מוקד טלפוני: 1-700-707-233

מערכות גילוי אש

מערכות גילוי אש הן עסק מורכב (כאן בהמשך תוכלו לקרוא עד כמה), ויקר (אותו כנ"ל), אבל הן יכולות להיות מה שיעשה את ההבדל בין נזק עצום לרכוש לנזק מינורי, או אפילו בין חיים למוות. אם אתם נמצאים לפני התקנת מערכות גילוי אש ועשן אספנו עבורכם לכאן מידע מועיל: מתי צריך מערכת גילוי אש? ממה היא מורכבת? ומה מחיר מערכת גילוי אש? כל התשובות בפנים, ולא שכחנו לצרף רשימה של בעלי מקצוע מומלצים בתחום.


מערכת גילוי אש - מתי, מי ואיך?

אמנם אין עשן בלי אש, אבל יש עשן עם פחות אש – וזה אם תופסים אותו בזמן. בעסקים, חנויות, מפעלים, משרדים, בתי ספר, מלונות, מבני ציבור ועוד, יש דרישה להתקנת מערכות גילוי אש. מי יכול לדרוש מכם דבר כזה?

אש בטיחות והצלה: על פי הוראות תקן 1220 חלק 3, שהוא התקן המפרט בחוק את החיובים השונים על התקנת מערכות גילוי אש ועשן.

אש חברת הביטוח: גם היא יכולה לחייב אתכם במערכת גילוי אש ועשן שתעמוד בדרישות שתפרט לכם, כתנאי לקבלת הפוליסה.

החיוב שתקבלו אמור להיות מפורט, ויופיעו בו החלקים שצריכים להיות במערכת גילוי האש שלכם: לדוגמא כמה גלאים צריך, ואיזה ציוד כיבוי אש תצטרכו להחזיק בנוסף. פירוט על החלקים השונים במערכת גילוי אש תוכלו לקרוא בהמשך.

בבתים פרטיים או דירות לרוב אין חיוב בהתקנה של מערכות גילוי אש, ואפשר להסתפק בהתקנת גלאי עשן.

 

מי מתקין מערכות גילוי אש?

מערכות לגילוי אש ועשן מתקינים טכנאי מתח נמוך, אותם אנשים מקצוע שמטפלים גם בהתקנת אזעקה, אינטרקום ומצלמות אבטחה. מתקינים של מערכות לגילוי אש צריכים להחזיק בתעודה מתאימה. כדאי גם לוודא שהמערכת שיתקינו אצלכם עומדת בתו תקן הישראלי, תוכלו לבדוק את זה בחיפוש פשוט בגוגל של שם החברה שייצרה את המערכת. 

איך פועלת מערכת גילוי אש?

הגלאים מתריעים על הימצאות עשן (או חום, או גז, לפי סוג הגלאי) למערכת. האות מגיע לרכזת והיא מפעילה את החייגן. הרכזת יכולה להפעיל עוד כמה פיצ'רים, לפי סוג המערכת והרכיבים שיש בה: לנתק את החשמל, לעצור את פעולת המעליות במבנה, להפעיל צופרים, ועוד.
אם כל המושגים שהזכרנו כאן נשמעים לכם כמו סינית, אל דאגה! תכף נסביר הכל.


התקנת מערכות גילוי אש

אז איך מתבצעת התקנת מערכת לגילוי אש?
הטכנאי שתתקשרו אליו יגיע אליכם, יראה את המקום, יבדוק את הדרישות שקיבלתם ויבנה תכנון של מערכת מתאימה. אחרי שלב התכנון יגיע הביצוע – איש המקצוע יגיע אליכם שוב כדי להתקין את המערכת. משך ההתקנה של מערכות לגילוי אש ישתנה לפי גודל המבנה ומורכבות המערכת. זה יכול להיות יום בלבד, אם יש לכם חנות או בית עסק קטן אחר, ויכול להגיע גם לשבועיים ואפילו לחודשים, במבנים גדולים במיוחד (בית ספר גדול, נניח).

 מערכות גילוי אש: גלאים שונים

מערכת גילוי אש היא מערכת מסובכת במיוחד, עם הרבה מרכיבים ותכונות. אמנם לרוב לא אתם תבחרו את המרכיבים השונים אלא איש המקצוע לפי הדרישות שקיבלתם, ועדיין ידע הוא כוח! אז הפשילו שרוולים ובואו להכיר איתנו את החלקים השונים במערכת גילוי אש ועשן:

אש גלאים: אלה יחידות הקצה של המערכת, שיהיו פרוסות במבנה לפי הצורך ויתריעו על סכנה לשריפה. רוב הגלאים שמשתמשים בהם הם גלאי עשן (גלאי פוטואלקטרי), אבל בחלק מהמערכות ישולבו גם גלאים נוספים: גלאי חום - לאזורים בהם יש עשן שלא רוצים שיפעיל את המערכת, למשל בחניונים, גלאי גז - למטבחים או אזורים אחרים בהם עלולה להיות דליפת גז, גלאי קרן - לחללים בעלי תקרות גבוהות במיוחד, ועוד.

אש רכזת גילוי אש: זה המוח של המערכת, שמרכז אליו את כל המידע וכל הפעולות. כל החלקים מחווטים אליו. זה גם החלק הכי יקר וזה שהכי פחות תרצו שיתקלקל.

אש כבלים: מערכות גילוי אש הן רק אנלוגיות, כלומר תמיד עובדות עם חיבור קווי בין החלקים. המתקין ימשוך חוטים מכל גלאי או חלק אחר אל הפאנל המרכזי. את החוטים צריך או לחצוב ולהעביר מתחת לטיח, או להסתיר בתוך צנרת חסינה לאש – כי הרי נצטרך שהמערכת תפעל גם כשיהיה ממש ממש חם.

אש חייגן: כשמתקינים מערכת גילוי אש מגדירים טלפון אליו היא מתקשרת במקרה שהמערכת מזהה סכנה. במקרים נדירים החייגן יתקשר ישירות למכבי אש, אך רוב המערכות מתוכנתות כך שיש איש קשר אחראי אליו מגיעה ההתרעה.

אש צופרים: חוץ מפעולת החייגן, הצופרים יקימו רעש רב כדי להתריע על הסכנה.

אש מצברים: אם מאיזושהי סיבה יפסיק החשמל, המצברים יאפשרו למערכת גילוי האש להמשיך לפעול.

אש חיבור למערכת כיבוי אש או ציוד כיבוי אש נוסף: אם במקום קיימת גם מערכת ספרינקלרים, המערכת לגילוי האש תהיה מסונכרנת גם אליה. כבאות והצלה יידעו אתכם אם אתם צריכים אחת כזו במבנה שלכם, או אם אתם צריכים ציוד כיבוי אש עצמאי אחר: זרנוקים, מטפים, מיכלי כיבוי ועוד.

אש לחצנים: אמנם מערכת לגילוי אש אמורה לזהות סכנה לפני האנשים, אבל יש בה גם לחצנים שמיועדים להפעלה ידנית שלה. אם מישהו משום מה זיהה סכנה לפני הגלאים ורוצה להפעיל את הצופרים, החייגן, מיכלי הכיבוי וכל החלקים המחוברים, הוא יוכל להשתמש בלחצן כדי להכניס את ההתרעה למערכת.

 מערכת גילוי אש: לחצן

 


גלאי אנלוגי או אזורי?

גלאים יכולים להיות מחוברים לפאנל המרכזי באחת משתי דרכים:

אש אזורית: כלומר, ההתראה שתגיע למערכת תוכל להצביע על האזור ממנו היא הגיעה, אבל לא נדע איזה גלאי בדיוק הפעיל אותה.

אש אנלוגית: במערכת כזו כל הגלאים מחוברים אנלוגית (בחוט) לרכזת, כך לכל גלאי יש שם ומיקום וכשהוא מתריע אפשר לראות במערכת בדיוק מאיפה הגיעה ההתראה.

מערכת אנלוגית מתריעה באופן מדויק יותר ממערכת אזורית, אבל כמובן חיבור כזה יהיה יקר יותר. בגדול, מערכת אנלוגית תידרש במקומות עם יותר סכנת חיים: גני ילדים עד גיל ארבע למשל. כשאין חיוב למערכת אנלוגית מטעם כבאות והצלה, אפשר בהחלט להסתפק במערכת אזורית: בחנויות בגדים, למשל.

 גלאי עשן כחלק ממערכת גילוי אש במשרד

 


מחיר מערכות גילוי אש

נתוודה ונגיד שנתקשה לגלות לכם מה המחיר של מערכות גילוי אש, פשוט כי הוא נע בטווח כל כך רחב: החל מ5,000 ₪ ואפילו פחות, עד מאות אלפי שקלים. בתוך הטווח הזה יש כמה גורמים שיכולים להשפיע על המחיר:

אש גודל: כפי שניתן לצפות, ככל שהמבנה שהמערכת צריכה "לכסות" גדול יותר, היא תהיה יקרה יותר.

אש דרישות הבטיחות: ככל שהמערכת תצטרך לעמוד בסטנדרט בטיחות גבוה יותר, המחיר שלה יעלה. אם תרצו לברר מה דרישות הבטיחות של המבנה שלכם, תוכלו ליצור קשר עם כבאות והצלה.

אש סוג המערכת: מערכת אנלוגית יקרה יותר ממערכת אזורית.

אש מחיר הרכיבים: יש הרבה חברות שמייצרות גלאים ורכיבים של מערכות גילוי עשן, וכפי שאתם יכולים לנחש - ככל שתבחרו רכיבים איכותיים ומורכבים יותר, תשלמו יותר. אם אתם מתלבטים על מערכת מומלצת, המתקינים המדורגים באתר ממליצים על USVtech ועל טלפייר הישראלית.

אש סוג התקנה: כמו שכבר קראתם קודם, את הכבלים והחוטים של המערכת אפשר להסתיר מתחת לטיח בעזרת עבודה חציבה, או מעל לטיח בתוך תעלות מתאימות. התקנה מתחת לטיח תהיה יקרה יותר (אלא אם כן אתם בתהליך בניה ואתם מבצעים את ההתקנה לפני שלב הטיוח והצביעה הסופיים).

 

מערכות גילוי אש: עסקאות לדוגמא

כדי לעזור לכם לקבל מושג על מחיר מערכות גילוי אש, הנה כמה עסקאות שבוצעו לאחרונה על ידי המתקינים המדורגים באתר, והמחירים ששולמו עליהן:

אש התקנת מערכת לגילוי אש בעסק קטן, כולל 5 גלאים ולחצן.
מחיר: 8,500 ₪.

אש התקנת מערכת לגילוי אש בבית ספר, כולל 54 גלאים, צופרים, מיכלי כיבוי ואביזרים נוספים.

מחיר: 80,000 ₪.


מתקינים מומלצים למערכות גילוי אש ועשן

על מערכת לגילוי אש תשלמו די ביוקר, אבל אם היא לא תפעל כמו שצריך – תשלמו עוד יותר ביוקר. כדי לעזור לכם למצוא את האיש הנכון שיעשה עבודה טובה, אספנו כאן רשימה של מתקיני מערכות גילוי אש מומלצים, מדורגים לפי חוות דעת של לקוחות קודמים. מוזמנים לבחור את האיש המתאים לכם!


שאלות נפוצות לדף זה

איפה מתקינים מערכות גילוי אש ועשן?

מערכות גילוי אש ועשן נדרשות במגוון מבנים: חנויות, משרדים, בתי עסק, מוזיאונים, בתי חולים, בתי ספר, ומבני ציבור נוספים. 

כמה עולה מערכת גילוי אש?

מחירים של מערכת גילוי אש נעים בטווח מאד רחב, לפי גודל המבנה ודרישות המערכת, אבל לרוב תצטרכו להיפרד בשבילן מכמה אלפי שקלים לפחות. מוזמנים לבקש הצעת מחיר ספציפית ממתקין של מערכות גילוי אש ועשן, או לקרוא כאן עוד על מחיר מערכת גילוי אש

איך מתקינים מערכת גילוי אש?

מערכות גילוי אש הן מורכבות במיוחד, כך שבניגוד להתקנת גלאי עשן, לא נמליץ לכם לנסות להתקין אותן לבד. מוזמנים לתאם התקנת מערכות גילוי אש עם טכנאי אינטרקום ואזעקות מהאזור שלכם. 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק