מוקד מידרג: 1-700-707-233

איך להתכונן לסופת שלג?

החזאים אמרו את מילת הקסם: שלג! אמנם כבר הפסקנו להאמין להם, אבל למשמע התחזית ההתרגשות בבטן עדיין עולה בעל כורחה, ממש כמו כשהיינו ילדים. לאחר הסופה הגדולה של 2013 שתפסה את רובינו לא מוכנים, כששומעים התראה על סופת שלג בחדשות, יש כמה דברים בבית שחייבים לבדוק ולעשות. שעמום בבית בלי חשמל ועם צנרת מפוצצת? לא אצלנו (הפעם)

 סופת שלג

מה צריך לעשות מחוץ לבית לפני השלג?

אז בואו נתחיל מחוץ הבית. בשעת סערת שלג ישנם שני גורמים שיכולים לגרום לביתנו נזקים בלתי צפויים: הטמפרטורות הנמוכות ועומס השלג. יש דברים שאפשר לעשות מראש על מנת שנזקים, אם יהיו, יהיו מינימאליים:

דוד שמש

אחת התקלות הנפוצות שקורות במזגי אוויר קרים במיוחד בסופות שלג היא התפוצצות דוד השמש. למה זה קורה? כשהטמפרטורות נמוכות מאוד, המים בצינורות של דוד השמש קופאים. בנוסף לכך הצינורות, שעשויים מתכת, מתכווצים בקור כמו שמתכת נוטה לעשות בשינוי טמפרטורה. במצב זה יש שני סוגי קולטי שמש, שמתקלקלים כל אחד בדרכו שלו:

למרות יתרונותיה הרבים של הנחושת (עליהם תוכלו לקרוא עוד כאן) בגלל הסיבה הזאת לא כדאי להתקין קולט שמש עם צינורות נחושת במקומות קרים בארץ כמו ירושלים, צפת והצפון.

 

  1. קולט שמש בעל צינורות נחושת – נחושת היא מתכת גמישה יותר מברזל,  ובקור ובחום היא מתכווצת ומתרחבת יותר. כך יוצא שכשהמים בתוך הצינור מפשירים, הנחושת מתרחבת במהירות והצינור מתפוצץ. באסה.

  2. קולט שמש בעל צינורות ברזל – גם הברזל מתכווץ ומתרחב בשינויי  טמפרטורות, אבל פחות. הבעיה היא שאם הצינור כבר ישן ויש בו חלודה, כשהברזל מתרחב בחזרה כשהטמפרטורה עולה, נוצר בו חור.

    אם כן, כיצד אפשר למנוע את התפוצצות הצינור בסופה? יש כמה צעדים למניעה, או לפחות לאיתור מהיר של תקלה:

  • בקצה הצינור צריך להיות פקק מיוחד ובו כדור. הכדור רופף יותר, ונועד להיפלט מן הפקק כשלחץ המים בצינור עולה יותר מדי, כדי שהמים יוכלו לצאת החוצה והדוד לא יתפוצץ. וודאו שיש לכם את הפקקים המתאימים בקצה הצינור של הדוד. אם אין, הזמינו טכנאי דודים שיחליף לכם את הפקקים ויכין את הדוד למזג האוויר המקפיא.
  • בערב, כשהטמפרטורות צונחות, פתחו את ברז המים החמים מעט כדי שיזרום ממנו זרם חלש. אולי לא יהיו לכם מים חמים כשתצטרכו אבל הדבר יכול למנוע את קפיאת המים בצינור.
  • למרות שיש לכם פקק מיוחד, ופתחתם את הברז בלילה, בשעת סופת שלג אי אפשר להיות בטוחים שלא קרה דבר לדוד במהלך הלילה. לכן בבוקר הסופה, דבר ראשון לכו לראות ששעון המים לא רץ . במידה ואתם רואים שהמספרים בשעון מתקדמים בצורה מהירה המעידה על פיצוץ צינור שלא הבחנתם בו, סגרו את הברז הראשי של המים כדי לעצור את הנזילה. אם יש אפשרות, תעלו אל הגג ותסגרו רק את הברז של הדוד, כדי שתוכלו שוב לפתוח את הברז הראשי. השלב הבא להזמין טכנאי...

 

גג ומרזב

בשעת סופת שלג, הגג שלנו הוא זה שהולך לספוג את הפגיעה. כששומעים שעומד לרדת שלג בתחזית, כדי לבדוק שאין בגג רעפים רופפים, שהמרזבים נקיים ופנויים, ובמיוחד – אם יש לכם ארגז רוח, מעין תבנית אלומיניום חלולה המקיפה את גג הרעפים, חשוב לוודא שהיא מקובעת למקומה כראוי. בשעת סופה, ארגז הרוח הוא הראשון לעוף.

 גג בחורף

הכנת הגינה לשלג

לפני סופת שלג מומלץ לגזום ענפים חלשים שעלולים להיתלש תחת עומס השלג. כמו כן, ריהוט גינה שיכול להינזק כדאי לכסות או להכניס למחסן (דחיתם את זה מספיק!). באופן כללי, לכו סביב הבית והסתכלו האם יש עציצים, אדניות, פסלי גינה ושאר ירקות שיכולים ליפול, להישבר או לעוף בשעת סופת שלגים. אדניות אפשר להוריד מאדני החלונות לקרקע לשעת הסערה, אפשר לקרב עציצים אל הקירות, ואם יש כאלה שממש יקרים ללבכם ניתן לשקול להכניס אותם הביתה. אם אתם צריכים גנן שיעזור לכם בגיזום ובהכנה, כאן תוכלו למצוא גננים מומלצים.

שבילי גישה

כדי שתוכלו לפנות את השביל אל הבית בקלות ובמהירות כדאי להכין מראש בבית את חפירה ומלח גס לפזר על השביל כדי למנוע החלקה.

 שבילי גישה בשלג

למה לדאוג בתוך הבית בזמן שלג

חשמל

בשעת סופת שלג אחד החששות הגדולים הוא שייפול החשמל. לצער כולנו, את הבעיה הזאת אי אפשר לפתור מראש... אבל אפשר להתכונן קצת: יש להטעין את תאורת חירום ולשים שקעי אל-פסק על כל המכשירים הגדולים , כדי שלא יגרם להם נזק בין הפסקות החשמל.

חימום

כמו כן, לפני סופת שלג יש לוודא שבלוני הגז מלאים, כדי שנוכל לבשל ואף לחמם בעזרתם במקרה של הפסקת חשמל ממושכת. כשקר בבית חשוב לאכול ולשתות חם, ולכן במקרה שהחשמל נפל בסופה, חשוב שיהיה גז לבישול. מה גם שהוא יכול לשמש לחימום במידה והחימום בבית שלכם הוא תלוי חשמל. מדריך על סוגי החימום השונים ועלותם תוכלו לקרוא כאן, אם אתם שוקלים לשדרג את מערכת החימום לפני הסופה השנתית.

בידור לילדים

אם הסופה רצינית מספיק, מסגרות החינוך סוגרות את שעריהן (ואנחנו מאחלים לכם שתדעו שאין בית ספר לפני שתגיעו אליו ולא יהיה שם אף אחד (טראומת ילדות שאולי לא אפשרית בעידן הוואטסאפ). בשל כך מומלץ להדפיס דפי צביעה ותשבצים, ולארגן חומרי יצירה ומשחקי קופסא לזמן הסופה. כמו כן אפשר לעשות טיול משפחתי לספרייה כדי שכל אחד (גם אתם) תוכלו להצטייד בספרי קריאה שיהיו שימושיים גם הם במידה ולא יהיה חשמל.

 הכן את ביתך לשלג

חיות מחמד

לרבים מאיתנו יש עוד דיירים חמודים להם צריך לדאוג בזמן הסופה: חיות המחמד שלנו.

בסערות רגילות, רוב הזמן אפשר לדאוג לחיות המחמד שנמצאות בחוץ על ידי איטום המחסה שלהן לגשם, ואם ממש קר להגיש להם ארוחה חמה פעם ביום. עם זאת, במקרה של סופת שלג, רוב הסיכויים שתצטרכו להכניס אותם פנימה, בגלל תנאי מזג האוויר הקשים.

לכן לפני הסופה להכין ארגז חול לחתול, ולארגן לו פינת התכרבלות נעימה עם איזו שמיכה להתחפר בה. גם כלב שנכנס פנימה ישמח לפינה חמה ומכורבלת, עם איזו שמיכה ישנה. בימים הקרים השתדלו להגיש לחיות ארוחה חמה פעם ביום שתחמם אותן מבפנים,שימו לב שהן לא מתקרבות יותר מדי למקורות חם גלויים כמו קמין או מפזרי חום, שעלולים לפגוע בהן. כמו כן, יש לזכור שכלבים רבים נבהלים מסופות רעמים, ולכן השתדלו להוציא אותם לטיול בזמנים שקטים יותר, כדי שלא יברח לכם באמצע הטיול בריצת אמוק אל עבר האופק. ובלי קשר לחיות הפרטיות שלכם, כשאתם יוצאים מן הבית לאוטו, כדאי לוודא שאין איזה חתול שמתחפר באזור המנוע לפני שיוצאים לנסיעה. אנחנו לא רוצים להרחיב איך זה יכול להיגמר.

 בעלי חיים בשלג

בעלי מקצוע לשעת חירום

אז כבר עברנו על כל הדברים שיכולים להתקלקל בבית ומה אפשר לעשות, אבל מה אם לא הצלחתם לפתור את התקלה? באתר מידרג קיימות יותר מ350,000 חוות דעת על בעלי מקצוע ב60 תחומים שונים. טכנאי דודים, חשמלאים, קבלני איטום, גננים, וטרינרים ועוד. בשעת סופת שלג לא צריך להסתבך, כבר ריכזנו בשבילכם את אנשי המקצוע הטובים ביותר. איך זה עובד? לאחר כל עבודה בין איש מקצוע ללקוח מידרג, נציגה או נציג ממידרג מתקשרים ללקוח ומבקשים ממנו חוות דעת. תאמינו לנו, זה עובד. אנחנו יודעים, כבר לקחנו 350,000 חוות דעת כאלה.

אז איזה איש מקצוע אתם צריכים?

טכנאי דודי

חשמלאי

קבלן איטום

גנן

וטרינר


אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק