מוקד מידרג: 1-700-707-233

טכנאי גז

לפני שנזמין טכנאי גז, נזכר לרגע בסיפור של כל ישראלי - על בעל מקצוע חאפר, שאיכשהו הצליח לסדר אותנו. מה לא שמענו? השיפוצניק צבע חצי קיר ונעלם, יום אחרי התיקון, המקרר שבק חיים... ברוב המקרים, מעשי הנוכלות האלה ייפגעו בכיס שלנו. במקרה של טכנאי גז חאפר, כבר ממש מדובר בסכנת חיים. לכן, ריכזנו לכם כאן את מיטב השיטות של טכנאי גז חאפרים. צירפנו גם הסברים על התקנת גז נכונה, מחירים סבירים, והסכנות שבהתקנת גז לא נכונה. וגם... קישור לרשימת טכנאי גז מומלצים לפי חוות דעת של לקוחות!


4 רמות שונות של טכנאי גז

ישנן 4 רמות שונות של טכנאי גז. שתי הרמות הראשונות מספיקות עבור טיפול בגז ביתי. טכנאי גז מהרמה השלישית והרביעית, הם טכנאים בכירים, שעוסקים בתכנון והנדסה של מערכות גז מורכבות, שאינן בנויות לשימוש ביתי ולכן, נרחיב בהמשך רק על טכנאי גז מרמה 1 ורמה 2.


טכנאי גז - רמה 1

אם חלמתם אי פעם להיות טכנאי גז, תדעו שזאת משימה ממש לא פשוטה. קודם כל, צריך לעבור קורס של משרד העבודה, אחרי זה צריך להתלוות לטכנאי מרמה 2, במשך חצי שנה. לבסוף, צריך לעבור בחינות עיוניות ומעשיות של משרד העבודה והתמ"ת, ורק אחרי כן, מוענק הרישיון הנכסף.

מה מקנה רישיון של טכנאי גז רמה 1? הרישיון, מאפשר לטכנאי לטפל בכל בעיה הקשורה לגז בבית, מהברז של בלון הגז פנימה אל תשתית הגז בתוך הבית. כולל טיפול בנקודות גז, תיקוני כיריים, מחממי מים, הסקות ותנורי חימום.

מה טכנאי רמה 1 לא יכול לעשות? הוא לא יכול לטפל במערכת גז מרכזית חיצונית, שמשמשת בדרך כלל בניינים ושכונות. כלומר, הוא לא יכול לטפל בכל מה שקשור למיכלי גז מרובים או צוברי גז. בשביל זה, צריך טכנאי גז רמה 2.


טכנאי גז - רמה 2

טכנאי גז ברמה 2 מורשים לטפל במערכות גז, שפועלות על לחץ גז גבוה מעל ל- 100 מיליבר (לשם ההבנה, לחץ הגז ברוב המכשירים שפועלים על גז בביתכם הוא 30 מיליבר). לכן, הם יכולים לעשות את כל מה שטכנאי גז ברמה 1 מורשה לעשות, אך הם גם יכולים לטפל במערכות גז גדולות. כמו לדוגמא – מערכות גז, שמשמשות מסעדות, שכונות או בניינים.


טכנאי גז מוסמך מול טכנאי גז חאפר

לצערנו, לצד טכנאי גז מוסמכים, מסתובבים גם לא מעט חאפרים, שקוראים לעצמם "טכנאי גז".

איך נבדיל בין טכנאי גז מוסמך לחאפר? כמו, שפירטנו קודם, טכנאי הגז עוברים הכשרה ארוכה, על מנת לקבל רישיון, שיאפשר להם לעסוק בגז, החאפר לא. לכן, כשאתם פונים לטכנאי גז, בקשו ממנו, להראות לכם את רישיון ההסמכה שלו.

2 דרכים נוספות, שיעזרו לנו להבדיל בין טכנאי גז מקצועי לחקיין:

 • כלי עבודה – כמו שצבעי לא יכול לעבוד בלי מברשת, כך, טכנאי גז לא יכול לעבוד בלי כלים טכניים מתאימים – כגון שעון גז, שבודק את לחץ הגז. טכנאי, שיגיע לביתכם בידיים ריקות, ברוב המקרים, לא יהיה טכנאי גז מקצועי.

 • מחיר – מחיר העבודה של טכנאי גז פרטי, נע בדרך כלל בין 150 ל- 220 ₪, לא כולל חלקים. טכנאי גז שיציע לכם בטלפון מחיר זול במיוחד עבור הביקור ואז כשיגיע אליכם יגבה מכם מחיר כפול עבור הבדיקה, צריך לעורר בכם תמרור אזהרה – חאפר לפניכם.


שיטות של טכנאי גז חאפרים

בלון גז יד שנייה

רק חברות גז בעלות רישיון ממשרד התמ"ת יכולות לספק לנו גז. יש כאלה, שינצלו את העצבים שחטפנו בשבוע שעבר על המחירים המופקעים, שחברת הגז גבתה מאיתנו, ויציעו לנו – החלפת בלון או מילוי גז במחיר זול במיוחד.

איך המחיר כל כך זול?

 • הבלון לא מלא – החאפר יתקין לכם בלון חצי מלא אבל ידרוש עליו מחיר מלא. כעבור זמן קצר שוב ייגמר הגז ושוב תצטרכו להזמין בלון חדש.

 • מילוי גז לא חוקי – החאפר יגנוב מיכלי גז או ייקח מיכלי גז ישנים, ויימלא אותם בגז, מכל מיני מתקני גז פיראטיים שיש ברחבי הארץ. לאחר מכן, כמובן, ימכור לכם אותו כחדש מהמפעל.

::איך נזהה בלון גז יד שניה?

חלודה על בלון הגז, יכולה להעיד על כך, שנעשה שימוש חוזר בבלון הגז ושהוא ישן ולא שמיש. בנוסף, על כל בלון חייב להיות מוטבע שם חברת הגז, שמספקת את הבלון. בלון ללא סימנים, צריך לעורר בכם חשד.

טכנאי גז מסביר על תחזוקה נכונה של כיריים גז

חיבור גז בצורה לקויה

התקנת גז בבית חייבת לעמוד בתקנים מחמירים. בתקופה האחרונה, כבר שמענו בחדשות על מספיק מקרים של חיבור גז בעייתי שהוביל לאסון. כך תראה התקנה לא מקצועית:

 • שימוש בצנרת לא נכונה – טכנאי לא מקצועי, ירכיב לכם את הצנרת, שמחברת בין בלון הגז לתשתית הביתית, בקוטר שאינו תואם ללחץ הגז הדרוש בביתכם. לדוגמא - הקוטר של צנרת סטנדרטית מתאים לצרכי בישול, אך לא מתאים לצרכי חימום. לכן, אם אתם מתקינים בבית מערכת חימום על גז, יש צורך לשדרג גם את הצנרת שמוליכה את הגז לבית לקוטר רחב יותר. טכנאי גז חאפר ודאי לא יעשה זאת.

 • צינור גומי לא תקין – החאפר יכול לשים לכם צינור גומי ישן ובלוי בין נקודת הגז לכיריים, שיתפורר כעבור זמן קצר.

 • התקנת ברז גז במקום לא נגיש – טכנאי לא מקצועי מתקין לעיתים את ברז הגז במרחק רב מהכיריים או ממכשיר אחר הצורך גז. הוא גם יקבור את ברז הגז עמוק בתוך הארון או המגירה. הוא לא יעשה זאת מתוך רצון רע אלא פשוט מחוסר מקצועיות.

 • נקודת גז בקרבה לשקע חשמל – החאפר עלול להתקין את נקודת הגז בסמוך לשקע חשמל. כפי שתראו בהמשך יש כללי בטיחות ברורים לגבי המרחק הרצוי בין הגז ובין החשמל – כללים שהטכנאי החאפר פשוט לא יודע.

 • מיקום מיכל הגז – החאפר יתקין את בלון הגז במיקום שהכי נוח לו אך לא בטוח שזה המיקום הכי בטוח. לדוגמא: בתוך דירת המגורים עצמה או במפלס תת קרקעי – מקומות אסורים על-פי כללי הבטיחות בגז וגם על-פי חוק!


התקנת נקודת גז בצורה נכונה (תקן 158)

טכנאי גז מחויב לבצע התקנה או הזזה של נקודת גז לפי ההוראות בתקן 158. זהו תקן, שנקבע על ידי מכון התקנים הישראלי, במטרה לשמור על הביטחון שלנו, בעת השימוש בגז. נפרט כאן את ארבעת התנאים, שמחייבת התקנה לפי תקן 158.

 1. התקנת בלון הגז במקום חיצוני

  דליפת גז מהבלון בחלל סגור, עלולה לגרום לריכוז הגז במקום אחד, התלקחות ופיצוץ. לכן, חובה להתקין בלונים מחוץ לדירה, שם יוכל הגז להתנדף באוויר הפתוח.

 2. צנרת נחושת

  הגז יעבור מבלוני הגז אל נקודת הגז בביתנו, על ידי צינורות מיוחדים מנחושת או צינורות אחרים בקוטר, שמתאים ללחץ הגז בדירתכם.

  ::כמה עולה כל מטר צינור נחושת לגז?

  מחיר סביר למטר צינור נחושת לגז, נע בין 35 ל- 45 ₪, כולל מע"מ. המחיר נתון לשינויים בהתאם לעליית מחירי הנחושת בשוק.

 3. מיקום ברז הגז בבית

  מרחק נקודת גז מנקודת חשמל - ברז הגז חייב להיות במרחק של 50 סמ' ויותר מנקודת חשמל. בטח נתקלתם לא פעם בניצוץ, שיצא מהשקע בזמן חיבור של מכשיר חשמל. לכן, המרחק בין נקודת הגז לנקודת החשמל, ישמור שלא יהיה מגע בין אותו ניצוץ ובין דליפת גז אפשרית, שעלולה לגרום לפיצוץ.

  מרחק נקודת הגז מהכיריים - התקן אוסר על התקנת ברז גז מעל גובה הלהבות. בכדי שלא ייווצר שבו, הגומי שמחבר בין הברז לכיריים, יהיה חשוף לנזק בעקבות מגע עם הלהבות.

  נגישות לסגירת ברז הגז - מה הכוונה נגיש? הכוונה שהוא יהיה במרחק פעולה אחת. דוגמא להתקנה טובה, היא חיבור ברז גז בקדמת הארון במקום בולט. חובה להתקין את ברז הגז במקום נגיש, בכדי שבזמן דליפת גז, יהיה אפשר לסגור את הברז באופן מיידי, עד שיגיע טכנאי גז ויפתור את הבעיה. לגבי המראה הלא אסתטי של ברז הגז, לא נורא, חוץ מהחמות, אף אחד לא באמת בודק כיצד הארונות שלנו נראים מבפנים מחייך.

  מרחק ברז הגז מהמכשיר שצורך אותו - ברז הגז חייב להיות לכל היותר במרחק של עד 3 מטרים ממכשיר הגז. זאת אומנם לא תקנה מפורשת של מכון התקנים. מפני, שהתקן קובע כי על הברז להיות ממוקם במרחק סביר ממכשיר צורך גז – מה שמאפשר לטכנאי הישראלי פתח להרבה פרשנויות. עם זאת חברות הגז קבעו, שהמרחק לא יעלה על שלושה מטרים, על מנת שנוכל לזהות את הדליפה במהירות ונסגור את ברז הגז באופן מיידי.

  ::כמה עולה החלפה של ברז גז לא תקין?

  מחיר סביר להחלפת ברז גז, נע בין 230 ל- 320 ₪, כולל מע"מ וכולל מחיר העבודה של הטכנאי.

  ::כמה עולה הזזת נקודת גז לא נגישה למקום נגיש?

  מחיר סביר להזזת נקודת גז נע בין 220 ל-250 ₪, כולל מע"מ ומחיר העבודה של טכנאי הגז.

 4. צינור גומי תקין

  על צינור הגומי, שמוליך גז מברז הגז אל הכיריים שלכם, חייב להיות רישום, שאומר שהוא מאושר על פי תקן ומופיע עליו הכיתוב גפ"מ. אלו הם ראשי תיבות לגז פחמימני מעובה, שאותו אתם מכירים בשם גז בישול.

  ::כמה עולה החלפת צינור גז גומי?

  צינור הגומי שמוביל את הגז בתוך הבית, עולה לכל היותר 30 ₪ למטר. חשוב לציין, שחברת הגז אמורה להחליף את צינור הגומי, בעת הבדיקה התקופתית, פעם בחמש שנים. כאשר, עלות ההחלפה נופלת על חשבון חברת הגז, ללא שום חיוב מצידנו.

טכנאי גז מסביר על מערכת בטיחות לגז ביתי


דליפת גז – הסכנה שמאחורי טכנאי גז לא מקצועי

גז בישול והסכנה הטמונה בו

גז הבישול כבד יותר מאוויר ולכן במצב של דליפה, הוא ישקע כלפי מטה. במקום סגור, גז הבישול לא יתפזר, אלא יתפוס חלק מנפח החלל, מה שעלול לגרום למחנק.

כמו שאתם ודאי יודעים בעצמכם כמות גדולה ודחוסה של חומר דליק במקום אחד, היא פצצה מתקתקת. כל טריגר הכי קטן – ניצוץ ממנורה או משקע חשמל ואפילו קרינה ממכשיר מיקרוגל - עלול לגרום להתלקחות מהירה. רק לשם ההשוואה, עוצמת פיצוץ של קילוגרם גז בבית, שוות ערך לעוצמת פיצוץ של 2.5 קילוגרם של חומר נפץ!

איך נבחין בדליפת גז

חוש הריח - לא הרבה יודעים אבל גז בישול במצב הטבעי שלו, הוא חסר ריח. בבתי הזיקוק מוסיפים חומר מיוחד - שהריח החזק שלו יכול להעיר גם דובים מתרדמת חורף – בכדי, שנוכל לזהות מצב של דליפת גז.

חוש הראיה - בעלי מקצוע ישתמשו בדרך כלל במים עם סבון או שעון לחץ גז (מנומטר), על מנת לראות האם יש דליפה. תוכלו גם אתם, במידה ואתם לא סומכים על חוש הריח שלכם, לבדוק באמצעות מי סבון עם יש דליפה. רססו ליד נקודת הגז סבון עם מים, אם יש בועות, ככל הנראה יש דליפת גז.

4 פעולות שיש לבצע בעת חשש לדליפת גז

סגרו את ברז הביטחון – אם הטכנאי ביצע התקנה תקנית, ברז הגז, אמור לשבת בקרבת מכשיר צורך גז, בדרך כלל בתוך הארון. מבעוד מועד, בררו עם החברה, שהתקינה את ברז הגז היכן הוא נמצא ואיך סוגרים אותו במקרה הצורך.

פתחו חלונות – יש לאוורר את המקום באופן מיידי! פתחו כל חלון, דלת או פתח אחר בבית.

הורידו את מפסק החשמל הראשי – כמו שהסברנו קודם, מספיק ניצוץ קטן, שיגרום לפיצוץ גדול.

קראו לחברת הגז - חברת הגז שלכם חייבת לטפל ללא עלות בכל קריאה של דליפת גז, אלא שהרבה פעמים, לוקח זמן עד שחברת הגז מגיעה. במקרים כאלה תוכלו להזמין טכנאי פרטי, לביצוע בדיקה. במצב שבו, בעיית הדליפה לא חמורה, יוכל גם הוא לתקנה.

חשוב לציין, שחברות הגז לא מטפלות בדליפת כיריים. הן רק ינתקו אתכם מהגז ויבקשו מכם, לפנות לטכנאי פרטי. מחיר ממוצע לטיפול בדליפת כיריים, נע בין 400 ל- 500 ₪. מדובר בטיפול די מסובך, שלא כל טכנאי גז מבצע. אם תוסיפו עוד 200 -300 ₪, תוכלו כבר לקנות כיריים חדשות מחייך.


המלצות על טכנאי גז

כולם יודעים להגיד לנו שכדאי לקחת רק טכנאי גז אמינים כי עם גז לא משחקים. להגיד זה נורא קל אבל בואו נודה באמת - לא קל למצוא לקוחות שמוכנים להמליץ בחום על טכנאי הגז שלהם. לרוב הלקוחות יש דווקא סיפורים לא נעימים, כמו - טכנאי הגז לקח מחיר מופקע, לא באמת פתר את הבעיה ואיחר בשלוש שעות... לכן, ריכזנו עבורכם כאן באתר רשימה של מתקיני גז מומלצים לפי חוות דעת של מאות לקוחות קודמים. ההמלצות של הלקוחות מתקבלות רק בשיחה טלפונית עם לקוחות אמיתיים שקיבלו שרות מטכנאי הגז שברשימה.


שאלות נפוצות לדף זה

איזה אפשר למצוא טכנאי גז מומלץ באזור שלי?

באתר מידרג ריכזנו רשימה של טכנאי גז מומלצים, שקיבלו את חוות הדעת והציונים הטובים ביותר מלקוחות קודמים. לאחר כל ביקור של טכנאי גז, צוות האתר, מתקשר ללקוח ומקבל ממנו דירוג אודות הטכנאי כך שהציון שלו כל הזמן מתעדכן באתר. לחצו כאן, על מנת לעבור לרשימת טכנאי הגז המומלצים באזורכם!

כמה עולה טכנאי גז?

לביקור של טכנאי גז יש עלויות שונות והן תלויות בפרמרטים שונים. במחירון טכנאי הגז , תוכלו לראות את התפלגות המחירים של שירותים שונים של טכנאי גז, לפי חוות דעת שנתנו לקוחות קודמים.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק