מוקד מידרג: 1-700-707-233

חברות גז

האם חברות הגז הן היחידות שיכולות לטפל בבעיות במערכת הגז הביתי? מי מורשה לספק לי גז ומהן בכלל הזכויות שלי כלקוח? אלו רק חלק מהשאלות שעולות לנו בתור צרכני גז מבולבלים שמרגישים לא פעם שבויים בידיהן של חברות הגז הגדולות.
במדריך הזה תוכלו להבין כיצד פועל ענף הגז בישראל וכיצד נוכל לשנות את חשבון הגז שלנו לטובתנו.


חברות גז – רקע כללי

הצרכן הישראלי התרגל לתמונת מציאות די עגומה – מספר חברות ענק שולטות כמעט בכל התחומים במשק ומשאירות לאזרח הקטן מעט מרחב לתמרון. כשאין תחרות בתוך הענף קל מאוד לכל אותן חברות ענק לעשות, כמו שאומרים, כל מה שבא להן. התוצאה: מחירים מופקעים, חוסר נכונות לתת שירות ושורה ארוכה של לקוחות לא מרוצים.

קחו לדוגמא את ענף הגז הביתי: אם נבקש מכם לזרוק לנו את שמות האחראים על טיפול הגז אצלכם בבית רוב הסיכויים שנשמע – פזגז, סופרגז, אמישראגז או דור גז.  השמות האלו יבלטו מסיבה ברורה – אלו הן ארבעת ענקיות הגז שאליהן מחוברים רוב משקי הבית בישראל, זאת למרות שעל פי עדכונים של משרד האנרגיה  (נכון לשנת 2020) יש למעלה מ- 60 ספקי גז מורשים בישראל.

אז למה כל שוק הגז מוחזק בידיהן של ארבע חברות בלבד? התשובה הכי הגיונית היא, חוסר ידע לגבי האפשרויות שעומדות בידינו - צרכני הגז. הקבלן בחר עבורנו לפני יותר מעשור את חברת פז גז (לדוגמא) ומאז אנו קשורים אליה בחתונה קתוליתמחייך .

למה? כי התרגלנו? כי לעבור לחברה אחרת נשמע מסובך? כי בגז לא משחקים? כי אילו עוד אופציות יש?

הקיבעון שאליו הורגלנו עלול לגרום לנו לבזבז כסף מיותר. חשוב לדעת שיש אופציות אחרות.
ראשית כל, אנו לא חייבים להישאר עם חברת גז יקרה, אלא יכולים בפשטות לעבור לחברת גז אחרת.
שנית, לא בכל המקרים, נצטרך לפנות לחברת הגז שלנו, לעיתים טכנאי גז פרטי יוכל לספק לנו את השירות, במהירות רבה יותר ובמחיר זול יותר.

 כיריים גז

חברת גז אחראית על אספקת גז

האם כל אחד יכול לספק לנו גז? בעיקרון, משרד התשתיות והאנרגיה מאפשר לכל אחד הפעיל מעל לשלוש שנים בענף הגז, להגיש בקשה לרישיון שיאפשר לו לספק גז. עם זאת הרישיון הוא רק תנאי סף מכיוון ששיווק גז במיכלים מצריך, מסיבות מובנות, גם בדיקות תקופתיות מחמירות של תקניות המיכלים והבלונים עצמם.
חשוב לציין, שבענף הגז לא קיימות רק ארבעת חברות הענק – פזגז, אמישראגז, סופרגז ודור גז - כמו שכולם חושבים, אלא גם חברות קטנות ומקומיות:

טבלה:

חברות גז ביתי בישראל

שם חברה טלפון
סונול גז פלוס 09-8637921
אינטר גז 08-9355919
אמישראגז 03-5644124
גז יגל 08-9376002
גז עבדו תמרה 04-9947134
גזגל 03-9446666
דורגז החדשה 09-9618587
חורה גז 08-6235665
ישראגז אופק 1-700-500-059
ניו גז כרמל 09-7995073
סונול גז פלוז 09-8637921
סופרגז לבית 09-8308103
קידמה 09-8743370
פזגז 03-9688012
ש.א.מ מרכז הגז 04-8686304/6
ש.מ.ש מילוי גז 02-5833197/4

זוהי רשימה חלקית של חברות ספקי גז ביתי בישראל שיכולות לתת תחרות לא רעה לחברות הענק, אך רבים מאיתנו לא מודעים לקיומן או חוששים מהקושי שבמעבר.

כפי שנפרט בהמשך, החוק מחייב את חברות הגז לאפשר ללקוח לעבור מחברה לחברה בצורה קלה ונוחה. לכן, מומלץ לעשות השוואת מחירים בין חברות גז שונות, על מנת לקבל את ההצעה המשתלמת ביותר.


מעבר בין חברות גז

עד לאחרונה לא באמת היה הסדר בחוק המחייב את חברות הגז לדאוג לרווחת הצרכנים. בשנת 2008, החליט המחוקק לפעול לטובת האזרח הקטן והכניס תיקון לחוק משק הגז.

עיקרי התיקון:

  •  ההודעה לספק הגז – מהרגע, שבו הודעתם לספק הגז הנוכחי, כי בכוונתכם לעזוב אותו לטובת ספקית גז אחרת, אסור לו ליצור איתכם קשר במשך חצי שנה!
  •  המעבר – ספק הגז היוצא מחויב למכור לספק הגז הנכנס את תשתית הגז הקיימת, במידה והספק הנכנס ירצה בכך. כמו כן, חברת הגז היוצאת, מחויבת להתאים את התשתית ולתת עליה הסבר לספק הנכנס.
  •  עלויות כספיות – עלות המעבר נופלת על הספק הנכנס ולא כרוכה בשום עלות כספית מצד הלקוחות.

כמו כן בוטל הסעיף, שמחייב אותנו להישאר במשך שנה עם ספקית הגז, שבחר עבורנו קבלן הבית שלנו.

החלפת ספק גז – בית פרטי

המעבר בין חברות גז שונות קל במיוחד עבור בית פרטי, שמחובר לבלוני גז נפרדים משלו.

מה אנחנו צריכים לעשות, כשאנו רוצים להחליף ספק גז בבית פרטי:

  •  להשוות מחירים – לבדוק איזה מחיר חברת הגז שלי גובה ממני מול הצעות של חברות גז אחרות.
  •  לבחור חברת גז – ליצור קשר עם חברת הגז, שנותנת לי את האופציות הטובות ביותר.
  •  להתנתק מחברת הגז הנוכחית – צריך לשלוח לחברת הגז בקשה, שברצוננו להתנתק. החברה מחויבת לנתק את הציוד שלה תוך עשרה ימים ולהעביר את הטיפול לידי החברה החדשה.

החלפת ספק גז – בניין משותף

תהליך המעבר בין חברות הגז קצת יותר מסובך, אם אתם גרים בבניין משותף או אם אתם חברים במערכת גז מרכזית שמשרתת שכונה שלמה, מפני שההחלטה על המעבר לחברת גז חדשה, לא תלויה רק בנו, אלא גם בצרכני גז אחרים.

סיבה נוספת, שמגבילה את המעבר לחברת גז חדשה טמונה בחוק הגז. על פי החוק, ניתן להחליף חברת גז של מערכת מרכזית, רק לאחר שנה מתחילת פעילותה.

למה הכוונה מערכת גז מרכזית? מערכת זו מורכבת בדרך כלל מצובר גז (שהוא מיכל גז גדול שטמון באדמה) או ממספר בלוני גז שממוקמים מחוץ לבניין.

במידה ואתם רוצים להתנתק ממערכת גז מרכזית יהיה עליכם:

לאסוף חתימות צריך לאסוף חתימות מ – 51% מכלל בעלי הדירות בבניין או בשכונה, ששותפים למערכת הגז המרכזית. נכון, נשמע קשה, כי מזמן עברו הימים, שביקשנו חלב מהשכנים והכרנו את כולם ? אבל במקרה הזה, החוק עומד דווקא לצידנו. החוק קובע שחברת הגז, שבה אתם מנויים מחויבת לספק לכם מידע על כל מי שמחובר למערכת הגז המרכזית, על מנת שתוכלו לאסוף מהם חתימות.

להעביר את החתימות השלב הבא הוא להעביר את החתימות לידי חברת הגז הנוכחית. עם קבלת החתימות, חברת הגז חייבת לפנות את ציודה תוך 15 ימים.

לאחר, שהעברתם את החתימות, כל מה שנותר לכם לעשות הוא לתאם את מועד הגעתה של חברת הגז החדשה. תוכלו לקרוא עוד על החלפת חברת גז, באתר של משרד האנרגיה והמים.


בדיקת גז תקופתית

לא משנה באיזו חברת גז תבחרו, תדעו שבאחריותה, לערוך בדיקת גז תקופתית אחת לחמש שנים ואחת לשנה, במקרה של גז שמשמש להסקה.

בדיקה זו היא חובה, והיא נועדה למנוע סכנות ותקלות במערכת הגז. בבדיקה, טכנאי החברה יעבור על נקודות הגז, בלוני הגז והחיבורים וייראה שהכל עומד בתנאי התקן ושעל בלוני הגז אין חלודה.

אין לכם מה לדאוג, בדיקת הגז לא כרוכה בתשלום. אנו חוזרים – עלות הבדיקה נופלת על חברת הגז שלכם, ואל תאמינו לחברה, שאומרת לכם אחרת.

תיקון ליקויים – מי משלם?

הבדיקה אמנם ללא תשלום אבל פעמים רבות, החברה תמצא ליקויים, ותבקש מכם לתקן את הליקויים על חשבונכם. לדוגמא, אם ברז הגז, הותקן שלא בהתאם לתקן 158.

החברה בזמנו התקינה את הברז לא לפי תקן וכעת אנו אמורים לשלם על כך? תלוי. אם אותה חברת גז מבקשת מאיתנו לשלם על התיקון, למרות שהיא מלכתחילה התקינה בצורה לקויה, היא אמורה לשאת עליה את עלות התיקון.

במקרים בהם אנו אחראים לבעיה או תקלה במערכת הגז – לדוגמא, עשינו שיפוץ שגרם לשינוי בנקודות הגז – אנו נצטרך לשלם עבור תיקון הליקויים במערכת הגז.

שירותים נוספים באחריות חברות הגז

הנה עוד כמה שירותים, שאנו אמורים לקבל במסגרת התשלום שלנו לחברת הגז:

  • הובלה וחיבור של מתקן הגז

  • איתור דליפות

  • החלפת צינורות גז, שנהרסו כתוצאה מבלאי טבע

  • תיקונים שאינם כלולים במסגרת השירות של חברות הגז באחריותנו נופלת עלות התיקון במקרה של נזק לכיריים או לצינורות הנחושת המחברים בין בלון הגז החיצוני ובין התשתית בתוך הבית. כמובן, שחברות הגז ישמחו לספק לכם גם את השירות הזה אך זה עלול להיות במחיר מופקע.


ספק גז הוא לא מפיץ גז

חשוב לציין, שבלוני הגז עוברים שרשרת חיול ארוכה, מיציאתם מהמפעל ועד הגעתם לבית הלקוח. בדרך הם מגיעים לסוכנים ומפיצים מורשים של גז. מפיצים אלה עלולים להיתפס כספקי גז נפרדים, אך למעשה, הם פועלים תחת הגג של אחת מחברות אספקת הגז הגדולות.

איפה טכנאי הגז ממוקמים בשרשרת הזאת? ברוב המקרים החברה שמספקת את הגז תשלח לכם טכנאי גז מטעמה שיבצע את התקנת בלון הגז. עם זאת, אתם יכולים לפנות גם לטכנאי גז פרטי, שאתם תבחרו, עבור ביצוע התקנה או החלפה של הבלון. זאת בתנאי, שהוא עובד בתיאום עם חברת הגז שבה אתם רוצים להיות מנויים.

טכנאי גז פרטי שאינו עובד בתיאום עם חברת גז מסוימת לא יוכל לספק לכם גז, אלא אם כן הוא עובד בצורה פיראטית ואז הוא נכנס לקטגוריה של חאפר.


מתי נזמין חברת גז ומתי נזמין טכנאי גז?

כשיש איזו שהיא דליפת גז או תקלה אחרת במערכת הגז בבית, נרים באופן אוטומטי טלפון לחברת הגז, שאיתה התחתנו מחייך, נקבל את השירות ונשלם את החשבון, בלי שאלות.

הבעיות מתחילות בכך, שחברות הגז גורמות לנו להאמין, שהן היחידות, שיכולות לטפל לנו בבעיית הגז. לכן, הן עלולות להרשות לעצמן לגבות מאיתנו מחיר מופקע על שירות התיקונים שלהן. הנה סיפור אמיתי שקרה:

לפני מספר שנים, כבל הנחושת שמחבר את בלון הגז החיצוני לתשתית הבית הפנימית נקרע. האינסטינקט הראשון של הלקוח היה כמובן להתקשר לחברת הגז שסיפקה את הבלון. בשיחה עם נציג החברה, נאמר: אין בעיה התיקון יעלה 800 ₪.

שמונה מאות שקלים, על מה ולמה? בסך הכל רק חיבור מחדש של כבל נחושת קטן, שאמור לעלות גג 220 ₪. תשובת הנציג הייתה: "זה המחיר". האם עלינו לשלם את המחיר? התשובה היא ממש לא, מיד נסביר למה.

האם רק חברת גז יכולה לטפל בתקלות במערכת הגז בבית?

לחברות הגז יש אולי בעלות על אספקת הגז בישראל, אך הן בהחלט לא היחידות שמורשות לטפל בבעיות של גז ביתי. טכנאי גז פרטיים, יוכלו לתת לנו שירות דומה לשירות, שנותנת חברת הגז ואף יוכלו לטפל בבעיות שחברות הגז אינה מטפלות בהן.

יתרונות של טכנאי גז על חברת גז

לחברות הגז יש אולי בעלות על אספקת הגז בישראל, אך הן בהחלט לא היחידות, שמורשות לטפל בבעיות של גז ביתי. טכנאי גז פרטיים, יוכלו לתת לנו שירות דומה לשירות, שנותנת חברת הגז ואף יוכלו לטפל, בבעיות, שחברות הגז אינה מטפלות בהן.

מחיר התיקון של טכנאי גז פרטי, ייצא בדרך כלל זול יותר, ממחירה של חברת הגז, אך זהו לא היתרון היחיד של טכנאי גז פרטי.

היתרון העיקרי של טכנאי גז פרטי הוא הזמינות. ברוב המקרים, חברות הגז משאירות אותנו לחכות בין שניים לשלושה ימים, עד ביצוע השירות ולעיתים אף יותר. טכנאי גז פרטי, בדרך כלל יוכל לספק את השירות באותו יום או ביום למחרת. כך, שלא תהיו חייבים לבטל את האורחים, שהזמנתם לארוחת יום שישי, אלא אם כן אין לכם כוח לבשל ואז זה תירוץ מעולה מחייך

סוגי עבודות של טכנאי גז

טכנאי גז פרטיים לא יוכלו לטפל בבעיות בבלון הגז עצמו (זה מתפקידה של חברת הגז), אך הם יוכלו לחבר ולהתקין תשתיות גז חדשות. כמו כן, הם יוכלו לטפל בכל בעיה הקשורה בחיבורי צנרת הגז או באביזרי הקצה שמחוברים אל מערכת הגז.

זה כולל בין היתר:


המלצות על טכנאי גז

כולם יודעים להגיד לנו שכדאי לקחת רק טכנאי גז אמינים כי עם גז לא משחקים. להגיד זה נורא קל אבל בואו נודה באמת - לא קל למצוא לקוחות שמוכנים להמליץ בחום על טכנאי הגז שלהם. לרוב הלקוחות יש דווקא סיפורים לא נעימים, כמו - טכנאי הגז שלקח מחיר מופקע, אך לא באמת פתר את הבעיה וגם איחר בשלוש שעות... לכן, ריכזנו עבורכם כאן באתר באתר רשימה של טכנאי גז מומלצים לפי חוות דעת של מאות לקוחות קודמים. ההמלצות של הלקוחות מתקבלות רק בשיחה טלפונית עם לקוחות אמיתיים שקיבלו שרות מטכנאי הגז שברשימה.


אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק