מוקד מידרג: 1-700-707-233

קולטי שמש | מדריך

במדריך זה לא נלמד אותך איך להתקין לבד קולטי שמש אבל נסביר בקצרה איך הקולט פועל, איך מתאימים קולט שמש לדוד, מה קובע את המחיר של הקולט חוץ מהמשא ומתן עם המתקין? מדוע קולטים מתפוצצים בקור ואף נדבר קצת על התקנה נכונה של המערכת

טכנאי דודים מסביר על קולטי שמש

 


רקע כללי על קולטי שמש – איך זה פועל

נחזיר אתכם לזמן קצר לשיעורי הפיזיקה בכיתה ח', בכדי להסביר לכם כיצד המערכת פועלת. קרני האור חודרות את המשטח השקוף של הקולט ונכלאות ברקע השחור. חום רב נוצר על אותו רקע וכתוצאה, הצינורות הצמודים אליו מתחממים וכך גם המים שבתוכם. חומרי הבידוד ומשטח הזכוכית, יישמרו על מצב זה. חלק מהמים יעברו לתחנה הבאה, שהיא אוגר המים. מהאוגר, יתחברו המים לצנרת הביתית וייצאו לחופשי, ברגע שבו תחפצו במים חמים ותסובבו את ידיות הברז של המקלחת או הכיור.

איך קולט שמש בנוי? על מנת לבנות קולט יש לקחת קופסא מלבנית מפח מגולוון, בעלת משטח תחתון המורכב מחומר בידוד בשם פוליאוריטן ומשטח עליון מזכוכית. להשלמת התהליך, יש לצבוע את רקע הקופסא בשחור ולהעביר צינור מפותל עשוי נחושת או ברזל, שדרכו יזרמו מים.

קולטי שמש הם האחראיים על חימום המים בדוד שמש, ואם דוד שמש לא מחמם לרוב בהם תלויה האשמה. 


התאמת קולט שמש לדוד

על שלושה דברים עומדת מערכת דוד שמש שתתאים לכם באופן מושלם:

  • על הרגלי צריכת המים החמים של הנפשות
  • על גודל הדוד
  • על תפוקת הקולטים

בין השלושה יש תלות מוחלטת ולא ניתן להפריד ביניהם - הרגלי הצריכה, כלומר -מה אורך המקלחת שלך - משפיעים על נפח הדוד הרצוי ונפח הדוד מחייב קולט בעל תפוקת חום יומית מתאימה.

אם לא בא לכם להתעמק ולהבין איך בדיוק מתאימים קולט לדוד והבנתם שזה קשור איכשהו לכמה מים חמים אתם צריכים – בדיוק בשבילכם יש בהמשך טבלה מסודרת שאומרת בדיוק איזה קולט לקנות עבור המשפחה שלכם. אבל, אם אתם מאלו שרוצים גם להבין אז תחזיקו ראש כי אנו צוללים פנימה.

חישוב תפוקת קולטי שמש ליום

תפוקת הקולט, מציינת את כמות החום שקולטים המים בצינורות הקולט במשך יום ממוצע. כמות חום זו נמדדת על פי יחידה בשם קילו קלוריה, שכרגע לא אומרת לכם שום דבר אבל אנו מבטיחים שתבינו הכל בהמשך.

קילו - קלוריה היא למעשה הכפלה ב- 1000 של היחידה קלוריה - כן, כן אותה קלוריה שמפחידה אותנו כל פעם שאנו מכניסים מזון לפה - והיא מציינת את מידת החום הדרושה להעלאת טמפרטורה של 1 ליטר מים במעלת צלסיוס אחת. לדוגמא, יידרשו 5 קילו קלוריות, בכדי לגרום להעלאת הטמפרטורה של 1 ליטר מים ב- 5 מעלות צלסיוס.

נחזור לקולט, על מנת לדעת כמה קילו- קלוריות דרושות על מנת לחמם מים בקולט שמחובר לדוד בעל נפח 120 ליטרים ב - 40 מעלות (לדוגמא), נצטרך לכפול ב- 40 את כמות הליטרים – במקרה הזה 120. התוצאה 4800, תציין את כמות קילו- קלוריות הרצוי.

מדוע בחרנו בדוגמא הנ"ל 40 מעלות? מכיוון שטמפרטורת המים הממוצעת היא כעשרים מעלות ואנו רוצים להעלות אותה לשישים מעלות.

 קולטי שמש
הנוסחא הפשוטה לחישוב תפוקת דוד רצויה

הנוסחאות להלן הן אלו שצריך לחשב לפיהן את התפוקה על פי תקנות התכנון והבנייה.

עבור דוד שממוקם בעמידה – נפח הדוד בליטרים * 41

::   דוגמא: דוד עומד בנפח 150 ליטר. התפוקה הרצויה תהיה 150*41=6150 קק"ל

עבור דוד שממוקם בשכיבה – נפח הדוד * 46

::   דוגמא: דוד שוכב בנפח 150 ליטר. התפוקה הרצויה תהיה 150*46=6900 קק"ל

טבלת תפוקת דוד שמש

עדיין מסובך? צירפנו כאן טבלה מתוך האתר של משרד התשתיות, שתחסוך לכם את החישובים. הטבלה מציינת את תפוקת הקק"ל הדרושה לקולט עבור דוודים בנפחים שונים:

טבלה: תפוקת הקק"ל היומית המומלצת על פי נפח דוד השמש ומספר הדיירים
מספר דיירים
נפח הדוד
תפוקת חום יומית מינימאלית של הקולטים
1-2 80 3280 קילוקלוריות
2-4 120 4800 קילוקלוריות
4-6 150 6000 קילוקלוריות
6-8 200 8000 קילוקלוריות

שימו לב: על פי חוק מחויבים היצרנים לרשום על הקולט את תפוקת החום היומית שלו.

אם אתם גרים באזורים בהם הקולטים נחשפים לשמש רק שעות מעטות ביום, תצטרכו לרכוש קולט בעל תפוקת קק"ל גבוהה יותר מהמצוין בטבלה.


קולט שמש אחד או שניים?

כבר הבנו שיש קשר בין גודל הדוד לתפוקת הקולט. אם אך זה אמור להיות מאוד פשוט – דוד גדול יותר = קולט גדול יותר ובזה נגמר העניין. בפועל, צריכים לעיתים קרובות 2 קולטים בכדי לספק את התפוקה הרצויה לדוד שלכם.

הקשר בין הגודל של הקולט והתפוקה שלו

בשוק קיימים בעיקר שלושה גדלים של קולטים: קטן, בינוני וגדול. כמו מלפפונים חמוצים. ברור שקולט קטן מייצר פחות תפוקה. אבל הגודל של הקולט הוא לא הפרמטר היחיד שקובע את התפוקה. פרמטר נוסף הוא סוג הצנרת הפנימית שעוברת בתוך הקולט – נחושת או ברזל.

צינורות נחושת / צינורות ברזל וההשפעה שלהם על התפוקה

לצינור נחושת יש שתי תכונות עיקריות בהם הוא שונה מצינור ברזל.

1. הוא קל יותר ולכן משלבים אותו בקולטים גדולים יותר בלי להעמיס יותר מדי על המשקל הסופי של הקולט.

2. צינור הנחושת מתחמם במהירות ולכן עבור גודל זהה של קולט – צינור נחושת יפיק תפוקה גבוהה יותר מצינור ברזל המכונה סקדיול 40.

לכן, קולט גדול מאוד בעל צינורות נחושת יספיק עבור חימום של דוד בנפח 150 ליטרים. לעומת, זאת קולט בגודל זהה בעל צינורות ברזל לא יספיק עבור חימום דוד בנפח זה. מה שאומר שתצטרכו 2 קולטים עבור דוד זה במידה ותבחרו צנרת סקדיול 40.

מדוע בכל זאת מייצרים קולטים בעלי צנרת ברזל ולא כולם מייצרים מנחושת? פשוט החומר עמיד יותר מהנחושת לאורך זמן.

כדאי לדעת שמשקלו של קולט מגיע לעשרות רבות של קילוגרמים. לכן, חברות ייצור של קולטים - שאינן מעוניינות ליצור מעמסה על המתקין ולגרום לקושי בהעלאת הקולט לגג - מחייבות התקנה של שני קולטי סקדיול קטנים ולא מייצרות קולט אחד גדול וכבד, שיתאים לדוד בנפח 150 ליטרים.

מאותה סיבה, בשוק אין קולטי שמש ענקיים עבור דוודים בנפחים של 200 ו- 300 ליטרים. במקרים כאלה, תצטרכו לרכוש שני קולטים בינוניים או שני קולטים גדולים.

 
 התקנה של קולט שמש

 

כמה זמן אמור קולט שמש להחזיק?

אם תטפלו בקולט השמש בחום ואהבה ותדאגו כל שנתיים להזמין בעל מקצוע שיבצע שטיפה של הקולט, הוא יוכל להחזיק מעמד 10 שנים ואף להגיע לגיל מופלג של 14 שנה. למרות הטיפול המסור, ייתכנו מקרים של תקלות לא צפויות בקולט עקב תנאי סביבה או אקלים קשים, שיצריכו תיקון של הקולט על ידי איש מקצוע מוסמך.

 


קולטי שמש - מחירים

מחיר ממוצע של קולט בינוני המותאם לדוד בנפח 120 ליטרים עומד על כ- 1000 ש"ח כולל מע"מ. המחיר הזה הוא לדוגמא הספציפית הזו והוא כמובן משתנה בהתאם לגודל של הקולט והתפוקה שלו, שמותאמת לנפחים שונים של דודי שמש, אך זה לא הסוף. רוצים לדעת מה המחיר בתכל'ס כולל התקנה? ראו כאן על מחיר קולטי שמש

החומרים שמהם מורכבים קולטי השמש משפיעים גם הם על המחיר וקובעים את איכויות הקולט. להלן רשימה של הגורמים העיקריים שעשויים לייקר את מחירי הקולטים בעשרות אחוזים.

מסגרת הקולט - עשויה בדרך כלל מפח מגולוון, אך אם אתם מתגוררים בתל אביב או בכל אזור אחר בעל אחוזי לחות גבוהים במיוחד, יכול להיות שמסגרת זו לא תספיק לכם כי עלולה להיווצר בה קורוזיה. מסגרת מפלדת אל חלד תחזיק לכם זמן ממושך יותר, אך תצטרכו להוסיף עליה 10%-20% במחיר, תלוי בחברה.

זכוכית הקולט - עשויה לייקר את המחיר ב 20%-60%, בהתאם לסוג הזכוכית שתבחרו. אם אתם גרים באזור, שבו זורחת השמש מבוקר עד ליל ברוב עונות השנה, תוכלו לחסוך בעלויות ולהסתפק בקולט בעל זכוכית שקופה רגילה. אם אתם גרים באזורים בהם קרינת השמש נמוכה, קולט בעל שקיפות גבוהה יעשה את העבודה, אך הוא גם ייקר לכם את המחיר ב- 20%. במידה ואתם חושבים שתמצאו את עצמכם רוקדים על הקולט או במידה ואתם גרים באזור, שבו הקולט עלול להיות חשוף למפגעים סביבתיים כמו קרה ורוחות חזקות, שעלולות לשבור אותו, עדיף לכם לבחור בקולט בעל זכוכית מחוסמת. קולט כזה, יהיה עמיד יותר ויישמור על החום לזמן רב יותר מסוגי זכוכיות אחרות, אך הוא גם יידרוש תוספת של 20%-60% במחיר, בהתאם לחברה שממנה תקנו את הקולט.

הצינורות - שבבטן הקולט עשויים לייקר את מחירו ב 11%-25%, בהתאם לסוג הצינור שמגיע עם הקולט. קולט בעל צינורות נחושת יעלה פחות מקולט בעל צינורות ברזל, שמכונה סקדיול 40. כאן, אין שאלה של חסכון, מכיוון שבחירת סוג הקולט - נחושת או סקדיול 40 - לא נתונה בידיים שלכם, אלא תלויה בעיקר בתנאי האקלים, שבסביבת מגוריכם:

  • קולט נחושת מומלץ עבור רוב אזורי הארץ ובעיקר עבור מי שגר באזור מישור החוף, שבו יש מליחות רבה באוויר שגורמת לקורוזיה וחלודה. הסיבה, הנחושת מגנה בצורה יעילה יותר מפני קורוזיה וחלודה. בנוסף, הנחושת מתחממת מהר ולכן, היא תאפשר חימום מהיר יותר של מים, כך שגם בימים של חורף, שבהם אין שמש חזקה, תוכלו ליהנות ממים פושרים ללא צורך בחימום חשמלי. פלוס נוסף, הנחושת מאד קלה לתיקון במקרה של תקלה.
  • קולט סקדיול 40 מומלץ לאלה מכם שגרים בירושלים ובמקומות אחרים, שסובלים מקרה בחורף. הסיבה, במקרה של קפיאת מים בצינורות הקולט, העמידות של צינור סקדיול 40 שהוא צינור ברזל ללא ריתוך, תהייה גבוהה יותר מחומר הנחושת הרך, שיישבר בקלות. איכות נוספת שיש לצינורות הברזל היא הגנה מאבנית. באזורים כמו כפר סבא, בהם מידת האבן במים מאוד גבוהה, לא ייסתם צינור הברזל באותה קלות כמו נחושת.
התקנת קולטים - קולטי נחושת או סקדיול?

אם אתם עוקבים אחרי החדשות אתם ודאי יודעים שבשנים האחרונות הכל התייקר ולצערנו גם ימשיך להתייקר. העלייה האחרונה במחירי המתכת והנחושת השפיעה אף היא על מחירי קולטים, שעשויים בעיקר מחומרים אלה. עם זאת, בטח תשמחו לשמוע שעליית המחירים, שלא כמו מחירי הדלק, מתבטאת בינתיים באחוזים מעטים.


התקנה נכונה של מערכת דוד שמש

התקנת מערכת דוד שמש נכונה תאפשר למערכת להגיע לנצילות מקסימלית. לכן, נמליץ לא להתעצל ולעלות עם המתקין על הגג על מנת לוודא שהוא מבצע התקנה של הקולטים ודוד השמש, כנדרש.

את הוראות ההתקנה המדויקות תוכלו למצוא באתר של משרד התשתיות.

טכנאי דודים מסביר על התקנת דוד שמש

ריכזנו כאן את הנהלים העיקריים להתקנה נכונה
  • בין הדוד לקולט יש סירקולציה של מים. סירקולציה תקנית, שתמנע את צינון המים בדוד בלילות קרים, מחייבת התקנה של הדוד מעל לקולט, כשהמרחק ביניהם הוא לכל היותר ארבעה מטרים. החוק הפיזיקאלי קובע שמים חמים תמיד עולים למעלה מעל למים הקרים. לכן, כשצפים בבריכה מרגישים שהמים למעלה חמים יותר. (כן. זה מים).
  • נמצא במחקרים, שהקולט "בולע" בצורה הטובה ביותר את קרני השמש כאשר הוא מכוון דרומה. לכן, על המתקין לקבע את הקולט לצד דרום, כפי שמורה המצפן, כשזווית הקולטים היא 40- 45 מעלות. במקרים בעיתיים, יהיה ניתן לכוון את הקולט עשר מעלות מערבה או עשר מעלות מזרחה, אך לא יותר מזה!
  • חשוב להתקין את הקולט במקום בו לא יוטל עליו צל, על מנת לאפשר את חשיפתו המרבית לקרני השמש. באזורי מגורים בעיתיים בהם בכל זאת יש על הקולט הצללה בחלק משעות היממה, דוד השמש יעבוד בעיקר על חשמל ולכן, אם אתם גרים באזור כזה שיקלו להתקין דוד חשמל במקום דוד שמש.
  • חל איסור לחבר באופן ישיר את צינורות הנחושת של הקולט לצינורות מגולוונים. הם פשוט לא מסתדרים ביחד ועלולים "לנגוס" אחד בשני.

לסיכום, התקנה לא נכונה יכולה להוביל לכשלים בניצול האנרגיה של הדוד, מה שישפיע באופן ישיר על עלויות צריכת המים החמים.

גם כאשר מתקינים נכון ישנו מצב נוסף שבו עלול להיווצר כשל אצל הקולטים בניצול אנרגיית השמש והוא – לכלוך. כמו הרהיטים בבית שלכם גם הקולטים אוגרים עם הזמן אבק. אותו אבק, שיכסה את הקולט, ייגרע בסופו של דבר משקיפותו ומיכולתו לקלוט את קרני השמש. תוכלו למנוע מצב זה ולחסוך לכם את עלות החימום החשמלי על ידי ניגוב של הקולטים מאבק פעם בכמה זמן.

שוכב או עומד

התקנת דוד עומד או שוכב, פחות תשפיע על מחיר ההתקנה. עם זאת, לצורת ההתקנה יש השפעה מבחינת יעילות החימום והאסתטיקה והיא לרוב תשפיע על העלות לטווח הארוך.

מבחינה אסתטית, דוד שוכב פחות בולט לעין ולכן הוא יתאים לאלה, שאינם רוצים לפגוע בחזות החיצונית של הבית. הבעיה היא, שדוד שוכב פחות חסכוני מבחינת ניצול תפוקת המים החמים. הסיבה היא, שהדוד הוא בעצם בצורך גליל. וכמו כל גליל בשכיבה, השטח העליון גדול יותר, לכן, יש יותר מיזוג בין המים החמים שעולים למעלה עם המים הקרים. כתוצאה מכך, החום בדוד מתפזר וזמן ההגעה, לטמפרטורה הרצויה, יהיה ארוך יותר. הפסד התפוקה מוערך בכ – 12% בממוצע.

כמו כן, במצב שכיבה יש יותר פגיעה של אבנית בדוד לעומת מצב עמידה. כך, שלטווח הארוך, דוד עומד ייצא חסכוני יותר, כי הוא יצרך פחות חשמל לחימום המים והוא יהיה עמיד לזמן ממושך יותר. לכן, בכל מקום שניתן להציב את הדוד בעמידה שווה לעשות מאמץ וליישם זאת.


יצרני קולטים

חברות שמייצרות דודי שמש - כמו כרומגן, אמקור וירדן - מייצרות תמיד גם קולטים, שיתאימו לדוודים שהם מציעים.

האם שימוש בדוד מסוים מחייב שימוש בקולט של אותה חברה?

התשובה היא לא עם הסתייגות קטנה. בעקרון, אין שום בעיה להתקין דוד מחברה אחת ולהשתמש בקולט של חברה אחרת אבל אם אתם מעוניינים להחליף את הקולט והדוד גם יחד, עדיף שתרכשו אותם מאותה חברה. מכיוון, שכך תוכלו לקבל הנחה ולחסוך עלות כפולה על הגעתו של המתקין.


המלצות על מתקיני דודי שמש

אם צלחתם את קריאת המדריך הארוך הזה, אתם בחצי הדרך לבחירת דוד השמש של חלומותיכם מחייך להשלמת התהליך דרוש מתקין דוודים מוסמך ואמין. הבעיה, אין הרבה כאלה בנמצא. לכן, ריכזנו עבורכם כאן באתר רשימת המלצות על מתקיני דודי שמש אמינים לפי חוות דעת של אלפי לקוחות קודמים. ההמלצות של הלקוחות מתקבלות רק בשיחה טלפונית עם לקוחות אמיתיים שקיבלו שרות מהמתקין שברשימה.


שאלות נפוצות לדף זה

מה זה קולטי שמש?

קולטי השמש הם בעצם מה שמחמם את המים בדוד שמש. הם בנויים ממשטח זכוכית שצבועה בשחור וצינורות נחושת וברזל. כאשר השמש פוגעת בזכוכית, קרני האור נכלאות ברקע השחור ומחממות את המים שבצינורות של הקולט. מקולט השמש המים עוברים לדוד ואנחנו מקבלים מים חמים. 

כמה עולה קולט שמש?

מחיר ממוצע של קולט בינוני לדוד בנפח 120-150 ליטר יהיה בערך 1000 ש"ח, כולל מע"מ. 

מה עדיף - דוד שוכב או דוד עומד?

לצורת ההתקנה יש בעיקר השפעה על אפקטיביות החימום של המים. דוד שוכב פחות חסכוני מבחינת ניצול המים. בנוסף, במצב שכיבה יש יותר יצור של אבנית בדוד לעומת מצב עמידה. כלומר, דוד עומד חסכוני ויעיל יותר לניצול מים חמים. 

מה משפיע על מחיר של קולטי שמש?

יש כמה פרמטרים שמשפיעים על המחיר של קולטי שמש:

1. מסגרת הזכוכית - האם היא מגולוונת או לא

2. זכוכית הקולט - האם מדובר בזכוכית רגילה או בזכוכית מחוסמת וחזקה יותר 

3. צינורות - האם הצינורות בקולט הם מנחושת או מברזל

4. מיקום הקולטים - אם הקולטים ממוקמים על גג רעפים רעוע, המחיר של העבודה יהיה יקר יותר מאשר מחיר עבודה על גג יציב ובטוח. 

איזה חברות מייצרות קולטי שמש?

קיימות בשוק די הרבה חברות שמייצרות קולטי שמש כשהבולטות שבהן הן: אמקור, אמישראגז, כרומגן ונמרוד.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק