מוקד טלפוני: 1-700-707-233

קולטים - תיקון קולטי שמש

אם אין לכם מים חמים רוב הסיכויים שהתקלה היא בדוד ולא בקולט. התקלות בקולטים נדירות יותר וגם ברובן אין מה לעשות אלא לקנות קולט חדש, לצערנו. למרות זאת, ניתן למנוע את התקלה העיקרית בקולטים על-ידי טיפול מונע.

תקלות נפוצות בקולטי שמש

במדינת ישראל, אין מספיק מים אבל יש די והותר אבנית. הרבה יותר ממדינות אחרות. האבנית היא אויב מספר 1 של קולטי השמש וכל מכשיר אחר, שעובד על בסיס מים. ודאי יצא לכם לפגוש בה בעצמכם, כשסתמה לא פעם את תחתית הקומקום שלכם.

האבנית תוקפת בעיקר את צינורות הקולט, מתיישבת עליהם וסותמת אותם ואת החיבורים שמקשרים אותם לדוד. עבורכם, הבעיה מתבטאת במים, שלא מתחממים. ייתכן והשמש החזקה בקיץ, תמנע מכם לזהות את הבעיה. מכיוון, שגם אם הקולט עובד בהספק נמוך כי הוא סתום מאבנית, עדיין קרינת השמש מספיק חזקה, שתרגישו מים חמים או לפחות פושרים. עד שביום בהיר אחד, תחזרו מהעבודה ביום קיץ מיוזע, תרצו לעשות מקלחת חמה ותגלו – אין מים חמים.

תקלה נפוצה נוספת היא נזילה מצינורות הקולט, שנגרמת ממפגע חיצוני, משחיקת המערכת, מהתקנה לא תקנית או מחומרים לא איכותיים שמהם עשוי הקולט.

 

טכנאי דודים מסביר על קולטי שמש

 


תיקון תקלות בקולטי שמש - עלויות ומחירים

הדרך הטובה ביותר לחסוך בעלויות היא טיפול מנע. נגבו את קולטים מאבק, בדקו את תקינותם לאחר כל תקופת חורף סוערת וודאו שבעל מקצוע יבצע שטיפה של הקולט כל שנתיים. השטיפה היא לא ניקוי חיצוני של הקולט – את זה כל אחד יכול לעשות. מדובר, בשטיפה פנימית של הצנרת – כפי שנסביר.

השטיפה, היא פעולה די פשוטה שעושה בעל המקצוע, היא כרוכה בפתיחת הקולטים וניקוי האבנית מבפנים. עלות הטיפול שווה לעלות ביקור ממוצעת של בעל המקצוע, בין 200 ל- 250 ₪, כולל מע"מ . המחיר יכול להכפיל את עצמו, במקרה ומדובר בגג רעפים.

 

 

התחזוקה השוטפת תשתלם לכם ותביא לאריכות ימיו של הקולט. הזנחת הקולט, תגרום להצטברות רבה של אבנית, שעלולה לקצר את חיי הקולט בחצי ואף יותר.

תיקון נזילה, אפשרי רק עם מדובר בנזילה קטנה ועלותו הממוצעת נעה בין 200 ל- 300 ₪, תלוי במיקום הקולטים, גג שטוח או גג רעפים.

עלות התיקונים לעיל אחידה בין כל סוגי הקולטים. כך, שלא תשלמו על תיקון קולט של כרומגן יותר מתיקון קולט של חברות יצרן אחרות כמו אמקור או ירדן.


התפוצצות קולטים בקור

תקופת החורף אולי עושה טוב לכנרת ולאלה מאיתנו שאוהבים להתכרבל תחת הפוך אבל היא בהחלט לא עושה טוב לקולטים שלנו. קרה, ברד ורוחות חזקות עלולים לגרום לשבר ואף להתפוצצות הקולט. במקרה הטוב, יהיה ניתן לתקן את הקולט ולהחזיר אותו לפעילות מלאה. במקרה הרע, הנזק יעלה לכיס שלכם מחיר של קולט חדש.

אם אתם גרים בעמקים כמו בית שאן או באזורים הרריים כמו ירושלים וצפת אתם ודאי סובלים ממספר ימי קרה בתקופת החורף. התופעה מתרחשת כשהטמפרטורה צונחת מתחת ל- 0 מעלות צלסיוס. אויר קר ויבש שמגיע מן הדרום גולש מטה ומקפיא את אדי המים.

מדוע הקרה כל כך מסוכנת לקולטים? הקולטים ששוכנים על הגג חשופים לפגיעת הקרה, מפני שהיא מאפשרת היווצרות של שכבת קרח על המעטה העליון של הקולטים. הקור העז, חודר אל צינורות הקולט ועלול לגרום לקפיאת המים העוברים דרכם.

במידה וצינורות הקולט עשויים מנחושת, סיכוי רב שקפיאת המים תגרום לחומר הנחושת הרך להתכופף ולהישבר, מה שיוביל להתפוצצות צנרת הקולט. במידה והקולט עשוי מצינור ברזל, שמכונה בפי המתקינים, סקדיול 40, רוב הסיכויים שהקולט יצליח לשרוד את הקור. מפני שצינור הברזל, בדומה לבקבוק מים שהוכנס להקפאה, יתרחב ויתאים את עצמו למצב הצבירה החדש של המים. לאחר מכן, הצינור יחזור לצורתו המקורית כשהטמפרטורה תעלה בחזרה.

מה עושים על מנת למנוע את התפוצצות הקולטים בקור?
  • אם אתם יודעים, שהאזור שבו אתם מתגוררים סובל מבעית קרה בחורף, הקדימו תרופה למכה וקנו קולט סקדיול 40, שהוא עמיד יתר בפני הקור. כמו כן, ודאו שהקולט מצויד בפקקי נחושת, שיימנעו נזק אפשרי לקולט בעת קפיאת המים בצינורות.
  • תרופת סבתא ידועה נגד קרה היא לפתוח ברז בבית, לתת למים לטפטף ובמקביל לחמם את המים בדוד, על מנת ליצור סירקולציה של מים. התפקיד של הסירקולציה, היא ליצור תנועה, שתמנע מהמים להיתקע במקום ולקפוא.
  • אפשרות נוספת היא לרוקן את המים בקולט בתקופת החורף ולעבור למצב של "דוד חשמלי". זהו מצב, שבו הקולט מושבת וחימום המים מתבצע רק על ידי פעולה חשמלית, כדי למנוע מצב של התרחבות מים בצינורות הקולט, שייגרמו להתפוצצותו. בכדי לרוקן את המים מהקולט יש לחבר שלושה ברזים לקולט: הראשון, בפתח כניסת המים לקולט, השני בפתח יציאת המים מהקולט והשלישי בתחתית הקולט.


לתקן או להחליף את קולט השמש?

התשובה לשאלה זאת תלויה במידת הנזק, שנגרם לקולטים. במידה והקולט די חדש ודאגתם לתחזק אותו כמו שצריך, כך שנוצרה בו רק נזילה קטנה או מעט אבנית, לא תהייה בעיה לתקן אותו והוא יוכל להחזיק לזמן רב.

במקרה של קולט ישן, נזילה רצינית או הצטברות רבה של אבנית, לא שווה לתקן ועדיף לקנות קולט חדש. מכיוון, שתיקון יחזיק מעמד רק לזמן קצר.


המלצות על מתקני דודי שמש

כולם יודעים להגיד לנו שכדאי לקחת רק מתקני קולטים עם המלצות ולא ליפול על חאפרים. להגיד זה נורא קל. הבעיה היא שלא קל למצוא לקוחות שמוכנים להמליץ בחום על מי שתיקן להם את הקולט. לרוב הלקוחות יש דווקא סיפורים לא נעימים על כך, שהקולט עדיין לא עובד ואין מים חמים, מחיר מוגזם ועוד... לכן, ריכזנו עבורכם כאן באתר רשימת המלצות על מתקני קולטי שמש אמינים, לפי חוות דעת של עשרות לקוחות קודמים. ההמלצות של הלקוחות מתקבלות רק בשיחה טלפונית עם לקוחות אמיתיים שכבר עשו תיקון של הקולט עם בעל המקצוע שברשימה.


שאלות נפוצות לדף זה

כמה עולה התקנה של קולט?

עלות התקנה ממוצעת לקולט נעה בין 500 ל- 600 ₪, לא כולל מע"מ. עלות זו תשתנה בהתאם לגודל הקולט ותנאי ההתקנה.

איך מוודאים חיבור טוב של הקולטים בעת התקנת דוד שמש?

על מנת לוודא שהקולט מחובר היטב, רצוי לעלות יחד עם המתקין על הגג בעת ההתקנה ולראות שהקולט קשור למעמד בחוט ברזל מגולוון. בנוסף, וודאו שהמתקין יחבר את הקולט ב- 45 מעלות לכיוון דרום על מנת שהקולט יגיע לתפוקתו המקסימאלית.

 

למה הכוונה "קושי בתנאי גישה" לקולט? ולמה תנאי הגישה עשויים לייקר לי את מחיר התיקון?

הקושי בתנאי הגישה, מתבטא בשני פרמטרים:

1. כמות הזמן שישקיע בעל המקצוע בכדי להגיע לקולט.

2. מידת הסיכון שייקח עליו בעל המקצוע בעת תיקון הקולט.

קושי הגישה משפיע באופן ישיר על מחיר תיקון הקולטים מכיוון שבעל המקצוע לוקח בחשבון שהוא עלול להיפצע בעת התיקון ושהזמן שאיבד עלול לעלות לו במספר הפניות שבהם ייטפל באותו יום. למשל, תיקון קולט על גג רעפים יעלה לכם יותר מתיקון על גג שטוח מכיוון שגג רעפים נחשב למיקום בעייתי ומסוכן. 

האם כל מתקני הקולטים יסכימו לעשות שטיפה לקולט?

אין בעיה לבעלי המקצוע להגיע עבור שטיפה בלבד. עלות שטיפה ממוצעת נעה בין 200 ל-400 ₪ והיא כוללת בתוכה את דמי הביקור.

האם גודל הקולט משפיע על היכולת שלו להפיק חום?

קולטים גדולים מייצרים תפוקה גבוהה יותר של חום ולכן יכולים לחמם דודי שמש בנפחים גדולים. החום הרב מזרז את היווצרות האבנית ולכן קולטים גדולים ייסתמו מהר יותר מאבנית מאשר קולטים קטנים.

כמה יעלה לי להתקין ברזים בתחתית הקולט, ובפתחי כניסת ויציאת המים מהקולט?

בחנות אביזרי אינסטלציה תוכלו לקנות ברזים לבד בעלות של 15 ₪, לא כולל מע"מ. בעל מקצוע ייגבה מכם, עבור הברזים וההתקנה, בין 200 ל-250 ₪.

כמה עולה שטיפה לקולטי שמש?

שטיפה לקולטי שמש עולה 200-250 ש"ח. 

למה הקולט לא מחמם?

אחת הסיבות הכי נפוצות לקולט שלא מחמם את המים היא אבנית בקולטים. במקרה של אבנית קלה, שטיפה וניקוי על ידי בעל מקצוע יפתרו את התקלה. במקרים בהם כל הקולטים מלאים באבנית לא תהיה ברירה אלא להחליף את קולטי השמש. 

כמה עולה לתקן נזילה מקולטי שמש?

תיקון נזילה מקולטי שמש יעלה 200-300 ש"ח בערך. 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק