? תקרה אקוסטית היא פתרון זול ויעיל לצרכים רבים במבנים גדולים. אז מהי תקרה אקוסטית, איפה מתקינים אותה, מה ההבדל בין סוגי האריחים, וכמה כל זה יעלה לכם?


תקרה אקוסטית - מה זה ואיפה מתקינים

זוכרים את הסצנה ההיא ב"מת לחיות", כשברוס וויליס זוחל בתעלות האוורור ואז קופץ דרך פאנל תקרה מרובע שהוא בועט? זאת תקרה אקוסטית: אריחים מרובעים שמוחזקים ע"י מסגרת מתכת. אגב, זה בלתי אפשרי לזחול בתעלות אוורור, אל תנסו את זה.

למרות השם שלה, רוב סוגי האריחים בתקרה אקוסטית לא באמת מבודדים רעשים – כלומר, התקרה האקוסטית באמת עוזרת לפזר את הרעש בצורה טובה יותר ברחבי החדר, אבל כדי להשתיק רעש של שכנים שרוקדים סטפס בקומה העליונה תצטרכו להוסיף שכבה של צמר סלעים.

 

תקרה אקוסטית – יתרונות וחסרונות

יתרונות

✔️ פיזור אקוסטי טוב יותר – זה אמנם לא נכון לכל התקרות האקוסטיות, אבל תקרה אקוסטית מאריחים איכותיים תשמור על פיזור צלילים שווה בחדר ותמנע הד.

✔️ גישה לחשמל ותשתיות – בניגוד לתקרת גבס, שתאלץ אתכם לשבור את הגבס כדי לתקן את החשמל או הצינורות של מערכת כיבוי האש, בתקרה אקוסטית פשוט תוכלו להזיז את האריח הרלוונטי, לתקן את הבעיה, ולהחזיר את האריח למקומו. זאת אחת הסיבות לכך שתקרה אקוסטית כל כך פופולארית במבנים ציבוריים שמחויבים בהתקנת גלאי עשן, מערכות גילוי אש ודברים נוספים שמצריכים צנרת מרובה בתקרה.

✔️ עבודה מהירה – התקנת תקרה אקוסטית היא סיפור של יום-יומיים, או שלושה אם מדובר בתקרה של 500 מטר מרובע.

 

חסרונות

מראה תעשייתי – אמנם יש עיצובים רבים לתקרה אקוסטית, ואפשר להפוך אותה לאסתטית ויפה, אבל המראה שלה מתאים יותר למבנים גדולים ולאולמות אירועים. בדרך כלל לא מומלץ להתקין תקרה אקוסטית בחדרים בבית פרטי.

 

קבלן גבס מסביר על התקנת תקרה אקוסטית 


סוגי אריחים לתקרה אקוסטית

יש מגוון רחב של סוגי אריחים שמרכיבים תקרה אקוסטית, לכל אחד מהם יש יתרונות וחסרונות. כדי להחליט מהם סוגי האריחים המתאימים לכם, כדאי להיעזר ביועץ אקוסטיקה. רוב קבלני הגבס לא מכירים את כל השיקולים בבחירת אריחים ורמת האקוסטיקה שלהם.

⬜ אריחי קרטון דחוס – אלו האריחים הזולים ביותר. ההתקנה שלהם קלה ומהירה, ומאפשרת תיקוני טעויות תוך כדי התקנה. הם לא מספקים בידוד אקוסטי, ולא עמידים לאורך זמן. 

⬜ אריחים מינרלים – זאת משפחה של סוגי אריחים, רובם עשויים מצמר זכוכית או צמר סלעים דחוס, והם מכוסים בשכבה דקה של גבס. האריחים מחולקים לפי רמת דחיסות החומר, ויש להם דירוג אקוסטי – ככל שהוא גבוה יותר הוא יעיל יותר לחללים רועשים שזקוקים לבידוד אקוסטי חזק. הדירוג האקוסטי מעלה את מחיר האריח. 

⬜ אריחי גבס מחורר – אריחים בגודל 60*60 ס"מ שעשויים מגבס מחורר. הם מספקים פיזור רעש טוב ומראה אסתטי לתקרה. מחיר החומר גבוה בהשוואה לסוגי אריחים אחרים וההתקנה שלו מורכבת, לכן המחיר שלו גבוה יחסית.

⬜ תקרת מגשים מפח – לפח יש שני יתרונות עיקריים: עמידות ללחות, וחיסכון בקונסטרוקציה תומכת – באריחים אקוסטים רגילים הבסיס עליו מונחת התקרה בנוי משתי וערב של פסי מתכת שיוצרים ריבועי פח בגודל 60*60 ס"מ. תקרת פח מצריכה רק פרופיל היקפי, כלומר מסגרת תומכת שנמצאת רק על הקירות.

תקרה מפח מורכבת מרצועות המגיעות בעובי 30 ס"מ ובאורך משתנה. היא מותקנת בעיקר במסדרונות של מוסדות ובתקרות חדרי אמבטיה או מסתורי כביסה, כי המראה המתכתי שלה פחות מתאים לחדרים או משרדים. היא מאפשרת גישה נוחה למצנן המזגן המרכזי שבדרך כלל נמצא מעל חדר האמבטיה או השירותים.

⬜ אריחים אקוסטים מעץ – זאת התקרה האקוסטית היפה ביותר, היא מתאימה למשרדים וחדרי ישיבות שצריכים לשמור על מראה מכובד. עם זאת, מחיר התקנת תקרה אקוסטית מעץ עולה פי שניים מתקרה אקוסטית פשוטה. בדרך כלל אריחי עץ יגיעו בשילוב עם אריחים זולים יותר, למשל אריחים מינרליים או גבס מחורר.

תקרה אקוסטית מגבס מחורר

תקרה אקוסטית – תהליך ההתקנה

התקנת תקרה אקוסטית מתבצעת בדרך כלל לאחר שכל תשתיות החשמל והמים, שאותן היא תכסה, מוכנות. המתקין יגיע למדידות, וזהו שלב קריטי – מדידה מדויקת תבטיח תקרה אקוסטית ישרה ועבודה יעילה. התקרה האקוסטית צריכה להיות נמוכה ב-15-20 ס"מ מתקרת הבטון.

לאחר המדידות המתקין ירכיב פרופיל מתכת, שעליו ישבו בהמשך האריחים. הפרופיל התומך העיקרי הוא הפרופיל ההיקפי, שמחובר לקירות. הוא נקרא גם פרופיל L. לפעמים יתקינו עליו פרופיל נוסף מסוג Z, שיוצר תקרה מנותקת מעט מהקיר. בפרופיל Z משתמשים כאשר הקירות לא תקינים או סתם כשרוצים מראה של תקרה צפה, והוא מעלה את מחיר התקנת תקרה אקוסטית בכ-10%. האותיות שבשמות הפרופילים מייצגים את צורת המתכת, לא מילה כלשהי, אגב.

תשתית לתקרה אקוסטית

לאחר הרכבת הפרופיל, קבלן הגבס יניח את האריחים שבחרתם. בהתקנה זו תוכלו לבחור בין תקרה אקוסטית מונחת לתקרה אקוסטית חצי שקועה. בתקרה אקוסטית חצי שקועה האריחים בולטים מעט מהפרופיל ומסתירים את חיבורי המתכת. זה יוצר תקרה ישרה ואסתטית יותר, אבל מוסיף למחיר העבודה. כדי להתקין אריחים חצי שקועים יש להשתמש בפרופיל מסוג פיין ליין, שמאפשר לאריחים לבלוט.

במוסדות ציבוריים יש צורך בליווי של מהנדס שיאשר שכל העבודה נעשית על פי התקנים, שהתקרה האקוסטית מוחזקת על ידי ברגים ודיבלים תקינים ושיש מספיק מחזיקים לכל אורך התקרה.

תקרה אקוסטית

תקרה אקוסטית – מחירים

יש שני גורמים שמשפיעים בצורה משמעותית על מחיר תקרה אקוסטית – סוג האריחים וגודל התקרה. מחיר התקנת תקרה אקוסטית לחלל בגודל של עד 100 מ"ר יהיה גבוה יותר ממחיר התקנת תקרה אקוסטית לחלל גדול מ-100 מ"ר, וכן הלאה: ככל שהתקרה גדולה יותר המחיר למ"ר ירד. תקרות אקוסטיות קטנות מ-20 מ"ר מתומחרות גלובלית ולא לפי מטר בדרך כלל.

מחיר התקנת תקרה אקוסטית מאריחים מינרליים נע בין 120-250 ₪ למ"ר. המחיר משתנה לפי הדרגה האקוסטית של האריח.

מחיר התקנת תקרה אקוסטית מאריחי גבס מחורר נע בין 150-280 ₪ למ"ר.

מחיר התקנת תקרה אקוסטית מפח נע בין 150-250 למ"ר, תלוי בסוג הפח.

מחיר התקנת תקרה אקוסטית מעץ נע בין 250-500 ₪ למ"ר, תלוי בסוג אריחי העץ.

המחירים הם להתקנה מונחת, ללא שכבת צמר פלדה, ולא כוללים מע"מ.

תקרה אקוסטית במשרד

מתקיני תקרה אקוסטית מומלצים

אל תתפשרו על המראה של המשרדים שלכם. להתקנת תקרה אקוסטית לוקחים רק איש מקצוע שיודע בדיוק מה הוא עושה. לכן ריכזנו עבורכם רשימה של קבלני גבס מומלצים לבניית תקרה אקוסטית עם חוות דעת של אלפי לקוחות קודמים.


תקרה אקוסטית - תמונות מלקוחות מידרג

איטום אקוסטי לקיר גבס.
צילום: אלון שליו, רמת גן.
בנית קיר גבס אקוסטי למניעת רעשים.
צילום: גיא ב. תל אביב.
עבדות גבס על קיר עם בידוד אקוסטי.
צילום: נ. ב. אורנית.
בניית קיר אקוסטי בדירה שכלל צבע ושפכטל.
צילום: ט. ע. רעננה.
בניית קיר גבס עם בידוד אקוסטי.
צילום: זאב ש. הרצליה.

שאלות נפוצות לדף זה

מה זה תקרה אקוסטית?

תקרה אקוסטית היא תקרה שמורכבת מאריחים נתיקים שמחוזקים ע"י פרופיל מתכת. היא מאפשרת גישה נוחה לתשתיות חשמל, מים ומיזוג, ומפזרת רעשים בצורה שווה בחלל החדר.

איך מתקינים תקרה אקוסטית?

לאחר מדידות מחברים לקיר פרופיל L ועליו מתקינים את פרופיל המתכת שיחזיק את התקרה האקוסטית. הפרופיל צריך להיות במרחק 15 ס"מ מתקרת הבטון. לאחר התקנת הפרופיל מניחים את האריחים במקום.

כמה עולה מטר תקרה אקוסטית?

המחיר למטר מרובע של תקרה אקוסטית משתנה לפי סוג האריחים ולפי גודל התקרה – ככל שהתקרה גדולה יותר המחיר ירד.

מחיר תקרה אקוסטית מאריחים פשוטים נע בין 100-150 ₪ למטר מרובע

מחיר תקרה אקוסטית מאריחי גבס מחורר 60*60 נע בין 150-250 ₪ למטר מרובע

מחיר תקרה אקוסטית מעץ נע בין 350-500 ₪ למטר מרובע

מחיר תקרה אקוסטית מפח נע בין 150-250 ₪ למטר מרובע.

 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק