מוקד טלפוני: 1-700-707-233

מקלחונים

מקלחונים הם הפתרון המושלם לחדרי אמבטיה קטנים. בחירה של מקלחונים מונעת בזבוז של מים, חוסכת מקום באמבטיה, קלה לניקוי, והכי חשוב – לא מרטיבה את כל השטח ? הכנו עבורכם מדריך לפני שבוחרים מקלחון – אילו מקלחונים כדאי לבחור, כמה עולים מקלחונים ומה זה, למען השם, אמבטיון?!


התקנת מקלחונים - תמונות מלקוחות מידרג

ייצור והתקנה של מקלחון.
צילום: רפי כהני, ירושלים.
התקנת מקלחון לפי מידה.
צילום: מ. נ. מודיעין.
אספקה והתקנת מקלחון בהתאמה אישית.
צילום: קרן אלמוג שלם, רעננה.
אספקה והתקנה של מקלחון בעל ארבע דלתות מדגם ...
צילום: אלי משה, קרית אונו.
התקנת מקלחונים.
צילום: גילה מ. נס ציונה.
התקנת שני מקלחונים.
צילום: נועה שגב, כפר סבא.
בניית מקלחון.
צילום: גל שלזינגר, רמת גן.
התקנת מקלחון.
צילום: יעל ב. רמת השרון.
התקנת מקלחון.
צילום: גיל פ. הוד השרון.
התקנת מקלחון בחדר הורים.
צילום: אבנר הרמן, גבעתיים.

סוגי מקלחונים

מקלחונים הם פתרון מצוין לסביבת המגורים הישראלית: הם נכנסים לכל חדר אמבטיה, ומאפשרים מקלחות מהירות וחסכוניות, מבלי לגרוע מהעיצוב. הנה האפשרויות שעומדות בפניכם בקניית מקלחונים.

 

מקלחונים – צורת פתיחה

מקלחונים מתחלקים לפי שתי צורות פתיחה:

מקלחון הזזה – מקלחון הזזה הוא מקלחון בעל דלת (או דלתות) שנעה על מסילות. כיוון שמקלחונים אלו לא דורשים פתיחה של דלתות, הם מתאימים יותר לחדרי אמבטיה קטנים או צפופים, שבהם הכיור והאסלה נמצאים במרחק השפרצה מהמקלחון מחייך

מקלחון הזזה מותקן לרוב על מסילות הנמצאות ברצפה, כך שהוא מאפשר אטימות טובה יותר למים, שמשאירה את המים בתוך המקלחון, ואת חדר האמבטיה נקי יותר.

מקלחון פתיחה – מקלחון פתיחה הוא מקלחון בעל דלתות המורכבות על צירים, הנפתחות לפנים המקלחון או לבחוץ. מקלחון פתיחה, דורש פתיחה של דלתות, ולכן תופס מקום רב יותר בחדר האמבטיה.

יש הטוענים כי מקלחונים מסוג זה, עם צירים, עדיפים על פני האפשרות של מקלחון הנע על מסילה ברצפה, כיוון שהם אינם צוברים עובש ולכלוך. עם זאת, קיימים כיום פתרונות גם למקלחוני הזזה, כמו מסילות עילית שבהם אין מסילה ברצפה. שאלנו זגגים מה עדיף - מקלחון הזזה או דלתות והתשובות שהתקבלו היו חלוקות בין מקלחון דלתות לבין התשובה שצורת הפתיחה לא משנה.

מקלחונים – צורת המקלחון

מקלחונים מגיעים גם בצורות שונות:

מקלחון Free Standing

מקלחונים אלו, בתרגום חופשי, הם מקלחונים שממוקמים בחלל החדר, ללא שום תמיכה של קירות. מקלחונים כאלו מתאימים בדרך כלל לחדרי אמבטיה גדולים מספיק, שבהם אין צורך לנצל את שטח הקירות כדי לחסוך במקום.

מקלחון פינתי

מקלחון פינתי הוא מקלחון התוחם שני קירות, כך שהוא סוגר את פינת חדר האמבטיה. מקלחון פינתי הוא אולי המקלחון הפופולארי ביותר כיום, כיוון שהוא חוסך מקום רב, ומתאים לכל חדר אמבטיה.

המקלחון הפינתי יכול להגיע גם הוא במספר צורות:

:: מקלחון פינתי סטנדרטי – מקלחון פינתי בעל 2 דלתות, התוחם את פינת החדר בזווית של 90 מעלות. מקלחון פינתי שכזה יוצר צורת מקלחון מרובע או מלבני, שיש בו 2 דפנות קבועות ו- 2 דלתות.

 מקלחון פינתי

:: מקלחון פינתי מעוגל – מקלחון פינתי מעוגל הוא מקלחון פינתי בעל דלת אחת מעוגלת, הסוגרת את פינת החדר

:: מקלחון פינתי קטום – מקלחון פינתי קטום הוא מקלחון פינתי בעל 3 דפנות זכוכית. הרעיון שעומד מאחורי מקלחון פינתי קטום הוא "חיתוך" של דלתות המקלחון הפינתי הסטנדרטי והקטנת המקלחון, כך שיאפשר יותר מקום פנוי בחדר האמבטיה. המקלחון הקטום מתאים לחדרי אמבטיה קטנים במיוחד.

מקלחון חזיתי

מקלחון חזיתי הוא מקלחון התוחם 3 קירות קבועים. למעשה, מקלחון חזיתי הוא דלת זכוכית אחת היוצרת, יחד עם 3 קירות בנויים של חדר האמבטיה, חלל של מקלחון.

 מקלחון חזיתי

אמבטיון

סוף סוף הגענו לשאלה שמעניינת את כולם: מה זה אמבטיון?! אין צורך להסתבך – אמבטיון הוא בסך הכול דלת זכוכית, כמו במקלחונים, המותקנת מעל אמבטיה ומהווה בעצם "דלת" לאמבטיה, שמונעת מהמים להשפריץ החוצה.

גם בבחירת אמבטיון תוכלו להתלבט בין אפשרויות שונות לסגירת האמבטיה ע"י דלת זכוכית, כמו סגירה חלקית ע"י דלת אחת, סגירה מלאה של דלתות או דלת שניתן לסגור ולהפוך את האמבטיה למקלחון מחייך

 

מידות של מקלחונים

גודל מקלחון סטנדרטי

גודל מקלחון סטנדרטי הוא 80X80, או 90X90 ס"מ, והגובה שלו מגיע לרוב עד למטר תשעים. אם התברכתם בגובה של שחקני כדורסל, או שאתם מעוניינים להגדיל את המקלחון מעבר למידות הסטנדרטיות, תוכלו תמיד להיעזר בזגגים מקצועיים, שיבצעו עבורכם את העבודה. עם זאת, שינוי במידות הסטנדרטיות של מקלחון ייקר את המקלחון בעוד כ- 10 – 20 אחוזים.

התאמת גודל המקלחון לגודל האזור המשופע/ האגנית

חשוב לתכנן מראש את גודל המקלחון כך שיתאים בדיוק לגודל האזור המשופע ברצפת חדר האמבטיה, או לאגנית המותקנת ברצפה, כדי לאפשר את ניקוז המים בצורה הטובה ביותר. להסבר מפורט יותר על שיפוע רצפת המקלחון והתקנת אגנית למקלחון – בהמשך מחייך

גודל פתח המקלחון

חשוב לבדוק שגודל פתח המקלחון יהיה רחב מספיק כדי לאפשר נגישות טובה יותר למקלחת, כך שתוכלו להיכנס ולצאת בנוחות. מנגד, גם פתח רחב מדי למקלחון יקשה עליכם לפתוח ולסגור את דלתות המקלחון. בדקו שאתם נמצאים במקום טוב באמצע.


זכוכית למקלחונים

עובי הזכוכית של מקלחונים

זכוכית של מקלחונים מגיעה בעובי שבין 4 ל – 10 מ"מ. עובי הזכוכית המומלצת למקלחון הוא עובי של לפחות 6 מ"מ, כדי שהזכוכית לא תהיה דקה מדי ותישבר בקלות יחסית.

במקלחון הזזה עובי של 6 מ"מ מספיק לזכוכית, כדי שתהיה עמידה מצד אחד, אך גם לא זכוכית כבדה מדי שתקשה על פתיחת וסגירת דלת ההזזה, זגגים ששאלנו המליצו באופן גורף על זכוכית בעובי 8 מ"מ כעדיפה ביותר למקלחון הזזה. במקלחוני פתיחה בחרו בזכוכית של לפחות 8 מ"מ, שתהיה עמידה יותר מפני שבירה.

זכוכית בטיחות למקלחונים

בבחירה של זכוכית למקלחון חשוב להיות זהירים במיוחד, שכן זכוכית של מקלחונים יכולה להיות מסוכנת במיוחד בעת שבירה, כשהאדם שנמצא במקלחון חשוף במיוחד (תדמיינו מה עלול לקרות חלילה לאדם שמחליק במקלחון על זכוכית לא בטיחותית..).

לכן, שימו לב שעל הזכוכית של המקלחון קיימת חותמת המעידה שהזכוכית עברה תהליך של חיסום ועומדת בתו תקן של מכון התקנים הישראלי.

למעשה, קיימים שני סוגים של זכוכיות למקלחונים המאושרים ע"י מכון התקנים:

:: זכוכית רבודה (זכוכית שכבות) – זכוכית רבודה היא למעשה שתי שכבות זכוכית המודבקות ביניהן ע"י שכבה פלסטית. במקרה של התנפצות, רסיסי הזכוכיות נדבקים לשכבה הזו, כך שהזכוכית נסדקת בלבד ואינה מתפזרת לכל עבר.

:: זכוכית מחוסמת – זכוכית מחוסמת היא זכוכית שעוברת תהליך חימום בחום גבוה במיוחד, למשך מספר דקות, ולאחריו קירור מהיר ('חיסום'). תהליך החיסום מעניק לזכוכית עמידות של פי 4 מזכוכית רגילה, כך שהיא מומלצת אף יותר מזכוכית רבודה למקלחון. בעת שבירה, זכוכית מחוסמת מתנפצת לרסיסים קטנים מאוד, שמקטינים את אפשרות הפגיעה.

חשוב לשים לב – כשאתם רוכשים זכוכית מחוסמת למקלחון, קל מאוד לבדוק שהזכוכית אכן עברה תהליך חיסום – ליצרני הזכוכיות המחוסמות קיימת חובה להטביע על גבי הזכוכית חותמת המעידה על כך. לעומת זאת, בזכוכית רבודה למקלחון לא קיימת חובה כזאת כך שתיאלצו לבדוק זאת בעצמכם, ברשימת יצרני הזכוכיות המורשים של מכון התקנים. הנה קישור

אם אתם רוצים להיות זהירים באמת, ניתן לשלב בין שני התהליכים ולבקש למקלחון שלכם זכוכית שהיא גם רבודה וגם מחוסמת.

זכוכית למקלחונים - עיצוב

:: זכוכית שקופה – בחירה בזכוכית שקופה למקלחון אמנם תעניק לחדר האמבטיה שלכם מראה מרווח יותר, אך אין בה הרבה פרטיות, במיוחד אם חדר האמבטיה משמש לאנשים נוספים.

זכרו ששקיפות היא תכונה ולא צבע, ולכן – גם אם בחרתם בזכוכית שקופה למקלחון שלכם – תוכלו לבקש אותה בצבעים שונים, שיוכלו להתאים לחדר האמבטיהמחייך

:: זכוכית אטומה – אין ספק כי בחירה בזכוכית אטומה למקלחון מאפשרת פרטיות רבה יותר למי שמתקלח. עם זאת, אם חדר האמבטיה שלכם קטן, זכוכית אטומה במקלחון "תקטין" אותו עוד יותר, ותיצור אווירה של צפיפות במקלחת.

  • זכוכית מחוספסת למקלחון – הזכוכית המחוספסת אינה אטומה לחלוטין, ולכן היא מאפשרת רק הסתרה חלקית של פנים המקלחון.

  • זכוכית חלבית למקלחון – זכוכית חלבית היא זכוכית על בסיס לבן, שיוצר בזכוכית אפקט של 'חלביות'. זכוכית חלבית למקלחון היא אטומה ויוצרת הסתרה טובה יותר של מי שמתקלח.

  • דוגמאות לזכוכית – מעבר לכך, ישנן דוגמאות רבות שניתן ליצור על זכוכיות למקלחונים, הנעשות בטכניקות מגוונות.

זגג מסביר על זכוכיות למקלחונים


אגנית למקלחון או שיפוע

כשאתם בוחרים מקלחון, חשוב לדאוג גם שהמים הנערמים על רצפת המקלחון לא ייזלו החוצה. יש שתי אפשרויות שיעזרו לכם כאן:

שיפוע למקלחון

יצירת שיפוע ברצפת המקלחון, המרוצפת בקרמיקה או בפסיפס. שיפוע ברצפת המקלחון נראה כהמשך ישיר של רצפת חדר האמבטיה, וביצירת שיפוע טוב – מנקז היטב את המים, כך שלא ייזלו אל מחוץ למקלחון.

קיימים מקרים בהם יצירת שיפוע במקלחון אינה אפשרית, כמו בהתקנת מקלחון בבית קיים שאין בו שיפוע טוב (ואתם לא מתכננים שיפוץ), בבתים בהם קו הצנרת גבוה ואינו מאפשר שיפוע טוב מספיק או ברצפת פרקט, קיימת אפשרות נוספת של התקנת אגנית למקלחון.

אגנית למקלחון

אגנית למקלחון היא מעין 'משטח רצפה' המיועד לרצפת המקלחון, ונועדה להגביה את שולי המקלחון כדי למנוע זליגה של מים מחוץ לשטח המקלחון. כאמור, אגנית למקלחון קיימת כאפשרות שנייה למי שלא מתאפשר לו ליצור שיפוע ברצפת המקלחון.

אגנית למקלחון עשויה לרוב מחרס או מחומר אקרילי. התקנה של אגנית למקלחון מתבצעת בדרך כלל באופן נפרד על ידי אינסטלאטורים. חשוב לדעת כי אגנית למקלחון נוטה לרוב לצבור יותר נוזלים, עובש ולכלוך, וקשה יותר לנקות אותה.


מחירי מקלחונים

מקלחונים, כמו מוצרים אחרים, ניתן למצוא במגוון רחב של גדלים, צורות וחומרים (כמו סוג הפרזול, עובי הזכוכית ועוד), כך שטווח המחירים עשוי להשתנות ולהגיע לפערים גדולים. פירוט על מחיר התקנת מקלחון תוכלו למצוא כאן, אך בינתיים, אספנו כאן עבורכם את טווח המחירים הממוצע למקלחונים. חשוב לציין כי לא מדובר במקלחונים המוכנים הפשוטים שניתן למצוא בחנויות לכלי בית, אלא בהתאמה של מקלחונים בידי זגג מקצועי.

:: מחיר מקלחון – נע בין 1,500 ל – 4,000 ₪.

:: מחיר התקנת מקלחון – נע בין 200 ל – 600 ₪.

קחו בחשבון שתוספות מיוחדות, כמו אגנית למקלחון, או הגדלה של המקלחון מעבר למידות הסטנדרטיות, יעלו את המחיר בכמה מאות שקלים, ואפילו אלפים.


זגגים מומלצים שמתמחים במקלחונים

כעת, אחרי שלמדנו מידע חשוב על מקלחונים, הגיע הזמן לעבודה מחייך . כאן במידרג, אספנו עבורכם המלצות של לקוחות אמיתיים על זגגים מומלצים, המתמחים במקלחונים. לאחר כל התקנת מקלחון, אתר מידרג מתקשר ללקוח ומקבל ממנו חוות דעת על העבודה שבוצעה אצלו, כךשרשימת הזגגים המומלצים מתעדכנת כל הזמן.


רוצים לדעת כמה יעלה השיפוץ שלכם? נסו את מחירון השיפוצים של מידרג


אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק