מוקד טלפוני: 1-700-707-233

גיזום עצים

גיזום עצים זה לא עסק פשוט! הוא דורש מומחיות, מיומנות והתמודדות טובה עם גבהים. בקיצור, זה לא עוד משהו שהגנן יכול לעשות עבורכם – אם אתם זקוקים לגיזום עצים, אתם צריכים גוזם עצים מקצועי. מתי עושים את זה? איך? ומי אוסף את הגזם בסוף?

 גיזום עצים

גיזום עצים

גיזום עצים נעשה בשלוש שיטות:

גיזום עצים במנוף – שיטה בטוחה ונוחה, אם כי פחות מאפשרת גיזום מדויק ועדין. ישנם גוזמים שתמיד יעדיפו להביא מנוף אם יש גישה נוחה לעץ, ויש גוזמים שגם אם אפשר עם מנוף יעדיפו טיפוס על העץ בשביל גיזום מדויק יותר. הגישה אל העץ והעדפות הגוזם יכריעו כאן. כמו כן הבאת מנוף תייקר את העבודה, לפעמים בקצת ולפעמים בהרבה, נגיע לזה עוד מעט.

גיזום עצים על סולם – לעצים של עד עשר מטר שאין אליהם גישה במנוף ניתן לעלות בסולם ארוך מאוד ולבצע את הגיזום בזהירות.

גיזום עצים בטיפוס – הופתענו אבל זה מאוד פופולארי! בגיזום עצים מסובך, שדורש עבודה עדינה עם חוטי חשמל, או כל מצב אחר שדורש זהירות יתירה, גוזם העצים יטפס על העץ בעזרת ציוד מיוחד ויגזום את הענפים שנידונו לגיזום בעדינות ובמקצועיות בלי להסתכן בנזק לסביבת העץ. יש גוזמים שתמיד מעדיפים לטפס כדי להיות כמה שיותר קרובים אל השטח. גם אנחנו תמיד אוהבים לטפס. אל הספה ולעשות בינג'.


מתי כדאי לגזום עצים וכל כמה זמן?

יש כל מיני דעות על מתי כדאי לגזום עצים. כמובן שלכל זן יש את התנאים האופטימאליים לגיזום הייחודיים לו, ולכל גוזם עצים יש את דעתו בנושא. בגדול הגיזום יעשה בזמן הנכון לכם – אם אתם רוצים לחסוך את הלכלוך על השביל מהפירות, כדאי לקרוא לגוזם העצים בעונת הסתיו כדי לגזום את העץ לפני הוצאת הפרי. רוצים לעצב את העץ כך שייתן צל מיטבי בקיץ? כדאי לגזום אותו בחורף כדי לתת לו את הזמן לצמוח לכיוון הנכון. כמו כן עצים גדולים שעלולים להישבר בסופות כדאי לגזום בקיץ-סתיו, כדי למנוע קריסה של ענפים בחורף.

לגבי תכיפות הגיזום – גם כאן כל עץ והצרכים שלו. כל זני הדקל למשל דורשים גיזום שנתי לפני הוצאת הפרי כדי למנוע את לכלוך הפרי את הגינה שלכם והגעת דבורים לפרחים, וכדי לשמור על בריאות העץ. חוץ מהדקל עצים אחרים לא זקוקים לגיזום תכוף כל כך, והגיזום יכול להיעשות אחת לכמה שנים.


מחירי גיזום עצים

מחירים של גיזום עצים זה תחום רחב. מחיר גיזום לעץ מורכב מהרבה גורמים: גובה העץ, כמות הגזם, כמות העבודה, כמות העובדים, סוג העץ, כיוון נפילת הענפים, אם צריך לחלק את הענפים לחלקים בשביל לפנות או לא, הגישה אל העץ וכבר נגמר לנו האוויר.

בגלל שכל הצעת מחיר מתחשבת בהרבה גורמים, קשה לומר כמה יעלה גיזום העץ אצלכם בגינה.

טווח המחירים של גיזום עצים נע פחות או יותר בין 500 ל3000 ₪. בקצה התחתון נמצאים העצים הפשוטים ביותר לגיזום – עצים קלים לגישה, לא גבוהים במיוחד עם כמות גזם נמוכה. עצים אלו למשל הם דקלים ועצי הדר.

בקצה העליון נמצאים זני עצים שגדלים למימדים גדולים מאוד, כמו אורן, פיקוס וצאלון, שכמות הגזם שלהם גדולה, הם דורשים מנוף, מספר אנשי צוות וזמן העבודה עליהם יכול לקחת יום שלם.

מחיר מנוף לגיזום עצים

אם צריך מנוף לפעולת גיזום העץ, הדבר מעלה את מחיר העבודה, אך כאן יש הבדל משמעותי בין גוזמי עצים שיש בבעלותם מנוף לאלה שלא. גוזמי עצים שיש להם מנוף, מעלים במעט את מחיר העבודה כאשר יש צורך בו. גוזמי עצים שאין בבעלותם מנוף יצטרכו לשכור אחד בעלות של 1000 ₪ פחות או יותר.

יחד עם זאת, אל תמהרו לבחור מיד בבעל המקצוע שיש לו מנוף. גוזמי עצים נטולי מנוף יכולים לבצע פעולות מורכבות ללא מנוף, ולפעמים אפילו מעדיפים את זה מבחינה מקצועית, כמו שציינו קודם לכן.

 גיזום וכריתת עצים

פינוי הגזם

גיזום עצים זו עבודה שמביאה עמה לא מעט פסולת. אחרי שהסתיימה העבודה יש ענפים גדולים ועלווה שיש לפנות מהשטח. גם לפינוי הגזם ישנן שלוש אפשרויות:

  1. פינוי גזם במכולה – נועד לכמות גזם בינונית. גוזם העצים יביא עמו מכולה, כמו אלו שעומדות ליד אתרי שיפוצים, לא כמו אלו של צים שמביאות את החבילות מעלי אקספרס, ימלא אותה בגזם וייקח אותה עמו בסוף היום לריקון באתר שמיועד לכך. שכירת מכולה לפינוי גזם עולה בסביבות 700-1100 ₪.
  2. פינוי גזם במשאית – במידה וכמות הגזם גדולה יהיה כנראה צורך לפנות אותו במשאית, שמכילה הרבה יותר ממכולה סטנדרטית. שכירת משאית לפינוי גזם עולה בסביבות 1500-2000 ₪.
  3. ימי גזם – לכל רשות מקומית יש ימי גזם. אלו ימים בשבוע בהם יש איסוף של הגזם מרחובות העיר. גוזמי העצים מכירים את ימי הגזם בערים השונות והתנאים שלהם ולרוב מנסים לעבוד איתם כדי לחסוך לכם כסף ולהם טרחה. בתל אביב למשל אין ימי גזם אלא צריך לתאם עם העירייה איסוף גזם, מה שדי נוח, ובירושלים יש ימי גזם, אך הם מוגבלים בכמות קטנה יחסית, מה שיצריך שכירת משאית בכל זאת לעצים גדולים. כדי להיות בטוחים שהצעת המחיר של גוזם העצים מכילה את האפשרות הטובה ביותר בעיר ובישוב שלכם, שאלו אותו אם הוא מסתמך על ימי גזם, ואם לא - למה לא.

הכשרת גוזם עצים וביטוח

אנחנו כבר הזהרנו בהתחלה – גיזום עצים היא מלאכה מורכבת שמצריכה ידע רב. גוזם עצים מקצועי צריך להחזיק בתעודות רשמיות של הכשרה. ישנם שני סוגי תעודות – תעודת "גוזם מומחה" ממשרד החקלאות ותעודה ממשרד התמ"ת לגיזום עצים בגובה.

תעודות אלו מראות שהגוזם עבר הכשרה מקצועית וכי הוא "מכוסה" מבחינה בירוקרטית – יש לו אישור לגזום עצים והוא מודע לתקנות גיזום העצים בארץ (שכבר נרחיב עליהן).

בנוסף לתעודות חשוב מאוד שלגוזם העצים יהיה ביטוח לו ולכל עובדיו לעבודה בגובה ולכל תאונה, זו עבודה עם סיכון. גם אם נפלתם על עסקת חייכם והבן של השכן עומד לגזום לכם את הפיקוס חינם אין כסף, אל תסכימו להעסיק גוזם עצים ללא ביטוח מתאים, אף אחד לא רוצה להשתתף בתרחיש של תאונה ללא כיסוי.

 גוזם עצים

תקנות גיזום עצים בארץ

בארץ, כי אנחנו כאלה מתוקנים, לא ניתן לגזום עצים סתם כך. לכרות עץ בלי אישור זה ממש לא חוקי, אך גם לגזום עצים בוגרים יתר על המידה (בערך מעל לשליש מענפי העץ), נחשב להשחתה ועלול לגרום לקנסות גבוהים. אנחנו לגמרי בצד של העצים פה. ודרך אגב, זה לא משנה אם הוא בגינה הפרטית שלכם, כל העצים נמצאים תחת תחום השיפוט של משרד החקלאות.

זה מחזיר אותנו לסעיף הקודם – חשוב לקחת גוזם עצים בעל הכשרה מקצועית שמודע לכל התקנות בנוגע לעצים השונים. במידה ולא ברור מה בדיוק מותר לעשות עם העץ, גוזם העצים יביא אגרונום שייתן חוות דעת על כמות הגיזום המותרת בעץ.


גוזמי עצים מומלצים

אל תפקירו את הדקל שלכם בידיו של חובבן! אספנו עבורכם המלצות על גוזמי עצים מומלצים מלקוחות קודמים. איך אנחנו יודעים שהם מומלצים? התקשרנו אל הלקוחות שלהם ושאלנו איך היה ואילו ציונים הם רוצים לתת לו. גם אליכם נתקשר, תתכוננו מחייך


אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק