מוקד טלפוני: 1-700-707-233

דיקור סיני

אם מיציתם את הטיפולים שיש לרפואה הקונבנציונלית להציע לכם, יכול להיות שהרהרתם במחשבה לעשות דיקור סיני. אז בואו נעשה היכרות – דיקור סיני הוא שיטת טיפול ברפואה הסינית שהמטרה שלה לעודד זרימה חופשית של הצ'י (האנרגיה בגוף שלנו) ויכולה להועיל בלא מעט מצבים כמו כאבי גב, בעיות אורתופדיות ואפילו פריון. למי דיקור סיני מתאים, תוך כמה זמן הטיפול מתחיל להשפיע ואיך נבחר מטפל בדיקור סיני? כל התשובות ממש כאן מחייך


מה זה דיקור סיני

על קצה המזלג (או המחט) לפי הרפואה הסינית העתיקה יש בגוף שלנו ערוצי אנרגיה (12 עיקריים) שנקראים מרידיאנים ומשפיעים על האיברים הפנימיים בגוף. בתוך המרידיאנים זורמת אנרגיה שאולי שמעתם עליה פעם, שנקראת צ'י. לפי הרפואה הסינית הצ'י היא "אנרגיית החיים", אבל אצלנו היא מתורגמת בפשטות לאנרגיה שמצויה בגוף שלנו. כאשר הצ'י זורם בצורה חופשית, נרגיש שאנחנו נמצאים במצב נפשי וגופני אופטימלי, אבל במצב של חסימה או חוסר איזון בזרימת הצ'י, הדבר יתבטא בחולשה נפשית או רגשית.

 

 נקודות דיקור על המרדיאנים

 

אז מה קשורים המרידיאנים והצ'י לדיקור? המטרה העיקרית של הדיקור הסיני היא לאזן את הגוף ולשחרר חסימות בזרימת הצ'י באמצעות לחיצה על נקודות דיקור שנמצאות על גביי המרידיאנים שבגוף שלנו. הדיקור הסיני מתבצע באמצעות מחטים חד פעמיות וסטריליות שמוחדרות למקומות שונים בגוף. כל נקודת דיקור אחראית על הפעלת איזור שונה בגוף (הכליות, הטחול, המעי ועוד). למרות שזה מתבקש ונשמע הגיוני, חשוב שתדעו שגם אם ניגשתם לדיקור בגלל כאבי בטן יכול מאוד להיות שהטיפול יתמקד בהחדרת מחטים דווקא בידיים וברגליים. הסיבה לכך, היא שהמרידאינים הם מעין מערכת שמרשתת את כל הגוף, כך שדיקור נקודה מסויימת על המרידיאן יכול להשפיע גם על אזורים מרוחקים יותר בגוף.

 


למי דיקור סיני מתאים

בגדול, דיקור סיני מתאים לכל בן אדם החל מגיל הילודה ועד גיל 120 (טפו טפו) ויכול לעזור באינספור מצבים, כמו: כאבי גב, מיגרנות, בעיות אורתופדיות, כאבים כרוניים, אלרגיות, בעיות שינה, בעיות עור, לחץ נפשי, בעיות פוריות, כאבי שרירים, מעי רגיש, הריון ועוד (ועוד, ועוד מחייך) .

אז כן, דיקור סיני מתאים כמעט בכל מצב ולכל אחד, (ואפילו לחיות המחמד שלכם – אבל זה כבר למאמר אחר) אבל שימו לב שיש מצבים שחשוב לנהוג בזהירות יתר כשמבצעים דיקור סיני. למשל, כשיש המופיליה שהיא מחלה בה יש סיכוי לדימום יתר, ניתן לעשות דיקור סיני, אבל חשוב מאוד שהטיפול יהיה עדין יחסית כדי לא לעודד לדימום מאסיבי. בנוסף, אם אתם סובלים מפוביה ממחטים (ואנחנו לגמרי מבינים אתכם), יכול להיות שכדאי להימנע מדיקור, ולשקול להשתמש באחת מהשיטות האחרות שארגז הכלים של הרפואה הסינית מציע כמו טווינא, שיאצו, כוסות רוח או צמחי מרפא.


תוך כמה זמן דיקור סיני משפיע?

כלל האצבע הראשון שצריך לדעת על דיקור סיני, הוא שמדובר בשיטת טיפול אינדיבידואלית. בפועל, זה אומר שגם אם יבואו 20 מטופלים שסובלים ממיגרנות לדיקור סיני, כל אחד מהם יקבל המלצה על תוכנית טיפולים שונה שכוללת דגשים מיוחדים כמו שילוב של שיטות טיפול נוספות או צמחי מרפא. אז כן, במקרה של דיקור סיני, כל מקרה לגופו. זאת גם הסיבה שההשפעה של דיקור סיני משתנה בין המטופלים, ותלויה במצב הבריאותי ובחומרת הבעיה של כל מטופל. למשל, בחורה בת 26 שסובלת מבעיית שינה במשך שלושה חודשים, תצטרך כנראה מספר טיפולים נמוך יותר בהשוואה לאישה בת 60 שסובלת שנים רבות מבעיות שינה ונוטלת כדורים.

עוד דבר שצריך לזכור זה שדיקור סיני הוא תהליך. בשונה מביקור אצל רופא משפחה בו תקבלו כדור שיעלים לכם את הכאב כעבור זמן קצר, בדיקור סיני, האפקטיביות של הטיפול יכולה לקחת זמן. הרבה פעמים כשמדובר בבעיות אקוטיות שהתחילו לא מזמן, תוכלו לחוש הקלה לאחר מספר בודד של כ-5 טיפולים. לעומת זאת, במקרים אחרים, כמו למשל כשיש מחלות כרונית, הטיפול יכול גם לקחת זמן ממושך של כ-15-20 טיפולים וחשוב להיות סבלניים.


דיקור סיני זה כואב?

חכם סיני עתיק אמר פעם "זה לא כואב, זה לא יכאב ובסוף זה ישתחרר". סתם, זה היה בכלל שלמה ארצי, אבל האמת שזה ככה גם במקרה של דיקור סיני. אז לא, דיקור סיני לא כואב מהסיבה הפשוטה שהמחטים שמוחדרות לגוף הן דקיקות ובעומק של כחצי מילימטר. במהלך הטיפול תרגישו תחושה של זרם קל או עקצוצים, וזה דרך אגב סימן שהטיפול מתנהל בכיוון הנכון. 

 דיקור סיני בנקודת דיקור ביד

דיקור סיני - כל השלבים

אם החלטתם ללכת על דיקור סיני, שנייה לפני שאתם קופצים על מיטת הטיפולים כדאי לדעת שיש כמה שלבים שתעברו בדרך:

דיקור סיני ייעוץ: בשלב זה תתייעצו עם המטפל או המטפלת כדי להחליט על אופי התהליך. לרוב, מדובר בייעוץ טלפוני שלאחריו תיקבע פגישה ראשונית.

דיקור סיניתשאול ואבחון: השלב החשוב ביותר בתהליך שיסייע למטפל להחליט על אופי הטיפול. התשאול דומה לתשאול סטנדרטי אצל רופא המשפחה וכולל שאלות שנוגעות להיסטוריה הרפואית, אורח החיים, הרגלי האכילה והשינה שלכם. לאחר מכן, המטפל יבצע אבחון מקיף, שכולל התייחסות לסקירה פיזית של המטופל. נתונים כמו גוון העור, מבנה הפנים ואפילו השיער שלכם יעזרו למטפל להרכיב תמונה מלאה לגביי הטיפול שיותאם עבורכם. בנוסף, אם יש לכם אבחנות רפואיות קודמות כמו למשל פריצת דיסק, הרבה פעמים המטפל יבקש שתביאו איתכם לפגישה את המסמכים הרפואיים. חוץ מזה, המטפל יערוך לכם  בדיקות ממשיות כמו בדיקות דופק וגם בדיקה של הלשון שלפי הרפואה הסינית משקפת את שאר האיברים בגוף ויכולה להעיד על מצבכם הבריאותי.

בסיום האבחון, המטפל ירכיב עבורכם תוכנית טיפולים שכוללת המלצה על מספר הטיפולים, וגם המלצות פרטניות כמו שילוב שיטות נוספות  או צמחי מרפא. במקרים מסוימים תוכלו להתחיל בטיפול הראשון כבר לאחר פגישת הייעוץ .

דיקור סיניטיפול :כמו שאתם כבר זוכרים - אופן הדיקור משתנה בהתאם למטופל ולמצבו הבריאותי. אבל לא חשוב אם הגעתם לדיקור בגלל כאבי בטן או כאבי גב – דיקור טוב צריך לקחת מינימום 30 דקות, וטיפול טוב ומקיף יארך כ-45 דקות, אז אל תתפשרו על פחות מזה! באופן כללי, סדרת טיפולים כוללת בממוצע כ-8-10 טיפולים, בתדירות של אחת לשבוע-שבועיים. אבל, קחו בחשבון שמספר הטיפולים ותדירות המפגשים דינמיים ויכולים להשתנות בהתאם להתקדמות התהליך.

 

 נקודת דיקור בראש

איך בוחרים מטפל בדיקור סיני?

אז החלטתם שאתם רוצים ללכת על דיקור סיני, אבל איך אפשר לדעת אם המטפל שמצאנו מתאים לנו? הנה כמה כללי אצבע שיכולים לעזור לכם:

 

ההכשרה של המטפל

לצערנו, תחום הדיקור סיני עדיין לא מוסדר בארץ מבחינה חוקית, כך שיש לא מעט אנשים שמכנים את עצמם "מטפלים ברפואה סינית", לאחר שעברו קורס מזורז של שנה במכללה שכוחת אל. הבעייתיות בקורסים מסוג זה היא שהרפואה הסינית רוויות פרטים כמו צמחי מרפא וסוגי נקודות הדיקור השונות, כך שבפחות מ-4 שנים זה יהיה בלתי אפשרי לכסות את כל החומר.

אחת הדרכים להימנע מחאפרים בתחום היא לבקש מהמטפל שבחרתם תעודת מטפל מוסמך ברפואה סינית מאחת המכללות הגדולות בארץ כמו רידמן, תמורות, מעיינות או ברושים. עוד אינדיקציה שיכולה לעזור לכם, היא לבדוק שהמטפל שבחרתם רשום באגודה או בלשכה לרפואה סינית, שמקבלים רק מטפלים שעברו הסמכה של 4 שנות לימוד ברפואה סינית. לרוב, תוכלו לברר את זה דרך חיפוש קצר באתר האינטרנט של הארגונים או שתוכלו פשוט לבקש מהמטפל להציג לכם תעודת חבר לשכה/אגודה.

 

הכשרה ספציפית

לאחר שמטפלים ברפואה סינית מסיימים את ההכשרה ברפואה הסינית הם עוברים הכשרות בתחומים ספציפיים כמו דיקור סיני לפוריות, דיקור סיני להריון, דיקור סיני לילדים ועוד. עוד לפני שתקבעו את הפגישה הראשונית עם המטפל שבחרתם, מומלץ בחום לוודא שיש לו הכשרה ספציפית לתחום שרלוונטי לכם. למה זה חשוב שאלתם? למשל, כשמבצעים דיקור סיני בהריון, יש נקודות שמומלץ להימנע מדיקור שלהן. חשוב שנבחר במטפל עם התמחות ספציפית בהריון שידע מאיזה נקודות יש להימנע, וגם יוכל לתת המלצות פרטניות לתחום.

איך נדע שלמטפל יש התמחות ספציפית שרלוונטית אלינו?  נסו עוד בשיחת הטלפון הראשונית לבדוק שהמטפל "מבין עניין" ובקיא במושגים שרלוונטיים לבעיה שלכם. למשל, אם אתם פונים לדיקור סיני לטיפול בבעיות פוריות, נסו לשאול את המטפל שבחרתם בנוגע למושגים מערביים כמו IVF (הפריה חוץ גופית) ולהתרשם מהבקיאות שלו בתחום. עוד אופציה היא לבקש מהמטפל תעודה שרלוונטית לתחום שלכם. אבל בינינו, אין תחליף לחוכמת ההמונים. בקשו מהמטפל שבחרתם לדבר עם לקוחות קודמים שלו כדי שתוכלו להתרשם ממנו באופן ישיר.

 

כימיה עם המטפל

ויש עוד גורם שאי אפשר לבדוק בתעודה, אבל אין לו תחליף – התקשורת הבין אישית שלכם עם המטפל. הרבה פעמים, תוכלו לבדוק את הכימיה עם המטפל עוד בשיחת הטלפון הראשונה שלכם שתיתן לכם "אור ירוק" להמשיך בתהליך (או שלא). דיקור סיני הוא טיפול די אינטימי, כך שמומלץ בחום לבחור במטפל שאתם מרגישים בנוח איתו, וגם מתחברים לגישה הטיפולית שלו. לדוגמה, יש מטפלים שישימו לכם מחטים וייעלמו מהחדר ל-20 דקות, כך שתוכלו לנוח על מיטת הטיפולים בזמן הזה. לעומת זאת, יש מטפלים שישאירו בחדר לאורך כל הדיקור, כדי להיות זמינים עבורכם באופן מלא. יש מטפלים שישמחו לדבר איתכם באופן שוטף בווטסאפ ולתת עצות לכל שאלה. לעומת זאת, יש מטפלים, שבואו נאמר, יעדיפו לשמוע מכם פעם בשבוע בטיפול השבועי שלכם. אז כמו בכל מערכת יחסים, מומלץ לבחור באחד שנמצא איתכם באותו הראש מחייך

 

 מטפלת בדיקור סיני

מחירים של דיקור סיני

מחיר דיקור סיני בקליניקה פרטית נע בין 150-300 ₪, אבל האמת שיש מקרים שתוכלו לשלם גם 60 ₪ או אפילו 500 ₪ עבור טיפול בודד. בתרחיש הזול, בו הדיקור מתבצע בקופת חולים, או דרך קליניקות קהילתיות (שם הדיקור מתבצע בחלל משותף במספר מטופלים) תשלמו כ-60-150 ₪ עבור טיפול בודד. בתרחיש היקר, בו תבצעו דיקור סיני בקליניקה פרטית ובמיקום מרכזי כמו תל אביב, תשלמו כ-300-500 ₪ עבור דיקור סיני בודד. יש לקחת בחשבון שדיקור סיני שמתבצע דרך קופות החולים או קליניקות ציבוריות לרוב יהיה גם קצר יותר בהשוואה לדיקור בקליניקה פרטית, בשל אילוצי זמן. בנוסף, רכישת סדרת טיפולים צפויה להוזיל את העלות של טיפול בודד ב-10-20%.

 


מטפלים מומלצים בדיקור סיני

אז אחרי שהבנו למי דיקור סיני יכול להתאים, וגם נרגענו אחרי שהבנו שדיקור סיני לא כואב, הגיע הזמן לבחור מטפל מומלץ לדיקור סיני שיאזן לנו את הצ'י (או פשוט מישהו שיקל לנו על הכאב) . אתם כבר יודעים שדיקור סיני הוא תחום יחסית פרוץ, וכדי שלא תיפלו על מטפל שיבזבז לכם אנרגיות מיותרות, ריכזנו עבורכם רשימה של מטפלים מומלצים בדיקור סיני עם חוות דעת מלקוחות קודמים, ושיהיה בהצלחה! מחייך


שאלות נפוצות לדף זה

מה המחיר של דיקור סיני?

על דיקור סיני בקליניקה פרטית תשלמו לרוב כ-150-300 ש"ח. הרבה פעמים, מחיר דיקור סיני בקליניקות במרכז הארץ יהיה יקר יותר ויעלה כ-300-500 ש"ח. במידה שתחליטו לעשות דיקור סיני דרך קופות החולים, או דרך קליניקה קהיליתית - שם הטיפול מתבצע בחלל משותף במספר מטופלים, המחיר יהיה זול בצורה משמעותית ויעלה כ-60-150 ש"ח.

למה דיקור סיני טוב?

דיקור סיני יכול להועיל בלא מעט מקרים, אז תרשמו: כאבי גב, כאבים אורתופדיים, כאבי מחזור, אלרגיות, בעיות עור, לחץ נפשי, בעיות שינה, תסמיני הריון אופיינים ואפילו בבעיות פוריות.

האם דיקור סיני יכול להזיק?

דיקור סיני שמתבצע על ידי מטפל מוסמך לא אמור להזיק בשום שלב. לפני הכל, חשוב לדעת שהמחטים איתם מתבצע הדיקור הן סטריליות וחד פעמיות, ומוחדרות בעומק של כחצי מילימטר, ללא חדירה כלשהי לאיברים הפנימיים. יחד עם זאת, במקרים מסויימים כמו למשל כשיש קרישיות בדם, המטפל צריך לנהוג בזהירות משנה, ולבצע טיפול בעדינות, כדי לא לעודד דימום מאסיבי.

 

 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק