מוקד מידרג: 1-700-707-233

התקנת חגז

התקנת חגז כבר שיפרה את איכות החיים בהרבה בתים שומרי מסורת. חגז, אם תהיתם, זה לא שם של חיית מחמד טיבטית או שיטת סריגה בצמר גס, אלא סנדוויץ' מהמילים חג וגז: מכשיר שמאפשר להשתמש בכיריים גז בנוחות בזמן חג, תוך שמירה על ההלכה. אם ערב החג שלכם לחוץ, אם אתם אוהבים את השניצלים שלכם היישר מהמחבת, ואם אין בעולם פלטה מספיק גדולה לכל מה שבישלתם – התקנת חגז יכולה להיות הפתרון בשבילכם.
במדריך לפניכם תמצאו את כל מה שצריך לדעת על התקנת חגז: מי עושה את זה, על מה חשוב להקפיד וכמה זה אמור לעלות.


מה זה חגז ואיך הוא עובד?

בחג, בניגוד לשבת, אמנם אסור להדליק אש, אך מותר להשתמש באש קיימת ולבשל לסעודות של אותו יום. הבעיה היא שכיבוי האש בחג אסור על פי ההלכה, אז מה עושים? על הצורך הזה עונה מכשיר החגז.

לחגז שלושה מצבים:

  • מצב קבוע, כלומר אספקת גז רגילה
  • מצב סגור, כלומר אספקת גז מנותקת
  • מצב טיימר, כלומר אספקת גז קצובה בזמן שנקבע מראש.

את הטיימר ניתן לכוון עד שעתיים קדימה, והגז יזרום עד שהזמן שקבעתם ייגמר. כשזה יקרה, החגז יעבור למצב סגור ואספקת הגז תתנתק, כך הגז יכבה ללא מגע יד אדם. לצרכי בטיחות, לאחר הכיבוי האוטומטי יש לכבות גם ידנית.

אם למשל תרצו לטגן בלינצ'ס בבוקר שבועות, תצטרכו להעריך מראש כמה זמן זה ייקח, ולכוון את הטיימר בהתאם. אחר כך תוכלו לפתוח את אחד המבערים, להתגבר על ההרגל להשתמש במצת החשמלי ולהדליק את הכירה מאש שהעברתם. את הבלינצ'ס טגנו כרגיל, וכשתסיימו השאירו את האש גלויה והרחיקו ילדים מהאזור, עד שהחגז יכבה אותה. לאחר הכיבוי האוטומטי סגרו את ברז הגז של המבער בו השתמשתם, ולכו לזלול מחייך.

תוכלו להשתמש באופציית המצב הסגור גם כאמצעי בטיחות שיעזור לכם להבטיח שלא ידלוף גז מהכיריים בזמן שתעדרו, למשל אם אתם נוסעים לטיול של כמה ימים.

 התקנת חגז | חגז וברז גז

 


התקנת חגז

החגז הוא יחידה קטנה (15.5X10X6 ס"מ), עשויה ברובה מפלסטיק, וההתקנה שלו היא קבועה. אין צורך לחבר את המכשיר בכל פעם שרוצים להשתמש בו ולנתק לאחר מכן, אלא מתקינים אותו פעם אחת, משאירים אותו רוב הזמן על מצב קבוע, ומעבירים למצב טיימר או מצב סגור כשיש בזה צורך.

איפה מתקינים את החגז?

המיקום של החגז צריך להיות בצמוד לברז הגז שמספק את הגז לכיריים. ברוב המקרים, הלוקיישן האופטימלי יהיה בתוך הארון מתחת לכיריים – כך החגז יהיה גם מוסתר וגם נגיש. כמובן, אם זה בלתי אפשרי, גם קיר קרוב יכול להתאים. אם מאיזושהי סיבה (בעיות בתשתית, למשל) אי אפשר להתקין את החגז ליד ברז הגז של הכיריים, אפשר להתקין את החגז ליד המונה. במקרה כזה, כשהמכשיר במצב סגור, תיפסק כל אספקת הגז של הבית.

 התקנת חגז | חגז מותקן בתוך ארון וחגז מותקן על קיר

מי יכול להתקין חגז?

את החגז יכול להתקין אך ורק טכנאי גז מוסמך. לא הנדימן או שיפוצניק, ובוודאי שלא אתם. דליפת גז היא סכנת חיים וכדאי ליישר קו עם תקנות הבטיחות של מדינת ישראל בעבודות הגז בבית שלכם.
טכנאי גז מוסמך צריך להחזיק רישיון בתוקף. אל תתביישו ובקשו מהטכנאי שיגיע אליכם הביתה לראות את התעודה שלו.

תהליך ההתקנה של החגז

הטכנאי יצמיד את החגז אל המיקום הרצוי בעזרת ברגים, ויחבר אותו לצנרת הגז: בצד אחד אל נקודת הגז שמספקת את גז הבישול לכיריים, ובצד השני לכיריים. למעשה, כל אספקת הגז אל הכיריים שלכם תעבור דרך החגז. אחרי ההתקנה הטכנאי יבצע בדיקות אטימות ולחצים כדי לוודא שאין דליפות, ובדיקה של המנגנון כדי לוודא שהוא תקין ועושה את עבודת הניתוק.

בתום העבודה הטכנאי צריך לחתום על טופס מיוחד שמאשר שהעבודה נעשתה על ידי טכנאי גז מוסמך. הטופס הוא חובה מטעם המדינה, ובו איש המקצוע ידווח על העבודה שעשה ויאשר שביצע את בדיקות הבטיחות הדרושות. בלי הטופס הזה חתום על ידי טכנאי גז מוסמך האחריות על החגז לא תהיה תקפה.


מחיר התקנת חגז

אז כמה עולה חגז? המכשיר מיוצר בישראל על ידי מכון צומת ומשווק במגוון חנויות, בטווח מחירים של 280-320 ₪ בממוצע. חלק מטכנאי הגז יכולים גם לספק לכם את המכשיר כשיבואו להתקין.

שימו לב: בשנת 2016 יצאה גרסה חדשה של החגז, על מנת להתאים לתקן הבטיחות החדש. וודאו שאתם קונים את הגרסה הזו – חוץ מזה שהיא היחידה שחוקית כיום, היא גם יעילה יותר. תוכלו לזהות אותה כי הצבע הוחלף, וחגז בגרסה החדשה הוא כולו בצבע לבן.

 התקנת חגז | חגז בגרסה הישנה וחגז בגרסה התקנית

מחיר התקנת החגז יהיה תלוי בתשתית הגז בבית שלכם, אבל ברוב המקרים תשלמו 250-300 ₪ להתקנה. המחיר כולל את העבודה ולא את החגז עצמו.
אם יש צורך בהוספה של צנרת, בהלחמות או בהתאמות נוספות המחיר יהיה גבוה יותר.

עסקה לדוגמא - רכישה + התקנה של חגז:

הוספת מטר צנרת כהכנה להתקנת חגז - 50 ש"ח.

מחיר החגז עצמו - 300 ש"ח.

עלות התקנה - 275 ש"ח. 

 סה"כ 625 ש"ח.


כללי בטיחות לשימוש בחגז

לצרוב בשרים על הפלנצ'ה בבוקר של פסח זה נחמד, אבל הכי חשוב לשמור על החיים. כמה כללי בטיחות שאתם חייבים להקפיד עליהם אם אתם בוחרים להתקין חגז:

  • בכל שימוש, לאחר הסגירה האוטומטית של אספקת הגז, הקפידו לסגור ידנית את ברז הגז של המבער בו השתמשתם.
  • אמנם המנגנון אמין, בייחוד בגרסה החדשה שלו, אבל זה לא מחליף השגחה אנושית. הרעיון מפתה: להשאיר מרק על האש, לצאת לסידורים, והחגז יכבה אותו בזמן שכיוונתם – אל תתפתו! גם אל תלכו לישון לפני שהחגז כיבה את האש. באופן כללי: אף פעם לא להשאיר אש גלויה ללא השגחה!
  • בגלל שבדרך כלל המנגנון בשימוש פעם בכמה חודשים, כדאי לוודא לפני השימוש שהמכשיר תקין ושום דבר לא תוקע את הטיימר. כוונו את החגז לחמש דקות בערב החג, ובדקו אם הגז אכן נכבה אוטומטית.

כאן תוכלו לראות טכנאי גז מסביר על עוד כללי בטיחות בשימוש בגז:


טכנאי גז מומלצים

כמו שכבר כתבנו, התקנה של חגז היא קבועה והמכשיר אמור לשמש אתכם שנים רבות, לכן כדאי לוודא שטכנאי הגז שיבצע את ההתקנה אמין ומנוסה.
במיוחד בשביל זה, צירפנו כאן רשימה מדורגת של טכנאי גז מומלצים להתקנת חגז, בה תוכלו לראות מה הציונים שקיבלו על יחס, מחיר, איכות ועמידה בזמנים בעבודות התקנת חגז קודמות. כל חוות הדעת נלקחות משיחות אמיתיות עם לקוחות קודמים, והדירוג מתעדכן לאחר כל עבודה כך שהציונים באתר מעודכנים תמיד. 


שאלות נפוצות לדף זה

כמה עולה התקנת חגז?

ברוב המקרים התקנת חגז עולה בין 250-300 ש"ח. המחיר כולל את עבודת הטכנאי ולא את המכשיר עצמו, שעולה 280-320 ש"ח נוספים.

באיזה בתים אפשר להתקין חגז?

ניתן להתקין חגז כמעט בכל בית. אם אי אפשר להתקין את המכשיר בצמוד לכיריים, ניתן להתקין אותו ליד מונה הגז.

האם ניתן לקנות חגז מיד 2?

לא! ב2016 הוציאו גרסה חדשה של החגז, והיא היחידה שמתאימה לתקן הבטיחות הישראלי. 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק