מוקד מידרג: 1-700-707-233

דוד מחליף חום

דוד מחליף חום הוא פתרון חימום מים לא רע לבניינים גבוהים שאי אפשר להתקין בהם דוד שמש. אם אתם מתעניינים בדוד מחליף חום, או שיש לכם תקלה בדוד מחליף חום, אתם מוזמנים לקרוא כאן את כל הפרטים: איך זה עובד? מה התקלות הנפוצות? וכמה עולה להחליף דוד מחליף חום? (כבר מעכשיו נגלה לכם שלרוב 2,500-3,500 ₪) הדרך אל המקלחת החמה הבאה מתחילה כאן!


דוד מחליף חום

יש לנו ארץ טרופית יפה וחמימה, וכולנו חושבים שחבל לשלם על חשמל שיחמם את המים בימים שהשמש יכולה לעשות את זה בחינם. ברוב הבתים דוד שמש רגיל פותר את הבעיה, אך אבוי! יש מקרים בהם לא ניתן להתקין דוד שמש רגיל. במקרים כאלה, מתקינים דוד מחליף חום, או בשמו השני, מערכת סולארית לחימום מים.

בניגוד למערכת של דוד שמש רגיל, שבה מותקן על הגג דוד שמש בצמוד לקולט (החלק השחור ששוכב ליד מכל הדוד, ובו המים מתחממים), במערכת של דוד מחליף חום מתקינים על הגג חוות קולטים שמשותפת לכל הבניין, והדוודים עצמם מותקנים לצד הדירות - לרוב במסתורים ייעודיים או במסתורי כביסה. המים שמתחממים על הגג מוזרמים אל התקנים בתוך הדוודים, ושם הם מחממים את המים שבתוך הדוד - בהמשך נסביר איך בדיוק עובדת המערכת.

 

מתי צריך להתקין דוד מחליף חום? 

אחד כשרחוק מכדי להתקין דוד שמש: על פי התקן הישראלי, אם אורך הצנרת מהדוד אל נקודות המים בבית הוא יותר מ25 מטר – כלומר, דירה שרחוקה בכשש-שבע קומות מהגג – לא מתקינים דוד שמש. הסיבה היא שזה רחוק מכדי להיות יעיל, מערכת עם אורכי צנרת כאלה הופכת למסורבלת ויקרה מידי לתפעול. 

שתיים עוד סיבה שבגללה מתקינים דוד מחליף חום היא צפיפות אוכלוסיית הדוודים. בבניינים מרובי קומות פעמים רבות אין מספיק מקום לכל הדוודים והקולטים. במערכת של דוד מחליף חום, כאמור, על הגג מותקנת חוות קולטים שמשותפת לכל הבניין, כך נפתרת בעיית הנדל"ן.

לרוב התקנת דוודים מחליפי חום מתבצעת באופן קבלני לכל הבניין יחד, עוד לפני הכניסה לדירות. היתרון המרכזי של המערכת הוא שהיא מבצעת את הבלתי אפשרי – כלומר, מאפשרת מים חמים מהשמש גם לדירות בבתים מרובי קומות. החיסרון הוא שהמערכת יקרה יותר, ומסובכת יותר לתיקון.

מסתור דודים במערכת סולארית לחימום מים

איך עובדת מערכת סולארית לחימום מים בבניין משותף?

אז איך קורה הקסם? איך עובד דוד מחליף חום?

חוות הקולטים שממוקמת על הגג מחממת את המים לטמפרטורה גבוהה על ידי אנרגיית השמש. באמצעות משאבה המים המחוממים נשלחים אל הדודים. וכאן הקאטצ' – המים החמים לא זורמים אל תוך הדוד עצמו, אלא רק אל צינור בצורות ספירלה שעובר בתוך הדוד. המים שבדוד מתחממים מהמגע עם המים החמים בספירלה והמים שעברו בתוך הספירלה, שאיבדו מחומם, עולים בחזרה להתחמם בקולטי השמש על הגג.

דוד מחליף חום

המערכת הזו מוגדרת כ"מערכת מאולצת", כלומר בניגוד לדרך הטבע שלפיה מים חמים עולים למעלה ומים קרים יורדים למטה, במערכת סולארית לחימום מים המשאבה דואגת שיקרה ההיפך – המים שהתחממו על הגג יורדים לספירלות בתוך הדודים כדי לחמם את המים בדוד, והמים שהתקררו לאחר שהעבירו את החום עולים בחזרה לגג. למעשה המים שבתוך המערכת לעולם לא מתחלפים – הם זורמים אל הדוד ומשם אל הקולט, וחוזר חלילה.


דוד מחליף חום לא מחמם

אם יש לכם דוד מחליף חום אבל בכל זאת בערבו של יום שמש אתם פותחים את הברז ולא יוצאים מים חמים, עולה השאלה המתבקשת – למה דוד מחליף חום לא מחמם?

דבר ראשון, כדאי לבדוק אם גם אצל השכנים אין מים חמים. אם אתם חולקים את הבעיה עם חבריכם לבניין, כנראה יש בעיה כללית במערכת הסולארית: למשל בקולטים, במשאבת הסחרור, בכרטיס הפיקוד ועוד. בעיות מסוג כזה וועד הבית יצטרך לפתור בעזרת איש מקצוע מומחה למערכות סולאריות.

אם הצרה היא לא צרת רבים, כנראה שמדובר בבעיה נקודתית בדוד שלכם ואתם תצטרכו לטפל בה. במקרה כזה, אתם כנראה סובלים מאחת מהתקלות הנפוצות הבאות:

דוד מחליף חום אוויר כלוא בספירלה: תקלה נפוצה שגורמת למים החמים לא להגיע אליכם לברז, היא כיס אוויר שנוצר בתוך הצינור הפנימי בדוד ותוקע את תנועת המים. הטכנאי שתזמינו יפתח את הברז המתאים כדי לנקז את האוויר הכלוא ויחזיר את המים החמים ואת האדים למקלחת. הביקור יעלה לרוב 350-450 ₪.

דוד מחליף חום סתימה בצנרת: עוד תקלה יחסית זולה לתיקון היא סתימה באחד הצינורות או החיבורים בין הדוד למערכת או לנקודת המים בבית. סתימה כזו יכולה להיווצר מהצטברות אבנית או לכלוך אחר, ולרוב התיקון שלה פשוט ויעלה כ400 ₪. אם התיקון יכלול גם החלפת חלק – נניח, שסתום אל חוזר – העלות שלו תצטרף לעלות העבודה, ויחד המחיר יכול להגיע לכ600 ₪.

דוד מחליף חום נזילה מהספירלה: כאמור, המים במערכת סולארית לחימום מים נעים רק בתוכה ולא אמורים לצאת ממנה. אבל עקב בלאי טבעי לפעמים קורה שאחרי כמה שנים הצינור הפנימי נסדק ומים ממנו מתחילים לנזול החוצה, אל תוך המים שבדוד. זו בעיה שקל לזהות: לא רק שהדוד לא יחמם,  גם המים שיצאו לכם מהברז יהיו חומים.
החדשות הטובות: זו תקלה נדירה למדי. החדשות הרעות: אי אפשר לתקן נזילה כזו, וגם אי אפשר להחליף רק את הספירלה כיוון שהיא מרותכת לדוד, כלומר לא תהיה ברירה אלא להחליף את הדוד כולו.

דוד מחליף חום דוד נוזל / דוד התפוצץ: כמו הצינור הפנימי, גם לדוד כולו יש בלאי טבעי. אורך חיים סטנדרטי של דוד הוא 8-10 שנים. יש ברי מזל יותר ופחות, אבל בכל מקרה בטווח הארוך ניתן להניח שיום אחד גם הדוד שלכם יסיים את חייו. במה זה יתבטא? או שהוא יתחיל לנזול, או גרסת סרט האקשן – הדוד שלכם יתפוצץ. אם הדוד שלכם בתוך הבית כנראה תתקשו לפספס את זה, אבל אם הוא מוסתר יכול להיות שלא תזהו את הבעיה בדוד עצמו. כך או כך פשוט לא יגיעו אליכם מים חמים למקלחת. גם במקרה הזה יהיה צורך להחליף את הדוד כולו.

 

תקלות חשמל בדוד מחליף חום

כמו כל דוד שמש גם דוד מחליף חום הוא משולב דוד חשמל, לימי החורף המעוננים. תיקונים של תקלות חשמל בדוד מחליף חום זהים לגמרי לתיקונים הרגילים שבדוד חשמל רגיל. מוזמנים לקרוא כאן עוד על תקלות חשמל בדוד: דוד מקצר, החלפת פלאנג', החלפת גוף חימום, החלפת תרמוסטט, ועוד.

דוד מחליף חום במסתור כביסה

החלפת דוד מחליף חום – מחיר

אז כפי שכבר קראתם, חלק מהתקלות בדוד מחליף חום יסתיימו בהחלפת הדוד כולו. כמה זה יעלה לכם?

מחיר החלפת דוד מחליף חום הוא 2,500-3,500 ₪, כולל מע"מ. בתוך הטווח הזה תשלמו יותר אם הדוד שלכם נמצא במקום שהגישה אליו קשה (כמו מסתור כביסה נניח) או אם בחרתם בחברה יותר יקרה (דודים של כרומגן יקרים יותר מדודים של נמרוד, למשל).

הנה למשל עסקאות אמיתיות של החלפת דוד מחליף חום שבוצעו על ידי לקוחות מידרג, והמחירים ששולמו עליהן:

מחיר החלפת דוד מחליף חום 150 ליטר של כרומגן, פתח תקווה.
מחיר: 3,100 ₪

מחיר החלפת דוד מחליף חום 150 ליטר של אידיאל, אשדוד.
מחיר: 2,500 ₪.

מחיר החלפת דוד מחליף חום 120 ליטר של אמישארגז, כפר סבא.
מחיר: 2,600 ₪.


אנשי דודים מומלצים

אז עכשיו כשהוסמכתם למומחים לענייני דודים, נותר רק למצוא את הטכנאי המתאים שיטפל בדוד שלכם. כאן תוכלו למצוא רשימה של אנשי דודים מומלצים, מדורגים לפי חוות דעת של לקוחות קודמים. מוזמנים לקרוא את חוות הדעת והביקורות ולבחור את האיש המתאים לכם. מקלחת נעימה!


שאלות נפוצות לדף זה

מה זה דוד מחליף חום

דוד מחליף חום הוא חלק ממערכת סולארית לחימום מים שמתקינים בבניינים בהם אין אפשרות להתקין דוד שמש רגיל. המערכת מורכבת מחוות קולטים שמותקנת על הגג ודודים שמותקנים בצמוד לדירות, בהן המים מתחמממים בטכנולוגיית החלפת חום. 

איך עובד דוד מחליף חום?

חוות הקולטים על הגג מחממת מים בעזרת אנרגיית השמש, ומשאבת הסחרור שולחת אותם אל התקני החימום בתוך הדודים שבצמוד לדירות. המים החמים מהדוד עוברים בתוך הצינורות שבתוך הדודים, וכך הם מעבירים את החום שלהם למים בדוד. לאחר שהם מתקררים בחזרה הם עולים שוב להתחמם על הגג, וחוזר חלילה. עוד פירוט תוכלו לקרוא פה למעלה. 

כמה עולה להחליף דוד מחליף חום?

לרוב 2,500-3,500 ש"ח, כולל מע"מ. בתוך הטווח הזה תשלמו יותר או פחות לפי נוחות הגישה למיקום הדוד ולפי החברה שבחרתם.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק