מוקד טלפוני: 1-700-707-233

חוזה עבודה עם קבלן שיפוצים

שנייה לפני שיפוץ? חוזה עבודה עם קבלן שיפוצים הוא המפתח לכניסה לדירה ברגל ימין. חוזה עבודה טוב ומקיף יאפשר לכם להתרשם מקבלן השיפוצים שלכם, לדעת מתי בדיוק העבודה מתחילה ומסתיימת, מהם תחומי האחריות של הקבלן, וגם יפרט את חומרי העבודה הספציפיים איתם יעבוד הקבלן כדי להבטיח שהוא לא יעגל שום פינות מחייך במדריך הבא תוכלו לקרוא כל מה שצריך לדעת על חוזה עבודה עם קבלן שיפוצים וגם להתרשם מחוזה עבודה לדוגמה.


חוזה עבודה עם קבלן שיפוצים

מילים יפות והבטחות זה אומנם נחמד, אבל כשמדובר בעסקה כל כך גדולה כמו שיפוץ, חשוב שתהיה לכם ערובה גם בכתב. חוזה עבודה הוא השלב הקריטי ביותר בתהליך שיפוץ הדירה והוא זה שיבטיח שהעניינים מתנהלים בהתאם למה שסיכמתם עם קבלן השיפוצים מראש. חוזה עבודה טוב הוא כזה שכולל סעיפים קריטיים כמו תנאי תשלום, לוח זמנים ואחריות הקבלן, אבל חוזה מצוין יכלול גם סעיפים שממבט ראשון לא נראים כל כך חשובים כמו טיב החומרים, ומה קורה כשאנחנו מחליטים לוותר או להוסיף עבודה במהלך השיפוץ עצמו. חשוב שתדעו שגם אם הקבלן מציג בפניכם "חוזה סטנדרטי" ואומר שזה החוזה הנהוג, ושעשרות לקוחות קודמים חתמו על החוזה הזה - עדיין אפשר, ואפילו רצוי לערוך בו שינויים מעבר לתאריך וסכום העבודה. 


איך בוחרים קבלן שיפוצים?

בניגוד לתחומים אחרים בהם אפשר "להחליק", במקרה של שיפוץ בדירה לא רק הכסף שלכם נמצא בסכנה (וכשמדובר בשיפוץ מדובר בסכומים משמעותיים) אלא גם הבטיחות שלכם. החאפרים בתחום יעגלו פינות וישתמשו בחומרים לא איכותיים שיכולים להוות סכנה בטיחותית של ממש, לדוגמה שימוש בבטון באיכות ירודה או באותו סוג בטון לחלקים שונים בדירה מתוך ניסיון לחסוך עליכם. לצערנו, ענף השיפוצים עדיין נחשב יחסית פרוץ, ולמרות שבשנים האחרונות החלה הסדרה מסוימת בתחום, רק כ-90% מקבלני השיפוצים רשומים בפנקס הקבלנים של משרד השיכון. בכל אופן, אם אתם מתכננים שיפוץ גדול בהיקף של כ-80,000 ₪ ומעלה, מומלץ לוודא שקבלן השיפוצים שבחרתם רשום בפנקס הקבלנים באמצעות חיפוש באתר של משרד השיכון. יחד עם זאת, כדאי לדעת שגם זה לא לגמרי חיסון נגד חאפרים. האמת שהדרך הדרך הטובה ביותר להימנע מאכזבות היא לבקש מקבלן השיפוצים לדבר עם לקוחות קודמים שלו, או ללכת פיזית לשטח ולראות עבודות של הקבלן. בשטח תוכלו לראות דברים שלא תמיד שמים לב אליהם בתמונות כמו גימורים סופיים, וגם תוכלו לשאול באופן ישיר את הלקוחות הקודמים על ההתנהלות השוטפת של הקבלן.


הצעת מחיר של שיפוץ דירה

שנייה לפני שאתם מתחילים לעבור על חוזה עבודה עם קבלן שיפוצים, וודאו שהוא מעביר לכם הצעת מחיר מפורטת וגם דאגו להכין כתב כמויות שהוא מסמך המפרט את כלל העבודות שיתבצעו בעת השיפוץ כולל התמחור שלהם. הצעת מחיר, בדיוק כמו חוזה עבודה מעידה לא מעט על רמת הרצינות של קבלן השיפוצים ותחסוך לכם שאלות בדיעבד כמו "רגע, מה בדיוק כולל שיפוץ בשירותים?". בנוסף, הצעת מחיר תאפשר לכם לעשות "סקר שוק" בין קבלנים שונים ולראות שהצעת המחיר שקיבלתם הגיונית. את הצעת המחיר יש לצרף כנספח לחוזה העבודה עם הקבלן. רוצים לקבל מושג מראש על טווח המחירים שאמור לעלות השיפוץ שלכם? אתם מוזמנים לקפוץ למחירון השיפוצים המלא.  מחייך

קבלן שיפוצים מסביר איך צריכה להיראות הצעת מחיר לשיפוץ


מה צריך להופיע בחוזה עבודה?

כל פרט קטן בשיפוץ הדירה חייב להיות מתועד בחוזה העבודה עם קבלן השיפוצים: לוחות הזמנים, התשלום לקבלן והאחריות על אספקת החומרים. שימו לב שחוזי עבודה עם קבלן שיפוצים ממש לא חייבים להיות זהים אחד לשני, וייתכן מאוד שתחליטו עם הקבלן על הוספת סעיפים מסויימים שלא מופיעים בחוזים אחרים, בהתאם לצרכים השונים שלכם. יחד עם זאת, קיבצנו עבורכם מספר סעיפים עיקריים שכדאי שיופיעו בחוזה העבודה שלכם:

חתימה על חוזה  אחריות הקבלן על העבודה: סעיף חשוב במיוחד משום שהוא מגדיר את תחומי האחריות של קבלן השיפוצים. בסעיף זה תפורט האחריות המקצועית של הקבלן על העבודה, על אתר השיפוצים במהלך תקופת השיפוץ ואחריותו לטיב העבודה גם לאחר סיומה, בהתאם לתקופת האחריות שהוגדרה מראש (לרוב תקופת המינימום היא כשנה). בנוסף, כדאי לציין שהקבלן אחראי להעסיק עובדים מורשים, מקצועיים ובעלי היתר עבודה בלבד.

חתימה על חוזה  אחריות במקרה של נזק: סעיף שמפרט את אחריותו של הקבלן במידה ונגרם נזק תוך ביצוע העבודה לרכוש או אדם. כשמדובר ברכוש, הכוונה היא לנזק שנגרם בתוך הדירה עצמה, או לנזק כלפיי רכוש של צד ג' כמו במקרה שהצנרת של השכנים שלכם נפגעה בזמן השיפוץ. במקרה של נזק פיזי, הכוונה היא שלקבלן יש אחריות לנזק שנגרם לכם או לצד ג', כמו למשל אם השכן שלכם עבר בסמוך לדירה ונפגע מקורה שקרסה במרפסת. בנוסף, סעיף זה משחרר את הלקוח למשל במקרה של תאונת עבודה שנגרמת לעובדים מטעמו של הקבלן.

חתימה על חוזה  אספקת חומרים: פירוט של הכלים וחומרי הבנייה הדרושים לעבודת השיפוץ, ושל מי האחריות על אספקת החומרים. לרוב יסוכם שהאחריות על אספקת החומרים והציוד לבנייה כמו מלט, בלוקים וצבעים הם של הקבלן, ואילו הכלים הסניטריים (אסלה, כיור) והמרצפות ירכשו בנפרד על חשבון הלקוח.

חתימה על חוזה  לוח זמנים: כדאי להגדיר עוד בשלבים מוקדמים את לוח הזמנים של השיפוץ כדי למנוע הפתעות מיותרות. וודאו שבסעיף זה מפורט תאריך תחילת העבודה ומועד סיומה. למשל: "המבצע מתחייב להתחיל בביצוע העבודה בתוך _______ יום מהיום שיומצאו היתרי הבניה מהרשות המקומית ולסיימה עד ולא יאוחר מתום _______ יום מיום תחילת העבודה". במידה ואתם רוצים לבטח את עצמכם תוכלו להוסיף סעיף אי עמידה בזמנים שיגדיר מה הסנקציות הכספיות במקרה בו חורג הקבלן מלוח הזמנים הקבוע.

 שיפוץ של דירה

חתימה על חוזה  נהלי עבודה: דרישה שהקבלן או מנהל עבודה מטעמו יהיו נוכחים באתר הבנייה בשעות העבודה. זהו אומנם לא סעיף "מאסט", אבל הוא בהחלט יכול לעזור לכם לישון בשקט בידיעה שהקבלן שבחרתם מעורב בנעשה בשטח. בנוסף, לפי סעיף זה הלקוח או מפקח מטעמו יכולים לדרוש בכל זמן נתון לבצע בדיקה של טיב החומרים או העבודה, ובהתאם לבצע שינויים.  

חתימה על חוזה  שינויים בעבודה: סעיף שמגדיר מה קורה במקרה בו נעשים שינויים במהלך העבודה שחורגים מהחוזה. השינויים יכולים להיות תוספות או הפחתה של עבודות בזמן אמת, כמו למשל אם החלטתם פתאום בזמן השיפוץ שאתם רוצים להתקין מרצפות קטנות יותר ממה שסיכמתם מראש. סעיף זה מבטיח שהשינוי יתווסף או יופחת מעלות העבודה הכוללת בהתאם לשינוי שבוצע.

חתימה על חוזה  תנאי תשלום: הרבה פעמים בשלב זה יצוצו הפערים בין האינטרסים שלכם לאינטרס של קבלן השיפוצים. באופן לא מפתיע, ההעדפה שלנו היא לשלם לקבלן השיפוצים רק בסיום העבודה, וההעדפה של הקבלן היא לקבל את סכום הכסף המשמעותי בשלבים מוקדמים. אחת הדרכים לגשר על הפער הזה היא באמצעות פריסת התשלום עבור השיפוץ בהתאם לשלבי העבודה השונים (מקדמה, פירוק והריסה, אינסטלציה). לדוגמה: "לאחר שהמבצע ישלים את החלק היחסי של עבודות השיפוץ המתאים לסכום אשר שולם לו תשולם לו היתרה לפי התקדמותו בעבודה באותו יחס המתייחס לעבודה שבוצעה ולמחירים על פי המפרט". במצב כזה, הקבלן יוכל להיות בטוח בכל שלב מתי יקבל את התשלום ואתם תוכלו להיות בבקרה על התהליך. בכל אופן, מומלץ להשאיר תשלום אחרון משמעותי לסוף השיפוץ כדי לתמרץ את הקבלן לסיים את העבודה. 


חוזה עבודה עם קבלן שיפוצים לדוגמה

אז אחרי שהבנו מהם הסעיפים העיקריים בחוזה עבודה תוכלו לעשות חיפוש קצר בגוגל של "חוזה עבודה עם קבלן שיפוצים" ולהוריד חוזה לדוגמה בעצמכם. כמו שכבר אמרנו, החוזים המוצעים באינטרנט הם חוזים סטנדרטיים עם סעיפים קבועים ויכול מאוד להיות שהחוזה שלכם יהיה קצת שונה בהתאם לדברים שחשובים לכם ותרצו להוסיף לחוזה העבודה. כדי לא לשבור את הראש בחיפושים, צירפנו לכם דוגמה לחוזה עבודה עם קבלן שיפוצים.

 שיפוץ דירה

קבלני שיפוצים מומלצים

חכם סיני עתיק אמר פעם: "הראה לי את חוזה העבודה שלך, ואומר לך מי קבלן השיפוצים שלך", ובאמת חוזה העבודה הוא אינדיקציה לא רעה לבחון את קבלן השיפוצים שבחרתם, אבל איפה מוצאים קבלן שיפוצים אמין? כאן תוכלו למצוא רשימה של קבלני שיפוצים לשיפוץ דירה שזכו להמלצות קודמות מלקוחות ממש כמוכם. בהצלחה ושהשיפוץ יעבור הכי חלק שאפשר!


עבודות שיפוץ - תמונות מלקוחות מידרג

בניית חדר, צביעת דירה, העברת מטבח, שבירת קירות ...
צילום: איציק הבי, תל אביב.
שיפוץ כללי של דירת 3 וחצי חדרים, כלל עבודות ...
צילום: סיגלית אמסלם, בת ים.
שיפוץ אמבטיה שכלל החלפת אמבטיה, התקנת קרמיקות ...
צילום: אריה גיאן, תל אביב.
שיפוץ כללי לדירה בת 4 חדרים שכלל שבירת קירות ...
צילום: תומר ק. רמת גן.
שיפוץ חדר אמבטיה שכלל קרמיקה, צנרת, תקרת גבס ...
צילום: יוסף חסיד, קרית אתא.
שיפוץ חדר אמבטיה כולל ריצוף, צבע ועבודות אינסטלציה. ...
צילום: ריקרדו ויינרמן, חדרה.
שיפוץ בית פרטי בן שישה חדרים שכלל החלפת ריצוף ...
צילום: גבי שילה, מיתר.
שיפוץ כניסה לבניין כולל החלפת ריצוף, הטיית ...
צילום: עופר קיסר, ירושלים.
שינוי מיקום למכונת כביסה ומייבש מהבית למבנה ...
צילום: רון מאירי, חיפה.
שיפוץ חדר מקלחת שכלל עבודת ריצוף, שליכט צבעוני ...
צילום: יאיר כץ, כפר סבא.

שאלות נפוצות לדף זה

מה המחיר של שיפוץ דירה? נסו את מחשבון השיפוצים שלנו!

מחיר שיפוץ דירה משתנה מאוד בהתאם למיקום הדירה, גודל הדירה וכמות השינויים שיש לבצע. במחשבון השיפוצים תוכלו להזין את הנתונים של הדירה שלכם ולראות כמה העסק הזה הולך לעלות פחוד או יותר. 

מי מכין את חוזה העבודה עם קבלן השיפוצים?

חוזה העבודה ייכתב בדרך כלל על ידי קבלן השיפוצים שבחרתם, אבל זה ממש לא אומר שאין לכם מילה בנושא. וודאו שקבלן השיפוצים עובר איתכם בצורה מפורטת על חוזה העבודה שנכתב והתעקשו להוסיף סעיפים שחשובים לכם. במידה ואתם רוצים לעשות שיעורי בית תוכלו להוריד חוזה עבודה לדוגמה באינטרנט (או ממש למעלה) 

מה זה כתב כמויות? צירפנו תשובה בוידיאו!

 

מה זה פריסת תשלומים לקבלן שיפוצים?

פריסת תשלומים היא השיטה הנפוצה ביותר כשמדברים על תשלום לקבלן שיפוצים והיא למעשה חלוקה של התשלום בהתאם לשלבי העבודה השונים שמתבצעים. למשל, בתחילת העבודה תשלמו לקבלן השיפוצים סכום מסויים כמקדמה, בשלבי פירוק וההריסה תשלמו לקבלן סכום גדול יותר, בשלבי האינסטלציה תשלמו סכום קטן יותר, בשלב חיפוי הקיר והצביעה תשלמו סכום גדול יותר וכן הלאה. בכל אופן מומלץ להשאיר סכום כסף משמעותי לתשלום לקראת סוף העבודה בשביל הביטחון שלכם, וגם בשביל להבטיח שקבלן השיפוצים ירצה גם הוא להתקדם עם התהליך. 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק