מוקד מידרג: 1-700-707-233

דודי שמש | מדריך

התקנה, קנייה או החלפה של דוד שמש, דורשת לא מעט תכנון מראש כמו: מה גודל הדוד שיתאים למשפחה שלי? כמה זה עולה לי? דוד כרומגן, נמרוד או אמקור – איך בוחרים? שלא נדבר על בחירת הקולטים עבור דוד השמש, שהם סיפור מורכב אחר, שעומד בפני עצמו. לכן, הכנו לכם מדריך מקיף בנושא דודי שמש וקולטים

בסופו של יום, הידע הדל שעומד לרשותנו בכל הנוגע לדודי שמש, מותיר את רובנו בידיהם של מתקיני הדוודים. רק שלצערנו, במדינת ישראל הקטנה לא חסרים אלה שינצלו את חוסר הידע שלנו לטובתם.

מה הפתרון? ידע! המדריך הבא יספק לכם מידע מקיף על דודי שמש, קולטים ומה שביניהם. על מנת, שלא תפלו בידיו של חאפר כזה או אחר, תדעו לשאול את השאלות הנכונות ותוכלו לבחור דוד שיתאים בדיוק לצרכים האישיים שלכם.

מתקין דודים מסביר על החלפת דוד שמש


דוד השמש – רקע כללי

לפני שנתחיל, הנה קצת פרטים טכניים, שייתנו לכם מושג על החבית הגדולה שמקשטת את הגג שלכם.

דוד השמש הוא מערכת חימום המים הנפוצה בישראל, אך כדאי שתדעו שישנן אלטרנטיבות חימום אחרות, שפועלות על חשמל או על גז ולהן יתרונות וחסרונות משלהן. עם זאת, דוד השמש נחשב לשיטה הטובה, החסכונית וגם הירוקה ביותר, מכיוון שהוא מאפשר את חימום המים על ידי מקור טבעי – השמש. כך, שבמדינה שטופת שמש כמו ישראל, תהנו במרבית ימות השנה ממים חמים בחינם, אין כסף.

כל דוד מורכב ממיכל מים פנימי ושכבת ציפוי חיצונית שעשויה לרוב מאמייל ותפקידה למנוע היווצרות חלודה וחדירה של מים מבחוץ. כאשר בין המיכל הפנימי לשכבת הציפוי החיצוני, ישנו חומר בידוד תרמי עשוי פוליאוריטן מוקצף, שתפקידו לשמור על חום המים.

החבר הכי טוב של הדוד הוא הקולט ,שמפיק מים חמים מאנרגית השמש ומעביר אותם לאוגר המים, אך זה נושא למאמר אחר.

איך עובד דוד


הבויילר

מה קורה בימות החורף הקרים, אתם שואלים? ברוב דודי השמש, ישנה גם מערכת חשמלית שנכנסת לפעולה, ברגע שאתם לוחצים על הכפתור האדום הקטן, מה שנקרא בעגה הישראלית: "תדליק לי את הבויילר".

מערכת חשמלית זו יושבת על מעין צלחת בתחתית הדוד, שמכונה בפי מתקיני הדוודים "פלאנג". היא כוללת גוף חימום, שאחראי על חימום המים וטרמוסטט, שהוא מעין מד-חום שאחראי על כיבוי גוף החימום, ברגע שהמים מגיעים לטמפרטורה מסויימת.


דודי שמש – עלות ממוצעת של הדוד עצמו

אתם משפחה ישראלית ממוצעת בעלת חמש נפשות והחלטתם לקנות דוד איכותי של חברת כרומגן (דוגמא בלבד) או כל חברה אחרת. מחיר דוד כזה יכול לעלות לכם החל מ- 850 ₪ ועד 1400 ש"ח! מחירים אלה כוללים מע"מ, אך אינם כוללים את עלות ההתקנה והקולטים.

אם כך, מה הסיבה לטווח הרחב של המחירים? מה יש בה, בחבית שנראית על פניה כל כך פשוטה שהופך אותה לכל כך יקרה?


ארבעת הגורמים שמשפיעים על מחיר הדוודים

המחיר הסופי ללקוח מורכב תמיד מעלות הדוד עצמו + עלות ההתקנה. עלות הדוד מושפעת משם היצרן ונפח הדוד. עלות ההתקנה נקבעת לפי מיקום הדוד – גג שטוח או גג רעפים וגם האביזרים הנלווים לדוד כגון: מעמד ושסתום ביטחון.

להלן פירוט ארבעת הגורמים העיקריים שמשפיעים על מחיר הדוודים ועשויים לייקר אותם בעשרות אחוזים ממחיר הבסיס.

השפעת נפח הדוד על מחירו

הנפח משפיע באופן ישיר על מחיר הדוד. ניתן למצוא דוודים בנפחים שונים אבל העיקריים שבהם הם אלה של 80, 120 ו- 150 ליטרים.

המחיר הממוצע של דוד 80 ליטר עומד היום על כ- 880 ₪ כולל מע"מ. דוד של 120 ליטרים, ייקר לכם את המחיר ב- 8% ועבור דוד של 150 ליטרים, תצטרכו להוסיף עוד כ- 13% למחיר הבסיסי.

ההבדלים במחירים בין דודים של 80 / 120 / 150 ליטרים הוא די מינורי. לעומת זאת, עבור דוד בנפח 200 ליטרים, שגם קיים בשוק, תצטרכו להוסיף עוד כ- 33% בהשוואה לדוד של אותו מותג בנפח 80 ליטר, שזאת תוספת כבר די גדולה למחיר. לכן, אם אינכם זקוקים לדוד בנפח 200 ליטר כדאי להסתפק ב- 150 ליטר.

איך ניתן לדעת מהו נפח הדוד הדרוש לנו? בחירת נפח הדוד תלויה בעיקר במספר הנפשות שצורכות מים חמים בבית והנה ידיעה מעניינת: בממוצע אדם צורך ביום בין שלושים עד ארבעים ליטרים של מים חמים. כך, שאם תעשו חישוב פשוט של מספר הנפשות כפול 30, תקבלו את נפח הדוד המינימאלי הרצוי למשפחה שלכם. לדוגמא: נפח הדוד המינימאלי שיתאים למשפחת ישראלי המונה 5 נפשות, יהיה 150 ליטרים ונפח הדוד שיתאים לבני הזוג ישראל, שרק התחתנו, יהיה 80 ליטרים. 

 דוודים בנפחים שונים

יצרני דודי שמש שונים – מחירים שונים מהותית

שם היצרן שממנו תקנו את הדוד עשוי לייקר את מחירו ב- 70%! גם אם מדובר בנפח זהה של דוד. הסיבה לכך, היא השם הממותג שיצרה לעצמה החברה לאורך השנים אבל גם החומרים שמהם עשוי הדוד ובעיקר סוג ושיטת שכבת הציפוי של הדוד: אמייל, בטון (שנקרא גם פוליטון) או צבע (חומר שנקרא פנולי או אפוקסי).

החברות שמובילות את שוק הדוודים בישראל, שנת 2011 הן כרומגן ואמקור ובהתאם, הן ייגבו תשלום יקר יותר עבור דודי השמש שלהם. לצד חברות אלו, קיימות חברות אחרות בעלות מחירים עממיים יותר כמו נימרוד וטל סחר.

אוקי, יש חברות זולות ויש חברות יקרות יותר אבל איך נדע באיזו חברת דודי שמש לבחור? לא חייבים לשלם מחיר יקר כדי לקבל דוד איכותי אבל ישנם מספר פרמטרים שיש לקחת בחשבון, לפני שקונים דוד מחברה מסוימת:

  • תו תקן - תנו עדיפות לחברה שמייצרת דודי שמש על פי תו תקן 579.2 של מכון התקנים הישראל

  • חומר בידוד - ודאו שבדוד יש חומר בידוד מפוליאוריטן מוקצף.

  • אחריות -בדקו שמספר שנות האחריות שהחברה נותנת על הדוד הוא חמש שנים ומעלה.

  • שכבת ציפוי - עדיף לבחור חברה שעובדת עם ציפוי אמייל על פני חברה שעובדת עם ציפוי צבע או פוליטון. מכיוון, שהאמייל, יעניק מים נקיים והוא נחשב ליותר עמיד.

אם אתם עדיין מתלבטים בין החברות, שאלנו טכנאי דוודים מומחים איזה דוד שמש מומלץ להתקין? בקישור תוכלו לראות את התשובות שלהם.

מיקום התקנת הדוד - דוד על גג רעפים עולה יותר

התקנה על גג רעפים עשוי לייקר לכם את המחיר ב- 33%-66%, בהתאם לתקינות הרעפים. כלומר, ככל שגג הרעפים רעוע יותר, שהכוונה היא לגג בן 30 שנה ויותר, כך עלות ההתקנה תגדל, זאת בשל הסיכון שמתקין הדוודים לוקח על עצמו, בעת התקנת הדוד. יש לא מעט מקרים של אנשי דוודים שנפלו דרך הרעפים מטה.

אם אתם מעוניינים בהתקנת דוד על גג שטוח, מדובר במחיר ממוצע של 550 ₪ כולל מע"מ, אך מחיר זה עשוי להתייקר ב17%-33% בהתאם לנפח הדוד.

 דוד שמש על גג רעפים

תוספת מחיר- אביזרים נלווים לדוד

ישנם מספר אביזרים נלווים להתקנה שעשויים לייקר ועליהם נפרט בהמשך.


דוד שמש – עלות התקנה ואביזרים נלווים

מה כוללת עלות ההתקנה?

שלא יספרו לכם אנשי הדוודים שהמחיר כולל רק את ההרכבה של הדוד החדש. מחיר התקנת דוד שמש כולל בתוכו: עלות הובלה; העלאת הדוד לגג; פירוק ופינוי הדוד הישן במידה וקיים.

בנוסף לאלו, העלות כוללת בתוכה את אביזרי ההתקנה הבסיסיים + צנרת וחיבורים שמאפשרים את הסירקולציה של המים שעוברים בין דוד השמש לקולטים.

האביזרים הנלווים לדוד השמש מתחלקים לשניים: אביזרי חובה, שמבטיחים את פעילותו התקינה של הדוד ותוספות - שהם אביזרים שאמורים לשפר את הדוד, אך אתם לא חייבים לרוכשם.

מחירם של אביזרי החובה לדוד מגולמים, בדרך כלל, בעלות ההתקנה, עם זאת אנו ממליצים לבקש מהמתקין, להפריד את עלותם של אביזרים אלה בהצעת המחיר, על מנת שתוכלו לדעת מראש בדיוק על מה אתם משלמים ושלא יהיו הפתעות פתאום מחייך

אלו הם אביזרי החובה לדוד שמש:

  • שסתום אל חזור -מונע חדירת מים חמים מהדוד למערכת הצינורות המזרימים מים קרים לבית, בשעה שיש הפסקת מים אזורית. בכך הוא מגן מפני נזקים שעלולים להיווצר במוצרי חשמל והדחה שמחוברים לצנרת ואינם עמידים למים חמים. העלות הממוצעת של שסתום כזה עומדת על 70 ₪ כולל מע"מ.

  • שסתום ביטחון פורק לחץ -מגן על הדוד מפני התפוצצות במקרים שבהם לחץ המים החמים עובר את גבולות המותר עקב בעיית חימום יתר במערכת החשמל. הוא עושה זאת על ידי זריקה מכוונת של מים החוצה וחובה להתקינו בצינור המים הקרים שמחובר לדוד. אם אתם רוצים לקבל המחשה, נערו בקבוק קולה או משקה מוגז אחר, פתחו מעט את הפקק ותנו לנוזלים לצאת והנה לכם, שסתום ביטחון. העלות הממוצעת של שסתום כזה עומדת על 70 ₪ כולל מע"מ.

  • מעמד בסיסי לדוד – המעמד של הדוד הוא אומנם פריט חובה אך לא בטוח שהצעת המחיר הבסיסית של המתקין כוללת את עלותו. כדאי לדעת כי ישנם סטנדים זולים, אשר יחלידו במהירות וישנם מגולוונים שלא יחלידו. מעמד בסיסי אמור לעלות – כ- 150 ₪ כולל מע"מ.

צפו בסרטון הבא, שמציג לכם כיצד נראה פורק לחץ תקין:

טכנאי דודי שמש מדגים – פורק לחץ

אביזרי החובה הללו מהווים את הפירצה הקוראת לגנב – המתקין החאפר - לנפח את ההצעה הטלפונית שלו כפי שנפרט בהמשך – על שיטות של מתקיני דוודים חאפרים .

תוספות בתשלום להתקנת דוד שמש

מעמד מגולוון - שלא יצבור חלודה ויחזיק את הדוד בצורה תקנית על גג שטוח, ללא שיפוע, יעלה לכם בממוצע 200-300 ₪ כולל מע"מ והתקנה. במידה ויש לכם גג רעפים, שדורש התקן מיוחד, תשלמו מחיר כמעט כפול.

 מעמד לדוד שמש

מאיץ חום - הוא מעין שרוול פלסטיק המולבש על המערכת החשמלית של הדוד ותפקידו להאיץ את מהירות החימום. מחירו הוא עד 150 ₪ עבור רוב סוגי הדוודים למעט כרומגן. נכון להיום, רוב הדוודים כבר מצוידים בחמם כזה, שמגולם במחיר הדוד. במידה והדוד מגיע ללא חמם, ימליצו לכם מתקיני הדוודים לרכוש אחד כזה, שיספק לכם מים חמים בתוך כחצי שעה במקום שעה ויותר. מה שהמתקינים לא יגלו לכם זה, שיחד עם האצת חימום המים,החמם המהיר גורם להצטברות מואצת של האבנית בדוד סביב גוף החימום. אז קחו בחשבון שהוא יגרום לתדירות גבוהה יותר של תקלות וקיצור חיי הדוד.

טכנאי דודי שמש מסביר על מאיץ חום

מסנן או מרכך אבנית - אמור להגן על הדוד מפני הצטברות האבנית הנפוצה במימיי ישראל ומחירו נע בין 150 ל- 300 ₪, בהתאם לחברה של המסנן. עם זאת, גם מסנן אבנית טוב לא ימנע הצטברות אבנית באופן מוחלט.

ישנן כמובן תוספות אחרות, שנועדו לשפר את התפוקה והחיים של הדוד, אך הן יובילו לזינוק משמעותי במחיר. לפני השאלות על התוספות שאלו וודאו קודם שיחד עם הדוד מגיעים אביזרי החובה!

בסופו של דבר, הצעת המחיר צריכה להיות ברורה ומפורטת, באופן שלא משאיר מקום להפתעות ולתוספות מהסוג של "זה ברור שהמחיר שהצעתי לך בטלפון לא כולל לפנות את הדוד הישן". כך צריכה להיראות הצעת מחיר לדוד שמש לדוגמא.

טיפ קטן לחיסכון - לקנות דוד בקיץ עדיף לקנות דוד שמש בקיץ, מהסיבה הפשוטה, שבעונת הקיץ, יש פחות עבודה למתקיני הדוודים ועל כן, יהיה ניתן לרכוש מהם את אותם דוודים במחירים זולים יותר.


כמה שנים דוד שמש אמור להחזיק?

הדוד של היום הוא לא הדוד של פעם. אם בעבר, הדוד האריך ימים ושירת אתכם ל- 20 שנה, היום תגידו תודה, אם הוא הדוד יחזיק לכם מעמד 12 שנה. הסיבה, כמו תמיד, היא הוזלת החומרים. הברזל המקורי שממנו היו בונים דוודים בעבר הוחלף בברזל ממוחזר, שאולי מוזיל את עלות הקנייה הראשונית אבל בהחלט לא מוזיל את עלות הדוד לטווח הארוך. מפני, ששיטת הייצור של הברזל הממוחזר גורמת להיווצרוות של בועות קטנות על פני הפח, שעם הזמן עלולות להתפוצץ ולגרום לחור בדוד.

בדיוק מהסיבה הזאת, שנות האחריות שמעניקות היום החברות על דודי השמש שלהן התקצר בחצי – כפי שנפרט בפסקה הבאה על אחריות.

 דוודי שמש

אחריות על הדוד

היום, רוב הדוודים, מגיעים עם חמש שנות אחריות. ישנן חברות מסוימות, כמו כרומגן, שמעניקות 8 שנות אחריות. אולם, תמיד חשוב לבדוק מה היא לא כוללת.

שימו לב, כי ישנם שני סוגי אחריות:

  • אחריות יצרן מלאה - כוללת כיסוי מלא של תיקון נזילות והחלפת חלקים תקולים בדוד על ידי החברה היצרנית. לדוגמא, אם משפחת ציוני תקנה דוד של חברת אמקור (דוגמא בלבד), שכולל אחריות מלאה לחמש שנים וכעבור שנתיים יתקלקל גוף החימום בדוד, הוא יוחלף על ידי חברת אמקור, ללא עלות.

  • אחריות לא מלאה - מחייבת את הלקוח להשלים סכום מסויים עבור תיקון או החלפה של חלקים בדוד. נניח כי אותה משפחת ציוני תרכוש דוד מחברת אור הטבע (דוגמא), שיכלול אחריות לחמש שנים, ללא כיסוי מלא מצד החברה על תיקונים וחלפים. אם כעבור שנתיים, יתקלקל גוף החימום בדוד - משפחת ציוני תתבקש להוסיף 150 ש"ח עבור החלפתו.


התקנת דוד – שיטות של חאפרים

אל תרגישו רע עם עצמך אם רומית. אתה לא לבד. די קל ליפול בפח כשבאים לקנות דוד, מכיוון, שאת רוב התקלות בדוד תגלו רק לאחר שהמתקין יהיה כבר הרחק מאחור. בכדי שתוכלו לדעת ממה להיזהר, ריכזנו עבורכם למטה את מיטב הטריקים מבית המתקין החאפר.

טריק מספר 1: בהתקנת דוודים: אותה הגברת בשינוי אדרת

החאפר, שמעוניין להרוויח על חשבונכם, יצבע מחדש את השכבה החיצונית של דוד ישן וחלוד ויציע את הדוד למכירה כחדש מהניילונים (עם ניילונים) במחיר זול במיוחד! איך תדעו שהדוד באמת חדש? כלל ראשון, מחיר נמוך צריך לעורר בכם חשד. אל תסמכו על מראה עיניים ובקשו ממתקין הדוד לפתוח את הפלאנג' ולאפשר לכם לגעת ולהסתכל בתוך הדוד. אם התחושה מזכירה את מגע החרסינה באמבטיה שלכם, סבירות נמוכה שיש חלודה. צבע חום-אדום בתוך הדוד צריך לעורר חשש לחלודה, אך, לא להאמין, יש חאפרים מתוחכמים, שיצבעו גם את שכבת האמייל מבפנים וייקנו לה מראה חדש. כנגד זה באמת אין מה לעשות... אכלתם אותה.

 דוד שמש עם חלודה ואבנית

טריק 2: לא כולל שירות

סגרתם על מחיר נמוך בטלפון, יום ההתקנה המיוחל הגיע והמתקין פתאום הקפיץ לכם את המחיר פי 2. הסיבה: "אה... המחיר היה רק על הדוד והוא לא כלל מע"מ, בשביל התקנה צריך להוסיף עוד שבע מאות שקל... וכמובן עוד לא דיברנו על הסטנד והשסתום". על מנת למנוע הפתעות כאלו ביום ההתקנה, בקשו מהמתקין לשלוח לכם הצעת מחיר מפורטת, שתכלול גם את עלות ההרכבה וההובלה של הדוד והמחירים לפני ואחרי מע"מ. כאן תוכלו לראות דוגמא לאיך צריכה להיראות הצעת מחיר מסודרת לדוד שמש.

טריק 3: לא כולל אביזרים נלווים

מתקין הציע להחליף לכם את הדוד במחיר נמוך. כשהגיע המתקין, שמעתם להמלצתנו, בדקתם את הדוד וראיתם שאין חלודה, עד כאן הכל טוב ויפה. מה ששכחתם לבדוק ומה שהמתקין החאפר לא ציין בפניכם הוא, שההתקנה לא כוללת את החלפת האביזרים הנלווים החיוניים לפעילות התקינה של הדוד.

התקנה לא תקנית כזאת עלולה לגזול שנים יקרות מחיי הדוד שלכם. איך ניתן לדעת כיצד מבצעים התקנה תקנית של דוד? מכון התקנים הישראלי קבע בתו תקן 579 את ההנחיות להתקנת דוד. על פי התקן, בכל התקנה חובה להחליף לא רק את הדוד, אלא את המערכת כולה, שכוללת את המעמד המגולוון, שסתום הביטחון, שסתום אל חוזר קפיץ, מערכת החשמל וצנרת הנחושת המבודדת.

טריק 4: זיוף דודי שמש

קניתם מהמתקין דוד שמש של חברת ראנד מקבוצת אמישראגז (לדוגמא) או ככה לפחות חשבתם. זיוף מוצרים היא שיטה ידועה של חאפרים, לא רק בתחום דודי השמש אלא בתחומים רבים. מבט חיצוני על הדוד יכול לעזור לכם להבחין בין המקור לזיוף. דוד שמש מקורי נושא עליו לצד שם החברה תאריך ייצור ומדבקה שעליה ברקוד. ברקוד זה משמש למעשה כמעין תעודת זהות שמקנה אחריות על הדוד. התקשרו לחברה היצרנית ובדקו אם הברקוד תקף. כמו כן, דרשו מהמתקין תעודת אחריות וחשבונית מס תקינה ותקפה.

שיטות של חאפרים בהתקנת דוד שמש


דודי שמש וקולטים – סוגי הפצה, חברות ועוד

יצרני דודי שמש

בארץ קיימים כ- 700 עד אלף מפיצי דוודים, שמתחרים ביניהם על כיסו של הלקוח. התחרות בשוק היא עניין מבורך, שתורם להוזלת העלויות, אך כל כך הרבה מבחר עלול לבלבל ובסופו של דבר גם לפגוע בך, הלקוח. בשוק הדוודים, העסק מסתבך, מכיוון שישנם סוגים שונים של חברות ושיטות הפצה. לכן, הכנו לכם רשימת מושגים קצרה, שתעשה לכם קצת סדר בתוהו ובוהו החוגג בעולם הדוודים.

חברת יצרן היא חברה המייצרת בעצמה את דודי השמש והקולטים. ישנן חברות יצרן גדולות, שאף מייצאות את מוצריהן מחוץ לתחומי המדינה, וישנן חברות יצרן קטנות יותר הפועלות רק בתחומי הארץ. ברשימה חלקית של חברות יצרני דודי שמש וקולטים בארץ תמצאו את: כרומגן שער העמקים, אמקור מקבוצת סולאר; ראנד מקבוצת אמישראגז, אור הטבע (שמש חי), נימרוד, ירדן, אטלס, טל סחר, אורן, פרת וחם מיד.

חברות "לייבל"הן חברות שעוסקות בהתקנת דוודים וקולטים, אך הן אינן מייצרות את המוצרים בעצמן, אלא רוכשות אותם מחברות יצרן, שמאפשרות להן לחתום את שם המותג שלהן על המוצרים היוצאים ממפעלן. במילים פשוטות, דוד מיוצר במפעל ללא תווית ועל פי דרישה, אותו דוד יכול לקבל שמות של מותגים (לייבלים) שונים. כתר דוודים היא דוגמא לחברה כזו וישנן עוד חברות רבות, שפועלות באותו אופן.

 דוד שמש

שיטות הפצה של דוודים

שיטת הפצה 1: לרכוש דוד ממפיץ מורשה של החברה. ישנן חברות, כמו כרומגן, שמוכרות את דודי השמש שלהן רק למפיצים ומשווקים עצמאיים שמחוייבים לבצע את ההתקנה בבית הלקוח. מומלץ בחום, להתקשר לחברת היצרן, על מנת לוודא, שהמתקין שבחרתם הוא מפיץ מורשה של החברה.

שיטת הפצה 2: לרכוש דוד ישירות מהיצרן. ישנן חברות, כמו נימרוד דודי שמש, אשר מחזיקות סניפי שירות ומכירה ברחבי הארץ. כך, שגם אתם יכולים לפנות לסניף הקרוב לביתכם ולרכוש בעצמכם דוד ללא תיווך של צד שלישי. עם זאת, התקנת דוד לא מסתכמת רק ברכישתו ויהיה עליכם לפנות למתקין אמין בתחום אשר יבצע התקנה כנדרש בתקן 579.

תו תקן על דוד - בין אם רכשתם דוד שמש ממתקין פרטי, חברת יצרן או חברת לייבל, עדיין עליכם לוודא כי על הדוד קיים אישור לתו תקן 579, שמוכיח כי הוא עבר בקרת איכות ופיקוח שוטף על ידי מכון התקנים הישראלי. דוד, שאינו עומד בתנאי התקן הבוחנים את עמידותו, בטיחותו ומבנהו הטכני, מהווה סכנה של ממש ועלול לגרום להתחשמלות, זיהום של מים, התפוצצות של הדוד ועוד ועוד. על מנת לחסוך לכם מפגעים נחמדים כאלה ואחרים, בקשו לראות את תו התקן של הדוד, אך אל תסתפקו רק בכך ובדקו גם את רשימת החברות בעלות תווי התקן הרשומות באתר המכון, כי לא חסר חכמולוגים למיניהם שיזייפו את תו התקן.

תו תקן על קולטים - על פי חוק גם הקולטים מחוייבים בפיקוח שוטף המופיע בחלק 4 בתו תקן 579 של מכון התקנים. במסגרתו הקולטים עוברים בדיקת אטימות, עמידות, תפוקת חום, חומרים ובידוד. לכן, בנוסף לבדיקת רשימת דודי החברות בעלי התקן. כמו כן, שימו לב שתו התקן לא משנת קום המדינה, אלא מעודכן לשנה הנוכחית. 9001 ISO - יש חברות ייצור דודי שמש וקולטים שמרחיקות לכת ודואגות לקבל תקן ISO 9001, שהוא תקן בינלאומי, שנותן גיבוי נוסף לאיכות המוצרים.

 

טבלה:

חברות דודי שמש בעלות תו תקן (נכון ל 10.2011)

שם חברה תו תקן על דודי שמש תו תקן על קולטים ISO-9001
אמקור כן כן כן
טל-סחר כן כן כן
כרומגן כן כן כן
אור הטבע כן כן לא
ירדן כן כן לא
נמרוד כן כן כן
פרת כן כן לא
ראנד (מקבוצת אמישראגז) כן כן כן
אורן כן כן לא
חם מיד כן כן לא
אידאל כן כן כן
אטלס לא לא לא
מגה-אנרג''י לא לא לא

המלצות על מתקיני דודי שמש

עכשיו כל מה שנשאר לכם לעשות זה לבחור מתקין דוודים מקצועי ואמין שיבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר. במיוחד בשבילכם, צוות האתר של מידרג אסף חוות דעת מלקוחות אמיתיים, על אנשי דוודים מומלצים. אז שיהיה בהצלחה ושלא יחסרו לכם מים חמים לעולםמחייך.


שאלות נפוצות לדף זה

איפה אפשר למצוא רשימה של טכנאי דודי שמש מומלצים באזור שלי?

באתר מידרג ריכזנו רשימה של מתקיני דודי שמש, שקיבלו את חוות הדעת והציונים הכי טובים מלקוחות קודמים. לאחר כל שירות, צוות האתר, מתקשר ללקוח ומקבל ממנו דרוג אודות עבודתו של בעל המקצוע. כך שהציון שלו כל הזמן מתעדכן ברשימה. לחצו כאן, על מנת לעבור לרשימת טכנאי דודי השמש המומלצים באזורכם.

דוד מקצר, מה עושים?

אם הפחת קפץ, כנראה שהבעיה נובעת מהצטברות של אבנית סביב גוף החימום של דוד השמש. במקרה כזה, יהיה נחוץ להחליף את גוף החימום או את הפלאנג' – צלחת עגולה, שסוגרת הדוד ועליה יושבים גוף החימום והתרמוסטט. אם הבוילר בכלל לא נדלק או שהוא נכבה מיד, כנראה שיש בעיה חשמלית במפסק עצמו. במקרה כזה יהיה נחוץ לתקן או להחליף את המפסק.

כמה עולה להדליק דוד במשך שעה?

בהתאם, למדד חברת החשמל לשנת 2011/2, מחיר ממוצע עבור דוד, שדולק במשך שעה הוא 1.35 ₪.

למה יש חלודה במים?

אם יוצאים מים עם חלודה מהברז באופן חד פעמי, כנראה שסגרו את השיבר הראשי של הבניין, מה שגרם לכל החלודה והלכלוך שבצנרת לצוף למעלה. במקרים נדירים יותר, שבהם יש חלודה רק במים החמים באופן קבוע, רוב הסיכויים, שיש בעיה של אבנית בדוד. לשם כך, יש לבצע שטיפה של הדוד – כלומר, לפתוח את הפלאנג', לרוקן את כל המים, לנקות את הדוד מבפנים ולבסוף, לסגור את הדוד עם פלאנג' חדש.

מה זה מערכת סולארית? צירפנו תשובה בוידאו!

בסרטון הבא מתקין דודי שמש מסביר מהי מערכת סולארית, ומדוע נזדקק לה, כשלא נוכל להתקין דוד שמש:


 

איך עובד דוד? צירפנו גם תשובה בוידיאו!

צפו בסרטון, שבו טכנאי דודי שמש מסביר על כל מערכת הפעולה של הדוד. כדי שבפעם הבא שתזמינו טכנאי דודים, תוכלו לדעת סוף סוף על מה הוא מדבר.


 

מה עדיף מערכת סולארית או דוד שמש? צירפנו תשובה בוידיאו!

כאן למעשה אין ממש שאלה. נתקין מערכת סולארית רק כשאין אפשרות להתקין דוד שמש. זה קורה בדרך כלל בבניינים רבי קומות. למידע נוסף, צפו בסרטון הבא:


 

דוד נוזל - מה עושים?

דוד נוזל יכול להיות בעיה לא קטנה, והנזילה בדוד עלולה להיגרם ממספר סיבות. נזילה פתאומית בדוד מקורה לרב בפיצוץ בדוד או בצינור המים, שעלול לסבול מקורוזיה או בלאי.

כדי לצמצם את הנזק של דוד נוזל, חשוב לסגור את ברז המים הראשי. בכל מקרה, הדוד לא יפסיק לנזול עד שיתרוקן. לא מומלץ להתקרב אל הדוד ולנסות ולתקן אותו לבד, שילוב של חשמל ומים הם סכנה של ממש בידיים לא מקצועיות. כדאי להתקשר לטכנאי דודים מקצועי ומנוסה לטפל בדוד נוזל. לרשימת טכנאי הדודים המומלצים באתר - לחצו כאן.

מים לא מתחממים בדוד / דוד דולק ולא מחמם- מה עושים?

כשהמים לא מתחממים בדוד, יכולות להיות לכך מספר סיבות:

1. המפסק לא תקין - הנורה אומנם דולקת, אבל הזרם לא עובר לדוד.

2. מספק ביטחון שניזוק - המפסק שנועד להגן על הדוד, מונע מהזרם להגיע אל הדוד ולחמם את המים.

3. תרמוסטט פגום - גוף החימום לא מקבל מתח חשמלי מהתרמוסטט ולכן הדוד לא מתחמם.

בכל אחד מהמקרים שבהם המים לא מתחממים בדוד, נאלץ לקרוא לטכנאי דודים לזהות את הבעיה ולטפל בה. לרשימת טכנאי הדודים המומלצים באתר - לחצו כאן.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק