מוקד מידרג: 1-700-707-233

החלפת פלאנג' בדוד

יודעים מה מעצבן? מקלחת עם מים קרים בחורף. יודעים מה עוד יותר מעצבן? מקלחת עם מים קרים אחרי שהדוד דלק שעות ובזבז המון חשמל!  מקרים מעצבנים שכאלה הם הדרך של דוד השמש לרמוז לכם שהגיע הזמן להחליף את הפלאנג'. מה זה בכלל פלאנג', מה הם השלבים בהחלפת פלאנג', כמה זה צפוי לעלות ואיך תוכלו להיזהר מטכנאי דוודים  חאפרים? שמחים ששאלתם, כי כל התשובות כאן


מתי צריך להחליף פלאנג'

הפלאנג' הוא מעין פלטה המשמשת תושבת לגוף החימום ולתרמוסטט של הדוד (גם בדוד שמש וגם בדוד חשמל). בדוודים עומדים הפלאנג' מכיל בנוסף גם את מאיץ החימום. חשוב להדגיש - בגלל שאין בעצם שום דבר מכני בפלאנג', אין מה לתקן  בו, וכשהוא מתקלקל הפתרון היחיד הוא להחליף אותו.

 פלאנג, תרמוסטט וגוף חימום

יש כמה סימנים שיכולים להעיד על כך שעבר זמנו של הפלאנג' וצריך להחליף אותו:

  1. הדוד מחמם את המים ממש לאט, או לא מחמם בכלל.
  2. הדלקת הדוד גורמת להקפצת החשמל בבית.
  3. יש נזילה מהדוד.

לא בכל מקרה כזה צריך להחליף את הפלאנג' כולו. למשל, אם הדוד לא מחמם ייתכן מאוד שניתן להסתפק בהחלפת רכיב אחד בלבד. אז מתי בכל זאת כן נחליף את כל הפלאנג? אם הפלאנג' ישן (קיים מעל 4 שנים) או במקרים בהם גם התרמוסטט וגם גוף החימום תקולים. במקים נדירים יותר ייתכן גם שתקלות כאלה נובעות מתקלות בדוד שאינן קשורות לפלאנג'.


מה כוללת החלפת פלאנג'

אין דבר כזה להחליף את הפלאנג' בלבד! החלפת הפלאנג' ברוב המקרים כוללת את החלפת כל החלקים המחוברים אליו – התרמוסטט, גוף החימום ואם הדוד עומד אז גם את מאיץ החום. במקרים בהם התרמוסטט תקין ניתן להחליף את הפלאנג' בלי להחליף את התרמסוטט, אם כי ההבדל במחיר צפוי להיות 50-80 ₪ (תלוי בסוג התרמסוטט), ואם לא החלפתם במקרה את התרמוסטט בחצי שנה האחרונה מומלץ לנצל את ההזדמנות ולהחליף גם אותו.

החלפת הפלאנג' כוללת גם ניקוי של אבנית מהדוד ללא תוספת מחיר. בדוד עומד רוב האבנית תצא בזמן ריקון המים, ובדוד שוכב יש צורך להסיר את האבנית ידנית, אך לא מקובל לקחת על זה תוספת מחיר.

ריקון דוד

החלפת פלאנג'- באיזה סוג כדאי לבחור?

יש פלאנג'ים אוניברסאליים שמתאימים לרוב סוגי הדוודים ויש פלאנג'ים של חברות כמו כרומגן או אמקור. אם הדוד שלכם עדיין נמצא במסגרת שנות האחריות חשוב לבחור בפלאנג' שיוצר על ידי אותה החברה שמציירת את הדוד, אחרת תפגעו באחריות. לדוגמא, אם יש לכם דוד שמש של כרומגן ולאחר שנה יש צורך להחליף את הפלאנג', עדיף לבחור בפלאנג' של כרומגן. אם דוד השמש כבר לא במסגרת האחריות, אפשר לבחור בפלאנג' אוניברסאלי ולחסוך במחיר. אם יש לכם דוד של אמקור זכות הבחירה נשללת מכם ואין הרבה ברירות – תוכלו להתקין אך ורק פלאנג' של אמקור. הסיבה היא שהמרחק בין הברגים בדוד של אמקור שונה מהמרחק בשאר הדוודים ולכן פלאנג' של חברה אחרת לא יוכל להתחבר טוב לדוד של אמקור.


תהליך החלפת פלאנג'

תהליך החלפת פלאנג' בדוד מורכב מכמה שלבים ובעל מקצוע אמין יבצע את כולם, מבלי לדלג על אף אחד מהם. משפט כמו "אני לא צריך לבדוק, יש לי מלא ניסיון אז אני יודע שזה עובד" מעיד דווקא על בעל מקצוע חאפר, ולא על בעל מקצוע מנוסה. גם אם אתם חסרי ידע בדוודים (וזה לגמרי לגיטימי), תוכלו לעקוב אחר הפעולות של טכנאי הדוודים או לפחות לשאול אותו האם ביצע את כולן:

1. ניתוק הדוד מהחשמל –  די מובן למה זו פעולה שאי אפשר לדלג עליה. השילוב של מים וחשמל מסוכן מאוד, וכדי למנוע תקלות וסכנות בטיחותיות כדאי מאוד לוודא עם טכנאי הדוודים שהוא עשה זאת.

2. יש לנתק את זרם המים ולרוקן את הדוד דרך אחד הצינורות. אם פשוט פותחים את המכסה של הדוד והמים מתפרצים החוצה הם עלולים לגרום להצפה בבית או בבוידעם. בגג רעפים חשוב במיוחד לרוקן את הדוד בהדרגה – הרעפים הם עדינים, ולחץ מים חזק כמו זה שיוצא מהדוד עלול להוביל לשבירה שלהם.

3. הוצאה של הפלאנג' הישן. טיפ מאיתנו – בקשו מטכנאי דודי השמש להביא לכם את הפלאנג' הישן, כך לא יהיו ספקות שהוא הוחלף.

 פלאנג חדש מול פלאנג ישן עם אבנית

 


טיפים חמים

טיפ כשמדובר בהחלפת פלאנג' דין דוד חשמל כדין דוד שמש, ולא אמור להיות שום הבדל בתהליך או במחיר. כנ"ל לגבי דוד שוכב ועומד. 

טיפ "החלפתי גם פלאנג', גם גוף חימום וגם תרמוסטט" שווה ערך ל"החלפתי גם את כל הרכב, גם את המנוע וגם את הגלגלים". כשמחליפים פלאנג' מחליפים הכל, והכל כלול במחיר. חשוב להבהיר שכן ניתן להחליף את גוף החימום בלבד או את התרמוסטט בלבד (ולא את כל הפלאנג'), בדיוק כמו שניתן להחליף ברכב גלגל או מנוע בלי להחליף את כולו. 

טיפ וודאו שיש תו תקן על הפלאנג', על התרמוסטט ועל גוף החימום. כן, זה לגמרי לגיטמי לבקש מטכנאי דודי השמש לראות את הפלאנג' לפני שהוא מתקין אותו.

טיפ וודאו מראש עם טכנאי  הדוודים שמגיע שהוא מעניק אחריות גם על העבודה וגם על הפלאנג' וחלקיו. האחריות המקובלת היא של שנה לפחות. במקרים בהם הדוד שלכם ישן מאוד ופגום ייתכן שטכנאי הדוודים לא ירצה לקחת אחריות על העבודה (ובצדק), אך עליו לציין זאת לפני שהוא מחליף את הפלאנג'.

טיפ לא קיים פלאנג' עם מגן אבנית. יש מגן אבנית לדוד כולו, אבל בזה נעסוק כבר במאמר אחר.

טיפ במידה ויש לכם גג רעפים, וודאו מראש עם טכנאי הדוודים שהוא מבצע תיקונים על גג רעפים. מדובר בעבודה קשה ומסוכנת יותר, וחלק מהטכנאים מעדיפים להימנע ממנה. בנוסף, וודאו שהטכנאי שאתם בוחרים עובד עם רתמות בטיחות. לא משנה כמה ניסיון יש לאיש הדוודים, כשמדובר בעבודה בגובה גם הטכנאי המנוסה ביותר עלול לעשות צעד לא טוב ולמעוד, וזה לחלוטין לא סיכון ששווה לקחת.


מחיר החלפת פלאנג'

מחיר החלפת פלאנג' נע בין 500-750 ₪, כאשר המחיר הממוצע הוא בסביבות ה-600 ₪. המחיר תלוי בעיקר בחברה שמייצרת את הפלאנג' ובנגישות הדוד. למשל, פלאנג' של כרומגן יעלה יותר מפלאנג' אוניברסאלי, והחלפת פלאנג' בדוד שממוקם על גג רעפים תעלה יותר מהחלפת פלאנג' בדוד על גג שטוח עם גישה נוחה. בנוסף, אם יש צורך לפרק את דוד השמש על מנת להחליף את הפלאנג' (במקרים בהם הדוד קרוב מאוד לרצפה ואין מספיק מרחב עבודה) המחיר יעלה בכ-300-400 ₪.


טכנאי דוודים מומלצים להחלפת פלאנג'

בהנחה שאתם לא מחובבי האקסטרים שיעלו יחד עם טכנאי דודי השמש לגג, חשוב לבחור באיש דוודים אמין שיבצע את העבודה בצורה הטובה ביותר גם כשלא משגיחים עליו בשבע עיניים. בדיוק בשביל זה ריכזנו עבורכם רשימה של טכנאי דודי שמש מומלצים על סמך המלצות של אלפי לקוחות קודמים. לאחר כל תיקון נציגה ממידרג מתקשרת ללקוח ומבקשת ממנו חוות דעת על טכנאי הדוודים ועל העבודה שביצע, כך שהציונים באתר מתעדכנים תמיד. שיהיה חורף חמים ונעים! מחייך


שאלות נפוצות לדף זה

מה זה פלאנג'?

פלאנג' הוא התשובת של גוף החימום והתרמסוטט בדוד השמש והחשמל. כשמדברים על החלפת פלאנג' הכוונה היא להחליף את כל הרכיבים. 

כמה עולה החלפת פלאנג'?

בממוצע, החלפת פלאנג' תעלה בין 500-800 ש"ח, וברוב המקרים תעמוד על כ-600 ש"ח. המחיר תלוי בסון הפלאנג' ובנוחות הגישה לדוד. 

אפשר להחליף גוף חימום בלי להחליף פלאנג'?

כן, גוף החימום הוא רכיב בפלאנג' וניתן להחליף רק אותו. אם הדוד ישן והפלאנג' עצמו גם מכוסה אבנית, עדיף כבר להחליף את כל הפלאנג'. 

כמה עולה החלפת פלאנג' ללא החלפת תרמסוטט?

מדובר בהבדל של 50-80 ש"ח. אם החלפתם את התרמוסטט לא מזמן אז אין סיבה להחליף שוב, אבל אם התרמסוטט כבר ישן כדאי לנצל את ההזדמנות ולהחליף אותו גם אם הוא עובד כמו שצריך. 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק