מוקד מידרג: 1-700-707-233

תיקון מחשב נייד

בשנים האחרונות המחשב הנייד הפך לחבר הכי קרוב שלנו, וכשהוא נופל או מפסיק לעבוד זה משאיר אותנו טעונים להרבה זמן. אז איך מתקנים מחשב נייד, איזה תקלות נפוצות במחשבים ניידים, מתי נוכל לפתור תקלות בעצמנו ומתי נעביר את תיקון המחשב הנייד לטכנאי מחשבים? חזרנו עם כל המידע שיסדר לכם את המערכת מחייך


מחשב נייד לעומת מחשב נייח

למקרה שתהיתם אם התקלות במחשב ניידים שונות מתקלות במחשב נייח, אז התשובה היא לא מהסיבה הפשוטה שהם בנויים באופן דומה ומורכבים מלוח מסך, לוח אם, מעבדים ומאווררים. יחד עם זאת, בתקלות מסוימות למחשבים נייחים יש יתרון על פני אחיהם הניידים. במקרים כמו נוזלים שנשפכו על המקלדת או תיקון מסך במחשב נייד, במחשב נייח נעדיף לקנות חלקים חלופיים שיהיו זולים בהרבה מתיקון חלקים במחשב נייד.


תיקון מחשב נייד שנרטב

סופסוף פיניתם לעצמכם אחר צהריים קרירים והחלטתם לעשות מרתון צפייה בנטפליקס, עם כוס קפה לוהטת כמובן, אבל תנועה אחת לא נכונה ואופס... גם אם התמזל מזלכם והמחשב שלכם לא שבק חיים, לא היינו ממליצים לחזור לפרק שעצרתם, כי זה בדיוק הזמן לבקרת נזקים. חשוב לדעת שגם אם הנוזל לא יגרום לקצר מיידי במחשב, כנראה שתתפתח קורוזיה תוך מספר ימים או שבועות בלוח האם של המחשב. לוח האם הוא מעין לוח בקרה של המחשב עליו יושבים המעבד והזיכרון וכלל האיברים של המחשב מתחברים אליו. קורוזיה "אוכלת" את הרכיבים האלקטרוניים בלוח האם ויכולה לגרום לאיבוד מידע רב, ולהרבה כאב לב.

אז מה עושים כשהמחשב נרטב? קודם כל, אם המחשב שלכם מחובר לטעינה נתקו אותו מיד מהחשמל ואל תלחצו על שום דבר כדי לא לגרום לקצר ולהרס של הרכיבים. בנוסף, אם במחשב הנייד שלכם יש סוללה חיצונית, הוציאו אותה החוצה, ואז הפכו את המחשב שלכם בעדינות כדי לנקות אותו משאריות נוזלים. לאחר מכן מומלץ לא לבזבז זמן ולקחת את המחשב לטכנאי מחשבים בהקדם שיעשה ניקוי יסודי מקורוזיה ויחליף רכיבים שרופים על לוח אם. נכון שזה מבאס לקחת את המחשב לטכנאי כשעל פניו נראה שהוא תקין, אבל אם תחכו – הנזק יהיה גדול יותר במקרה הטוב, ובלתי הפיך במקרה הפחות טוב.

 תיקון מחשב נייד | קפה נשפך על מחשב נייד

תיקון מחשב איטי

לאחרונה המחשב שלכם מתחיל קצת לקרטע ומתקשה לטעון תוכנות או אפילו את הדפדפן? יש לא מעט גורמים המשפיעים על מהירות המחשב ויכולים להפוך אותו לאיטי, רכזנו כאן עבורכם את הגורמים העיקריים:

תיקון מחשב נייד | עכבר למחשב התחממות המחשב - נגרמת מפעולה לא תקינה של המאווררים השונים במחשב. במחשב ממוצע יש שלושה מאווררים לפחות - שני מאווררים שתפקידם לקרר את כלל המארז, ומאוורר נוסף שתפקידו לקרר את המעבד. סיבה נפוצה לפעולה לקויה של המאווררים קשורה באבק שנוטה להצטבר על המאווררים וצלעות הקירור של המעבד. מחשב שלא מצליח להתקרר באופן תקין יתפקד באופן איטי יותר. כשמדובר במחשב נייח תוכלו לנקות אבק די בקלות באמצעות מברשת קטנה, אבל במחשב נייד מדובר בפעולה קצת יותר מסובכת שדורשת את פירוק המחשב. אם יש לכם חוש טכני מפותח תוכלו לפתוח את המחשב בזהירות ולנקות את המחשב לגמרי בעצמכם או לקנות ספריי מיוחד לכך, אבל אם אתם לא רוצים לקחת סיכון וחלילה לשבור חלקים, תוכלו להיעזר בטכנאי מחשבים שינקה את המאווררים  באמצעות ספרי ייעודי או מברשת. מחיר ניקוי מאוורר במחשב נייד ינוע בין 300-500 ש"ח (כתלות בסוג המחשב, סוג המאוורר והנגישות לאזור).

 ניקוי מאוורר במחשב נייד

תיקון מחשב נייד | עכבר למחשבתוכנות שעולות בצורה אוטומטית ומכבידות על המחשב שלכם - באופן כללי, המחשב שלנו נוטה לאגור קבצים זמניים שנקראים גם קבצי TEMP. קבצי הTEMP אומנם נראים תמימים, אבל בפועל הם מצטברים על המחשב באופן אוטומטי בכל פעם שאנחנו נכנסים לגוגל או אפילו מפעילים סרט, ומכבידים על המחשב בצורה משמעותית. טכנאי מחשבים ינקה עבורנו קבצים מיותרים באמצעות מחיקת קבצי TEMP או בעזרת תוכנה של ניקוי קבצים. ניקוי קבצים הוא פעולה פשוטה למדי עבור טכנאי מחשבים ולרוב, יעשה כחלק מעבודה נוספת ויתווסף למחיר העבודה הכולל.

אם יש לכם סבלנות, תוכלו לנסות למחוק את קבצי ה-TEMP אפילו בעצמכם. לחצו על מקש החלונות שנמצא במקלדת שלכם ובמקביל לחצו גם על האות R. לאחר מכן יפתח לכם מצד שמאל חלון קטן שם תקלידו את הביטוי %TEMP% ולחצו אישור. תפתח לכם תיקייה בשם TEMP דרכה תוכלו לבחור את כל הקבצים בתיקייה ופשוט למחוק אותם - אל דאגה, זה לא משבש והורס שום דבר במחשב, רק יעשה לכם סדר בין כל הקבצים.

מחשב איטי - מה לעשות?

תיקון מחשב נייד | עכבר למחשבעוד סיבות למחשב איטי יכולות להיות הארד דיסק ישן או תקול (מיד נגיע לזה מחייך) או וירוסים שפוגעים במהירות המחשב. כיום קיימים הרבה סוגים של אנטי וירוס שניתנים להורדה בחינם, ונחשבים לא רעים בכלל. עם זאת, בשאלון המומחים של מידרג בו נשאלו טכנאי המחשבים האם כדאי לקנות אנטיוירוס למחשב ביתי או להוריד בחינם? רוב הטכנאים המליצו להשקיע ולקנות תוכנת אנטי וירוס בתשלום שמתעדכנות בתדירות גבוהה יותר בהשוואה לחינמיות. עלות אנטי וירוס בתשלום נעה בין 100-300 ₪ (כתלות בתוכנה), אם תרצו שטכנאי יתקין עבורכם את תוכנת האנטי וירוס המחיר יעלה כ-150-250 ₪ נוספים.


תיקון מחשב נייד שנפל

אם אתם סטודנטים כנראה שהמחשב הנייד שלכם נודד לא מעט, מה שמגדיל גם את הסיכוי שהוא יינזק באחת מהפעמים בה אתם זורקים את התיק על הרצפה אחרי יום מפרך. במקרים כאלה יש חשש לשבירה של מסך, פגיעה במגעים של המסך או פגיעה בהארד דיסק של המחשב. הארד דיסק תקול יתבטא במחשב איטי, מערכת הפעלה שלא עולה ואפילו פגיעה בקבצים. במצב כזה, טכנאי מחשבים יבדוק את מידת הנזק שנגרמה לדיסק הקשיח, ובמידת האפשר ינסה לשחזר את מערכת ההפעלה. לעומת זאת אם ההארד דיסק שלכם הלך, הטכנאי בדרך כלל יוכל לשחזר עבורכם את הקבצים, אבל לא תוכלו להתחמק מלקנות הארד דיסק חדש.

בשנים האחרונות יותר ויותר טכנאי מחשבים ממליצים להיפרד לשלום מהארד דיסק המכני ולהחליף אותו בדיסק   SSDבטכנולוגיית פלאש. חוץ מהמהירות הגבוהה של דיסק SSD בהשוואה לדיסק קשיח (גבוהה פי 20!), דיסק SSD עמיד בהרבה לפגיעות בהשוואה להארד דיסק המכני. הארד דיסק שהלך זה אומנם בהחלט מבאס, אבל זאת אולי גם הזדמנות מצוינת להשתדרג לכונן  SSD שיגביר את מהירות הגלישה שלכם ויבטיח את עמידות הכונן לטווח ארוך. החלפת כונן הארד דיסק קשיח לכונן SSD כולל העברת תוכנות תנוע בין 600-750 ש"ח. כאן תוכלו לקרוא איך מתמחרים תיקון הארד דיסק ועוד מחירים של תיקון מחשב נייד

 


המחשב נדלק אבל התצוגה לא עולה

לחצתם על כפתור ההדלקה במחשב שלכם וראיתם שהוא נדלק אבל תצוגת המסך לא עולה? לפעמים מדובר בתקלה פשוטה שקשורה בחשמל סטטי שמצטבר בלוח האם של המחשב. במצב כזה, תוכלו לעשות בעצמכם בדיקת מתח ראשונה בסיסית במספר צעדים פשוטים: נתקו את המחשב הנייד מכל מקור חשמל (נתקו את המטען משקע הטעינה ובמידת האפשר הוציאו גם את הסוללה) לאחר מכן, לחצו לחיצה ארוכה על כפתור ההדלקה ואז החזירו את החשמל והדליקו את המחשב הנייד. אם באמת מדובר בתקלה חד פעמית, המחשב אמור לתפקד כרגיל. ניסיתם אבל התצוגה עדיין לא עולה? יכול להיות שמדובר בתקלה שקשורה לאחד הרכיבים בלוח האם שנשרף או רכיב אחר שמקצר ובמצב כזה תאלצו לקחת את המחשב שלכם לטכנאי מחשבים. מחיר לוח אם חדש ינוע בין 400-650 ש"ח.

 תיקון מחשב נייד | מסך לא עולה

טיפ קטן לחיים! רוצים לדעת אם הבעיה קשורה למסך או לאחד הרכיבים במחשב? נסו לחבר את המחשב הנייד שלכם למסך מחשב אחר באמצעות כבל HDMI (תוכלו לחבר אותו אפילו למסך של הטלוויזיה שלכם אם יש לה חיבור מתאים מחייך).


מחשב נייד לא נדלק

אתם לוחצים על כפתור ההדלקה של המחשב הנייד שלכם, אבל הפעם הוא אפילו לא מראה סימני הפעלה כמו רעש של פעולה המאווררים או נורית ליד כפתור ההדלקה? גם במקרה הזה נמליץ להשתמש קודם בשיטה של ניתוק המטען והוצאת הסוללה (במידת האפשר) ולחיצה ארוכה על כפתור ההדלקה. ניסיתם אבל זה לא עבד? לפני שאתם יוצאים מהכלים נסו לבדוק את החיבורים במחשב הנייד, לפעמים הפתרון נמצא ממש מתחת לאף שלנו ויכול להיגרם מסלולה שלא טעונה מספיק, לכן נסו להטעין את המחשב הנייד במשך שעה-שעתיים ולראות אם הבעיה נפתרת. אם יש לכם מטען אחר נסו להטעין באמצעותו – ייתכן שהבעיה היא במטען והחשמל כלל לא מגיע למחשב. אם גם אחרי שניסיתם את הפעולה הזאת המחשב מסרב להידלק, ייתכן שהסוללה שלכם הלכה ותאלצו להחליף אותה בחדשה, מחיר סוללה חדשה במחשב נייד יעלה כ-270-400 ש"ח. אם מדובר בתקלה אחרת, כמו בעיית חומרה, הטכנאי יתקן או יחליף את לוח האם (כתלות במידת הנזק)  או את ספק הכוח שעלותו נעה בין 250-400 ש"ח. 


איך לשמור על המחשב הנייד?

המחשב הנייד מכיל תמונות, מסמכים וקבצים שיקרים לליבנו. כל מי שהמחשב שלו שבק חיים פעם יודע שמדובר בחוויה לא נעימה בכלל, אז איך נשמור על המחשב הנייד שלנו? הנה כמה טיפים שיעזרו לכם:

  • השתדלו לעבוד עם המחשב הנייד על משטחים יציבים כדי למנוע התרסקויות מיותרות, ונסו לא לעבוד על משטחים רכים כמו שמיכה או כרית שנשאבים לפתחי האוורור של המחשב ויכולים לגרום להתחממות שלו.
  • אם אתם לא עובדים עם המחשב הנייד שלכם, עשו לו ולכם טובה וכבו אותו. חשוב לדעת שגם אם אתם מעבירים את המחשב למצב שינה, הוא עדיין ממשיך לצרוך אנרגיה מהסוללה. כיבוי של המחשב יבטיח שמירה על אורך החיים של הסוללה.
  • נקו את המחשב שלכם באופן תדיר מקבצי זבל באמצעות כניסה לתיקיית TEMP (זוכרים איך נכנסים? אם לא, תעלו קצת למעלה מחייך) או באמצעות תוכנות ניקוי קבצים חינמיות.
  • והכי חשוב – גבו את הקבצים על המחשב שלכם מדי פעם כדי להיות מוכנים לכל תרחיש שלא יבוא (חס וחלילה!)

טכנאי מחשבים מומלצים

אז אחרי שהבנו מה התקלות הנפוצות במחשב נייד ואיך עובד תיקון מחשב נייד, נשאר רק לתרגל את הטריקים שלמדנו ולהתפלל שהבעיה תיפתר. אם הבעיה לא תיפתר גם אחר כך, כדאי שנתפלל ליפול על טכנאי מחשבים אמין שיעזור לנו לפתור את התקלה. אבל אולי במקום להתפלל כדאי פשוט לדבר עם טכנאי מחשבים שקיבלת עליו המלצה? כאן תוכלו למצוא רשימה של טכנאי מחשבים מומלצים עם חוות דעת מאומתות של עשרות לקוחות קודמים ולבחור את הטכנאי שהכי מתאים לכם. שיהיה בהצלחה!


שאלות נפוצות לדף זה

למה המחשב שלי לא נדלק?

 

קודם כל, צריך להבדיל בין מחשב נייד שלא נדלק כלל לבין מחשב נייד בו התצוגת מסך או מערכת ההפעלה לא עולה. במידה ואתם לא שומעים רעש של מאוורר או רואים נורה דולקת ליד כפתור ההדלקה, נסו לשלול תחילה בעיות חשמל כמו חיבורים לחשמל או הטענת הסוללה של המחשב. אם שללתם בעיות שקשורות בחשמל הבעיה יכולה להיות קשורה לסוללת מחשב נייד שנהרסה או בעיית חומרה כמו רכיב מקצר על לוח האם או בעיה בספק הכוח של המחשב.

 

איזה אנטי וירוס מומלץ? צירפנו תשובה בוידיאו!
למה ההארד דיסק נהרס?

ההארד דיסק הוא כונן שנמצא בכל מחשב ומכיל למעשה את כל המידע על המחשב. חשוב לדעת שהארד דיסק מכני (HDD), שהוא גם ההארד דיסק הסטדרנטי שרובנו מכירים רגיש במיוחד לטלטולים וזעזועים. במקרה בו ההארד דיסק נפגע מידע חיוני יכול להיפגע ואפילו להימחק. דרך אחת למנוע נזקים בהארד דיסק היא לשמור על המחשב הנייד שלכם בתוך מנשא ייעודי או לחילופין לשקול מעבר לכונן SSD שהוא כונן שמבוסס על טכנולוגיית פלאש. לכונן ה-SSD יש יתרון על פני ההארד דיסק המכני בעמידות וכן במהירות הביצועים.

אין לעשות שימוש בתוכן ללא אישור בכתב (ניתן לקבל אישור בתנאים מסויימים). שימוש בתכנים ללא אישור מהווה הפרת חוק זכויות יוצרים ויהווה עילה לתביעה.

שים לב! הנך מחובר בשם הלקוח . התנתק