מוקד מידרג: 1-700-707-233

תכנון בית פרטי

בונים את הבית שתמיד חלמתם עליו? קודם כל חשוב לדבר עם אדריכלית שמתמחה בתכנון בתים פרטיים. תכנון בית פרטי הוא תהליך ארוך שכולל מספר שלבי אישור מול העירייה, סקיצות ותכניות רבות, ותיאום עם יועצים שונים. אז כמה זמן לוקח תכנון בית פרטי, מי מעורב בתהליך, ומה אתם צריכים לעשות כדי שהבית שלכם יראה בדיוק כמו שדמיינתם? הכינו את המחוגות שלכם, מתחילים


תכנון בית פרטי – איך מתחילים?

לפני שבכלל נוגעים בפטיש או מה שלא יהיה הכלי הראשון שאיתו בונים בית, מצפה לכם מפגש לא קצר עם מערכת הבירוקרטיה הישראלית. אבל אל דאגה – האדריכל יטפל ברוב הדברים בשבילכם. לפני תהליך הרישוי, בפגישה הראשונה לקראת תכנון בית פרטי מראים לאדריכל מה השטח שעומד לרשותכם, ומה החזון הכללי שלכם לבית. האדריכל יתחיל את שלב הרישוי, ובמקביל יתכנן את הבית בתיאום אתכם. נפרט על שלבי הרישוי בהמשך. אגב, בגלל שיש גם אדריכלים וגם אדריכליות נגוון במאמר הזה ונתייחס אליהם פעם ככה ופעם ככה.

תכנון בית פרטי - סקיצה ראשונית

תכנון בית פרטי – מה השיקולים?

כשמתכננים בית פרטי יש מספר דברים שצריך לשים אליהם לב, ולפיהם האדריכל יתכנן את הבית בסופו של דבר.

 

תקציב

כמעט שאין בעיה שאי אפשר לפתור באמצעות עוד תקציב, אבל כולנו בני אדם, חוץ ממארק צוקרברג שהוא בבירור איש לטאה, ויש לנו תקציב מוגבל לבניית הבית. בפגישות הראשונות עם האדריכל, כשמגדירים את הצרכים, אופי הבית וסדרי העדיפויות, חשוב מאוד לקבוע מסגרת תקציב. מסגרת תקציבית מסייעת לאדריכל להחליט במה להתמקד בתכנון הבית הפרטי ואיזה דרישות הן לא ריאליות. מומלץ להשאיר בין 7-10% מהתקציב פנוי כשכר למתכננים השונים, כולל האדריכל. בנוסף, חשוב לזכור שכמעט תמיד תוציאו בסוף יותר משציפיתם, וכדאי להתכונן להוצאה של 15-20% מעבר לתקציב המקורי.

 

מי הדיירים בבית

האם אתם אנשים שנמצאים רוב היום בבית, או שאתם חוזרים הביתה רק בערב? האם אתם עובדים מהבית, או שהבית הוא נטו מקום מנוחה? האם בבית יש ילדים באופן קבוע, או שגרים בו זוג מבוגר והילדים היחידים שמגיעים הם הנכדים שמבקרים? הבנה מי האנשים שיגורו בבית ואיך הם ישתמשו בו היא משמעותית מאוד בתכנון בית פרטי.

הדמיה תלת מימדית של חדר ילדים

 

סגנון השימוש בבית

בחירות רבות בתכנון בתים פרטיים נובעות בעיקר מהעדפה אישית. אנשים רבים יעדיפו שהמטבח והסלון יהיו מחוברים כדי לתת תחושה של מרחב, ויש שיעדיפו ליצור הפרדה בין החללים כי רעשים וריחות מהמטבח יפריעו לשימוש שלהם בסלון. גם מספר חדרי השירותים והמקלחת מושפע בעיקר מההעדפות האישיות שלכם – הכמות הסטנדרטית היא שני חדרי שירותים לשלושה חדרי שינה, אבל יכול להיות שתעדיפו להצמיד חדר אמבטיה לכל חדר שינה, או רק ליחידת ההורים.

 

סביבת הבית

תכנון בית פרטי תמיד צריך להתחשב במרחב שבונים בו - אם הבית נמצא ליד כביש ראשי או פארק יהיה עדיף לבנות את הבית כך שהשטחים הציבוריים, כמו המבואה, הסלון והמטבח יהיו בצד הקרוב לרעש או לנוף, וחדרי השינה והמקלחות יהיו רחוקים מהרעש. הסביבה מהווה גם שיקול בבחירת גודל החלונות והפתחים – אם החדר שלכם נמצא מול חלון של בית שכן מן הסתם תעדיפו חלון קטן יותר מהחלון שהייתם בוחרים לו החדר שלכם היה צופה לנוף ריק מאדם.

 

שעות הפעילות בבית 

האם אתם יושבים במרפסת בבוקר או בערב? האם אתם יושבים בסלון בצהריים? אור השמש מגיע מכיוונים שונים בשעות שונות, וצריך להתחשב בעובדה הזאת כשמתכננים בית פרטי. הצד הדרומי של הבית שטוף שמש לאורך רוב שעות היום, והצד המערבי מקבל שמש בשעות אחר הצהריים והערב, כך שאם תרצו לשבת בחצר בשעות הערב כדאי לכם למקם אותה במערב.

 

אזור בארץ

האזור שבו נבנה הבית משפיע על החומרים מהם נבנה הבית ועל הצורה שלו – אם הבית נמצא באזור חם נעדיף בדרך כלל גג שטוח, ובאזורים קרים נעדיף גג רעפים. כשמתכננים בית במישור החוף משתמשים בחומרים עמידים ללחות, ובאזורים הרריים יהיה צורך בבידוד טוב יותר לקירות. בנוסף, אדריכלים רבים יעדיפו לתכנן את הבית כך שישתלב במרחב, ויבחרו בחומרים שמתאימים לצבעי האזור – למשל בסביבה מדברית יהיה עדיף להשתמש בחומרי בניה בהירים יותר.

 

אדריכל מסביר על תכנון בית פרטי


תכנון בית פרטי – שלב הרישוי

הוצאת אישור בניה היא תהליך שחובה לבצע לפני שמתחילים בעבודה. התהליך מתחלק, בגדול, לשלושה שלבים:

 

שלב ראשון - בקשת תיק מידע

האדריכלית מבקשת מהעירייה את המידע הזמין על השטח המיועד לבניה. תיק המידע יכיל את זכויות הבניה על השטח – למשל, האם מותר לבנות שם בית פרטי או שהשטח בכלל מיועד לצרכים מסחריים, מה השטח שמותר לבנות עליו, באיזה גובה המבנה יכול להיות, ושאר ההגבלות והזכויות במגרש.

תיק המידע יכלול גם את מדיניות הוועדה העוסקת בהיתרי בניה בנושאים שונים, למשל – בתל אביב בית שהחניה שלו לא תת קרקעית לא זכאי לבקש הקלות בניה. בבקשת תיק המידע יש לכלול מדידות עדכניות של השטח, תמונות של המגרש ונסח טאבו. הוצאת תיק מידע לוקחת כ-45 ימי עסקים, שזה חודשיים של אנשים רגילים.

 

אדריכל מסביר על שלבי הרישוי מול הוועדה לתכנון ובניה

 

שלב שני - הוצאת היתר בנייה

כשכל המידע נמצא אצלה, האדריכלית תכין סקיצות ראשוניות של תכנון הבית, ורוב האדריכלים יכינו בשלב זה גם הדמיית תלת ממד של הסקיצה שבחרתם כדי לאפשר לכם להבין טוב יותר את תכנון הבית ולהציע שינויים.

הסקיצה, שנקראת גם גרמושקה, היא עדיין לא תכנית העבודה הסופית. היא מכילה את המידע החשוב לוועדה – מיקום חלקי הבית, מיקום הגינה ושביל הגישה, כמה קומות יהיו, מה שטח המבנה, חתכים וחזיתות, ומי המהנדס והקונסטרוקטור.

אם הבנייה מצריכה עקירת עצים האדריכלית תצרף גם בקשה להיתר עקירה. כשהתוכנית מצריכה חריגה מהתנאים שמופיעים בתיק המידע, האדריכלית תצטרך להוסיף בקשה להקלות בניה, דבר שיוסיף לזמן הוצאת ההיתר. בנוסף, כאשר מבקשים הקלות יש לפרסם את הבקשה בעיתון ובשלטים בולטים באזור הבנייה ולאפשר לשכנים להביע התנגדות לחריגה. התנגדות לחריגה היא הסיבה העיקרית לחרם בגילאי יסודי. לא שחווינו כמובן. בשלב בקשת היתר הבניה וועדת תכנון הבניה בדרך כלל תדרוש גם ערבות בנקאית.

 

שלב שלישי - קבלת ההיתר והכנה לקראת אישור בפועל

 לאחר דיון בוועדה רגילה, במקרה שבו אין בקשה להקלות, או וועדת משנה במקרה שביקשתם הקלות משל הייתם סטודנט עם הפרעות קשב וריכוז, העירייה תגיש לאדריכלית את היתר הבניה והתנאים שבהם חייבים לעמוד. הוועדה תציג את רשימת הדרישות שבהן צריכים לעמוד לפני שמקבלים את אישור הבניה – הסכמים עם תאגיד המים, חברת החשמל ואתר פינוי פסולת, ותשלום אגרות. עכשיו האדריכלית יכולה לעבור סוף סוף לשרטוט תכנית עבודה.

 

אדריכל מסביר על תהליכי קבלת היתר בניה


תכנון בית פרטי – שלב העבודה

עברה שנה, קיבלתם סוף סוף אישור לבנות, מה עכשיו? הגיע הזמן להכנת תכניות עבודה ופניה לקבלנים. האדריכל מכין תכנית עבודה מפורטת בהרבה מהתכניות הקודמות. התכנית תהיה בקנה מידה קטן יותר ותכיל מידע מפורט על כל חומרי הבניין כולל סוגי חלונות, דלתות, ריצוף וכדומה. האדריכל יעבוד עם יועצי חשמל ואינסטלציה ועם מהנדס, שיציירו את התכניות שלהם בהתאם לתכנית שלו. התיאום בין כל המתכננים חשוב מאוד בשלב זה – יכול להיות שלמהנדס תהיה ביקורת על הקונסטרוקציה והאדריכל יאלץ לשנות את התכניות.

כשתכנית העבודה מוכנה יוצאים למכרז קבלנים, בוחרים בקבלן שאוהבים, ומתחילים לעבוד. הקבלן יגדר את שטח העבודה, ישיג אישור משטרתי במקרה שיש צורך בחסימת כבישים, וינחה את בעלי המקצוע לעבוד לפי התכניות. במהלך הבניה האדריכל יפקח על תחילת הבניה, שלב התשתיות, תחילת בניית קירות הפנים וגמר הבניה. הקונסטרוקטור יגיע לפקח על סיום כל שלב בבניית היסודות והשלד.

תכנון בית פרטי - תכנית עבודה

תכנון בית פרטי – איך עובדים עם האדריכלית?

בואו נחזור אחורה קצת. מה זאת אומרת יש דינוזאורים לידך אמרנו קצת. הופה הנה אנחנו בפגישה הראשונה עם האדריכלית. שאלה שרבים מתחבטים בה היא איך אפשר מצד אחד לתכנן את הבית שאתם רוצים בדיוק כמו שדמיינתם, ומצד שני נותנים חופש אמנותי לאדריכלית שהיא בסופו של דבר אשת מקצוע. התשובה, כמו כוכב ים שנחתך פעמיים, מתחלקת לשלוש:

📃 בואו עם רשימת צרכים מראש: ברשימה הזאת תכללו כמה אנשים יגורו בבית, כמה חדרים אתם רוצים שיהיו, האם אתם רוצים חצר, האם אתם מעוניינים בשתי קומות או אחת, האם אתם עובדים מהבית וזקוקים לחדר עבודה וכל פרט רלוונטי על הצורה שתשתמשו בבית. אתם יכולים להשתמש בשיקולים שפירטנו למעלה. כשהאדריכלית יודעת בדיוק מה אתם רוצים ומה אתם יכולים להרשות לעצמכם תכנון הבית נעשה ביעילות ובמהירות. תכנון בית פרטי יכול להתעכב מאוד כשנזכרים בבקשות נוספות בשלבים מאוחרים יותר. במקרים קיצוניים יכול להיות שתאלצו להגיש בקשת חדשה להקלות בניה.

מידרג צרו סדר עדיפויות: תכנון בית פרטי יוצר איזון עדין בין שלושה פרמטרים: יופי, קונסטרוקציה, ופרקטיקה. בית יכול להיות יציב ופרקטי אבל מכוער מאוד, או יפה מאוד אבל לא פרקטי ולא יציב. כדי שהאדריכלית תוכל לתכנן לכם בית שהוא כל השלושה אתם צריכים לתעדף ולהחליט איזו דרישה היא קריטית לכם ואיזו דרישה היא סתם בונוס נחמד, ואפשר לוותר עליה במקרה שהיא מתנגשת בשיקולים אחרים בתכנון.

✏️ בואו עם בעיות, לא פתרונות: הבית שלכם אמור לתת מענה לכל הצרכים שלכם, אבל אתם לא אמורים לתכנן את הפתרונות בעצמכם - בדיוק בשביל זה האדריכלית קיימת. אם הבית צריך להיות נגיש לכיסא גלגלים, למשל, לא כדאי להציע פתרונות נגישות ספציפיים. תנו לאדריכלית להציע פתרונות ובחרו בפתרון שמוצא חן בעיניכם. סביר להניח שהיא תציע לכם רעיונות שלא חשבתם עליהם בעצמכם.

תכנון בית פרטי - המחשה תלת מימדית

תכנון בית פרטי – מחירים

מחיר תכנון בית פרטי נגזר ממספר משתנים:

✏️ מורכבות תכנון הבית הפרטי: ככל שתכנון הבית יהיה מורכב יותר לאדריכל, המחיר יעלה. בין אם המורכבות היא בגלל שטח מאתגר, בקשות לא סטנדרטיות, או קשיים שהעירייה מערימה.

✏️ רמת הפרטים שבתכנון: תוכלו לבחור את הרזולוציה שאליה יגיע האדריכל בתכנון הבית – האם תרצו שהוא יתכנן גם את הריהוט, או שאתם קונים רהיטים מוכנים? האם תרצו תכנון של כל גימור וגימור, או שתעדיפו תכנון כללי יותר. ככל שהתכנון יהיה מפורט יותר המחיר יתייקר.

✏️ רמת הפיקוח: תוכלו לבחור בין פיקוח עליון לפיקוח צמוד. בפיקוח עליון האדריכל יגיע לפקח על מספר שלבי בניה, אבל לא יהיה באתר הבניה באותה תדירות כמו בפיקוח צמוד, שיגיע לאתר כפעם בשבועיים ויבדוק שכל העבודה היא לפי התכנית. פיקוח צמוד ייקר את מחיר האדריכל.

✏️ ניסיון האדריכל: באופן טבעי, המחיר של אדריכל מנוסה ושל אדריכל בתחילת דרכו הוא שונה, על ניסיון משלמים.

✏️ אזור בארץ: בדרך כלל אדריכלים במרכז הארץ יגבו מחיר גבוה יותר מאדריכלים בפריפריה.

 

מחיר תכנון בית פרטי

אוקיי, אז כמה תשלמו בפועל על תכנון הבית שלכם?

מחיר מחיר תכנון בית פרטי נע בין 3-7% מתקציב הבניה. כך שמחיר תכנון בית פרטי של 150 מ"ר ושתי קומות ינוע בין 45,000-140,000 ₪.


אדריכלים מומלצים לתכנון בית פרטי

ביתו של האדם הוא מבצרו, וזה מה שאתם אמורים לענות לכל מי ששואל אתכם למה יש תעלה עם תנינים בחצר שלכם. לכן חשוב לבחור באדריכל שמתמחה בתכנון בית פרטי ויהיה קשוב לבקשות שלכם. ריכזנו לכם רשימה של אדריכליות ואדריכלים מומלצים לתכנון בית פרטי עם חוות דעת של לקוחות קודמים. מוזמנים לקרוא חוות דעת ולהתקשר לאדריכל ששבה את לבכם.


שאלות נפוצות לדף זה

איך מתכננים בית?

בשלב הראשון מכינים רשימה עם כל הצרכים שהבית אמור לענות עליהם – כמה אנשים יגורו בו האם הם זקוקים להתאמות מיוחדות, כמה חדרים תרצו ואיך תשתמשו בבית. ברשימה הזאת, שתכינו יחד עם האדריכל, תוכלו לציין מה ההעדפות האישיות שלכם בנוגע לכל הפרטים. קובעים מסגרת תקציב, והאדריכל יכול להתחיל לתכנן ולהגיש לכם סקיצות לבחירה. בוחרים בסקיצה שאוהבים, האדריכל יוצר הדמיה תלת ממדית, מכניסים תיקונים אחרונים, והאדריכל יכול להכין תכנית עבודה לקבלן.

איך מתכננים מטבח?

תכנון מטבח צריך להתחשב באופי השימוש בו – במטבח שנמצא בשימוש יומיומי חשוב שכל הדברים יהיו נגישים, אבל במטבח שמשמש גם לאחסון אין בעיה שיהיו גם ארונות גבוהים. בנוסף צריך להחליט אם רוצים לחבר את המטבח לסלון. היתרונות של מטבח מחובר לסלון הם תחושת מרחב, יכולת תקשורת בין החדרים ומראה אסתטי ומודרני יותר. היתרונות של מטבח מנותק מהסלון הם פרטיות במטבח, ומניעת מעבר של רעשים וריחות מהמטבח לסלון.

איך לבחור אדריכל?

מומלץ לבדוק שהאדריכל מתמצא בתחום העבודה שאתם צריכים. בקשו לראות עבודות קודמות להתרשמות וקראו חוות דעת של לקוחות קודמים. אם האדריכל אמין ומקצועי – אפשר להתחיל בעבודה 

 

צירפנו גם תשובה בוידאו 

 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק