מוקד טלפוני: 1-700-707-233

פיקוח בניה פרטית

חוץ מההתרגשות הגדולה, אחד הדברים שמלווה אתכם בתהליך בניית הבית שלכם הוא מפקח הבניה הפרטית. אין חובה לקחת פיקוח בניה פרטית, אבל המפקח ילווה אתכם בכל שלבי הבניה וידאג לאינטרסים שלכם. מה בעצם התפקיד שלו בפיקוח בניה פרטית? מה השלבים בפיקוח בניה פרטית? כמה זה עולה ומה ההבדל בין מפקח בניה למנהל בניה? כאן בונים! כלומר, עונים. 

מפקח בניה פרטית באתר בניה

מפקחי בניה מומלצים לפיקוח בניה פרטית


מה זה פיקוח בניה פרטית?

כשמבצעים פיקוח בניה פרטית, מפקח הבניה הופך להיות המלווה העיקרי שלכם בבניית או שיפוץ הבית. הוא נמצא שם החל משלב התכנון, דרך בדיקות הבטיחות לבית ועד הגשת כל האישורים הסופיים וטופס 4 לעירייה. אז על אילו דברים אחראי מפקח הבניה הפרטית שלכם? הנה:

פיקוח בנייה פרטית | קסדה מציאת קבלן - כיון שמפקח הבניה מנוסה מאוד ומומחה בתחום הבניה, הוא גם ידע להמליץ לכם על קבלנים או לתת דגשים על איך לבחור קבלן מקצועי. בנוסף, מפקח הבניה ידאג שתקבלו הצעות מחיר רלוונטיות שנכונות למחירים בשוק וכוללות את כל שלבי וחומרי העבודה.

פיקוח בנייה פרטית | קסדה עריכת חוזים - מפקח הבניה יערוך את החוזים מול הקבלן והמהנדסים השונים וכמובן גם ידאג לפקח על היישום שלהם.

פיקוח בנייה פרטית | קסדה קביעת לוח זמנים - מפקח הבניה קובע לוח זמנים לביצוע העבודה וגם לתשלום, כך אף קבלן לא יכול לדרוש כסף לפני שהוא ביצע עבודה מסוימת, ואם העבודה לא התבצעה בזמן, מפקח הבניה גם יכול לקנוס את בעל המקצוע.

 פיקוח בנייה פרטית | קסדה תיאום בין הקבלן, המהנדסים והפועלים השונים - בפיקוח בניה פרטית, מפקח הבניה מוודא שכל העבודות בשטח מתבצעות לפי סדר הגיוני ושכל אנשי המקצוע שצריכים להיות בשטח לעבודה מסויימת, אכן מגיעים. בנוסף, מפקח הבניה אחראי על תיאום הציפיות בין הלקוחות לקבלן ובין כל העובדים בשטח.

 

מפקח בניה פרטית מוודא שהעבודה מבוצעת כמו שסוכם

 

פיקוח בנייה פרטית | קסדה בדיקות בטיחות - מפקח הבניה אמנם לא מבצע את בדיקות הבטיחות בעצמו, אבל הוא מוודא שכולן מתרחשות ושהן תקינות.

פיקוח בנייה פרטית | קסדה טיפול בבעיות - נגיד שפתאום באמצע הבניה גיליתם שהמעלית קטנה מדי לחומרי הבניה ושצריך מנוף בעלות של כמה עשרות שקלים. יודעים מי מטפל בזה? נכון מאוד. מפקח הבניה הפרטית. בפיקוח בניה פרטית, אתם מקבלים אדם בשטח שדואג לכל הבעיות, שמומחה בתחום הבניה ויודע לחשוב על רעיונות יצירתיים שיחסכו לכם עשרות אלפי שקלים.

פיקוח בנייה פרטית | קסדה טפסים ואישורים - חלק ממפקחי הבניה כוללים את האישורים כחלק אינטגרלי מהעבודה וחלקם מכניסים את זה כתוספת לעבודה, אבל מה שחשוב הוא שיש מי שמטפל בבירוקרטיה - החל מהגשת בקשות וטפסים לפני העבודה ועד הגשת טופס 4 (שמאשר את אכלוס הבית) לעירייה. תודו שזה מוריד איזה בלוק מהלב.

 


מה השלבים בפיקוח בניה פרטית?

לפיקוח בניה פרטית אין הרבה כללים וחוקים. חלק מהאנשים מרגישים שהם רוצים מישהו שילווה אותם כבר בשלב התכנון, אחרים פונים לפיקוח בניה פרטית ממש לפני תחילת הבניה. ההחלטה ממתי אתם רוצים ליווי ופיקוח על הבניה שלכם תלויה רק בכם.

פיקוח בנייה פרטית  פיקוח בניה פרטית בשלב התכנון והאדריכלות - תהליך פיקוח בניה ביתית יכול להתחיל ממש משלב התכנון הראשוני, בזמן שיש תוכנית אדריכלית או כשהיא בשלבי התכנון.  מפקח הבניה יושב עם הלקוחות, מבין מה הדרישות והרצון שלהם ועוזר לבנות תוכניות וחלופות שיתאימו לתקציב. כך למשל לפעמים הוא ימליץ לפעמים על בניה קלה, על סוג אחר של בלוקים או סוג אחר של חלונות. במקרים אחרים הוא ימליץ להישאר עם אותם חומרים רק להקטין מעט את הבית.

פיקוח בנייה פרטית  פיקוח בניה פרטית בשלב הצעות המחיר וסגירת חוזה - רוב הלקוחות פונים לתהליך של פיקוח בניה פרטית בשלב שבו העסק נעשה גדול ומורכב, כלומר בשלב הצעות המחיר ובחירת הקבלן. ברגע הזה פתאום אנחנו קצת מתבלבלים ולא בטוחים מאיפה להתחיל ותפקידו של מפקח הבניה הוא לעשות סדר בבלאגן.

מפקחי בניה עובדים עם הרבה קבלנים, מכירים את איכות העבודה וקצב העבודה שלהם ויוכלו להמליץ על קבלן אמין ומקצועי שעבדו איתו בעבר. אם מפקח הבניה לא מכיר קבלן באיזור הוא ידע לשים דגש על הדברים החשובים שצריך לדעת בבחירת קבלן וגם יעזור לכם לתאם ציפיות עם הקבלן ולקבל ממנו הצעת מחיר מסודרת שכוללת את כל החומרים שישתמשו בהם.

בנוסף, בפיקוח בניה פרטית תבנו לוח תשלומים ברור ומסודר שצמוד לשלבי העבודה, כך שהקבלן לא יוכל לדרוש כסף אם הוא לא השלים את שלבי העבודה. בשלב הזה מפקח הבניה גם יוכל להמליץ על מקומות שאפשר לרכוש מהם חומרי עבודה איכותיים.

פיקוח בניה פרטית בסגירת החוזה

 

פיקוח בנייה פרטית  פיקוח בניה פרטית בשלב ביצוע העבודה - היקף פיקוח הבניה משתנה בשלב הזה לפי דרישות הלקוח. ממוצע ההגעה של מפקח בניה לפרוייקט הוא 2-4 פעמים בשבוע, אבל יש לקוחות שרוצים ליווי צמוד יותר ולכן לפעמים מפקח הבניה יגיע אפילו כל יום. מפקח הבניה בשטח מתאם את העבודה של כל המהנדסים והפועלים באתר, מוודא שהבניה מתבצעת לפי התכנון הראשוני, שיש שימוש בכל החומרים שביקשתם מלכתחילה וגם מטפל בבעיות אם משהו לא מתקיים לפי התוכנית.

מפקח הבניה גם אחראי לוודא שנעשות כל בדיקות הבטיחות ואין עיגולי פינות. לדוגמא: ישנם סוגים שונים של בטון שיכולים להתפרק בקרבה לים ובחשיפה ללחות. מפקח הבניה אחראי לוודא שמשתמשים בבטון הנכון, כדי שלא יקרה מצב שיצטרכו לפרק הכל ולהתחיל מחדש. בפיקוח בניה פרטית אתם גם יודעים שיש מי שדואג לשאר הבדיקות כמו בדיקה של שיפועים וחיתוך הרצפה, בדיקה של מכון התקנים ובדיקות של העירייה.

פיקוח בנייה פרטית  פיקוח בניה פרטית בגמר העבודה - מפקח הבניה הפרטית אחראי לוודא שאתם עומדים בתקנים של העירייה ושהבניה לא חורגת משטח המגרש. בפיקוח בניה פרטית אתם יודעים שיש מי שאחראי לאסוף ולהגיש את כל הטפסים הדרושים לעירייה. בקיצור, מפקח הבניה עושה הכל כדי לעשות לכם את החיים קלים ואת הבית מהמם.

 

בניה פרטית בשלב הגמר

מתי חובה לבצע פיקוח בניה פרטית?

בקצרה - אין שום חובה לבצע פיקוח בניה פרטית. המקצוע של פיקוח בניה פרטית הגיע מהשטח, כשרוב האנשים הבינו שעולם הבניה הוא מסובך ומורכב ושהם רוצים שיהיה שם מישהו שיחזיק להם את היד, ובעיקר ילווה אותם בנבכי הבניה והבירוקרטיה. בדיוק בגלל זה פיקוח בניה פרטית היא משהו שמשתנה בהיקף שלו. חלק מהאנשים רוצים פגישת ייעוץ אחת בה מפקח הבניה יסביר להם את השלבים וינחה אותם איך לבצע את התהליך ואנשים אחרים יעדיפו שמפקח הבניה יהיה נוכח בכל יום באתר הבניה כדי שהוא יוכל לוודא שהכל מתבצע בדיוק לפי התוכניות.

כך למשל מפקח הבניה יוכל להגיד לכם שלמרות כל התכנונים והצעות המחיר, כדאי תמיד להוסיף סעיף בלת"ם בסכום של בערך 10%-20% מהעלות הכוללת. למה הסעיף הזה חשוב? כי בתהליך הבניה מבינים דברים שלא הבנו לפני כן, לפעמים הבית נראה אחרת במציאות ואנחנו רוצים שינוי ותוספות, או שפתאום להוציא עוד 5,000 ₪ על חלונות שאנחנו עושים פעם אחת בחיים נראה כמו הוצאה הגיונית שבא לנו להוסיף אותה. 

 

פיקוח בניה פרטית במהלך עבודה בשטח

מה ההבדל בין מפקח בניה פרטית למנהל בניה?

בגלל שפיקוח בניה פרטית הוא לא חובה, הוא לא מצריך לימודים רשמיים ולא קבוע בחוק. נשמע קצת מוזר, נכון? אז בואו נעשה רגע סדר בעניינים ונבדיל בין מנהל בניה למפקח בניה.

מנהל בניה הוא אחראי הבטיחות באתר הבניה ועליו מוטלת האחריות לוודא שכל הפועלים עובדים לפי תקנות הבטיחות, כדי שהם לא יפגעו במהלך העבודה וכדי שהבית שלכם יהיה תקין בטיחותית. מנהל הבניה ממונה לפי חוק על ידי הקבלן או היזם של הפרוייקט ולכם אין קשר איתו, לפחות לא באופן יומיומי. (מותר לכם להגיד לו שלום ולהציע קפה, כן?מחייך)

כיוון שמנהל בניה ממונה לפי חוק, החוק גם מסדיר בדיוק מי יכול להיות מנהל בניה - מי שהוא מעל גיל 18, מהנדס או הנדסאי בעל ניסיון של לפחות שנתיים בעבודות בניה, ושעבר קורס מנהלי עבודה מוסמכים של משרד העבודה. בדיוק בגלל זה תוכלו גם לבדוק באתר משרד העבודה והרווחה האם מנהל הבניה שלכם מופיע שם ובאמת קיבל תעודה.

 

 

אם מנהל הבניה אחראי לכך שהפרויקט יתבצע בשלמות ובבטיחות, אז מפקח בפיקוח בניה ביתית אחראי לבקרת האיכות או במילים אחרות: מפקח בניה פרטית אחראי להגשים לכם את החלום. לא רק מבחינה בטיחותית, אלא מבחינת העיצוב, החומרים, העמידה בזמנים וכמובן, התקציב. כיון שמפקח הבניה לא מבצע את בדיקות הבטיחות בעצמו אלא רק מוודא שהן אכן מתבצעות, אין לתפקיד הזה הסדרה בחוק

מי יכול להיות מפקח בניה? מי שמבין ממש ממש טוב בעסקי הבניה. זה יכול להיות קבלן לשעבר, שעבד במשך עשרים שנה ובנה עשרות ומאות בתים או מי שסיים לימודי הנדסת בניין וצבר ניסיון בתחום ואפילו מפקח בניה שהוא גם מנהל בניה. אז איך תוכלו לבחור מפקח בניה ולדעת שהוא אמין ומקצועי? נגיע לזה ממש עוד מעט.  

 

בניה פרטית שכדאי לקחת בה פיקוח

כמה עולה פיקוח בניה בפרטית?

מחיר פיקוח בניה פרטית משתנה מלקוח ללקוח ומפרויקט לפרויקט.  בהתחלה המחירים אולי נשמעים יקרים קצת, אבל כשחושבים על זה, מפקח בניה פרטית חוסך לנו טעויות שיכולות לעלות עשרות ומאות אלפי שקלים. אז אמנם אתם לא חייבים לקחת מפקח בניה, אבל תכלס, זה מה זה שווה את זה.

כסף  מחיר פיקוח בניה פרטית, כולל 2-3 ביוקרים בשבוע באתר הבניה, הוא 5,000-8,000 ₪ לחודש, לא כולל מע"מ.

כסף מחיר פיקוח בניה פרטית צמוד יותר, הכולל הגעה של פעם ביום לפרויקט נע בין 7,000-10,000 ₪ לחודש, לא כולל מע"מ.

אם פיקוח הבניה הפרטית כולל גם ליווי משלב התכנון, המחיר יעלה בעוד 5,000-10,000 ש"ח לכל תקופת התכנון (כחצי שנה) ויכלול מספר פגישות ליווי, יעוץ והגשת אישורים.

 


מפקחי בניה מומלצים לפיקוח בניה פרטית

כמו שציינו, אי אפשר למצוא את הפרטים של מפקח הבניה באתר של משרד העבודה והרווחה. איך בכל זאת אפשר לבחור פיקוח בניה פרטית שיעשה בצורה איכותית, יסודית ומקצועית? בדיוק בשביל זה ריכזנו לכם כאן רשימה של מפקחי בניה מומלצים לפיקוח בניה פרטית שדורגו על ידי לקוחות קודמים. לאחר כל פיקוח בניה פרטית נציג מידרג יוצר קשר עם הלקוח על מנת לקבל ממנו חוות דעת וציונים, כך שהציונים באתר תמיד מעודכנים.

וואי, תכלס? אנחנו מתרגשים בשבילכם. בית חדש זה חתיכת דבר. שיהיה המון בהצלחה ותתחדשו! פיקוח בנייה פרטית


שאלות נפוצות לדף זה

מה זה פיקוח בניה פרטית?

מפקח בניה פרטית בעצם הופך להיות המלווה האישי שלכם בכל תהליך הבניה והוא הולך אתכם יד ביד, כדי לוודא שהבית שלכם יצא בדיוק כמו שתכננתם. 

מה התפקיד של מפקח בניה פרטית?

מפקח הבניה אחראי לעזור לכם למצוא קבלן, להתאים את התוכניות לתקציב, לתאם בין כל המהנדסים, לערוך תיאום ציפיות עם הקבלן, לפתור בעיות, להגיש טפסים ולוודא שכל התוכניות מתבצעות בזמן וכמו שצריך. 

מה ההבדל בין מנהל בניה למפקח שעושה פיקוח בניה פרטית?

מנהל בניה אחראי על כל נושא הבטיחות באתר וחובה למנות אותו על פי חוק. 

מפקח בניה אחראי לוודא שכל התוכניות יוצאות לפועל ולא חובה להזמין אותו לכל בניה, אבל כמובן שזה מקל מאוד על התהליך המורכב של בניית בית חדש. 

כמה עולה מפקח בניה?

המחיר של מפקח בניה נע בין 5,000 ש"ח ל-10,000 ש"ח לחודש, לא כולל מע"מ. כמובן שהמחיר הזה יכול להשתנות בהתאם לגודל הפרוייקט וכמות הפעמים שתרצו שהמפקח יגיע לאתר הבנ

יה שלכם. 

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק