מוקד טלפוני: 1-700-707-233

ניקוי שטיחים

ניקוי שטיחים הוא פעולה שגרתית. לרוב, אנחנו מנקים את השטיח באופן שטחי אחת למספר שבועות. אך מה קורה כאשר השטיח מתלכלך בכתמי דיו, או כתם קשה יותר? ובכלל – מה הדרך הכי טובה לשמור על השטיחים נקיים, ובאילו חומרים לא כדאי להשתמש כדי לנקות את השטיח? פרשנו כאן את כל התשובות


ניקוי שטיחים

אחת לתקופה אנחנו נדרשים לנקות את השטיח שלנו. לבעלי כלבים וחתולים התופעה מוכרת במיוחד, אך גם להולכים על שתיים היא לא זרה. שערות, חול וקרדית האבק הם פריטים שאוהבים להיצמד לשטיח שלנו ונשארים להתמנגל שם, כאילו מדובר בשטיח האדום מחייך.

 ניקוי שטיחים

מידי פעם, השטיח נפגע גם מכתמים קשים יותר, כמו דיו, פליטה של תינוק או כתם יין. במקרים כאלו, יש צורך להשקיע יותר בניקוי השטיח, עד למקרים שבהם צריך לקרוא לבעל מקצוע.

אז איך נשמור על השטיח שלנו נקי ויפה? הנה כל המידע שצריך לדעת על שטיחים, ועל דרכי הניקוי שלהם.


סוגי שטיחים וניקויים

שטיחים העשויים מסיבים סינתטיים

השטיחים הסינתטיים הם השטיחים הנפוצים ביותר כיום. סיבי השטיח עשויים לרוב פוליאסטר, פולי אריתן או חומרים סינתטיים אחרים, ומצופים בחומרים מרחיקי לחות ולכלוך. השטיחים הסינתטיים מגיעים במגוון סגנונות (שטיחי שאגי, שערות קצרות ועוד), ומיוצרים תמיד בעבודת מכונה. מכל הסיבות האלו, השטיחים הסינתטיים נחשבים לעמידים וזולים יותר משטיחים העשויים סיבים טבעיים, וגם קלים יותר לניקוי.

שטיחים העשויים מסיבים טבעיים

שטיחים העשויים מסיבים טבעיים הם בדרך כלל שטיחי צמר, משי או כותנה (קיימים גם שטיחים המשולבים צמר ומשי). השטיחים הטבעיים מיוצרים בעבודת יד או מכונה, ונחשבים ליקרים משמעותית משטיחים סינתטיים. גם השטיחים העשויים סיבים טבעיים מגיעים במגוון סגנונות עשיר – שטיחים פרסיים, סיניים, בלגיים או אפגניים המאופיינים בדוגמאות אוריינטליות או מקוריות אחרות.

 שטיח פרסי

הניקוי של השטיחים הטבעיים אמור להתבצע בצורה עדינה יותר, שתשמור על הסיבים (לרוב שטיחי משי וויסקוזה דורשים התעסקות עדינה יותר, כמו ניקוי יבש). גם שטיחי הכותנה נחשבים לשטיחים עדינים למדי, אך הם לא כל כך נפוצים.


האם כל שטיח ניתן לניקוי?

צריך להדגיש – כל סוגי השטיחים ניתנים לניקוי, אך:

 1. לא כל כתם ניתן להסרה. כתמים שקשורים לשמן תעשייתי, דבקים תעשייתיים וכתמים נוספים יכולים להיות חסרי תקנה.

 2. תהליך הניקוי של סוגי השטיחים השונים משתנה גם הוא. בשטיחים ארוגים בעבודת יד, או עשויים מסיבים טבעיים תהליך הניקוי צריך להיות עדין הרבה יותר.

 3. כתמים שונים יגיבו בצורה שונה על סוגי השטיחים השונים. כתם דיו ישן, לדוגמא, יהיה הרבה יותר קשה לניקוי בשטיחים טבעיים מאשר בשטיחים סינתטיים. הסיבה העיקרית היא ששטיחים טבעיים סופגים לכלוך בצורה חזקה הרבה יותר מבדים סינתטיים, וכן, כמו שהזכרנו, תהליך הניקוי שלהם קשה יותר.


איך מנקים שטיח?

באופן כללי, לכל בעל מקצוע יש את השיטה המיוחדת שלו. חלק מהשיטות של ניקוי שטיחים הן ביתיות יותר, וחלקן תעשייתיות. אך בדרך כלל, כל השיטות לניקוי שטיחים אמורות לכלול את השלבים הבאים:

 • הסרה של הלכלוך היבש - בכל שטיח נמצאת כמות גדולה של חול ואבק, שחודרים אל תוך השטיח. הדרך להסיר אותם היא באמצעות שאיבה של השטיח או מכונות מיוחדות הקיימות במפעלים לניקוי שטיחים.

 • הזרקה של מים וחומרי ניקוי - בין אם זה נעשה במכונות מיוחדות או באופן ידני, השלב ה"רטוב" של ניקוי השטיח כולל הזרקה בלחץ גבוה של חומרי הניקוי.

 • קרצוף השטיח - על ידי מברשת או באמצעות מכונות עם מברשות מסתובבות.

 • שאיבת השטיח - או סחיטה והשהייה בחדר ייבוש, בשיטות התעשייתיות.

כמובן שכשמדובר בשטיחים עדינים יותר, חוסכים בשיטות החזקות של ניקוי השטיחים, ומסתפקים בהזרקת חומרי הניקוי ושאיבה שלהם.

מה עדיף - ניקוי שטיחים בבית או במפעל?


ניקוי שטיחים - עשה זאת בעצמך

 • ניקוי אבק - הדרך הפשוטה והשגרתית ביותר לנקות שטיח היא בשאיבה פשוטה. שטיחים צוברים הרבה לכלוך ואבק ולכן חשוב להקפיד לשאוב אותם אחת לכמה שבועות. בנוסף, אחת לכמה חודשים מומלץ לאוורר את השטיחים ולנער אותם היטב. דרך מקורית לעשות זאת היא להפוך את השטיח אחת לכמה חודשים, וללכת עליו הפוך למשך יומיים- שלושה. החול והאבק ייפלו על הרצפה וכל מה שיישאר לכם הוא לגלגל את השטיח ולטאטא אותם משם מחייך.

 • ניקוי כתמים – הטעות הנפוצה ביותר בניקוי כתמים מהשטיח היא "למרוח את הכתם". הדרך הנכונה לנקות שטיחים היא לספוח את הלכלוך ולספוג אותו. לכן, אם נשפכה לכם כוס קולה על השטיח, אל תציפו אותה במים וסבון ותשפשפו. אמנם הכתם בולט פחות, אבל הוא פרוש כעת על שטח גדול יותר. השיטה הנכונה לנקות כתמים היא לספוג אותם. קחו מגבת או בד כותנה, לחצו על הכתם וספגו אותו היטב. לאחר מכן תוכלו לטשטש ולדלל את הכתם עם מים, סבון כלים, חומרים לניקוי בגדים או חומרים ייעודיים אחרים, על הכתם בלבד, וכמובן ספגו את השטיח היטב לאחר כל הרטבה כזו (אפשר באמצעות דריכה על מגבת).

 קפה על השטיח

הכלל הזה נכון גם לגבי כתמים צמיגיים יותר, כמו מסטיק – גרדו את הכתמים מהשטיח מיד, ואל תדחו את הניקוי לאחר כך. ככל שחולף הזמן – הנזק לשטיח גדול יותר.

כשמדובר בכתמים שטחיים שנמצאים על השטיח שלכם – תוכלו להיעזר במים, סבון כלים, חומרים המיועדים להסרת כתמים מבגדים או חומרים עדינים אחרים. כמובן, לאחר כל הרטבה, חשוב לספוג את השטיח היטב ולשאוב אותו כדי למנוע מהכתם להתפשט.

 • פעלו במהירות – בניקוי שטיחים, יש חשיבות לזמן. ככל שהכתם נמצא יותר זמן על השטיח, הוא נתפס בסיבים, וקשה יותר להסיר אותו אחר כך.

 • חומרי ניקוי – באופן כללי – אם אתם לא יודעים כיצד להשתמש בחומרי הניקוי המיועדים לניקוי שטיחים, הימנעו משימוש בהם. חומרי הניקוי המיועדים לניקוי שטיחים הם לרוב דביקים וחודרים לשטיח, ולכן יש צורך לדעת גם כיצד להסיר אותם. שימוש לא נכון בחומרים לניקוי שטיחים רק יגרום לנזק גדול יותר.

כך תשמרו על השטיח שלכם

בכל אופן, אם אתם לא בטוחים איך לנקות את השטיח? בייחוד במקרה של שטיח יקר, עשו לעצמכם טובה והתייעצו עם בעל מקצוע. תתפלאו לגלות גם שלא מדובר בהוצאה כספית גדולה.

 • במקרה של הצפה – חשוב להרים את השטיח מהרצפה ולייבש אותו היטב. כשהמים חודרים לשטיח, והשטיח לא מקבל אוורור, השטיח עלול להיהרס.


מחירי ניקוי שטיחים

ניקוי שטיח בודד

עלות ניקוי שטיח בודד למטר היא יקרה יותר מניקוי שטיחים מקיר לקיר. הסיבה העיקרית נעוצה בכך ששטיח בודד מכיל לרוב פחות מטרים משטיחי קיר אל קיר, ועבור מנקי השטיחים, לא משתלם להגיע לעבוד עבור סכום נמוך שכזה. 

מחיר ניקוי שטיח בודד נע בין 200 ל – 400 שקלים, או 40 – 70 ₪ למטר.

ניקוי שטיח מקיר לקיר

עלות ניקוי שטיח מקיר לקיר בחדר ממוצע (של כ- 13 מ"ר) מסתכמת אף היא בטווח שבין 200 ל – 400 ₪, אך כאן מדובר בעלות של 14 – 30 ₪ למטר.

 

מה מחיר ניקוי שטיחים?


מנקי שטיחים מומלצים

כאן במידרג, אספנו עבורכם המלצות של לקוחות אמתיים עלמנקי השטיחים המומלצים מבוססת על שיחות טלפון אמתיות בלבד עם לקוחות שביצעו עבודת ניקוי שטיחים אצל בעלי המקצוע ברשימה.


שאלות נפוצות לדף זה

איך מנקים שטיח?

הדרך הפשוטה והשגרתית ביותר לנקות שטיח היא בשאיבה פשוטה. שטיחים צוברים הרבה לכלוך ואבק ולכן חשוב להקפיד לשאוב אותם אחת לכמה שבועות.

אם השטיח שלכם נפגע מכתם, השיטה הטובה ביותר היא לספוג אותו. קחו מגבת או בד כותנה, לחצו על הכתם וספגו אותו היטב. לאחר מכן תוכלו לטשטש ולדלל את הכתם עם מים, סבון כלים, חומרים לניקוי בגדים או חומרים ייעודיים אחרים, על הכתם בלבד, כשלאחר כל הרטבה כזו אל תשכחו לייבש את האזור היטב (אפשר באמצעות דריכה על מגבת).

כמה עולה ניקוי שטיח?

:: מחיר ניקוי שטיח בודד נע בין 200 ל – 400 שקלים,
או 40 – 70 ₪ למטר.
:: מחיר ניקוי שטיח מקיר לקיר עבור חדר ממוצע (של כ -13 מ"ר)
נע בין 200 ל – 400 ₪, אך כאן מדובר בעלות של 14 – 30 ₪ למטר.

 

איפה ניתן למצוא בעלי מקצוע לניקוי שטיחים באזור שלי?

כאן באתר מידרג ריכזנו רשימה של בעלי מקצוע מומלצים , שקיבלו את חוות הדעת והציונים הכי טובים מלקוחות קודמים. לאחר כל ניקוי של שטיחים, צוות האתר מתקשר ללקוח ומקבל ממנו דירוג על העבודה של בעל המקצוע. כך שהציון שלו כל הזמן מתעדכן ברשימה. לחצו כאן, על מנת לעבור לרשימת מנקי השטיחים המומלצים באזורכם.

איך מנקים שטיח שאגי?

לא שואבים שטיחי שאגי, ולכן יש דרך מיוחדת לנקות אותם. כדי לנקות שטיח שאגי יש להפוך אותו, ולדרוך עליו כשהוא הפוך כמה ימים - זה ידאג להוציא את כל הלכלוך. במידה ויש כתמים, כדאי להשתמש במגבון לח.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק