מוקד מידרג: 1-700-707-233

התקנת נקודת גז

התקנת נקודת גז היא פעולה שהרבה משקי בית צריכים בשלב כזה או אחר. גז בשימוש ביתי כבר מזמן לא משמש לבישול בלבד – הוא יכול להיות הדרך המהירה שלכם לחימום מים או ייבוש כביסה, או הדרך להזין את הקמין שאפשר להתכרבל לידו. אז אם אתם מתחדשים במכשיר שפועל על גז וצריכים התקנת נקודת גז, כאן תוכלו לקרוא את כל מה שצריך לדעת: מי מוסמך להתקין, מתי מתקינים וכמה זה יעלה לכם?


מי יכול להתקין נקודת גז?

לא שיפוצניק, לא הנדימן, לא החבר עם ידי הזהב – התקנת נקודת גז יכולה להתבצע רק על ידי טכנאי גז מוסמך. למדינת ישראל תקנות בטיחות מחמירות בעבודות גז, ובצדק – התקלה הכי קטנה יכולה להפוך לסכנת חיים.
טכנאי גז מוסמך צריך לעבור רענון פעם בשנתיים, לחדש את הרישיון אחת לשלוש שנים ולהחזיק ביטוח אחריות מקצועית. כשאתם מזמינים טכנאי גז, אל תתביישו ובקשו לראות את הרישיון של הטכנאי שיגיע אליכם. וודאו שהרישיון בתוקף!

 התקנת נקודת גז | רשיון לטכנאי גז

כל טכנאי גז מוסמך יכול להתקין נקודת גז סטנדרטית בבית רגיל. עבודות גז במקומות בהם הלחץ הוא מעל 100 מיליבר (במסעדות, בניינים או אפילו שכונות) דורשות טכנאי ברמה 2. את לחץ הגז בבית שלכם תוכלו לראות בארון המונים.


התקנת נקודת גז

אז מתי צריך להתקין נקודת גז חדשה בבית? אם נמאס לכם שגומרים לכם את המים החמים במקלחת והחלטתם לעבור ליונקרס, אם התעייפתם מלבשל על כיריים חשמליות, או אם התפנקתם לאחרונה בגריל גז חדש למרפסת. באופן כללי, כל הוספה של מכשיר צורך גז לבית (למשל תנור חימום בגז או מייבש כביסה שפעול על גז) תדרוש התקנה של נקודת גז נוספת.

כדי שיגיע גז לנקודת הגז החדשה, תצטרכו למשוך צנרת ממקור גז קרוב. יש כמה אפשרויות איך לעשות את זה:

 • להתקין נקודת גז חדשה, שהגז אליה יגיע מחוץ לבית – מהמיכלים או מארון המונים.
 • לפצל נקודת גז קיימת שקרובה למיקום הרצוי של המכשיר החדש.
 • אם קיימת בבית נקודת גז שאינה בשימוש – להזיז אותה למיקום הרצוי.

טכנאי הגז יקבע על פי הנתונים בבית שלכם מה עדיף לעשות.

חוץ מהצנרת, נקודת הגז החדשה שלכם תכלול חלקים נוספים, לפי סוג המכשיר שתרצו לחבר אליה. בכל נקודת גז תצטרכו להוסיף לפחות שני ברזים – אחד ליד מקור הגז ואחד ליד נקודת הגז, ובהסקות למשל ברז נוסף. בחלק מהמכשירים ההתקנה תדרוש גם ווסת לחץ, ובחלק מהמכשירים צינור גומי וחיבור אליו.
אם תחברו מספר נקודות גז למקור אחד, הטכנאי ישתמש בסעפת (חנוכיה) – מחלק של גז שמתקינים ליד המונה או בתוך הבית.

 התקנת נקודת גז | חנוכיה (סעפת)

 


תהליך ההתקנה של נקודת גז

אז מה קורה אחרי שהתקשרתם לטכנאי? בשלב הראשון, הוא ישאל אתכם על המיקום הרצוי של נקודת הגז, ויבדוק את הקרבה שלה למיכלי הגז, לארון המונים ולנקודות גז אחרות, כדי לדעת מאיפה יוכל למשוך קו גז.
בהרבה מקרים, אם הדבר אפשרי, טכנאי הגז יעידף להוציא קו גז עצמאי לכל נקודה. פיצול נקודה קיימת דורש הגברה של לחץ הגז בצינור הקיים, וגם גורם לתלות בין כל מכשירי הגז בבית: אם תהיה בעיה בצינור אחד, זה ישבית את כולם. עם זאת, פיצול נקודת גז הוא זול יותר, ויכול להיות פתרון יעיל במקרה שמקור הגז רחוק או לא נגיש מסיבה אחרת.

הטכנאי יבחר את מקור הגז האופטימלי למיקום הרצוי, ואז יציג בפניכם את האפשרויות להנחת הצנרת הדרושה לנקודת הגז החדשה. אתם תוכלו לבחור את זו שרצויה לכם ומתאימה לתקציב שלכם. 
בחלק מהמקרים אפשר להכניס את הצנרת לתוך הקיר, כך היא תהיה מוסתרת - התהליך הזה דורש חציבה ומייקר את העבודה. אפשרות נוספת היא להניח את הצנרת חיצונית לקיר, בדרך כלל בצמוד לפאנלים כדי שלא תבלוט מידי. אחרי שתאשרו את הצעת המחיר, הטכנאי יוכל להתחיל בעבודה.

 התקנת נקודת גז | צנרת חיצונית מול צנרת פנימית

אם אתם תוך כדי בניה או שיפוץ, העבודה תתבצע בשני ביקורים: בשלב הראשון הנחה של הצנרת, שצריכה לקרות לפני ההדבקה של הקרמיקה, ההתקנה של הארונות, או כל עבודה חיצונית אחרת במיקום המבוקש. הביקור השני יתבצע אחרי סיום כל העבודות האחרות ובו טכנאי הגז יתקין את הברזים המתאימים למכשיר שלכם. אם אתם לא בשיפוץ ומתקינים נקודת גז בסתם יום של חול, ברוב המקרים העבודה תוכל להתבצע בביקור אחד.

חשוב לדעת: לצנרת גז יש בלאי טבעי נמוך מאד, ולכן לא מקובל לתת אחריות על עבודות התקנת נקודת הגז – אם מתרחשת תקלה זה בדרך כלל בגלל פגיעה חיצונית חזקה שטכנאי הגז לא אחראי עליה.
יחד עם זאת, בסיום ההתקנה הטכנאי צריך לחתום על טופס מיוחד שמאשר שהעבודה נעשתה על ידי טכנאי גז מוסמך. הטופס נקרא "טופס נורמטיבי" והוא חובה מטעם המדינה. בטופס איש המקצוע יפרט את השינוי שעשה בתשתית הגז בבית, ויאשר שביצע את הבדיקות הדרושות בתום העבודה – בדיקות לחצים ואטימות. בלי הטופס הזה האחריות על המוצר שתחברו לנקודת הגז החדשה לא תהיה תקפה.

 


מחיר התקנת נקודת גז

אז כמה זה יעלה לכם?

 • המחיר הבסיסי להתקנת נקודת גז הוא 550-600 ₪ בממוצע. המחיר הזה כולל את העבודה ואת החלקים הרלוונטיים, ולא כולל צנרת.
 • המחיר הבסיסי לפיצול נקודת גז קיימת הוא 450-500 ₪ בממוצע. המחיר כולל את העבודה ואת החלקים הרלוונטיים, ולא כולל צנרת.
 • מחיר הצנרת נע בין 45-60 ₪ למטר. המחיר כולל את עבודת ההנחה ואת הצנרת עצמה, ומשתנה לפי קוטר הצינור הדרוש.

למשל, אם תתקינו נקודת גז במרפסת כדי לחבר גריל גז, ולצורך זה תפצלו את נקודת הגז במטבח שהיא במרחק 3 מטר מהמרפסת, תשלמו 450 ש"ח על ההתקנה ועוד 150 ש"ח על הצנרת - 600 ש"ח בסך הכל. (כמובן, המחיר הוא הערכה בלבד, ויכול להיות שבפועל תשלמו יותר או פחות - על פי התנאים בבית שלכם והתעריפים של טכנאי הגז שתפנו אליו.)

אם ההתקנה שלכם תדרוש חציבה או חפירה, תכלול עבודה בגובה רב, עבודה בכמה ביקורים, או התקנה של מכשירים נוספים – המחיר יעלה בהתאם. גם התקנה של מכשיר צורך גז שדורש הרבה חלקים - הסקה, למשל - תעלה יותר. 

 התקנת נקודת גז | ברז גז

שימו לב: הנחת תשתיות לנקודות גז בזמן שיפוץ או בניה זולה משמעותית מהתקנת נקודות גז חדשות מאוחר יותר, אז אם אתם בונים או משפצים כרגע מומלץ להשקיע כמה מאות שקלים ולהניח צנרת מתאימה לכל נקודות הגז שאולי תצטרכו בהמשך: נקודה לגריל גז במרפסת או בחצר, נקודה לחימום בגז בסלון או בחדרים, נקודה ליונקרס לחימום מים במקלחת, נקודה לייבוש כביסה בגז במיקום המתאים וכמובן נקודה לבישול במטבח.


לקוחות מידרג מצלמים - התקנת נקודת גז

התקנה נקודה מפצלת לשני חיבורים גז.
צילום: ניר לוי, רמת השרון.
חיבור של כיריים גז והזזה של נקודת גז.
צילום: אמיר שפירא, שוהם.
התקנת שלוש נקודות גז.
צילום: אבי שלום, יבנה.
הסתת נקודת גז עבור מטבח חוץ וחיבור גריל גז.
צילום: אלי ג. קרית חיים.
חיבור גריל מחברת קולמן לנקודת גז קיימת.
צילום: גיל צוקרמן, הוד השרון.
העתקת נקודת גז, בדיקת כיריים ותשתית והתקנת ...
צילום: קרן חרושצ'וב, ירושלים.
התקנת נקודת גז במרפסת ובדיקת מערכת הגז הביתית.
צילום: דודי פ. באר שבע.
התקנת ברז וניתוק מהיר בנקודת גז נוספת בבית.
צילום: נורית ניצני, כפר סבא.
התקנה והזזה של נקודות גז.
צילום: עמוס סעדון, מודיעין.
התקנת תנור משולב, חיבור לגז והחלפת צינורות ...
צילום: יולי גורדון, כפר יונה.

טכנאי גז מומלצים להתקנת נקודת גז

גז זה לא צחוק: כדאי לוודא שטכנאי הגז שמגיע אליכם מוסמך ומיומן, מחזיק ברישיון בתוקף ובתעודת אחריות מקצועית. כדאי גם לברר שהוא איש שנותן יחס טוב ומחירים הוגנים. כדי להקל עליכם, צירפנו כאן רשימה מדורגת של טכנאי גז מומלצים. אחרי התקנה של נקודת גז או כל עבודה אחרת, נציגה ממידרג מתקשרת ללקוח לקבל ממנו חוות דעת על טכנאי הגז ועל העבודה שבוצעה, כך שהדירוג באתר נשאר מעודכן תמיד.


שאלות נפוצות לדף זה

מה עלות נקודת גז למנגל?

העלות הבסיסית של התקנת נקודת גז חדשה לגריל גז נעה בין 400-500 ש"ח - תלוי במיקום הרצוי, במקורות הגז הקרובים ועוד. המחיר כולל את העבודה ואת החלקים הרלוונטיים, ולא כולל צנרת. מחיר הצנרת הוא הוא 45-55 ש"ח למטר, תלוי בעובי הצינור הדרוש.

כמה זמן אורכת התקנת נקודת גז?

כמות הזמן כמובן תלויה במצב בבית שלכם - מה המרחק של הנקודה הרצויה ממקור הגז, האם דרושה חציבה ועוד. בהתקנת נקודה סטנדרטית שאינה תוך כדי שיפוץ לרוב ניתן לסיים את העבודה בשעות בודדות.

מי יכול להתקין נקודת גז בבית?

כל טכנאי גז מוסמך שמחזיק ברישיון בתוקף. 

איזה מכשירים דורשים התקנת נקודת גז?

כל מכשיר שפועל על גז דורש אספקת גז מנקודה עצמאית. למשל:

 • כיריים גז
 • חימום מים בגז למקלחת - יונקרס
 • תנור חימום לסלון
 • מייבש כביסה בגז
 • גריל גז למרפסת
מה זה תקן 158?

תקן 158 נכתב על ידי מכון התקנים הישראלי והוא מפרט את כללי הבטיחות החשובים בעבודות גז. כאן תוכלו לקרוא על התקנת נקודת גז בצורה נכונה לפי תקן 158.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק