מוקד מידרג: 1-700-707-233

התקנת דודי שמש

התקנת דוד שמש הפכה להיות חובה בכל בית בישראל היום, ולא פלא - זה מאפשר לנו גם לנצל את השמש שקיימת כאן לא מעט, וגם לחסוך כסף. אז איך תדעו שנפח הדוד באמת מתאים למשפחה שלכם, מה זה קולט לדוד שמש וכמה עולה לכם כל ההתקנה? הכנו לכם מדריך שיעזור לכם לחסוך אנרגיה מחייך.


התקנת דודי שמש

לפני שאתם מחליטים להתקין דוד שמש, עליכם לוודא שיש לכם בכלל את האפשרות הפיזית לעשות זאת. התקנה של דוד שמש כוללת את הדוד עצמו, קולט לדוד, מעמד וצנרות. דוד שמש לא ניתן להתקין בגגות שאין בהם מקום, כמו גגות צפופים שבהם יש כבר יותר מדי דודי שמש, או גגות רעפים ישנים ורעועים, שגם מסכנים את המתקין. מעבר לאלו, בדירות מסוימות אין גישה להתקנת הצנרת. אז איך תדעו? תזמינו מתקין שיבוא לביקורת ויבדוק אם התקנה של דוד שמש מתאפשרת. במקרים כאלה הפתרון הוא התקנת דוד חשמל

מחיר ביקור כזה נע בין 150-200 ₪.

התאמה אישית של נפח הדוד

נפח דודי השמש נע בין 80-200 ליטר, כשלרוב משתמשים ב80, 120 ו - 150 .איך תדעו איזה נפח אתם צריכים? בקלות - לפי מספר הנפשות בבית שלכם. והנה עובדה מעניינת: אדם צורך ביום בין 30-40 ליטרים של מים חמים בממוצע. בחישוב פשוט יצא לכם שאם אתם משפחה של חמש נפשות תצטרכו דוד שמש בנפח של 150 ליטר, ולעומת זאת, זוג צעיר יוכל להשתמש בדוד שמש בנפח של 80 ליטר. בכל מקרה עליכם להתאים את הנפח גם לצריכה שלכם - אם אתם משפחה של אוהבי מקלחות ארוכות תצטרכו לקחת את זה בחשבון.

 דוד שמש

התקנת קולט לדוד שמש

תפקיד הקולטים הוא להפיק מים חמים מאנרגית השמש ולהעביר אותם לדוד. בעת ההתקנה של דוד השמש עליכם להתאים את הקולטים לנפח הדוד - ככל שצריכת המים החמים שלכם יותר גבוהה- כך תצטרכו קולט בעל תפוקת חום גבוהה יותר.

התאמת הקולט לדוד השמש

אם אתם רוצים להיות יסודיים תוכלו לבצע את החישוב בעצמכם - התפוקה של הקולט מחושבת ביחידה שנקראת קילו קלוריה. החישוב, על פי התקן, הוא נפח הדוד כפול 41 קלוריות ליממה. כך למשל, אם יש לי דוד שמש בנפח של 200 ליטר, אני אצטרך קולט בתפוקה של 8,200 קלוריות. על כל קולט רשום לאיזו תפוקה קלורית הוא מגיע, ולפי זה ניתן לבצע את ההתאמה. כך אגב, יכול להיות מצב שבו דוד שמש אחד יצטרך שני קולטים.

מתקין דודי שמש מסביר על התקנת קולטים

 


דודי שמש וקולטים - יצרנים וחברות הפצה

בארצנו קיימים לא מעט מפיצי דוודים, שמתחרים ביניהם על הכיס שלכם. דבר שיכול להוזיל עלויות מצד אחד, אבל מצד שני לבלבל אתכם לא מעט, ולכן אנחנו כאן לעשות לכם סדר בבלאגן.

חברות יצרן - אלו חברות שמייצרות בעצמן את דודי השמש והקולטים, חלקן גדולות ופועלות גם מעבר לים, וחלקן קטנות יותר. החברות החזקות ביותר בשוק היום הינן-אור הטבע, אמקור, כרומגן ונימרוד. ברשימת החברות היצרניות הקטנות יותר תוכלו למצוא את אטלס, טל סחר, ירדן ועוד.

חברות "לייבל" - הן חברות שמתקינות דודי שמש וקולטים, אולם לא מייצרות את המוצרים בעצמן, אלא רוכשות אותם מחברות יצרן. אותם דודי שמש יכולים לקבל שמות של מותגים שונים, בהתאם לחברת הלייבל שרוכשת אותם.

בהתאם לחברות אלו, תוכלו לדעת כי בעת רכישת דוד השמש עומדות לפניכם שלוש אופציות:

אופציה אחת היא לרכוש דוד שמש ממפיץ מורשה של החברה. קיימות חברות, כמו כרומגן, שמוכרות את דודי השמש שלהן רק למפיצים ומשווקים עצמאיים שמחוייבים לבצע את התקנת הדוד בבית הלקוח.

אופציה שנייה היא לפנות למתקין דודי שמש מקצועי שמתמחה בנושא ועובד עם מפיצים שונים. המתקין יציע לכם מספר אופציות כאשר בנוסף לרכישת דוד השמש הוא גם יבצע את ההתקנה.

אופציה שלישית, אם אתם סומכים רק על עצמכם בבחירת דוד שמש, תוכלו לפנות לחברות, כמו נימרוד, אשר מחזיקות סניפי שירות ומכירה ברחבי הארץ, ולרכוש דוד שמש בעצמכם. הקאץ' הוא שהמתקינים המורשים של נימרוד ככל הנראה לא יסכימו לבצע את ההתקנה, וכך בעצם גם רוב המתקינים, שלא ירצו לקחת אחריות על דוד שמש שהם לא רכשו בעצמם.


מחירי התקנת דוד שמש

מחיר התקנת דוד שמש

המחיר מורכב מהיצרן והנפח. החברות המובילות בשוק ייגבו מכם מחיר גבוה יותר עבור דודי השמש שלהם, וזה לא רק בגלל השם שהן קנו להן במהלך השנים, אלא גם בגלל איכות המוצר. בנוסף, המחירים הבאים רלוונטים להתקנה בגג שטוח ובחברות יצרן סטנדרטיות, כוללות התקנה ומע"מ:

דוד שמש בנפח 80 ליטר - 2,000 - 2,400 ₪ 
דוד שמש בנפח 120 ליטר - 2,800 - 2,400 ₪ 
דוד שמש בנפח 150 ליטר - 2,900 - 2,500 ₪ 
דוד שמש בנפח 200 ליטר - 2,800 - 3,500 ₪ 

כוכבית יש לציין שמחירי התקנת דוד שמש של חברת כרומגן זה סיפור אחר לגמרי. הם הרבה יותר יקרים אבל מומלצים מאוד. אלו המחירים להתקנת נפחים שונים של חברת כרומגן, הכוללים ברז ערבול ו-4 שנות אחריות:

התקנת דוד שמש בנפח 80 ליטר  - 2,765 ₪ .

מחיר התקנת דוד שמש בנפח 120 ליטר - 2,865 ₪ 

מחיר התקנת דוד שמש בנפח 150 ליטר - 2,965 ₪ 

מחיר התקנת דוד שמש בנפח 200 ליטר - 3,465 ₪ 

 

מחיר קולט לדוד שמש - 850-1300 ש"ח, בהתאם לגודל ולחברה.

מחיר התקנת צנרות לדוד שמש - 30 - 40 ש"ח למטר כולל מע"מ.

כאן תוכלו לראות דוגמא להצעת מחיר מפורטת להתקנת דוד שמש.

מחיר ההתקנה תלוי גם בסוג הגג שלכם – במידה ויש לכם גג רעפים תצטרכו לשלם יותר, וככל שהגג רעוע וישן כך המחיר יעלה. מעבר לכך, המחיר תלוי גם בעבודת ההתקנה עצמה: במידה ולא היה לכם דוד שמש בעבר, תצטרכו להתקין דוד שמש, קולט לדוד, מעמד וצנרת. המחיר ייקבע בהתאם לאורך הצנרת בין הגג לדירה, ולכן

ככל שהמרחק מהדירה לגג גדול יותר, כך המחיר יעלה.

מתקין דוד שמש מסביר על עלות ההתקנה של דודי שמש
מה כולל מחיר ההתקנה?

ראשית, עליכם לדעת כי המחיר הסופי ללקוח מורכב תמיד מעלות התקנת הצנרת+ עלות דוד השמש והקולט. אבל לפני כן, חשוב שתדעו מה כוללת עלות ההתקנה.

  • פירוק ופינוי של דוד שמש ישן (במידה וקיים)
  • הובלת הדוד
  • העלאת דוד השמש לגג
  • התקנה של דוד השמש החדש - כולל הורדת צנרת לבית

בנוסף לאלו מחיר ההתקנה כולל גם את אביזרי החובה הנלווים לדוד השמש, שעליהם נפרט בפסקה הבאה.

אביזרים נלווים לדוד השמש

האביזרים הנלווים לדוד השמש מתחלקים לשניים: אביזרי חובה, שמבטיחים את פעילותו התקינה של דוד השמש ומחושבים כבר בעלות ההתקנה, ותוספות – שנועדו לייעל את ביצועיו, אך הינם רק בגדר המלצה ועליהם תצטרכו להוסיף תשלום.

אביזרי החובה הם:

  • שסתום פורק לחץ - נקרא גם שסתום ביטחון. תפקידו להגן על דוד השמש שלכם מפני התפוצצות של צינורות במקרים שבהם לחץ המים החמים גבוה מדי. ואיך הוא מגן בדיוק? הוא משחרר את הלחץ ע"י טפטוף המים החוצה.
  • שסתום אל חוזר - במקרה של הפסקת מים אזורית, מים חמים זורמים מדוד השמש אל הבית, מה שגורם לדוד להישאר ריק ויכול להוביל לשריפה של מערכת החימום. לשם כך נמצא לצידנו שסתום אל חוזר שמונע מהמים שבדוד השמש להתרוקן, ובכך שומר עליו. יה ברשימת פריטי הרשות, אך כיום משרד האנרגיה מחייב לייצר את כל דודי השמש עם מאיץ חום מובנה.
  • מעמד בסיסי לדוד השמש המעמד של דוד השמש הוא פריט חובה, ולרוב יחזיק שנים רבות לפני שיחליד. אם בא לכם להשקיע יותר, קיימים מעמדים מגלוונים שייקח להם יותר מ-20 שנה להחליד.

 כוכבית אם אתם מתקינים דוד בבית חדש, תצטרכו להתקין מערבל מים בנוסף לדוד, על פי חוק. המערבל הוא וסת מים שמשלב בין המים החמים לקרים ומונא מהם להגיע לטמפרטורה מעל ל-52 מעלות. 

מתקין דודי שמש מסביר על שסתום ביטחון פורק לחץ

מחירים של תוספות לדודי שמש:

  • מעמד מגולוון – נשמר לשנים ארוכות ולא מחליד. מומלץ בעיקר לדודי שמש שנמצאים באזור הים, היות והוא מוגן מפני הלחות.

מחיר: סביבות ה- 250 ₪.

  • מסנן אבנית - מטרתו להגן על דוד השמש מפני הצטברות האבנית הנפוצה במימי ישראל. אבל שלא תטעו - גם מסנן כזה לא ימנע את האבנית לחלוטין ודורש תחזוקה שוטפת, לכן לא כדאי לבנות עליו יותר מדי. מחירו נע בין 200-400 ₪.

מחיר: בין 200- 400 ₪.

מתקין דודי שמש מסביר על מסנן אבנית

תעודת אחריות על התקנת דודי שמש וקולטים

בכללי, חשוב שתדעו שדוד השמש שלכם יכול להחזיק בין 10-15 שנים. ובנוגע לאחריות, עד לא מזמן רוב דודי השמש היו מגיעים עם 5 שנות אחריות אולם לאחרונה זה השתנה ל- 4 שנים. ישנן חברות מסוימות, כמו כרומגן, שמעניקות 8 שנות אחריות, אולם תמיד חשוב לבדוק מה היא לא כוללת.

קיימים שני סוגי אחריות:

אחריות יצרן מלאה - כוללת כיסוי מלא של תיקון נזילות והחלפת חלקים תקולים בדוד השמש על ידי החברה היצרנית.

אחריות לא מלאה - מחייבת את הלקוח להשלים סכום מסויים עבור תיקון או החלפה של חלקים בדוד השמש.

איך תדעו באיזו אחריות מדובר? תשאלו. כרומגן למשל, מחלקת את שמונה שנות האחריות לארבע עם אחריות יצרן מלאה וארבע נוספות עם השתתפות עצמית שלכם. בחברות אחרות תתקלו גם במצב שבו החברה אחראית לשלם על החלקים התקולים אולם לא תשלם על עבודת בעל המקצוע. לכן, עליכם לוודא עם בעל המקצוע איזו אחריות אתם מקבלים בדיוק.

דבר חשוב נוסף שעליכם לדעת הוא שבמרבית המקרים האחריות ניתנת על דוד השמש עצמו, אולם לרוב מה שמתקלקל בדוד זה גוף החימום והתרמוסטט, בדרך כלל עקב הצטברות של אבנית.

כדאי לשים לב: האחריות אמנם ניתנת למספר שנים אבל כמעט בכל החברות על המוצרים החשמליים של דוד השמש (כמו גוף חימום ותרמוסטט) ישנה אחריות של שנה בלבד מזגן לא מחמם


איך חאפר מתקין דוד שמש?

מתקין דודים מסביר על שיטות של חאפרים בהתקנת דודי שמש

לצערנו הרב, לא חסרים בעלי מקצוע שינסו להוציא מכם קצת יותר כסף או לא לתת לכם מידע שגוי בנוגע לדוד השמש שרכשתם. ריכזנו כאן את כל מה שעליכם לדעת בעת הרכישה, וגם ממה עליכם להיזהר:

::  תו תקן לדוד שמש

כל דוד שמש וקולט חייב להיות בעל אישור תו תקן. לרבים מדודי השמש בשוק יש תו תקן מזוייף והם מיוצרים ללא פיקוח. בעת הרכישה, ודאו כי דוד השמש שהזמנתם הינו בעל תו תקן 579 של מכון התקנים הישראלי ושהוא מעודכן לשנה הנוכחית. ישנן חברות שמגדילות ראש ודואגות לקבל תו תקן ISO 9001, שהוא תקן בינלאומי, שנותן גיבוי נוסף לאיכות המוצרים. כדי לדעת בוודאות איזו חברה נושאת תו תקן תוכלו לבדוק באתר האינטרנט של מכון התקנים- באתר האינטרנט של מכון התקנים או לעיין בטבלה שהכנו לכם:

שם חברה
תו תקן על דודי שמש
תו תקן על קולטים
ISO-9001
אמקור
כן כן כן
טל-סחר
כן כן כן
כרומגן
כן כן כן
אור הטבע
כן כן לא
ירדן
כן כן לא
נמרוד
כן כן כן
פרת
כן כן לא
ראנד (מקבוצת אמישראגז)
כן כן כן
אורן
כן כן לא
חם מיד
כן כן לא
אידאל
כן כן כן
אטלס
לא לא לא
חום הנגב (חברת "לייבל")
לא לא לא
כתר (חברת "לייבל")
לא לא לא
מגה-אנרג'י
לא לא לא

:: ציפוי לא תקין לדוד השמש - בעבר, דודי השמש היו מיוצרים עם ציפוי מלט או ציפוי אמייל. מעבר לזה שהאמייל הוא הציפוי העמיד ביותר, כיום הוא גם היחיד שמותר לשימוש בתקן לאחר שהמלט נאסר לשימוש. ישנם מתקינים שטוענים כי דוד השמש מצופה אמייל אבל הוא לא. איך תדעו? לרוב, תוכלו לסמוך על החברות הגדולות שאכן מייצרות את דודי השמש שלהם עם ציפוי כזה. ושוב, וודאו תו תקן.

:: התקנה עד ראש הגג - חאפרים לא חסרים בשוק דודי השמש, אבל כדי למנוע מהם לעבוד עליכם, מומלץ לעלות איתם לגג ולראות בדיוק על מה הם מדברים. כמובן שאם מצבכם הפיזי לא מאפשר זאת, לא היינו ממליצים לכם להסתכן, אבל במידה ואתם מסוגלים- תעלו עם המתקין לגג ותוודאו שאם הוא אומר שקיימת חלודה – היא אכן קיימת, ותחסכו לעצמכם נזק כספי.

:: לא כולל שירות - אל תיתנו למתקינים להפתיע אתכם עם מחירים. בעל המקצוע יכול לסגור איתכם בטלפון מחיר של דוד שמש ומוצרים נלווים אך לא לכלול במחיר את עלות ההתקנה. כשאתם סוגרים מחיר עם המתקין- בקשו ממנו הצעת מחיר מפורטת שכוללת התקנה, חלקים נלווים ומחיר דוד השמש, עלות הרכבה והובלה, וכמובן תוודאו שזה כולל מע"מ.

:: זיוף דודי שמש - זיוף מוצרים היא שיטה ידועה של חאפרים, לא רק בתחום דודי השמש אלא בתחומים רבים. מבט חיצוני על הדוד יכול לעזור לכם להבחין בין המקור לזיוף. דוד שמש מקורי נושא עליו לצד שם החברה תאריך ייצור ומדבקה שעליה ברקוד. ברקוד זה משמש למעשה כמעין תעודת זהות שמקנה אחריות על הדוד. התקשרו לחברה היצרנית ובדקו אם הברקוד תקף. כמו כן, דרשו מהמתקין תעודת אחריות וחשבונית מס תקינה ותקפה.

:: שלום ולא להתראות - קיבלתם אחריות על דוד השמש ל- 4 שנים, אבל כשהתקשרתם שבוע לאחר מכן גיליתם שנעלמו עקבותיו של המתקין. מה עושים? כפי שהוסבר בפסקה מעל, על דוד השמש שלכם מוטבע ברקוד המשמש גם כאחריות. התקשרו לחברה היצרנית, הקריאו להם את הברקוד והם כבר ידעו שאכן מגיעה לכם אחריות.

:: דוד שמש במבצע - הדבר האחרון שיסכם את הנושא הוא תשומת הלב שלכם למחיר. נכון שלפעמים מחיר זול יותר הוא זה שמושך אותנו יותר, אבל במקרה הזה, כמו ברבים אחרים, מחיר זול יעלה לכם בסופו של דבר ביוקר. מחיר נמוך מדי לדוד שמש צריך להדליק לכם נורה אדומה, ובהחלט לא מומלץ.


מתקיני דודי שמש מומלצים

אם החלטתם להתקין דוד שמש, עדיף לכם לפנות למתקין דודים אמין שיעשה עבודה טובה. כאן באתר מידרג אספנו עבורכם המלצות של לקוחות קודמים על מתקינים מומלצים. לאחר כל התקנת דוד שמש נציגה ממידרג מתקשרת ללקוח, מקבלת ממנו חוות דעת וציונים אודות השירות ומעדכנת את הדירוג באתר, כך רשימת מתקיני דודי השמש המומלצים מתעדכנת כל הזמן.


שאלות נפוצות לדף זה

חישוב נפח דוד שמש – מה הנפח הרצוי?

השימוש העיקרי בבתים פרטיים נעשה בנדוד בנפח של 120 ו- 150 ליטר, כאשר ההמלצה היא דוד שמש של 120 ליטר למשפחה בין 4-6 נפשות, ולפחות 150 ליטר למשפחה בין 6-8 נפשות. 

התאמת קולט לדוד שמש – איך מתאימים? 

התפוקה של הקולט מחושבת ביחידה שנקראת קילו קלוריה. החישוב, על פי התקן, הוא נפח דוד השמש כפול 41 קלוריות ליממה. כך למשל, אם יש לי דוד שמש בנפח של 200 ליטר, אני אצטרך קולט בתפוקה של 8,200 קלוריות. על כל קולט רשום לכמה תפוקה קלורית הוא מגיע, ולפי זה ניתן לבצע את ההתאמה.

מי החברות המובילות בתחום דודי השמש?

 החברות המובילות כיום בתחום דודי השמש הן: כרומגן, אמקור, אור הטבע ונימרוד.

כמה עולה להחליף דוד שמש וקולטי שמש?

מחיר ההחלפה מתחלק לעלות ההתקנה+עלות דוד השמש ועלות הקולט. עלות דוד השמש תלויה ביצרן ובנפח. בנוסף, המחירים הבאים הם סטנדרטיים, כלומר מתייחסים להתקנת דוד בגג שטוח ותלוי ביצרן הדוד:

 דוד שמש בנפח 80 ליטר - 2,000 -2,400 ₪ 
דוד שמש בנפח 120 ליטר - 2,800 -2,400 ₪ 
דוד שמש בנפח 150 ליטר - 2,900 - 2,500 ₪ 
דוד שמש בנפח 200 ליטר - 2,800 - 3,500 ₪ 


מחיר קולט לדוד שמש - 850-1300 ₪, בהתאם לגודל ולחברה. 
מחיר התקנת הצנרת יעלה בין 30-40 ₪ למטר. 


כאן תוכלו למצוא דוגמא של הצעת מחיר מפורטת להתקנת דוד שמש. 

האם ניתן להתקין דוד שמש על גג רעפים?

 אמנם ניתן להתקין דוד שמש על גג רעפים אבל המחיר יקר יותר בהשוואה לגג בטון והוא משתנה בהתאם למצב הגג.

איך מתקינים דוד שמש? 

התקנת דוד שמש היא פעולה מורכבת שדורשת מיומנות של מתקין דודים מקצועי ובנוסף דורשת העלאת דודי שמש וקולטים לגג. מהסיבה הזו לא כדאי לנסות להתקין דוד שמש בעצמכם. אנו ממליצים לכם להתייעץ עם מתקין דוד שמש מקצועי שגם ייתן לכם הצעת מחיר. מתקיני דוד שמש מומלצים תוכלו למצוא כאן.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק