מוקד טלפוני: 1-700-707-233

פיקוח בנייה פרטית

חוץ מההתרגשות הגדולה, אחד הדברים שמלווה אתכם בתהליך בניית הבית שלכם הוא מפקח הבנייה הפרטית. מה בעצם התפקיד שלו בפיקוח בנייה פרטית? מה השלבים בפיקוח בנייה פרטית? כמה זה עולה ומה ההבדל בין מפקח בנייה למנהל בנייה? כאן בונים! כלומר, עונים. 


מה זה פיקוח בנייה פרטית?

כשמבצעים פיקוח בנייה פרטית, מפקח הבנייה הופך להיות המלווה העיקרי שלכם בבניית או שיפוץ הבית. הוא נמצא שם החל משלב התכנון, דרך בדיקות הבטיחות לבית ועד הגשת כל האישורים הסופיים וטופס 4 לעירייה. אז על אילו דברים אחראי מפקח הבנייה הפרטית שלכם? הנה:

פיקוח בנייה פרטית | קסדה מציאת קבלן - כיון שמפקח הבנייה מנוסה מאוד ומומחה בתחום הבנייה, הוא גם ידע להמליץ לכם על קבלנים או לתת דגשים על איך לבחור קבלן מקצועי. בנוסף, מפקח הבנייה ידאג שתקבלו הצעות מחיר רלוונטיות שנכונות למחירים בשוק וכוללות את כל שלבי וחומרי העבודה.

פיקוח בנייה פרטית | קסדה עריכת חוזים - מפקח הבנייה יערוך את החוזים מול הקבלן והמהנדסים השונים וכמובן גם ידאג לפקח על היישום שלהם.

פיקוח בנייה פרטית | קסדה קביעת לוח זמנים - מפקח הבנייה קובע לוח זמנים לביצוע העבודה וגם לתשלום, כך אף קבלן לא יכול לדרוש כסף לפני שהוא ביצע עבודה מסוימת, ואם העבודה לא התבצעה בזמן, מפקח הבנייה גם יכול לקנוס את בעל המקצוע.

 פיקוח בנייה פרטית | קסדה תיאום בין הקבלן, המהנדסים והפועלים השונים – בפיקוח בנייה פרטית, מפקח הבנייה מוודא שכל העבודות בשטח מתבצעות לפי סדר הגיוני ושכל אנשי המקצוע שצריכים להיות בשטח לעבודה מסויימת, אכן מגיעים. בנוסף, מפקח הבנייה אחראי על תיאום הציפיות בין הלקוחות לקבלן ובין כל העובדים בשטח.

פיקוח בנייה פרטית | קסדה בדיקות בטיחות - מפקח הבנייה אמנם לא מבצע את בדיקות הבטיחות בעצמו, אבל הוא מוודא שכולן מתרחשות ושהן תקינות.

פיקוח בנייה פרטית | קסדה טיפול בבעיות - נגיד שפתאום באמצע הבנייה גיליתם שהמעלית קטנה מדי לחומרי הבנייה ושצריך מנוף בעלות של כמה עשרות שקלים. יודעים מי מטפל בזה? נכון מאוד. מפקח הבנייה הפרטית. בפיקוח בנייה פרטית, אתם מקבלים אדם בשטח שדואג לכל הבעיות, שמומחה בתחום הבנייה ויודע לחשוב על רעיונות יצירתיים שיחסכו לכם עשרות אלפי שקלים.

פיקוח בנייה פרטית | קסדה טפסים ואישורים - חלק ממפקחי הבנייה כוללים את האישורים כחלק אינטגרלי מהעבודה וחלקם מכניסים את זה כתוספת לעבודה, אבל מה שחשוב הוא שיש מי שמטפל בבירוקרטיה - החל מהגשת בקשות וטפסים לפני העבודה ועד הגשת טופס 4 (שמאשר את אכלוס הבית) לעיריה. תודו שזה מוריד איזה בלוק מהלב.

 

 


מה השלבים בפיקוח בנייה פרטית?

לפיקוח בנייה פרטית אין הרבה כללים וחוקים. חלק מהאנשים מרגישים שהם רוצים מישהו שילווה אותם כבר בשלב התכנון, אחרים פונים לפיקוח בנייה פרטית ממש לפני תחילת הבנייה. ההחלטה ממתי אתם רוצים ליווי ופיקוח על הבנייה שלכם תלויה רק בכם.

פיקוח בנייה פרטית  פיקוח בנייה פרטית בשלב התכנון והאדריכלות - תהליך פיקוח בנייה ביתית יכול להתחיל ממש משלב התכנון הראשוני, בזמן שיש תוכנית אדריכלית או כשהיא בשלבי התכנון.  מפקח הבנייה יושב עם הלקוחות, מבין מה הדרישות והרצון שלהם ועוזר לבנות תוכניות וחלופות שיתאימו לתקציב. כך למשל לפעמים הוא ימליץ לפעמים על בנייה קלה, על סוג אחר של בלוקים או סוג אחר של חלונות. במקרים אחרים הוא ימליץ להישאר עם אותם חומרים רק להקטין מעט את הבית.

פיקוח בנייה פרטית  פיקוח בנייה פרטית בשלב הצעות המחיר וסגירת חוזה - רוב הלקוחות פונים לתהליך של פיקוח בנייה פרטית בשלב שבו העסק נעשה גדול ומורכב, כלומר בשלב הצעות המחיר ובחירת הקבלן. ברגע הזה פתאום אנחנו קצת מתבלבלים ולא בטוחים מאיפה להתחיל ותפקידו של מפקח הבנייה הוא לעשות סדר בבלאגן.

מפקחי בנייה עובדים עם הרבה קבלנים, מכירים את איכות העבודה וקצב העבודה שלהם ויוכלו להמליץ על קבלן אמין ומקצועי שעבדו איתו בעבר. אם מפקח הבנייה לא מכיר קבלן באיזור הוא ידע לשים דגש על הדברים החשובים שצריך לדעת בבחירת קבלן וגם יעזור לכם לתאם ציפיות עם הקבלן ולקבל ממנו הצעת מחיר מסודרת שכוללת את כל החומרים שישתמשו בהם. בנוסף, בפיקוח בנייה פרטית תבנו לוח תשלומים ברור ומסודר שצמוד לשלבי העבודה, כך שהקבלן לא יוכל לדרוש כסף אם הוא לא השלים את שלבי העבודה. בשלב הזה מפקח הבנייה גם יוכל להמליץ על מקומות שאפשר לרכוש מהם חומרי עבודה איכותיים.

פיקוח בנייה פרטית  פיקוח בנייה פרטית בשלב ביצוע העבודה - היקף פיקוח הבנייה משתנה בשלב הזה לפי דרישות הלקוח. ממוצע ההגעה של מפקח בנייה לפרוייקט הוא 2-4 פעמים בשבוע, אבל יש לקוחות שרוצים ליווי צמוד יותר ולכן לפעמים מפקח הבנייה יגיע אפילו כל יום. מפקח הבנייה בשטח מתאם את העבודה של כל המהנדסים והפועלים באתר, מוודא שהבנייה מתבצעת לפי התכנון הראשוני, שיש שימוש בכל החומרים שביקשתם מלכתחילה וגם מטפל בבעיות אם משהו לא מתקיים לפי התוכנית.

מפקח הבנייה גם אחראי לוודא שנעשות כל בדיקות הבטיחות ואין עיגולי פינות. לדוגמא: ישנם סוגים שונים של בטון שיכולים להתפרק בקרבה לים ובחשיפה ללחות. מפקח הבנייה אחראי לוודא שמשתמשים בבטון הנכון, כדי שלא יקרה מצב שיצטרכו לפרק הכל ולהתחיל מחדש. בפיקוח בנייה פרטית אתם גם יודעים שיש מי שדואג לשאר הבדיקות כמו בדיקה של שיפועים וחיתוך הרצפה, בדיקה של מכון התקנים ובדיקות של העירייה.

פיקוח בנייה פרטית  פיקוח בנייה פרטית בגמר העבודה - מפקח הבנייה הפרטית אחראי לוודא שאתם עומדים בתקנים של העירייה ושהבנייה לא חורגת משטח המגרש. בפיקוח בנייה פרטית אתם יודעים שיש מי שאחראי לאסוף ולהגיש את כל הטפסים הדרושים לעירייה. בקיצור, מפקח הבנייה עושה הכל כדי לעשות לכם את החיים קלים ואת הבית מהמם.

 פיקוח בנייה פרטית | בית חדש

 


מתי חובה לבצע פיקוח בנייה פרטית?

בקצרה - אין שום חובה לבצע פיקוח בנייה פרטית. המקצוע של פיקוח בנייה פרטית הגיע מהשטח, כשרוב האנשים הבינו שעולם הבנייה הוא מסובך ומורכב ושהם רוצים שיהיה שם מישהו שיחזיק להם את היד, ובעיקר ילווה אותם בנבכי הבנייה והבירוקרטיה. בדיוק בגלל זה פיקוח בנייה פרטית היא משהו שמשתנה בהיקף שלו. חלק מהאנשים רוצים פגישת ייעוץ אחת בה מפקח הבנייה יסביר להם את השלבים וינחה אותם איך לבצע את התהליך ואנשים אחרים יעדיפו שמפקח הבנייה יהיה נוכח בכל יום באתר הבנייה כדי שהוא יוכל לוודא שהכל מתבצע בדיוק לפי התוכניות.

כך למשל מפקח הבנייה יוכל להגיד לכם שלמרות כל התכנונים והצעות המחיר, כדאי תמיד להוסיף סעיף בלת"ם בסכום של בערך 10%-20% מהעלות הכוללת. למה הסעיף הזה חשוב? כי בתהליך הבנייה מבינים דברים שלא הבנו לפני כן, לפעמים הבית נראה אחרת במציאות ואנחנו רוצים שינוי ותוספות, או שפתאום להוציא עוד 5,000 ₪ על חלונות שאנחנו עושים פעם אחת בחיים נראה כמו הוצאה הגיונית שבא לנו להוסיף אותה. 

 פיקוח בנייה פרטית

 


מה ההבדל בין מפקח בנייה פרטית למנהל בנייה?

בגלל שפיקוח בנייה פרטית הוא לא חובה, הוא לא מצריך לימודים רשמיים ולא קבוע בחוק. נשמע קצת מוזר, נכון? אז בואו נעשה רגע סדר בעניינים ונבדיל בין מנהל בנייה למפקח בנייה.

מנהל בנייה הוא אחראי הבטיחות באתר הבנייה ועליו מוטלת האחריות לוודא שכל הפועלים עובדים לפי תקנות הבטיחות, כדי שהם לא יפגעו במהלך העבודה וכדי שהבית שלכם יהיה תקין בטיחותית. מנהל הבנייה ממונה לפי חוק על ידי הקבלן או היזם של הפרוייקט ולכם אין קשר איתו, לפחות לא באופן יומיומי. (מותר לכם להגיד לו שלום ולהציע קפה, כן?מחייך)

כיוון שמנהל בנייה ממונה לפי חוק, החוק גם מסדיר בדיוק מי יכול להיות מנהל בנייה - מי שהוא מעל גיל 18, מהנדס או הנדסאי בעל ניסיון של לפחות שנתיים בעבודות בנייה, ושעבר קורס מנהלי עבודה מוסמכים של משרד העבודה. בדיוק בגלל זה תוכלו גם לבדוק באתר משרד העבודה והרווחה האם מנהל הבנייה שלכם מופיע שם ובאמת קיבל תעודה.

 

אם מנהל הבנייה אחראי לכך שהפרויקט יתבצע בשלמות ובבטיחות, אז מפקח בפיקוח בנייה ביתית אחראי לבקרת האיכות או במילים אחרות: מפקח בנייה פרטית אחראי להגשים לכם את החלום. לא רק מבחינה בטיחותית, אלא מבחינת העיצוב, החומרים, העמידה בזמנים וכמובן, התקציב. כיון שמפקח הבנייה לא מבצע את בדיקות הבטיחות בעצמו אלא רק מוודא שהן אכן מתבצעות, אין לתפקיד הזה הסדרה בחוק. 

מי יכול להיות מפקח בנייה? מי שמבין ממש ממש טוב בעסקי הבנייה. זה יכול להיות קבלן לשעבר, שעבד במשך עשרים שנה ובנה עשרות ומאות בתים או מי שסיים לימודי הנדסת בניין וצבר ניסיון בתחום ואפילו מפקח בנייה שהוא גם מנהל בנייה. אז איך תוכלו לבחור מפקח בנייה ולדעת שהוא אמין ומקצועי? נגיע לזה ממש עוד מעט.  

 פיקוח בנייה פרטית

 


כמה עולה פיקוח בנייה בפרטית?

היקף פיקוח בנייה פרטית משתנה מפרוייקט לפרוייקט ומלקוח ללקוח ולכן גם המחיר משתנה בהתאם. בהתחלה המחירים אולי נשמעים יקרים קצת, אבל כשחושבים על זה, מפקח בנייה פרטית חוסך לנו טעויות שיכולות לעלות עשרות ומאות אלפי שקלים. אז אמנם אתם לא חייבים לקחת מפקח בנייה, אבל תכלס, זה מה זה שווה את זה.

בגדול, מחיר פיקוח בנייה פרטית הוא 5,000-8,000 ₪ לחודש לא כולל מע"מ, וזה כולל 2-3 ביקורים בשבוע באתר הבנייה.

אם תרצו פיקוח צמוד יותר והגעה של פעם ביום לפרוייקט, תשלמו מחיר גבוה יותר של בערך 7,000-10,000 ₪ לחודש, לא כולל מע"מ.

אם פיקוח הבנייה הפרטית כולל גם ליווי משלב התכנון, המחיר יעלה בעוד 5,000-10,000 ש"ח לכל תקופת התכנון (כחצי שנה) ויכלול מספר פגישות ליווי, יעוץ והגשת אישורים.


איך בוחרים מפקח בנייה לפיקוח בנייה פרטית?

זוכרים שכתבנו שבניגוד למנהל בנייה, אתם לא יכולים למצוא את הפרטים של מפקח הבנייה באתר של משרד העבודה והרווחה? אז איך בכל זאת אפשר לבחור פיקוח בנייה פרטית שיעשה בצורה איכותית, יסודית ומקצועית?

היכנסו לרשימת מפקחי הבנייה המדורגים במידרג ותוכלו לקרוא חוות דעת של עשרות לקוחות. כל הלקוחות האלה נתנו את חוות הדעת והציון בשיחה טלפונית לאחר שקיבלו פיקוח בנייה פרטית, כך שאתם לא מסתמכים על חבר אחד או שניים אלא על עשרות אנשים בו זמנית.

וואי, תכלס? אנחנו מתרגשים בשבילכם. בית חדש זה חתיכת דבר. שיהיה המון בהצלחה ותתחדשו! פיקוח בנייה פרטית


שאלות נפוצות לדף זה

מה זה פיקוח בנייה פרטית?

מפקח בנייה פרטית בעצם הופך להיות המלווה האישי שלכם בכל תהליך הבנייה והוא הולך אתכם יד ביד, כדי לוודא שהבית שלכם יצא בדיוק כמו שתכננתם. 

מה התפקיד של מפקח בנייה פרטית?

מפקח הבנייה אחראי לעזור לכם למצוא קבלן, להתאים את התוכניות לתקציב, לתאם בין כל המהנדסים, לערוך תיאום ציפיות עם הקבלן, לפתור בעיות, להגיש טפסים ולוודא שכל התוכניות מתבצעות בזמן וכמו שצריך. 

מה ההבדל בין מנהל בנייה למפקח שעושה פיקוח בנייה פרטית?

מנהל בנייה אחראי על כל נושא הבטיחות באתר וחובה למנות אותו על פי חוק. 

מפקח בנייה אחראי לוודא שכל התוכניות יוצאות לפועל ולא חובה להזמין אותו לכל בנייה, אבל כמובן שזה מקל מאוד על התהליך המורכב של בניית בית חדש. 

כמה עולה מפקח בנייה?

המחיר של מפקח בנייה נע בין 5,000 ש"ח ל-10,000 ש"ח לחודש, לא כולל מע"מ. כמובן שהמחיר הזה יכול להשתנות בהתאם לגודל הפרוייקט וכמות הפעמים שתרצו שהמפקח יגיע לאתר הבנייה שלכם. אנשים שהתעניינו בפיקוח בנייה פרטית התעניינו גם בזה...

מפקחי בנייה מומלצים
מפקח בנייה - איך בוחרים נכון?
כמה עולה מפקח בניה
כמה עולה מפקח בניה?


אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק