מוקד טלפוני: 1-700-707-233

מילון מושגים בחשמל

חד פאזי, תלת פאזי, הארקה, ממסר פחת. כל אלו מושגים בחשמל, שכל חשמלאי מדקלם מתוך שינה אבל עבורנו הכל נשמע כמו שפה זרה. כאן תמצאו מילון מושגים בחשמל מלווה בסרטוני וידיאו, שאולי לא יהפוך אתכם לחשמלאים אבל אחרי שתקראו אותו, יהיה הרבה יותר קשה לכל מיני חאפרים לעבוד עליכם


וולט, אמפר, ואט – מה זה בעברית

מושגים אלו מבלבלים בהחלט. הוולט מודד את המתח של החשמל, האמפר מודד את הזרם של החשמל, והואט מודד את ההספק. לא מבינים? בואו ננסה לפשט את זה עוד... נעשה אנלוגיה לצינור מים של מכבי אש. גם כאשר ברז המים סגור יש בתוך הצינור לחץ מים חזק, שמוכן לצאת החוצה בכל רגע. אם לחץ המים חזק נקרא לזה "מתח גבוה" ואם לחץ המים נמוך נקרא לזה "מתח נמוך". בהקשר לחשמל – אנו מודדים את מתח החשמל בוולטים: מתח גבוה – 1000 וולט ומעלה, מתח נמוך – עד 1000 וולט.

אם נמשיך עם אנלוגיית צינור המים של מכבי האש אזי ייתכן ופתח הצינור רחב ומאפשר זרימה של הרבה מים בכל רגע נתון וייתכן ופתח הצינור קטן ומאפשר זרימת פחות מים. בהקשר לחשמל ניתן לומר שהאמפר מודד את רוחב הצינור. האמפר אומר לנו כמה אלקטרונים יכולים לעבור בכל רגע נתון. לדוגמא: אם יש לנו מוליך של 40 אמפר אז הוא מאפשר ליותר אלקטרונים לעבור בכל רגע נתון לעומת מוליך של 25 אמפר.

אם כך מה שקובע כמה חשמל "יצא" זה שני דברים: המתח של החשמל (וולט) ו"רוחב הצינור" (האמפר). היות ובישראל מתח החשמל הביתי הוא סביב 230 וולט אז ככל שהאמפר שיש לנו בבית גבוה יותר כך נוכל להפעיל יותר מכשירים ולצרוך יותר חשמל בכל נקודת זמן.

 לוח חשמל

נשאר לנו להסביר מה זה ואט. הואט מודדד את ההספק. באנלוגיה לצינור מכבי האש הואט מודד כמה מים יצאו מהצינור בזמן מסויים. בהקשר לחשמל – כמה חשמל התבזבז. לדוגמא: אם יש לנו בבית מתח חשמל של 230 וולט ומוליך חשמל של 40 אמפר ואנו מנצלים את המקסימום חשמל שאפשר - נקבל צריכת חשמל של 9,200 ואט בשעה.

בכדי לצרוך 9,200 ואט בשעה אנו צריכים להפעיל במקביל את כל המכשירים הבאים: דוד חשמלי (2500 ואט ~), 10 נורות של 100 ואט (1000 ואט ביחד), מייבש כביסה (3000 ואט ~), רדיאטור (2000 ואט ~) ומיקרוגל (700 ואט ~). אם המונה שלנו מוגבל ל – 40 אמפר וננסה להפעיל מכשיר חשמלי נוסף נקבל הפסקת חשמל. הסיבה להפסקת החשמל היא שהמוליך לא מאפשר זרימת חשמל מעבר ל 40 אמפר.

בבתים בהם מגיעים לעיתים קרובות לצריכת חשמל גבוהה מומלץ לשקול התקנת מונה תלת-פאזי, שיאפשר להם לשלש את צריכת החשמל.


מושגים בחשמל - מונה חשמל

יש מספר סוגים של מוני חשמל:

מונה חד פאזי – מונה חשמל בעל מוליך זרם אחד בלבד המאפשר מעבר זרם של 25 או 40 אמפר. ישנם מונים חד פאזים של 25 אמפר וישנם של 40.

מונה תלת פאזי - מונה חשמל בעל שלושה מוליכי חשמל. ישנם מונים הנקראים 3X25 אמפר – קרי, 3 מוליכים המאפשרים מעבר זרם של 25 אמפר כל אחד. ישנם מונים הנקראים 3X40 אמפר – קרי, 3 מוליכים המאפשרים מעבר זרם של 40 אמפר כל אחד. צירפנו כאן סרטון של חשמלאי מקצועי, שמסביר באופן מפורט יותר על תלת פאזי:

חשמלאי מסביר על תלת פאזי
חשמלאי מסביר איך אפשר לזהות מונה חשמל מזייף

מונה חשמל משני - ביחידות דיור או בתים משותפים, שבהם צריכת החשמל מחושבת באופן משותף, ניתן להתקין מונה חשמל משני, שיאפשר למדוד בנפרד את צריכת החשמל של כל דירה. בסרטון הבא, תמצאו הסבר מפורט על התקנת שעון חשמל משני:

חשמלאי מסביר על מונה חשמל משני

 


מושגים בחשמל - הארקה

הארקה היא אמצעי בטיחות חשוב במערכות חשמל. במקרים מסוימים של סכנת התחשמלות, גורמת ההארקה לזרם החשמל לעבור לאדמה ולא לגוף האדם. למידע נוסף על הארקה, צירפנו לכם כאן סרטון של חשמלאי מקצועי, שמסביר איך עובדת הארקה ולמה החלפת צנרת בבניינים ישנים יכולה לגרום להתחשמלות:

 


מושגים בחשמל - מהדקים

המהדקים הם רכיבים בלוח החשמל, אליהם מחוברים חוטי החשמל.


מושגים בחשמל - ממסר פחת

ממסר הפחת הוא למעשה המפסק, שמגן עלינו מפני התחשמלות וסכנת שריפה. כאשר עוצמת הזרם העוברת במעגל חשמלי אינה תקינה, ממסר הפחת מפסיק את מעבר הזרם במוליכים. כשהפחת קופץ, נרגיש זאת מיד כי חושך ישרור בבית. בדרך כלל, נלך לארון החשמל, נרים את הפחת והחשמל יחזור, אך מה קורה במצב, שבו מפסק הפחת מסרב לעלות. חשמלאי מסביר מה לעשות בסרטון הבא:

 


מושגים בחשמל - מתח

מתח נמוך - בין 50-1000 וולט. ברוב הבתים בישראל המתח הוא 230 וולט. מתחת ל – 50 וולט זה כבר נחשב למתח נמוך מאוד.

מתח גבוה - מעל 1000 וולט, מתאים למבנים שזקוקים להספק חשמלי רב כגון מפעלים ובתי חולים.


מגן ברקים

בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר את המושג "מגן ברקים". כולם ממליצים לנו להתקין מגן ברק למקרר או למחשב, כדי להגן עליהם מפני נפילת מתח, שלכאורה מתרחשת בעת הפסקת חשמל או בעקבות פגיעה של ברקים אבל כפי שתראו בסרטון הבא, מגן ברקים, למרות שמו לא מגן מפני ברקים, אז מה הוא כן עושה? חשמלאי מקצועי מסביר על מגן ברקים בסרטון הבא:

 


ארון חשמל

פעמים רבות מתבלבלים בין ארון חשמל ללוח חשמל. בסרטון הבא, חשמלאי מסביר למה הכוונה "ארון חשמל" ואיך יש לבצע התקנת ארון חשמל:

 


המלצות על חשמלאים

ללמוד מושגים בחשמל זה נחמד אבל הדרך הכי טובה לדעת מי חשמלאי מומלץ ומקצועי ומי לא, היא פשוט להסתמך על המלצות של חברים. באתר מידרג תמצאו רשימת חשמלאים מומלצים, שקיבלו מאות חוות דעת מלקוחות קודמים.

כל לקוח שנכנס לאתר מקבל שיחת טלפון מהמוקד של מידרג בתום השירות ונותן חוות דעת ודירוג לבעל המקצוע. הציון וחוות הדעת באתר מתעדכנים בזמן אמת. 


שאלות נפוצות לדף זה

מה ההבדל בין אמפר לוואט?

אז ככה: אמפר מודד את זרם החשמל, והוואט מודד את הספק החשמל. או במילים אחרות, אמפר מודד כמה אלקטרונים של חשמל יכולים לעבור ברגע נתון. וואט, לעומת זאת, מודד את כמות החשמל שמשתמשים בה בפרק זמן מסוים.

מה זה וולט?

וולט הוא יחידת מדידה למתח חשמל. מה זה אומר? הוולט מודד את עוצמת החשמל שיכולה לעבור במערכת החשמל שלנו. אפשר לחשוב על זה כמו צינור מים עם לחץ מים גבוה או נמוך, גם כאשר הצינור סגור.

מה זה הארקה?

מערכת הארקה היא מערכת חשובה מאוד, שמטרתה למנוע התחשמלות. כאשר יש סכנת התחשמלות המערכת מעבירה את זרם החשמל לאדמה ולא לגום האדם.

מה זה ממסר פחת?

ממסר פחת הוא מנגנון שמטרתו לשמור על בטיחות במערכת החשמל. זה בעצם סוג של מפסק שעוצר את זרימת החשמל כאשר עוצמת החשמל איננה תקינה ויש חשש לסכנה.

מה זה מגן ברקים?

למרות השם המטעה, מגן ברקים לא באמת מגן על מכשירי החשמל מפני ברקים (כי מפני ברקים אין כל כך הגנה...). אז מה הוא כן עושה? מגן ברקים זו מערכת שמטרתה להגן על מוצרי חשמל מפני עליות וירידות במתח החשמל, שעלולות לפגוע במכשיר. בנוסף, למגן ברקים יש מערכת השהייה שמנועת מהמכשיר להכבות למשך כמה דקות במקרה של הפסקה בזרם החשמל, מה שמונע מהמכשיר להיהרס במקרה של הפסקות חשמל חוזרות...

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק